Jump to content

Το Χρυσοψαραδικο Μου


Giannis_X

Recommended Posts

Το dolphin astro?Δεν θυμαμαι ποσα λιτρα την ωρα γυριζει και δεν το βρηκα στο google αλλα νομιζω οτι ειναι δυνατο,πραγμα που εσυ θες φανταζομαι....

Στο αλλο γιατι επεσε η ροη?Ποτε το καθαρισες τελευταια φορα?

Link to comment
Share on other sites

Να την κανεις την κινηση, γιατι οχι! Μονο καλο θα κανεις! 

Ποσο καιρο εχεις να το καθαρισεις το φιλτρο; Μηπως το εχεις και τερμα μπουκωμενο;Κατσε ομως για να καταλβω, λες οτι σου αρεσει η ροη και μετα λες οτι εχει πεσει η ροη. Αν σου αρεσει που ειναι πεσμενη, τοτε που ειναι το προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Το dolphin astro?Δεν θυμαμαι ποσα λιτρα την ωρα γυριζει και δεν το βρηκα στο google αλλα νομιζω οτι ειναι δυνατο,πραγμα που εσυ θες φανταζομαι....

Στο αλλο γιατι επεσε η ροη?Ποτε το καθαρισες τελευταια φορα?

το φίλτρο πολύ αυστηρά σε κάθε αλλαγή νερού αλλάζω και του βαμβάκι 1 φορά τον μήνα ξεπλένω ελαφρά το βιολογικό σε νερό του ενυδρείου και κάθε 2 μήνες καθαρίζω με βουρτσάκι τις σωλήνες εσωτερικά για να φηγη η μακα μαζί με σολινες πλενο φτεροτες ολλα.
Link to comment
Share on other sites

Να την κανεις την κινηση, γιατι οχι! Μονο καλο θα κανεις! 

Ποσο καιρο εχεις να το καθαρισεις το φιλτρο; Μηπως το εχεις και τερμα μπουκωμενο;Κατσε ομως για να καταλβω, λες οτι σου αρεσει η ροη και μετα λες οτι εχει πεσει η ροη. Αν σου αρεσει που ειναι πεσμενη, τοτε που ειναι το προβλημα;

Ναι δεν το έγραψα σοστα.

Επιδη έπεσε η ροΐ στο fluval έβαλα το εσωτερικό που έχει ροΐ 1000λτ/ω

Τώρα ομος με το πέρασμα των ημερών δεν μου αρέσει να το βλέπω μπουκομενο το ενυδρείο μου και θέλω να το σουλουπώσω και να το αναβαθμίσω.

ΥΓ. Αυτό εδώ είναι http://m.petsupermarket.gr/8224/product/εξωτερικό-φίλτρο-dophin-as2212.html

Στα 1300λτ/ω

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Αυτο είναι ταλαιπωρία βρε φίλε. καθε μήνα το βιολογικό υλικο και καθε 2 μήνες τις σωλήνες. Δηλαδή αν δεν πλύνεις το βιολογικό υλικο στουμπώνει ; Αν ναι τότε τα σφουγγάρια και το ενυδρειακό βαμβάκι δεν σου κρατάνε τη βρωμιά. Και οι σωλήνες πιάνουν τοσο πολύ μακα ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο είναι ταλαιπωρία βρε φίλε. καθε μήνα το βιολογικό υλικο και καθε 2 μήνες τις σωλήνες. Δηλαδή αν δεν πλύνεις το βιολογικό υλικο στουμπώνει ; Αν ναι τότε τα σφουγγάρια και το ενυδρειακό βαμβάκι δεν σου κρατάνε τη βρωμιά. Και οι σωλήνες πιάνουν τοσο πολύ μακα ;

Διστιχως για το φίλτρο ναι έτσι είναι αλλα αφτο γίνετε εντελος τυπικά..

Αν δω και χειροτερεύει η κατάσταση θα το πάω πίσω για αντικατάσταση μιας και δεν έχει κλίση ούτε χρόνο.

8μηνες το έχω περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Θα προχορισω απο σήμερα κιόλας στην αγορά του Dophin AS2212, μέχρι της 2 θα το έχω εγκαταστήσει.

Θα παρω να του ρίξω και λίγα βακτήρια.

Να βάλω μιπος και μπολι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο είναι ταλαιπωρία βρε φίλε. καθε μήνα το βιολογικό υλικο και καθε 2 μήνες τις σωλήνες. Δηλαδή αν δεν πλύνεις το βιολογικό υλικο στουμπώνει ; Αν ναι τότε τα σφουγγάρια και το ενυδρειακό βαμβάκι δεν σου κρατάνε τη βρωμιά. Και οι σωλήνες πιάνουν τοσο πολύ μακα ;

Να συμπληρώσω κιόλας πος πανο στο τρίμηνο βλέπω τα σφουγγάρια μια μέρα τόσο στουμπωμένα που δεν καθαριζα καθόλου καλά και έκανα την κινιση να τα αλλάξω, πιρα πιρα ανταλλακτικά και πραγματικά πιο μουφα ανταλλακτικό δεν έχω ξανά δει. Πολύ μα παρα πολύ μεγάλα κενά στα διαμερίσματα του σφουγγαριού πιστεύω πος γιαυτο μου μπιχλιαζη γριγορα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το αλλάξεις θα πρέπει να κανεις κάτι να έχεις καλύτερη μηχανική φίλτρανση, όπως να βάλεις ένα χοντρότρυπο σφουγάρι πρώτο να κρατάει τα χοντρα σκουπιδακια αυτό και μετά το ενυδρειακό βαμβακι, που να καλύπτει ολη την επιφάνεια και να αναγκάζει το νερό να περνάει μόνο μέσα από αυτα τα υλικά. Δυστυχώς στα χρυσόψαρα εκτός απο πολύ καλή βιολογική φίλτρανση χρειάζεται να υπάρχει και πολύ καλή μηχανική φίλτρανση να μη μπουκώνει το βιολογικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το αλλάξεις θα πρέπει να κανεις κάτι να έχεις καλύτερη μηχανική φίλτρανση, όπως να βάλεις ένα χοντρότρυπο σφουγάρι πρώτο να κρατάει τα χοντρα σκουπιδακια αυτό και μετά το ενυδρειακό βαμβακι, που να καλύπτει ολη την επιφάνεια και να αναγκάζει το νερό να περνάει μόνο μέσα από αυτα τα υλικά. Δυστυχώς στα χρυσόψαρα εκτός απο πολύ καλή βιολογική φίλτρανση χρειάζεται να υπάρχει και πολύ καλή μηχανική φίλτρανση να μη μπουκώνει το βιολογικό υλικό.

Μόλις γύρισα σπιτι αγόρασα το φίλτρο και ένα ολόκληρο μπλε σφουγγάρι να μπορώ να κόβω εγω οσο και οπός θέλω και θα τα αλλάξω τα σφουγγάρια του fluvial.

Για το ενυδρειακο βαμβάκι ενωρίς να πάει στο τελευταίο κάνιστρο απο κάτω?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα να φανταστης στα 4 σφουγγάρια που έχει η μηχανική φίλτρανση εχω 2 χοντρότρυπα σφουγγάρια και 2 με πιο μικρες τρύπες.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε τώρα στο σκέλος της εγκατάστασης του φιλτρου.

το φίλτρο που εχω οπος φενετε στην φωτο πιο κάτω την είσοδο δεξιά και την έξοδο αριστερά.

Στο Astro να βάλω παλη την εισοδο δεξιά και το σπρεη μπαρ στην μέσα? ( την είσοδο να την βάλω στο ειδιο επίπεδο με την άλλη η πιο ψιλά?)

post-59496-0-16799500-1444900669_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάτω κάτω στο κενό να βάλω κάτι πχ. βιολογικό υλικό η τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν  ξέρω πως ακριβώς είναι το φίλτρο σου για να σου πω λεπτομέρειες, απλά σου είπα μια γενική περιγραφή μήπως και καταφέρεις και έχεις καλή μηχανική φίλτρανση

Link to comment
Share on other sites

Ελτημο και το δεύτερο φίλτρο σπάστηκα λίγο που έπρεπε να το γεμίσω εγω με νερό αντί να έχει βαλβίδα εξαελροσης οπος το fluval.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά λόγο τριχοειδούς αλγις που δεν υποχωρεί με τίποτα λέω να περάσω σε θεραπεία. Αλλά τη θεραπια ? Οξιζενε , sera algovec η esha protalon 707?

ΥΓ. Εκτός από τα σημεία στις φωτογραφίες εγω στην πλάτη του ενυδρείου και στις πέτρες. Τη κανω?

post-59496-0-47568600-1445003524_thumb.jpg

post-59496-0-11120900-1445003551_thumb.jpg

post-59496-0-66887500-1445003576_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά απο εχθές έχω ξεκινήσει θεραπια για τη τριχοειδή άλγη με esha protalon 707 δεύτερη μερα σήμερα ελπίζω να δω αποτελέσματα.

Μολεις τελιοσο τη προτη εβδομάδα θα αρχεισω και θεραπεία με sera algovec .

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τριχοειδή έχεις και bba ή κάνω λάθος ??

Ναι όντος εχω ξέχασα να το αναφέρω αυτό.

Υπάρχει κάτι πιο εύκολο?

Το esha θα κάνη Δουλια?

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη γενικα απ'οτι θυμαμαι και με τα guppies πρεπει να εχεις βαρυ χερι στο ταισμα :) και ενας λογος εμφανησης της bba ειναι η μπολικη τροφη.

Θα ελεγα να μειωσεις λιγο την τροφη που ριχνεις.Και για να το πω πιο σωστα,να μην μενει καθολου τροφη αφαγωτη ή για αρκετη ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη γενικα απ'οτι θυμαμαι και με τα guppies πρεπει να εχεις βαρυ χερι στο ταισμα :) και ενας λογος εμφανησης της bba ειναι η μπολικη τροφη.

Θα ελεγα να μειωσεις λιγο την τροφη που ριχνεις.Και για να το πω πιο σωστα,να μην μενει καθολου τροφη αφαγωτη ή για αρκετη ωρα.

Στα γκαπακια θέλοντας και μη έριχνα κάτι παραπάνω γιατί ηντουσαν πολλά και δεν προλαβαίνανε να φάνε ολλα ενο τώρα στα οραντα τα ταΐζω στο στόμα δεν αφήνω τροφή, ακόμα και να δω ότι την φτινουν αν το κάνουν 2-3 φορες συνεχόμενα μαζεβω άμεσος τα ιπολιματα.

Στο τέλος όταν είχα τα γκαπι συμφωνώ πος τάιζα πολυ , στο τέλος που λες γέμισα και πλαναρια αφτα τα ροζουλα σκουληκάκια.

Τώρα το νερό μου είναι πεντακάθαρο απο θέμα τροφής.

Link to comment
Share on other sites

Το καλω είναι πος η θεραπια πάει καλά συγκριτικά με τις φωτογραφίες που έβγαλα και ανέβασα πριν 3 μέρες αποχορη η καφέ άλγη απο τα φιλα της ανουμπια και ΒΒΑ με τριχοειδή αλγι έχουν αρχίσει να υποχωρούν.

Link to comment
Share on other sites

 ακόμα και να δω ότι την φτινουν αν το κάνουν 2-3 φορες συνεχόμενα μαζεβω άμεσος τα ιπολιματα.

 

 

Καλά , στα χρυσόψαρα δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό, θα την βρουν και θα την φάνε, τσάμπα παιδεύεσαι, δεν χρειάζεται και έτσι, μη γίνεσαι δέσμιος του ενυδρείου. Ρίχνεις αυτό που θες και το αφήνεις, απλά να βρεις τις ρουτίνες στη ποσότητα και στη συχνότητα

Link to comment
Share on other sites

Καλά , στα χρυσόψαρα δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό, θα την βρουν και θα την φάνε, τσάμπα παιδεύεσαι, δεν χρειάζεται και έτσι, μη γίνεσαι δέσμιος του ενυδρείου. Ρίχνεις αυτό που θες και το αφήνεις, απλά να βρεις τις ρουτίνες στη ποσότητα και στη συχνότητα

Ναι συμφωνώ να μην ειμαι πάνω από το ενυδρείο ολλη την μερα αλλα σαν εικόνα δεν μαρεσει να βλέπω τη ανουμπια απο πράσινη μαύρη μα χαλάνε τα φύλα της μετά και στις ρίζες πέτρες κτλ μα βλεπο τουφακια τουφακια αλγης λες και έχει ψορα το ενυδρείο γιατί αντί να το ευχαριστηθώ το " σιχενομαι " Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τα πρώτα αποτελέσματα της θεραπείας, αρχίζει και ξεκολλά η τριχοειδή άλγη και κοντεύει να εξαφανιστεί. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...