Jump to content

PanaGreco 240lt Reef Tank


PanaGreco

Recommended Posts

Το ενυδρείο σου είναι τέλειο φίλε.

Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Άχ αυτά τα βίντεο!!! Το ένα καλύτερο απ'το άλλο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Το kh Πανο το νου σου ,πολυ καλο μπραβο σου.

Link to comment
Share on other sites

Μικρές αλλαγές και λίγες προσθήκες

 

Μπραβο!!!!!!!πολυ ωραιο!!!!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κουκλί Παναγιώτη, όπως πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Τελειο φιλε εχει γινει και καποια κοραλια ειναι πολυ γνωριμα. :jig:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά την Πέμπτη έριξα μέσα έναν μπλέ αστερία. Μέχρι πριν λίγο δεν τον είχα ξαναδεί. Τον βρήκα κρυμμένο σε μια εσοχή-τρύπα στον βράχο.

Το θέμα είναι αν θα βγεί απο εκεί ή θα ψοφήσει στην τρύπα. Υπάρχει περίπτωση να έχει σφηνώσει και να μην μπορεί να βγει?

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη απ οτι γνωριζω οι αστεριες βγαινουν το βραδυ και μπαινουν σε σχησμες για την ασφαλεια τους. Τωρα για τον δικο σου αστερια μπορει να του αρεσει εκει να νοιωθει ασφαλεια και να μην βγαινει.

Δωστου λιγο χρονο ακομη προσαρμογης, αλλωστε μην ξεχνας οτι δεν ειναι και απο τα ποιο γρηγορα ζωντανα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε παναγιωτη,πολυ ωραιο βιντεο για πολλοστη φορα και το ενυδρειο πηγαινει απο το καλο στο πολυ καλυτερο καθε φορα που ανεβαζεις κατι :thumbsu:

Πρεπει να τρωει σκελετους απο ακροπορες ο γκουρου οταν τα βλεπει!

Πεντακαθαρο,με ομορφα ζωντανα και ωραια κινηση και απο τα ψαρακια αλλα και φυσικα απο τα κοραλια!!!

Εχεις κανει πολυ προοδο και σε μικρο χρονικο διαστημα.

 

Μου αρεσε πολυ η μουσικη φιλε....πηγα ψυγειο,εβγαλα κατι φραουλες και σαντυγι,εβγαλα τα ρουχα μου,καπου βρηκα και λιγο λαδι,αναψα κερια,μερικα ροδοπεταλα στον καναπε και το ειδα και δευτερη φορα ρε :usd:  :usd:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Μου αρεσε πολυ η μουσικη φιλε....πηγα ψυγειο,εβγαλα κατι φραουλες και σαντυγι,εβγαλα τα ρουχα μου,καπου βρηκα και λιγο λαδι,αναψα κερια,μερικα ροδοπεταλα στον καναπε και το ειδα και δευτερη φορα ρε :usd:  :usd:

 

:lolu:  :lolu:  :lolu:  :lolu:  :lolu:  :lolu:  :lolu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία. Οι μοντιπόρες μου έχουν αρχίσει να ξεθωριάζουν. Μήπως θέλουν φαΐ?

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία. Οι μοντιπόρες μου έχουν αρχίσει να ξεθωριάζουν. Μήπως θέλουν φαΐ?

Καλιο θελουν.
Link to comment
Share on other sites

Καλιο θελουν.

Μήπως και Ποτάσιο?

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε παναγιωτη,πολυ ωραιο βιντεο για πολλοστη φορα και το ενυδρειο πηγαινει απο το καλο στο πολυ καλυτερο καθε φορα που ανεβαζεις κατι :thumbsu:

Πρεπει να τρωει σκελετους απο ακροπορες ο γκουρου οταν τα βλεπει!

Πεντακαθαρο,με ομορφα ζωντανα και ωραια κινηση και απο τα ψαρακια αλλα και φυσικα απο τα κοραλια!!!

Εχεις κανει πολυ προοδο και σε μικρο χρονικο διαστημα.

 

Μου αρεσε πολυ η μουσικη φιλε....πηγα ψυγειο,εβγαλα κατι φραουλες και σαντυγι,εβγαλα τα ρουχα μου,καπου βρηκα και λιγο λαδι,αναψα κερια,μερικα ροδοπεταλα στον καναπε και το ειδα και δευτερη φορα ρε :usd:  :usd:

ο γκουρου Μιχαλη με τετοια ενυδρεια θα περναει σιγουρα μικροεγκεφαλικα. καπνος απο τα αυτακια του :crazysmile:

Link to comment
Share on other sites

Ρε αφήστε τον γκουρού και πείτε μου γιατί ξεθωριάζουν οι μοντιπόρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν μου λέτε για τις μοντιπόρες μου πάρτε άλλο ένα video με μπλέ διάθεση και ......μουσική.

Μιχάλη προσπάθησε να το δείς χωρίς να αποκοιμηθείς :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

ο γκουρου Μιχαλη με τετοια ενυδρεια θα περναει σιγουρα μικροεγκεφαλικα. καπνος απο τα αυτακια του :crazysmile:

:hysterical:  :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν μου λέτε για τις μοντιπόρες μου πάρτε άλλο ένα video με μπλέ διάθεση και ......μουσική.

Μιχάλη προσπάθησε να το δείς χωρίς να αποκοιμηθείς :)

ωραια πεφτει η νυχτα στο ενυδρειο σου πανο :bigemo_harabe_net-94:

Με λυγισες,παω κ εγω για υπνο,ηταν οτι πρεπει γι'αυτη την ωρα!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως και Ποτάσιο?

Πανο χωρις να ειμαι χημικος,ουτε επιστημονας,ουτε γκουρου αλλα και ουτε admin σε σε κανενα facebook-wannabe-whatever-γκρουπακι νομιζω πως το καλιο και το potassium ειναι το ιδιο πραγμα.Αν κανω λαθος συγχωρεσε με.Δυστυχως δεν ειμαι κατι απο τα παραπανω.

 

Το θεμα ειναι πως δεν υπαρχει τετοιο σεναριο γιατι πολυ απλα το καλιο δεν εχει καμια επιδραση στις μοντιπορες ωστε να προκαλει ξεθωριασμα.

Μαλλον καπου το πηρε το ματι μας να το γραφει κανενας john και ειπαμε να το πεταξουμε.

 

Καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου και με ποιο αλατι?

 

Ρε αφήστε τον γκουρού και πείτε μου γιατί ξεθωριάζουν οι μοντιπόρες.

Τον γκουρου ειναι πολυ δυσκολο να τον αφησουμε φιλε.Απλα δειξε κατανοηση!

Εχει κανει τα παντα για να τον εχουμε στις καρδιες μας οπως και μερικοι αλλοι φρεσκοι που ζηλεψαν!

 

Βρε πανο αυτο που ρωτας χωρις να δινεις στοιχεια ειναι σαν να σου λεω ρε πανουλη δεν παιρνει μπροστα το αυτοκινητο,μηπως ξερεις γιατι? :usd:  :usd:

 

Για αρχη βαλε φωτο απο τις μοντι για να δουμε τι εννοεις οτι ξεθωριαζουν.

Στη συνεχεια κανε ενα κοπο να μας αναφερεις τις μετρησεις σου και τι σκαμπανεβασματα ειχες(αν ειχες) στο kh,μαγνησιο η' καποια αλλη τιμη.

Αν εκανες καποιες αλλαγες οσον αφορα στο φωτισμο η' καποια αλλη ρουτινα.

Και τελος αν βλεπεις ασπρισματα που να ξεκινανε απο συγκεκριμενα σημεια ισως να ειναι nudis,πραγμα το οποιο απευχομαι και για να ειμαι ειλικρινης εχω πολυ καιρο να δω/ακουσω σε ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Πανο, δεν ξερω αν εχεις led φωτιστικο. Εγω όταν ειχα τις μοντιπορες σε led δεν ειχαν ποτε εντονο χρωμα, ηταν παντα σαν ξεθωριασμενες, οταν τις εβαλα σε τ5 ειδα εντελως διαφορετικα χρωματα, πολυ πιο εντονα. Επισης παρατηρησα οταν αποκτουν λιγο πιο εντονα χρωματα οταν ταιζω με nyos reef pepper, και βαζω και reef plus.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά Κάλιο και Ποτάσιο είναι το ίδιο. Γηράσκω αεί διδασκόμενος !!!!

 

Δεν έχω led. Έχω 6 Χ 54 ΑΤΙ Τ8.

Οι πρόσφατες μετρήσεις μου είναι  δύο σελίδες πίσω.

Νερό άλλαξα πριν λίγες ημέρες αλλά η προηγούμενη φορά ήταν τα Χριστούγεννα !!! 

Αλάτι βάζω Tropic Marine Pro

Φωτογραφία θα ανεβάσω το βραδάκι.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι Μιχαλη καποιος john το εγραψε, που ξερει μαλλον παραπανω απο τον Γλαυκο, το εφαρμοσα ομως, και τονειδα στη πραξη . Πανο τουλαχιστον εμενα μια digitata ,plate, και μια αλλη "μαρουλωτη" που δεν θυμαμαι το λατινικο της, ριχνωντας καλιο=potassium, επανεκτησαν ταχυστα το χρωμα τους, ενω και εμενα μου λεγανε να κοιταξω για nudis!

Το καλιο ,οι γκουρου οπως ο Μιχαλης, στην χωρα μας το εχουν εξω απο υπομνηματα των φορουμ, και δυστυχ ς δεν φαιρνουν και τεστ τα μαγαζια ωστε να μπορουμε να το μετραμε,ενω ειναι κατι που πρεπει να μετραμε. Υπαρχουν ριφ , που αναλογα το στησιμο τους , εχουν υψηλες καταναλωσεις και χρειαζεται να προσθετουμαι και απο αυτο. Εγω προσωπικα αρχισα να προσθετω, χωρις ακομη να εχω βρει τεστ να μετρησω, κυριως για να αυξησω την αναπτυξη αλγων και ειδα διαφορα πολυβθετικη στις.μοντιπορες! Μετα διαβασα τον john, να λεει οτι τα πρωτα σημαδια ελειψης φαινονται στις μοντιπορες!

Link to comment
Share on other sites

ωωωωω μισο μισο να σου φτιαξω κατι ομορφο γιατι τα λατρευω κατι τετοια :jig:  :jig:  :jig:

Και επειδη το πηγες και στο προσωπικο θα σου βαλω και κονφετι :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...