Jump to content

Αρχάριος - Επιλογή Ενυδρείου - Στρώσιμο Ενυδρείου


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά!

Είμαι νέος στο φόρουμ και γενικότερα στον κόσμο των ενυδρείων!Λοιπόν, για να μην σας κουράζω με έναν μακρόσκελο πρόλογο, ας μπούμε κατευθείαν στο θέμα. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα ενυδρείο και οι 2 επιλογές στις οποίες έχω καταλήξει λόγω budget και διαστάσεων είναι οι εξής παρακάτω: 1) hailea b-30 black (30 λίτρα) & 2) ένα της aquatlantis των 40 λίτρων (δεν θυμάμαι ακριβώς το μοντέλο). Και τα 2 ενυδρεία περιλαμβάνουν φίλτρο και φωτισμό. Υπάρχουν όμως κάποιες διαφορές: α) το ενυδρείο aquatlantis περιλαμβάνει και θερμοστάτη, β) aquatlantis = σχήμα παραλληλόγραμμο ενώ hailea = "σχεδόν" τετράγωνο :P και γ) aquatlantis = led φωτισμός ενώ hailea = λάμπα των 11 watt νομίζω. Με μια πρώτη ματιά, θα ήθελα να αποκτήσω ψαράκια τέτρα (Το πολύ 3-4), χωρίς όμως να έχω "κλειδώσει" ακόμα στην επιλογή ψαριού. Κατά πάσα πιθανότητα θα αγοράσω και ζωντανά φυτά. Άρα έχοντας όλες αυτές τις πληροφορίες ποιο από τα 2 μου προτείνετε να διαλέξω; Μόλις αγοράσω το ενυδρείο θα ξαναγράψω στο φόρουμ, για να δούμε πως θα στρώσουμε το ενυδρείο και γενικότερα ποια βήματα πρέπει να ακολουθήσω για να μην μετράμε απώλειες. Αυτά για την ώρα. Αναμένω τις απαντήσεις σας. :)

Link to comment
Share on other sites

τα ενυδρεια που ψαχνεις ειναι καινουρια ? γιατι μπορεις να βρεις και μεγαλυτερα σε καλυτερες τιμες μεταχειρισμενα ,ωστε να εχεις την επιλογη και την ανεση να διαλεξεις ψαρακια που σου αρεσουν

Link to comment
Share on other sites

Τα τετρα πρέπει να είναι σε ομάδα 7-8 ατόμων και πάνω καθώς ζουνε σε αγελες αυτό τους προσφέρει άνεση και ασφάλεια επίσης προτιμούν το μαλακό νερό με 6-6.5 ph.

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε τουλαχιστον τα 60 λιτρα.ισωσ κατι μπορει να βαλεισ εκει.οχι νεον βεβαια.αυτα που κοιτασ ειναι πολυ λιγα δεν θα εχεισ επιλογεσ.

Link to comment
Share on other sites

Προς almuros:

Ναι φίλε μου, τα ενυδρεία είναι καινούρια. Δεν έχω ψάξει πολύ για μεταχειρισμένα γιατί όπως γράφω στον τίτλο είμαι αρχάριος και υπάρχει ο κίνδυνος να με "ξεγελάσει" κάποιος, φθάνοντας στο τέλος να πληρώνω τελικά διπλά και τριπλά για ένα ενυδρείο.

Προς stavros078:

Ωραία! Συνήθως πόσα χρόνια ζούνε σε ένα καλοδιατηρημένο ενυδρείο; Σαν ψάρια είναι απαιτητικά; χρειάζονται πολλή φροντίδα; Οποιαδήποτε πληροφορία είναι χρήσιμη.

Προς manos0000:

Τα περισσότερα 60λιτρα έχουν μήκος από 60 εκατοστά και πάνω.Εγώ ψάχνω κάτι μέχρι 40-45 το μέγιστο. Όσα 60λιτρα ενυδρεία έχω βρει σε αυτά τα όρια είναι αρκετά ακριβά. Έχεις μήπως κάποιο κατά νου; Επιπλέον, μέχρι 40 λίτρα ποιά ψάρια μπορώ να διαλέξω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Αν θες κατι παραπανω απο ενα μονομαχο ή γαριδουλες red cherry με φυτακια, αντε σε 60 λιτρα (καθαρα νερο) και πανω. γιατι στο τελος θα πανε χαμενα τα λεφτα και για το πιο μικρο, κι εσυ θα παιδευεσαι να ψαχνεσαι τι δεν παει καλα, αλλα και τα ψαρια δεν ...

Και στο 60λιτρο, πολυ συγκρατημενα κινησου.

Ευχομαι καλη συνεχεια και επιλογες με συνεση.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα απο τα 2 ενυδρεια που αναφερεις δεν κανει για τετρα,θες μεγαλητερο ενυδρειο.

Επισης,τα τετρα θελουν μαλακο νερο και οχι βρυσης,οπωτε αν θες τετρα θα πρεπει να επεξεργαζεσαι το νερο της βρυσης σου για να το κανεις μαλακο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τα καποια τετρα οπως τα νεον μπορουν να φτασουν σε ιδανικες συνθήκες τα 8 χρονια! επειδη λογικα δεν θα θες να επεξεργάζεσαι το νερο σου απο τωρα, σου προτείνω να βαλεις (αν και εισαι οριακα στα λιτρα) μια ομαδα απο cpd που μπορει να μην κοπαδιάζουν σαν τα τετρα, αλλα ειναι εξίσου ομορφα. 

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'ολα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας. Έπειτα, διαβάζοντας στο theaquariumwiki.com (κάτι ανάλογο με την wikipedia αλλά για τα ενυδρεία) είδα ότι σε ένα ενυδρείο 10 gallons (δηλ. 37,5lt) μπορώ να βάλω αρκετά διαφορετικά ψαράκια. Δηλαδή έχω αρκετές επιλογές (π.χ. ember tetra). Για περισσότερες αναλυτικές πληροφορίες μπορείτε να ρίξετε μιά ματιά και από μόνοι σας.

Link to comment
Share on other sites

Δεσ το προφιλ ψαριων που θελεισ να βαλεισ και μετα αποφασιζεισ.

εδω Προφίλ Ψαριών Αλφαβητικά

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'ολα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας. Έπειτα, διαβάζοντας στο theaquariumwiki.com (κάτι ανάλογο με την wikipedia αλλά για τα ενυδρεία) είδα ότι σε ένα ενυδρείο 10 gallons (δηλ. 37,5lt) μπορώ να βάλω αρκετά διαφορετικά ψαράκια. Δηλαδή έχω αρκετές επιλογές (π.χ. ember tetra). Για περισσότερες αναλυτικές πληροφορίες μπορείτε να ρίξετε μιά ματιά και από μόνοι σας.

 

Αυτα τα site που διαβαζεις δεν ειναι αξιοπιστα φιλε μου.Τα ψαρια που αναφερεις θελουν μαλακο νερο,εσυ εχεις σκοπο να επεξεργαζεσαι το νερο της βρυσης σου για να το κανεις μαλακο η θες απλα να βαζεις νερο βρυσης?

Το ενυδρειο που σκεφτεσαι να παρεις,δεν κανει για τα ψαρια που θες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα σε παροτρυνω και εγω να ακουσεις και τα αλλα παιδια απο εδω , επειδη καποια πραγματα ειναι δοκιμασμενα και δεν αποδιδουν μην τα ξαναδοκιμασεις γιατι θα χασεις τα ζωντανα...

μπορεις παντως ευκολα στα λιτρα αυτα να πας σε γαριδοενυδρειο ...

επιπλεον υπαρχουν πολυ χομπιστες οπου δεν κοιτουν το κερδος μονο και δινουν καλα ενυδρεια ...εγω ας πουμε εχω αγορασει δυο ενυδρεια απο χομπιστες και διαφορα απο εξοπλισμο και ποτε κανεις δεν με κοροιδεψε...εξαρταται το ατομο που θα βρεις παντα!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'ολα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας. Έπειτα, διαβάζοντας στο theaquariumwiki.com (κάτι ανάλογο με την wikipedia αλλά για τα ενυδρεία) είδα ότι σε ένα ενυδρείο 10 gallons (δηλ. 37,5lt) μπορώ να βάλω αρκετά διαφορετικά ψαράκια. Δηλαδή έχω αρκετές επιλογές (π.χ. ember tetra). Για περισσότερες αναλυτικές πληροφορίες μπορείτε να ρίξετε μιά ματιά και από μόνοι σας.

 

Υπο προυποθεσεις πολλα μπορει να γινουν απο αυτα που λεει.

Αλλα ποιες ειναι οι προυποθεσεις και πως μπορει να τις αναγνωρισει και να τις καταφερει ενας αρχαριος?

Το αλλο θεμα ειναι οτι στην καλυτερη απλα θα επιβιωσουν εκει τα ψαρια. Εσυ τα ψαρια δεν θα τα δεις πως ειναι πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'ολα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας. Έπειτα, διαβάζοντας στο theaquariumwiki.com (κάτι ανάλογο με την wikipedia αλλά για τα ενυδρεία) είδα ότι σε ένα ενυδρείο 10 gallons (δηλ. 37,5lt) μπορώ να βάλω αρκετά διαφορετικά ψαράκια. Δηλαδή έχω αρκετές επιλογές (π.χ. ember tetra). Για περισσότερες αναλυτικές πληροφορίες μπορείτε να ρίξετε μιά ματιά και από μόνοι σας.

Link to comment
Share on other sites

δεν φτανουν τα λιτρα φιλε μου δυστηχωσ,αν φτανανε θα παιρναμε και εμεισ σαρανταλητρα.

Link to comment
Share on other sites

για κοιτα αυτο     Water home 60x30x35cm 63lt

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες! Βλέποντας διάφορα ψαράκια κατέληξα στα tetra fish. Πιο συγκεκριμένα θα με ενδιέφεραν τα εξής:

- bleeding heart tetra

- xray tetra

- ember tetra

- neon tetra

Τώρα από εσας θα ήθελα να μάθω α) πόσα λίτρα (minimum) χρειάζεται καθένα από τα παραπάνω, β) πόσα μαζί πρέπει να έχω (schooling) για καθένα από τα παραπάνω, γ) αν μπορούν να συνυπάρξουν κάποια από τα παραπάνω και αν ναι ποιά με ποιά, δ) αν όχι τότε με ποιά άλλα ψάρια θα μπορούσαν να συνυπάρξουν στο ίδιο ενυδρείο, ε) ph για καθένα από τα παραπάνω, στ) όλα χρειάζονται ζωντανά φυτά έτσι; ζ) μέσος όρος ζωής για καθένα από τα παραπάνω, η) ποιά είναι τα πιο δαπανηρά και ποια λιγότερο δαπανηρά (συντήρηση) και θ) ποιά χρειάζονται νερό βρύσης και ποιά "μαλακό" νερό;

Λογικά αν δω ότι βγαίνω οικονομικά και το αποτέλεσμα αξίζει τα λεφτά του (value for money) θα πάω για μεγαλύτερο ενυδρείο. Θα μπορούσατε κιόλας να μου δείξετε κάποια ιδανικά ενυδρεία για καθένα από τα παραπάνω tetra fish (Το minimun ιδανικό πάντα).

Αυτά τα ολίγα για την ώρα! :)

Link to comment
Share on other sites

Γράψτε λάθος, δεν το είδα το link που μου γράψατε παραπάνω!

Φίλε mano0000 μπήκα στο petsupermarket και είδα το ενυδρείο που λες. Καλό φαίνεται απλά απ'ότθ βλέπω δεν περιέχει τίποτα άλλο, είναι ένα σκέτο ενυδρείο. Αν αγόραζα επιπλέον φίλτρο,λάμπα και θερμοστάτη πόσο θα πήγαινε το "μαλλί";

Έγινε επεξεργασία - aquanator
Link to comment
Share on other sites

πηγαινε μια βολτα να το δεισ.το εχω βαλει στο ματι αυτο.τα παρελκομενα δεν ειναι και τοσο απαγορευτηκα.ριξε μια ματια εκει μεσα εχει πραγματακια να δεισ.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό το ενυδρείο: SunSun HR-500B 54lt. Αξίζει; μου φαίνεται δεν είναι γυάλινο. Παίζει κάποιον ρόλο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι χαραζει ποιο ευκολα.αλλα δεν γραφει καπου οτι δεν ειναι γυαλινο.

Link to comment
Share on other sites

Γράψτε λάθος, δεν το είδα το link που μου γράψατε παραπάνω!

Φίλε mano0000 μπήκα στο petsupermarket και είδα το ενυδρείο που λες. Καλό φαίνεται απλά απ'ότθ βλέπω δεν περιέχει τίποτα άλλο, είναι ένα σκέτο ενυδρείο. Αν αγόραζα επιπλέον φίλτρο,λάμπα και θερμοστάτη πόσο θα πήγαινε το "μαλλί";

 

Κι αν παρεις απο τα ενυδρεια που τα εχουν ολα, παλι θα τα ξαναπαρεις :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες! Βλέποντας διάφορα ψαράκια κατέληξα στα tetra fish. Πιο συγκεκριμένα θα με ενδιέφεραν τα εξής:

- bleeding heart tetra

- xray tetra

- ember tetra

- neon tetra

Τώρα από εσας θα ήθελα να μάθω α) πόσα λίτρα (minimum) χρειάζεται καθένα από τα παραπάνω, β) πόσα μαζί πρέπει να έχω (schooling) για καθένα από τα παραπάνω, γ) αν μπορούν να συνυπάρξουν κάποια από τα παραπάνω και αν ναι ποιά με ποιά, δ) αν όχι τότε με ποιά άλλα ψάρια θα μπορούσαν να συνυπάρξουν στο ίδιο ενυδρείο, ε) ph για καθένα από τα παραπάνω, στ) όλα χρειάζονται ζωντανά φυτά έτσι; ζ) μέσος όρος ζωής για καθένα από τα παραπάνω, η) ποιά είναι τα πιο δαπανηρά και ποια λιγότερο δαπανηρά (συντήρηση) και θ) ποιά χρειάζονται νερό βρύσης και ποιά "μαλακό" νερό;

Λογικά αν δω ότι βγαίνω οικονομικά και το αποτέλεσμα αξίζει τα λεφτά του (value for money) θα πάω για μεγαλύτερο ενυδρείο. Θα μπορούσατε κιόλας να μου δείξετε κάποια ιδανικά ενυδρεία για καθένα από τα παραπάνω tetra fish (Το minimun ιδανικό πάντα).

Αυτά τα ολίγα για την ώρα! :)

 

Ολα τα ψαρια που γραφεις θελουν μαλακο νερο.

Θα κανεις επεξεργασια του νερου της βρυσης σου,για να γινει μαλακο?Και αν ναι,με τι τροπο θα το κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...