Jump to content

Το Χρυσοψαραδικο Μου


Giannis_X

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά η μου φαίνεται η όντος άρχισε να ξεπρήζετε. Πόσες μέρες να κάνω θεραπια με τα άλατα?

Σήμερα είναι τρίτη μέρα

 

Σου έχω γράψει τη θεραπεία εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/topic/100767-%CF%84%CE%BF-%CF%87%CF%81%CF%85%CF%83%CE%BF%CF%88%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CE%BC%CE%BF%CF%85/page-11#entry1072261

 

Προσεχε, Τα άλατα θα τα αφαιρέσεις σταδιακά, σιγα σιγα, καλό είναι να κανεις καθημερινα μικρες αλλαγές για να μειωθουν σιγα σιγα, ΟΧΙ ΑΠΟΤΟΜΑ, ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ για το ψάρι, κάνε κάθε μερα 10%-15%  αλλαγή, με τον ιδιο τρόπο αφαιρούμε και το αλατι

Link to comment
Share on other sites

Σου έχω γράψει τη θεραπεία εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/topic/100767-το-χρυσοψαραδικο-μου/page-11#entry1072261

 

Προσεχε, Τα άλατα θα τα αφαιρέσεις σταδιακά, σιγα σιγα, καλό είναι να κανεις καθημερινα μικρες αλλαγές για να μειωθουν σιγα σιγα, ΟΧΙ ΑΠΟΤΟΜΑ, ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ για το ψάρι, κάνε κάθε μερα 10%-15%  αλλαγή, με τον ιδιο τρόπο αφαιρούμε και το αλατι

Όμορφα :)

Τώρα ομος λέμε που σε περίπτωση που και μετά τις 7 μέρες είναι λίγο ακόμα πρισμενω ? Να περάσω σε θεραπια με το esha 2000 ?

Για τις αλλαγές εχω καταλάβει, αυτό που με ανησυχεί είναι το ΑΝ δεν το ξεπεράσει 100% τη να κάνω.

Κατη τελευταίο, το εχω 1 βδομάδα ατάιστο θα έχει θέμα?

Link to comment
Share on other sites

αστο να ηρεμισει, μη το πλακώνεις απο το 1 φαρμακο στο άλλο.

για το νηστικό δεν έχει προβλημα, μόλις τελειωσει η θεραπεία δώστου λίγο φαι να δεις πως παει.

για το 100% της αλλαγής κάνε 15% για 10 ημέρες, θα εισαι μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

αστο να ηρεμισει, μη το πλακώνεις απο το 1 φαρμακο στο άλλο.

για το νηστικό δεν έχει προβλημα, μόλις τελειωσει η θεραπεία δώστου λίγο φαι να δεις πως παει.

για το 100% της αλλαγής κάνε 15% για 10 ημέρες, θα εισαι μια χαρά

Οκ φίλε μου σε ευχαριστώ πάρα πολυ.

Ελπίζω πραγματικά να επιβιώσει και να γίνει γερο δυνατό και αν μου προκύψει ζευγάρι θέλω να είναι ένα απο αυτά που θα μου χαρίσει απογόνους του. :D

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να γινει καλα φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Το πολύ πρήξιμο έχει φύγει :D έχει αρχίσει να αναρρώνει. Σε 2 μέρες αρχίζω τις μικρές αλλαγές νερού να φιγουν τα άλατα. Το διαστιμα αυτο των 10 ημερών να ταΐσω?

Link to comment
Share on other sites

Λιγο φαι, και βάλε στο φαι και καμια σταγονα βιταμίνη fistamin, μη το παρακανεις όμως, διάβασε τις οδηγίες

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα πάω να πάρω να την εχω. Σε ευχαριστώ και πάλη

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από δουλειά και κοίταξα μέσα στην καραντίνα και δυστυχώς είδα ότι το ψαράκι ήταν είδη νεκρό... Δεν τα κατάφερε τελικά :'(

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα :(

Link to comment
Share on other sites

:(
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά :)

Τελικά τα κατάφερα και το ενυδρείο τρέχει εντελος αυτόματα :D.

Μετά από 1.5 μήνα πεδεμα δοκιμών και αλλαγών πανε ολλα ρολόι.

Άλλαξα τα μαμά σφουγγάρια του fluval 306 και έβαλα 2 με μεσεου μεγέθους τρύπες και 2 με πιο μεγαλύτερου μεγέθους τρύπες και αντικαθιστώ σιγά σιγά την ελαφρόπετρα με fluval biomax οπου τοποθετουντε όρθια με σειρά για να κυκλοφορεί καλύτερα το νερό ανάμεσα τους. Το Astro 2212 και αυτό πάει έφερα και κάνει απίστευτη δουλειά :)

Πλέον ΝΟ3 εχω σταθερά 5 με αλλαγές της τάξεως 20%/βδομάδα.

Οσο για τα φυτά μου τα πανε πολυ καλά και μεγαλονουν σταθερά , οι νουμιες είναι αυτές που εχνουν πάρει την πιο πολύ φορά και βγάζουν 1-2 νέα φύλα σε διαστήματα 7-10 μερών περιπου.

( δεν έχω τελειώσει ακομε με την σύνθεσή τω φυτών μου θέλω να πάρω 1 με 2 ακόμα απο τα οπια το 1 είναι το echinidorus Vesuvius μιας και το λατρεύω αυτο το φυτό οσο για το δεύτερο λέω να πάω σε μύσεων αποτίσεων αλλα δεν ξερω τη αν και θα ειθελα να κοκκινίζει λίγο ως πολύ.)

Και τέλος να αναφέρω πος ησύχασα απο μαβροκαφε άλγη και τριχοειδή.

Σε λίγες μέρες γιατί θελω να κριψω λίγο και εισόδους εξόδους απο φίλτρα μολεις είναι έτοιμο θα ανέβουν και φωτογραφίες :D

Προσωρινά μέχρι να τα ξανά πούμε καλές γιορτές με πολυ αγάπη και κατη σημαντικό......ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ καλές γιορτές να έχουμε καλά Χριστούγεννα σε όλους :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και καπια μικρό update :)
Δεν το εχω σημαζεψει και πολύ λόγο ελάχιστου χρόνου αυτο τον κερο αλλα τώρα στις γιορτές θα φτιάξω και τις εισόδους εξόδους. Βρικα και κάποιον να χαρίσω και τα εναπομείναντα γκαπι γιατί τώρα θα έχουμε συχνά κυνηγητά απο τα οραντα μιας και πρεκιψε επιτέλους ζευγάρι :).

post-59496-0-15994600-1449673009_thumb.jpg

post-59496-0-86066200-1449673038_thumb.jpg

post-59496-0-99985700-1449673088_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά καλή βδομάδα σε όλους :)

Έκανα μια προσπάθεια να συμμαζέψω λίγο το ενυδρείο από τους πόλους σωλήνες και την αλλαγή εξόδου του Astro 2212 απο απλή σε σπρέι μπαρ οπου διαπιστώνω πος έχω πολύ καλύτερη κυκλοφορία και ροή στο νερό με αποτέλεσμα τον πιο καθαρό βυθό που έχω δει ποτέ μου.

Ένα μιον έχω μονάχα που ξέμεινα απο γενικό λίπασμα εδώ και 2 βδομάδες και η Java fern που έχω παίρνει την κάτω βόλτα αν και αύριο πληρώνομαι οποτε τέταρτη προη θα παω να πάρω να έχω :) και για να μην σας κουράζω άλλο στην μπαρλα σας παραθέτω φωτο απο τις αλλαγές που έκανα ..

Περιμένω σχόλια θετικά και αρνητικά.

post-59496-0-07236800-1450093028_thumb.jpg

post-59496-0-51118300-1450093054_thumb.jpg

post-59496-0-52987500-1450093076_thumb.jpg

post-59496-0-05367500-1450093095_thumb.jpg

post-59496-0-21710500-1450093118_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λίγες ακόμα

post-59496-0-36807300-1450093200_thumb.jpg

post-59496-0-65048700-1450093222_thumb.jpg

post-59496-0-71857600-1450093252_thumb.jpg

post-59496-0-31654800-1450093279_thumb.jpg

post-59496-0-05220200-1450093301_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις τις φωτο στο photobucket και τις μετακινησεις δεν φαινονται.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις τις φωτο στο photobucket και τις μετακινησεις δεν φαινονται.

Send from the heart of the Amazonas

Οχι απο το τηλέφωνο μου τις ανεβάζω απευθείας.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο έγινε

μακαρι να σου αντεξουν τα φυτα

Link to comment
Share on other sites

A μαλιστα, τωρα τις ειδα. Ρε συ, γιατι εχεις βαλει και τις δυο εξαγωγες και εισαγωγες απο την ιδια παντα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τη θες να πης ?

Γιατί η είσοδοι και έξοδοι είναι στις ίδιες πλευρές?

Link to comment
Share on other sites

Και πος να τα έβαζα? Για παράδειγμα να έβαζα είσοδο έξοδο του Astro δεξιά και είσοδο έξοδο του fluval αριστερά?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχεις τις δυο εισαγωγες δεξια και τις δυο εξαγωγες αριστερα. Βαλτες αντικρυστα. Δηλαδη μια εισαγωγη δεξια και μια αριστερα. Αντιστοιχα και τις εξαγωγες.

Send from the heart of the Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Αυτο αν είναι να γίνει θα είναι από Γενάρη και μετα γιατί αυτο τον κερο παίζουν έξοδα προσκοπικού θέματος.

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...