Jump to content

PanaGreco 240lt Reef Tank


PanaGreco

Recommended Posts

Πραγματικά όμορφο!

 

 

Μπράβο Παναγιώτη! Τα χει ολα φιλε, κινηση, χρωμα, ψαρούκλες!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Πανεμορφο Παναγιωτη!!!Να το χαιρεσαι!!!

 

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κουμπι, απαιχτο. Ηρθε η ωρα για μεγαλυτερο.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πανο απιστευτο τ ενυδρειο πραγματικααα.α....ανεβασε κ κανα βιντεο που τ ταιζεις ολα αυτααααα να χαρωωωω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για πολλοστή φορά  (4η για την ακρίβεια ) το  skimmer μου (Coral Box 500)  παρέδωσε  πνεύμα. Τελικά ότι πληρώνεις παίρνεις !!!!! Η χειρότερη αγορά που έχω κάνει ποτέ !!!!!!  

Κάθε φορά το fishstreet μου έστελνε ανταλλακτικό περιμένοντας 25-30 ημέρες αλλά δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο με αυτό. Πράγμα που σημαίνει ψάχνω για νέο  skimmer  το οποίο πρέπει να έχει την αντλία του μέσα στο σώμα του λόγω περιορισμένου χώρου στο sump.

Βέβαια αυτά που θέλω δεν τα έχει κανένα κατάστημα ετοιμοπαράδοτα άρα το ενυδρείο μου για ακόμα μια φορά θα μείνει χωρίς  sump  για κανένα μήνα ξανά !!!

Για πείτε καμιά πρόταση. Μάλλον προς το Nyos 120  πάω αλλά δεν ξέρω αν θα είναι αρκετό για τα λίτρα μου και το ζώα που έχω μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Νικ νικ και το 150

http://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/vertex-omega-protein-skimmer-150/

 

Πανο φοβερα σκιμμερ τα vertrex, αλλιως κοιτα για κανα deltec mce 600 και καθαρισες

Link to comment
Share on other sites

460 euro για σκιμμερ?οκ

Δυστυχώς. Είναι μάλλον υπερεκτιμημένα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πολύ χώρο. Πρέπει να βρώ μοντέλο με την αντλία μπέσα στο σώμα του skimmer.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκεφτεί μήπως αγοράσεις κάποια καλή επώνυμη αντλία(καποια που χρησιμποιειται σε καποιο αντιστοιχου μεγεθους επωνυμου σκιμμερ) για το σώμα του jebao που εχεις ηδη; Πιστευω ειναι εφικτό με λιγο ρύθμιση στο υψος λειτουργιας κλπ να το κανεις να δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκεφτεί μήπως αγοράσεις κάποια καλή επώνυμη αντλία(καποια που χρησιμποιειται σε καποιο αντιστοιχου μεγεθους επωνυμου σκιμμερ) για το σώμα του jebao που εχεις ηδη; Πιστευω ειναι εφικτό με λιγο ρύθμιση στο υψος λειτουργιας κλπ να το κανεις να δουλεψει.

Το συγκεκριμένο skimmer είναι καταραμένο. Το έχω ψάξει αν μπορώ να βάλω άλλη αντλία αλλά δεν έχω βρεί κάτι. Ίσως τελικά να το αφήσω και χωρίς skimmer. Έχω ένα 1500 JBL που κάθεται. Αν δεν το βάλω αγγελία θα το ρίξω στο θαλασσινό.

Link to comment
Share on other sites

460 euro για σκιμμερ?οκ

Και το χειρότερο είναι ότι ακόμα και τα πολύ ακριβά μοντέλα χρησιμοποιούν αντλίες Jebao. τι να πείς?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και το χειρότερο είναι ότι ακόμα και τα πολύ ακριβά μοντέλα χρησιμοποιούν αντλίες Jebao. τι να πείς?

 

Μεγαλη κουβέντα αυτη αλλα υπαρχει μια μικρη λεπτομέρεια σχετικα με αυτο..

και το δικο μου σκιμμερ Ati powercone  jebao φοράει αλλα πανω γραφει Ati και ευτυχως 2 χρονιά τώρα με δουλεύει απροβλημάτιστα..

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω με το vertex 200i εχω αποδoση τρελλη και ησυχια. Δεν εχει μοτερ Jebao αλλα Askoll. Βεβαια δεν εχω εμπειρια με αλλα για να συγκρινω....

Έγινε επεξεργασία - Manoskap
Link to comment
Share on other sites

Και το χειρότερο είναι ότι ακόμα και τα πολύ ακριβά μοντέλα χρησιμοποιούν αντλίες Jebao. τι να πείς?

 

τι να πω.αγοραζεις ολοκληρο φωτιστικο.και καλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω παρ ξλα αυτα πως ενα καλο σκιμμερ μπορει να κανει τη διαφορα σε ενα συστημα και γι αυτο εγω επενδυσα εκει.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με το βασιλη.Η αντλια παιζει το μεγαλυτερο ρολο!

Το "σωμα" λιγο πολυ ειναι το ιδιο σε ολα και παιζει ελααααχιστο ρολο στην αποδοση του.

Τωρα τι αντλια θα εχει πανω ειναι αλλη υποθεση.

 

Απλα επεσες στη περιπτωση και επιασες λοττο παναγιωτη.

Προσωπικα με εχουν "πουλησει" και επωνυμες αντλιες αλλα και κινεζιες/ταρζανιες/μαντεψιες.

Οπως και εχουν δουλεψει και τα δυο για πολλα χρονια απροβληματιστα.Θελει και τυχη η' ατυχια στη δικη σου περιπτωση.

Οπως ειπαν τα παιδια αν καταφερεις να κουμπωσεις με καποιο τροπο μια αλλη αντλια να το κανεις.Αν και εγω θα ξαναεβαζα την ιδια,που θα παει θα πετυχεις μια αξιοπιστη.Αν δεν γινεται με τιποτα τοτε παρε αλλο σκιμμερ.

 

Προσωπικα πιστυεω οτι παιζει μεγαλο ρολο το σκιμμερ σε ενα ενυδρειο για πολλους λογους.

Εσυ μεχρι ποσα χρηματα θες να διαθεσεις?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να το έχω ψάξει δεν μπορώ να βρώ άλλη αντλία να κουμπώνει στην ίδια συρταρωτή βάση. Σε επικοινωνία που είχα με fish street μου ανέφεραν ότι το πρόβλημα βρίσκεται ή το δημιουργεί η φτερωτή η οποία δεν είναι της Jebao.

Μάλλον το ξέρουν το πρόβλημα για αυτό κάνουν αλλαγή εύκολα χωρίς πολλές ερωτήσεις.

Το σκέφτηκα να πάρω την ίδια αντλία εφόσον είναι και η πλέον οικονομική λύση αλλά δεν την εμπιστεύομαι πλέον. Θα μου κάνει τα ίδια σε 2-3 μήνες.

Για αγορά νέου skimmer έχω περιορισμένες επιλογές λόγω περιορισμένου χώρου. Θα πρέπει η αντλία να είναι μέσα στο σώμα του skimmer.

Link to comment
Share on other sites

Πανο οταν κλεινεις το σκιμμερ για καποιο λογο, βγαζεις το βυσμα απ τον κοντρολερ η το φις απ την μπριζα;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Πανο οταν κλεινεις το σκιμμερ για καποιο λογο, βγαζεις το βυσμα απ τον κοντρολερ η το φις απ την μπριζα;;;

 

Όταν είναι για εργασίες μέχρι 10 λεπτά πατάω το πλήκτρο feed. Αν είναι για παραπάνω τότε κλείνω την παροχή από ένα touch controller. Ούτε την πρίζα βγάζω αλλά ούτε και το  βύσμα.

 

Μιλώντας (mail) με την fishstreet  δέχτηκαν να μου στείλουν ΞΑΝΑ ένα πλήρες  σετ  μαζί με τον controller. Σε όλες τις προηγούμενες φορές μου αλλάζαν πότε την φτερωτή και πότε την αντλία. Ίσως το πρόβλημα να προέρχεται από τον  controller  και με την παροχή τάσεως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...