Jump to content

PanaGreco 240lt Reef Tank


PanaGreco

Recommended Posts

Ξέρει κανείς κανένα φιλικό μηχανουργείο που θα μπορούσε να μου μεγαλώσει την εσωτερική δίαμετρο της παρακάτω μούφας απο Φ32 που είναι σε Φ40 ?

Link to comment
Share on other sites

Πασχάλη έτσι δεν το είπαμε?

 

8889A502-E96F-4F98-B0CC-828AA9CAED9A_zps

 

Μπήκε και ο αραγωνίτης

 

105E1B78-DCC7-46FC-98ED-486B113D155E_zps

 

Μήπως είναι πολύ?

 

03319228-89DE-48C9-AF3C-450990674B1D_zps

 

Link to comment
Share on other sites

Πανο πολυ ειναι, 2ποντους το πολυ 3

 

Σπας το αλατι πρωτα και μετα βαζεις αραγωνιτη η γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites

Plan B

 

Ακούω γνώμες

 

4094AFF8-3226-433A-B58F-DEA8D5474E46_zps

Link to comment
Share on other sites

Οσο πιο λιγα χωρισματα τοσο καλυτερα, το πρωτο θα ελεγα εγω

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ το πρώτο θα έλεγα, όσο πιο απλό γίνεται. Για τον αραγωνίτη, με 2 πόντους θα εισαι μια χαρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον για το πρώτο πάμε.

Για τον αραγωνίτη λέω να τον αφήσω για να έχουμε καβάντζα να βγάζουμε όταν αρχίσουν οι διατομικές.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το πρώτο σχεδιο απλό και λειτουργικό οσο για τον αραγωνιτη αν σου φαίνεται στην πορεία πολυ συφωναρισμα και είσαι οκ.

Επειδή έχεις μεγάλο βαρέλι εξω ξεκινά από εκεί την διάλυση του αλατιου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχεις στο πρωτο σχεδιαγραμμα μια σωληνα με βανα που γυρναει απ την επιστοφη στο σκιμμερ;;

Με το καλο να γεμισει!! :)

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη ετσι ακριβως!!!

θα βολευει και στο καθαρισμα!

Link to comment
Share on other sites

Στην επιστροφη το νερο να ερχετε απο πανω και οχιαπο κατω οπως το εχεις, για να μην πιανει επιφανειακο φιλμ σε αυτο το διαμερισμα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχεις στο πρωτο σχεδιαγραμμα μια σωληνα με βανα που γυρναει απ την επιστοφη στο σκιμμερ;;

Με το καλο να γεμισει!! :)

Για εκτόνωση της αντλίας επιστροφής. Στέλνει περισσότερο απο όσο κατεβάζει η υπερχείλιση. Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

Για εκτόνωση της αντλίας επιστροφής. Στέλνει περισσότερο απο όσο κατεβάζει η υπερχείλιση.

Σε εχασα τι εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

Για εκτόνωση της αντλίας επιστροφής. Στέλνει περισσότερο απο όσο κατεβάζει η υπερχείλιση.

Λογω του οτι εχεις αποφασισει να δωσεις απο το νερο που στελνει η αντλια επιστροφης και στο ψυκτικο, αυτη θα σου ανεβαζει στο ενυδρειο παντα λιγοτερο νερο απο την ονομαστικη τιμη λειτουργιας της. Βαλε λιγο την πτωση πιεσης, τις τριβες κλπ τοτε η ανωτερη τιμη δεν θα ειναι τα 4000 λιτρα την ωρα αλλα λιγοτερα. Υπολογιζω σιγουρα κατω απο τα 3000

Link to comment
Share on other sites

Λογω του οτι εχεις αποφασισει να δωσεις απο το νερο που στελνει η αντλια επιστροφης και στο ψυκτικο, αυτη θα σου ανεβαζει στο ενυδρειο παντα λιγοτερο νερο απο την ονομαστικη τιμη λειτουργιας της. Βαλε λιγο την πτωση πιεσης, τις τριβες κλπ τοτε η ανωτερη τιμη δεν θα ειναι τα 4000 λιτρα την ωρα αλλα λιγοτερα. Υπολογιζω σιγουρα κατω απο τα 3000

 

Φαντάζομαι ότι όπως τα λες είναι.

 

Η λύση όμως να στέλνουμε από την ίδια αντλία στην αποχέτευση για τις αλλαγές δεν θα δουλέψει Πασχάλη. Γιατί σε αυτή την περίπτωση η αντλία θα στείλει στην αποχέτευση όσο νερό κατεβάσει η υπερχείλιση που όπως καταλαβαίνεις δεν είναι αρκετό για αλλαγή και θα στραγγίξει το sump.

Η αποχέτευση θα πρέπει να τραβάει από το κυρίως ενυδρείο.

 

Τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Θα δουλεψει βγαζοντας την επιπλεον ποσοτητα νερου λογω κυκλοφοριας αφου σταματησει να στελνει η αντλια επανω και κατεβει αυτο το νερο στο σαμπ. Αυτο πρεπει να ειναι γυρω στα 20+ λιτρα οποτε θα αλλαζεις περιπου το 10% του συνολικου σου νερου. Οι υπολογισμοι αυτοι εγιναν χονδρικα αλλα πιστευω οτι καπου εκει και προς τα πανω θα εισαι

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ακούγονται όταν πέσει το ρεύμα και μετά έρθει τι γίνεται; γενικά εγώ είμαι τιυ κανονα απλά και εύκολα δηλαδη η επιστροφή μονο ανεβάζει η υπερχείλιση μονο κατεβαση το ψυκτικό να έχει δικια του αντλια δηλαδή τιποτα μην παρεμβαλει στην λειτουργία του άλλου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ακούγονται όταν πέσει το ρεύμα και μετά έρθει τι γίνεται; γενικά εγώ είμαι τιυ κανονα απλά και εύκολα δηλαδη η επιστροφή μονο ανεβάζει η υπερχείλιση μονο κατεβαση το ψυκτικό να έχει δικια του αντλια δηλαδή τιποτα μην παρεμβαλει στην λειτουργία του άλλου

 

και αυτό σωστό. Μακάρι να είχα περισσότερο χώρο.

Η βάνα προς την αποχέτευση θα είναι κλειστή μέχρι να την ανοίξω χειροκίνητα για διώξω το νερό. Αρα δεν επηρεάζεται από διακοπή ρεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Project update

Μπήκαν τα χωρίσματα , ένα σετ με δύο ανεμιςτήρες και η αντλία επιστροφής.

A6EAA181-B6DD-4EA9-AA05-266AE9DD9444_zps

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη προσπάθεια aquascaping.

38190E02-968E-4150-A344-8A14E16E36DB_zps

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη προσπάθεια aquascaping.

38190E02-968E-4150-A344-8A14E16E36DB_zps

 

Δεν είναι άσχημο, εμένα το μόνο που μου χτυπάει άσχημα είναι ο πάνω βράχος δεξιά που μου φαίνεται "χοντροκομμένος" και ξεκάρφωτος εκεί. Θα μπορούσες επίσης να παίξεις λίγο με τον ημικυκλικό βράχο που είναι στο κέντρο φτιάχνοντας ή μια αψίδα χωρίς τη βάση από κάτω ή πάλι μια αψίδα υπό γωνία όμως χωρίζοντας έτσι κατά κάποιο τρόπο τα δύο νησιά και δημιουργώντας ένα "μονοπάτι". Και τα δύο νομίζω θα έδιναν καλύτερη ψευδαίσθηση του βάθους και συμμετρία.Πάντως για αρχή είναι αρκετά καλό και αν παίξεις λίγο θα γίνει πολύ, πολύ καλύτερο!

 

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθεια 2

D5461E36-3F20-4BBF-BE6A-A9DEE4E0A204_zps

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και ένα video για να έχετε καλύτερη προοπτική.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο εγώ νομίζω ότι αν έβγαινε το μεσαίο κομμάτι είτε να έβγαινε τελειως είτε να το έβαζες μόνο του θα έδειχνε πιο ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...