Jump to content

PanaGreco 240lt Reef Tank


PanaGreco

Recommended Posts

Γιατι να το κανεις ετσι?ενω μπορεις να αφαιρεσεις το καθε ενα χωριστα.Αυτο θα το κανεις εαν θες απο το ενα να βγαλεις αλλο ενα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να το κανεις ετσι?ενω μπορεις να αφαιρεσεις το καθε ενα χωριστα.Αυτο θα το κανεις εαν θες απο το ενα να βγαλεις αλλο ενα.

Oops σωστά αλλά το κόψιμο δεν θέλει κάποιο είδος αποστείρωσης;

Link to comment
Share on other sites

Oops σωστά αλλά το κόψιμο δεν θέλει κάποιο είδος αποστείρωσης;

Οχι Πανο συριζα ειπαμε.
Link to comment
Share on other sites

Τούμπανα τα μανιτάρια Παναγιώτη. Πολύ όμορφα!

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά αλλά αυτό το παντρεμένος απο που σου προέκυψε και τι σχέση έχει ?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά. Μετά τις μοντιπόρες αρχίζουν να ξεθωριάζουν και τα λίγα SPS που έχω μέσα. Ένα κεφάλι μιας εφύλιας νέκρωσε.

Για πείτε καμιά ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Τι ρουτηνες αλλαξες τις τελευταιες μερες στο ενυδρειο; Μηπως αλλαξες καθολου gfo? Επισης καποιες φωτογραφιες θα βοηθούσαν..

Έγινε επεξεργασία - Marou
Link to comment
Share on other sites

Τι ρουτηνες αλλαξες τις τελευταιες μερες στο ενυδρειο; Μηπως αλλαξες καθολου gfo? Επισης καποιες φωτογραφιες θα βοηθούσαν..

Φωτογραφίες έβγαλα αλλά δεν αποδίδουν αυτό που βλέπω. Το μόνο που άλλαξα ήταν οτι άρχισα να προσθέτω NOPOX για να ρίξω τα νιτρικά που είχαν φτάσει πάνω από 50

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το ΝOPOX ριχνει και τα φωσφορικα, αν χρησιμοποιεις μαζι και gfo reactor πιστευω φταιει αυτο, τα πολυ χαμηλα ή ανυπαρκτα φωσφορικα προκαλουν νεκρωση ιστου στα sps. Εγω θα εβγαζα τον ριακτορα απο την πριζα για μερικες μερες ή θα σταματουσα το NOPOX, υπαρχουν πιο ευκολοι τροποι να ριξεις τα νιτρικα απο το nopox.

Link to comment
Share on other sites

Σημερινές μετρήσεις.

Νιτρικά 50

Φοσφωρικά 0.02

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε και μια συγκεντρωτική εικόνα μετρήσεων

d7a382ac8d9b715bcc774cce8dd411ee_zps01on

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι τα μη μετρήσιμα φωσφορικα ειναι κατι αρνητικο. Μηπως στην προσπαθεια σου να απαλλαγεις απο το κυανο στεγνωσες το ενυδρειο απο φωσφορικα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πω. Παλεύω ακόμα με τριχοειδής άλγες άρα δεν μπορεί να είναι τελείως στεγνό.

Link to comment
Share on other sites

Tο μαγνησιο το εχεις κοντα στο 1500; Δεν νομιζεις πως ειναι λιγο ψηλα; 

Εγω πιστευω πως πρεπει να σταματισεις το nopox, να κανεις μερικες αλλαγες μεγαλες και σε συντομο διαστημα, και να παρεις ενα σακουλακι seachem purigen , το εχω δοκιμασει και κανει πολυ καλη δουλεια με τα νιτρικα. Εγω στο παλιο μου ενυδρειο επειδη ο βραχος ηταν καινουργιος (εννοω την βιολογια) υπηρξε ενα διαστημα που εβγαζε διαφορα στο νερο με αποτελεσμα να εχω προβλημα με τριχοειδη, με εντατικη χρηση gfo και purigen το προβλημα λυθηκε σε λιγους μηνες. Καλως η κακως ολα αυτα τα προβληματα που αντιμετωπιζουμε ειναι κατι πολυ συχνο σε ενυδρεια καινουρια(μικροτερα των 2 χρονων). Επισης καλο θα ειναι να αφαιρεις με το χερι ολες τις ανεπιθυμητες αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Το nopox Πάνο μην το σταματάς και τα φωσφορικά δεν τα ρίχνει όσο τα νιτρικά είναι μηδαμινό ποσοστό στα φωσφορικά. Εσύ είσαι χαμηλά στα φωσφορικά και δεν θα καταλάβεις διαφορα απλά αύξησε την δόση που βάζεις όπως σου είπα και στο τηλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νέα βραχοσύνθεση στην αριστερή μεριά. Ελπίζω να σας αρέσει όσο και εμένα.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω εφτιαξες νεες θεσεις για κοραλια...

Λιγο στοιχισμενα ομως και χανει το φυσικο αλλα παρ ολα αυτα ειναι υπεροχο!!!

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

Ερε ομορφιες μεγειες ελπιζω να κρατησες των ζωντανο βραχο για να μην εχεις θεματα,στο σαμπ ,θεσεις αυξηθηκαν αλλα ρε Πανο εφυλια στο ιδιο υψος με μιλλε δεν παει και οι λογοι πολλοι.

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω εφτιαξες νεες θεσεις για κοραλια...

Λιγο στοιχισμενα ομως και χανει το φυσικο αλλα παρ ολα αυτα ειναι υπεροχο!!!

 

Ναι ποτέ δεν μου άρεσε το προηγούμενο στήσιμο. Ειδικά εκεί αριστερά. Τώρα έχω περισσότερες θέσεις

 

ωραιος!!! :thumbup:

 

aquaroche ή οχι ??

 

Το μάτι του ειδικού !!!  Ναι έχει κάποια κομμάτια που πρόσθεσα στην έτοιμη κατασκευή.

 

Ερε ομορφιες μεγειες ελπιζω να κρατησες των ζωντανο βραχο για να μην εχεις θεματα,στο σαμπ ,θεσεις αυξηθηκαν αλλα ρε Πανο εφυλια στο ιδιο υψος με μιλλε δεν παει και οι λογοι πολλοι.

 

Όσο και να ήθελα να κρατήσω δεν τα κατάφερα εκτός μερικών μικρών κομματιών που χωρέσανε στο  sump. Δυστυχώς μαζί με τους βράχους πήγανε υπέρ πίστεως και κάποια Button Polyps που ήταν κολλημένα επάνω. Δεν πειράζει όμως γιατί είχαν αρχίσει να ξεφεύγουν.

Μετά τις εργασίες οικοδομής έγινε μια καλή αλλαγή νερού και έπεσε και μπόλικο special blend λόγω απώλειας αρκετού παλαιού βράχου. Ποιό είναι το μιλλε βρε Νίκο για να καταλάβω τι λες?

Link to comment
Share on other sites

μπραβο Παναγιωτη. :thumbsu:

η αριστερη βραχοσυνθεση ειναι ασυλλυπτης και εξωπραματικης

ομορφιας δημιουργια.κοινως ενα κομψοτεχνημα.

βεβαια η δικια μου γνωμη δεν μετραει. :D :D

 

υγ.οταν γεμισει με κοραλλια θα ειναι πραγματικα απιθανο.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ..νέα sps βλέπω να έρχονται.Μπράβο Παναγιώτη πολύ όμορφο έγινε!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο Παναγιωτη. :thumbsu:

η αριστερη βραχοσυνθεση ειναι ασυλλυπτης και εξωπραματικης

ομορφιας δημιουργια.κοινως ενα κομψοτεχνημα.

βεβαια η δικια μου γνωμη δεν μετραει. :D :D

υγ.οταν γεμισει με κοραλλια θα ειναι πραγματικα απιθανο.

Κάτι σου θυμίζει ε; Έβαλα και εγώ όμως το χεράκι μου και το καλό έγινε καλύτερο :)

Link to comment
Share on other sites

Χμμ..νέα sps βλέπω να έρχονται.Μπράβο Παναγιώτη πολύ όμορφο έγινε!

Όχι βρε. Αυτά που είχα είναι αλλά με τις οικοδομικές εργασίες κάποια σπάσανε και γίνανε περισσότερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ποτέ δεν μου άρεσε το προηγούμενο στήσιμο. Ειδικά εκεί αριστερά. Τώρα έχω περισσότερες θέσεις

 

 

Το μάτι του ειδικού !!!  Ναι έχει κάποια κομμάτια που πρόσθεσα στην έτοιμη κατασκευή.

 

 

Όσο και να ήθελα να κρατήσω δεν τα κατάφερα εκτός μερικών μικρών κομματιών που χωρέσανε στο  sump. Δυστυχώς μαζί με τους βράχους πήγανε υπέρ πίστεως και κάποια Button Polyps που ήταν κολλημένα επάνω. Δεν πειράζει όμως γιατί είχαν αρχίσει να ξεφεύγουν.

Μετά τις εργασίες οικοδομής έγινε μια καλή αλλαγή νερού και έπεσε και μπόλικο special blend λόγω απώλειας αρκετού παλαιού βράχου. Ποιό είναι το μιλλε βρε Νίκο για να καταλάβω τι λες?

Αν δεν ειναι μιλλε τοτε ειναι μιλκα μαλλον ,οπως και να εχει σκληρα με lps στο ιδιο χωρο παντα χανουν τα sps

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...