Jump to content

Το Χρυσοψαραδικο Μου


Giannis_X

Recommended Posts

Κοιτα, το βλεπω λιγο πρησμενο οντως, αλλα δεν βλεπω κατι αλλο. Μην ταισεις για 2-3 μερες να δουμε πως θα παει. Περιμενε και καμια γνωμη ακομη.

Βρε συ, τι τιτλο εβαλες στο βιντεο χαχαχαχα και που το ξερεις οτι δεν κανει, το παρακολουθεις ολη μερα;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, το βλεπω λιγο πρησμενο οντως, αλλα δεν βλεπω κατι αλλο. Μην ταισεις για 2-3 μερες να δουμε πως θα παει. Περιμενε και καμια γνωμη ακομη.

Βρε συ, τι τιτλο εβαλες στο βιντεο χαχαχαχα και που το ξερεις οτι δεν κανει, το παρακολουθεις ολη μερα;

Ας πούμε πος ναι ότι το παρακολουθώ.. Έγκυος δεν είναι παντός γιατί δεν έχω δήγματα ζευγαρώματος.

Οσο για τον τίτλο στο βίντεο μου βγήκε αυθόρμητα :P

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα τίποτα δεν το εχω δει να ενεργήτε.

Πρεπι να έχει στουμπώσει! Τι κανω σε αυτή την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη μερα σήμερα χωρίς φαγητό και μου φαίνεται χειρότερα , κολυμπάει αργά και σιγά σιγά αρχίζει και χάνει τη ισορροπία του :(https://m.youtube.com/watch?v=fjjyqac-rn4&feature=youtu.be

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στα άρθρα για τα ψάρια κριού νερού και ίσος έχει και νηκτική κύστη.. Λει μέσα για θεραπεία με αλάτι.

Εχω ένα ενυδρειακι 5 λίτρα να το βάλω μέσα εκεί με αεραντλία και αλατόνερο? Τη ποσότητα να βάλω?

Αυτό που κάνει τώρα είναι να κάθετε κοντά στην επιφάνεια και να κουνιέται ελαφρά.

Που και που ρίχνει και καμιά βουτιά.

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Εγω φοβαμαι για dropsy και οχι για νηκτικη. Ριξε μια ματια στις ασθενειες για dropsy γιατι ειμαι απο κινητο.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και αυτή η περίπτωση.

Πάω αύριο προη προη να πάρω ενυδρειακο αλάτι και να το βάλω σε καραντίνα.

Link to comment
Share on other sites

Για τη νυκτική κύστη όχι αλάτι, αλλά epsom salt και ακόμα καλύτερα σε συνδιασμό με flagyl.

1 κουταλάκι του γλυκού ανα 25 λίτρα νερού μέρα παρά μέρα για 4 ημέρες, καλύτερα να κάνεις πρώτα μια καλή αλλαγή νερού, αλλά αν το βάλεις σε καραντίνα το νερό θα είναι φρέσκο και επομένως δεν χρειάζεται

Το epsom salt το διαλύεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. Epsom salt = Θειικό Μαγνήσιο MgSO4, το βρίσκεις σε φαρμακεία.

Το 5λιτρο είναι μικρό, πάρε ένα πλαστικό δοχείο απο το ΙΚΕΑ, τουλάχιστον 30 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Tακη, αν ηταν νυκτικη θα ειχε και αποπροσανατολισμο; Θα κολυμπουσε αναποδα κτλ. Εμενα για dropsy μου κανει!

Link to comment
Share on other sites

Tακη, αν ηταν νυκτικη θα ειχε και αποπροσανατολισμο; Θα κολυμπουσε αναποδα κτλ. Εμενα για dropsy μου κανει!

 

To epsom salt και το flagyl το είπα για περίπτωση νυκτικής κύστης.

Η αλήθεια είναι πως και εγώ έχω την ίδια απορία, ίσως να είναι στο αρχικό στάδιο ακόμα, από την άλλη δεν βλέπω τα λέπια να σηκώνονται , και όσο φαίνεται ,  νομίζω  πως είναι από το  πρήξιμο.

Το bactopur θα έκανε για το dropsy, αν είναι όμως νυκτική κύστη δεν ξέρω αν θα βοηθήσει, από την άλλη το flagyl κάνει για τη νυκτική κύστη και δεν ξέρω πόσο θα βοηθήσει σε περίπτωση του dropsy .

Αλλά όλες οι πιθανες θεραπείες πρέπει να γίνουν σε καραντίνα και αμέσως

Link to comment
Share on other sites

Το εχει αφησει αταιστο 2 μερες. Αν ηταν νυκτικη νομιζω θα ειχε επανελθει το ψαρι! Στο αμεσως συμφωνω!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια :) το flagyl που το βρισκω?

Εχω ένα πλαστικό ταπερ που κανω τις αλλαγές θα το βάλω μέσα εκεί είναι 50 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια :) το flagyl που το βρισκω?

Εχω ένα πλαστικό ταπερ που κανω τις αλλαγές θα το βάλω μέσα εκεί είναι 50 λίτρα.

 

 

Flagyl στα φαρμακεία

η δόση είναι μία κάψουλα 500 mg ανά 100 λίτρα νερό

η θεραπεία έχει διάρκεια 5 ημέρες

για 5 ημέρες βάζεις κάθε μέρα δόση flagyl ανάλογα με τα λίτρα σου

ξεκινάς με μια καλή αλλαγή και βάζεις epsom ανάλογα με τα λίτρα του ενυδρείου

τη 2η και τη 4η ημέρα κάνεις 50% αλλαγή πριν τη δόση και στο φρέσκο νερό έχεις προσθέσει το ανάλογο epsom salt

την 6η ημέρα κάνεις αλλαγή 50% με το ανάλογο epsom salt

η αναλογία του epsom salt είναι 1 κουταλάκι του γλυκού ανά 25 λίτρα νερό

μετά τις 7 ημέρες μικρές αλλαγές χωρίς epsom για να το αφαιρέσεις σταδιακά, αν δεν αφαιρέσεις το epsom δεν μεταφέρεις το ψάρι στο κεντρικό ενυδρείο, η απότομη μείωση σκληρότητας είναι επικίνδυνη

Επίσης διάβασα πως η θεραπεία μπορεί να συνδυαστεί και με bactopur, άρα τη 1η και 3η ημέρα μπορείς να βάλεις και bactopur

δεν ταΐζεις κατά τη θεραπεία

σβηστά τα φώτα, η δραστική ουσία του flagyl είναι φωτοευαίσθητη, για αυτό κάλο είναι να μπαίνει η δόση το βραδάκι

το flagyl δεν επηρεάζει τη βιολογία

η θερμοκρασία στους 27 θα βοηθήσει

αεραντλία οπωσδήποτε

Τα παραπάνω τα έχω διαβάσει και τα έχω ακούσει σε συζητήσεις, ευτυχώς δεν μου έχει τύχει να τα εφαρμόσω, για αυτό είναι με κάθε επιφύλαξη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Flagyl στα φαρμακεία

η δόση είναι μία κάψουλα 500 mg ανά 100 λίτρα νερό

η θεραπεία έχει διάρκεια 5 ημέρες

για 5 ημέρες βάζεις κάθε μέρα δόση flagyl ανάλογα με τα λίτρα σου

ξεκινάς με μια καλή αλλαγή και βάζεις epsom ανάλογα με τα λίτρα του ενυδρείου

τη 2η και τη 4η ημέρα κάνεις 50% αλλαγή πριν τη δόση και στο φρέσκο νερό έχεις προσθέσει το ανάλογο epsom salt

την 6η ημέρα κάνεις αλλαγή 50% με το ανάλογο epsom salt

η αναλογία του epsom salt είναι 1 κουταλάκι του γλυκού ανά 25 λίτρα νερό

μετά τις 7 ημέρες μικρές αλλαγές χωρίς epsom για να το αφαιρέσεις σταδιακά, αν δεν αφαιρέσεις το epsom δεν μεταφέρεις το ψάρι στο κεντρικό ενυδρείο, η απότομη μείωση σκληρότητας είναι επικίνδυνη

Επίσης διάβασα πως η θεραπεία μπορεί να συνδυαστεί και με bactopur, άρα τη 1η και 3η ημέρα μπορείς να βάλεις και bactopur

δεν ταΐζεις κατά τη θεραπεία

σβηστά τα φώτα, η δραστική ουσία του flagyl είναι φωτοευαίσθητη, για αυτό κάλο είναι να μπαίνει η δόση το βραδάκι

το flagyl δεν επηρεάζει τη βιολογία

η θερμοκρασία στους 27 θα βοηθήσει

αεραντλία οπωσδήποτε

Τα παραπάνω τα έχω διαβάσει και τα έχω ακούσει σε συζητήσεις, ευτυχώς δεν μου έχει τύχει να τα εφαρμόσω, για αυτό είναι με κάθε επιφύλαξη

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου πιστεύω πος με βοηθάει πολύ αυτο το πλάνο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φάτνη το 1 αροστο τώρα παρατήρησα και σε δεύτερο οραντα πος έχει Fungus!

αυτό τώρα τη θεραπια παίρνει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορώ να κάνω τις θεραπιες με τα αλάτια και τα φάρμακα μέσα στο κιριο ενυδρείο η θα μου βλάψουν τα φυτά? Θα πάω να πάρω και esha 2000

Link to comment
Share on other sites

Το fungus είναι σε μεγάλη έκταση ;

Το άλλο καντο θεραπεια μόνο του

Στα δικά μου το ελαφρυ fungus φευγει με τη κανελα, και για αυτο το λογο τη βαζω

 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ετσι με τη κανελα θεραπεύεται

 

110666d1363568052-black-moor-fungus-dsc0

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολυ λίγο το fungus σαν το κεφαλή της καρφίτσας είναι στην αρχή ακόμα εχω κανελα μέσα παω άμεσος να το αλλάξω . Να κάνω ξεκινήσω απο το απόγευμα και μια θεραπια προληπτικά με εσχα 2000?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι τόσο λίγο θα σου προτεινα να αφήσεις μόνο τη κανελα μεσα, μη κανεις τιποτα αλλο.

Ποσα ξυλακια κανελας έχεις ; Θυμισε μου ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο ;

Με το αλλο δες τι θα κανεις, το θεωρω πιο σοβαρό

Link to comment
Share on other sites

Είναι 190 μικτά . Εχω ένα ξυλάκι μέσα σε μέγεθος οσο ενα δάχτυλο ενός ενήλικα.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω τώρα το απόγευμα να μου φέρει το αλάτι και το αλο το φάρμακο να αρχίσω θεραπια στο πρισμένο οραντα

Link to comment
Share on other sites

Είναι 190 μικτά . Εχω ένα ξυλάκι μέσα σε μέγεθος οσο ενα δάχτυλο ενός ενήλικα.

 

 

Βάλε 5-6 βρε συ, μη τα φοβασε :)

 

Περιμένω τώρα το απόγευμα να μου φέρει το αλάτι και το αλο το φάρμακο να αρχίσω θεραπια στο πρισμένο οραντα

 

 

Οχι απλο αλατι ε , epsom salt

Link to comment
Share on other sites

Βάλε 5-6 βρε συ, μη τα φοβασε :)

 

 

 

Οχι απλο αλατι ε , epsom salt

Ναι του τα έγραψα για να μου τα παραγγείλει και τώρα το απόγευμα να παω να τα πάρω
Link to comment
Share on other sites

Τα ξυλάκια κανέλας μπορούν να μένουν μέσα μόνιμα σαν μέσο προφύλαξης ή μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα? Μπορούμε να τα βάλουμε μέσα στο φίλτρο για να μην φαίνονται?

Έγινε επεξεργασία - manos3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...