Jump to content

Το Χρυσοψαραδικο Μου


Giannis_X

Recommended Posts

Τα ξυλάκια κανέλας μπορούν να μένουν μέσα μόνιμα σαν μέσο προφύλαξης ή μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα? Μπορούμε να τα βάλουμε μέσα στο φίλτρο για να μην φαίνονται?

 

Προσωπικά τα έχω μόνιμα, και όποτε το θυμηθώ τα αλλάζω (μετά από 2-3 μήνες) , εκτός και αν δω τα black moor και μου βγάλουν χνούδι το αλλάζω (αυτά το συνηθίζουν το φθινόπωρο που αρχίζουν και πέφτουν οι θερμοκρασίες)

Μπορείς να τα βάλεις οπού θες αρκεί να υπάρχει μια καλή ροη νερού. Στο βυθό μη τα καρφώσετε μόνο γιατί μουχλιάζουν.

Προληπτικά έχω και στα 3 ενυδρεία μου

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό το αλάτι δεν μου το έφερε γιατί δεν το έχει που μπορώ να το βρω η τη αλο μορω να βάλω ? Ας πούμε τυροκομικό αλάτι?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό το αλάτι δεν μου το έφερε γιατί δεν το έχει που μπορώ να το βρω η τη αλο μορω να βάλω ? Ας πούμε τυροκομικό αλάτι?

 

Οχι, καμια σχέση με το κοινό αλάτι, το λέμε αλατι εκ παραδρομής, όπως λέμε άλατα

http://www.diatrofologiki.gr/index.php?route=product/product&product_id=2441

https://www.google.gr/search?q=epsom+salt&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=50EyVpDQEsS7ae7nu6gH

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά εχω καλά νέα το πρησμένο οραντα μόνο με το Flagyl που βρικα και έβαλα τώρα που γύρισα απο δουλειά το είδα και έχει κάνει κακακια :D είναι καλό σημάδι αυτό :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλημέρα σας :)

Με χαρά λιπον ξύπνησα και είδα κιαλα κακακια μέσα στην καραντίνα :) και επειδή σήμερα το απόγευμα μάλλον θα εγω και τα άλατα , θέλω να ρωτήσω, τώρα κανω 50% αλλαγή νερού και ξανά τη δόση flagyl που είχα βαλη ? Πχ. 500mg / 100lit.?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάνεις αλλαγή τη 2η και 4η ημέρα, flagyl κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν παραλάβω τα άλατα να κάνω προληπτικά και με αυτά θεραπεία η αφού βλέπω αποτελέσματα να το αφήσω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βάλτα, είναι ακίνδυνο.

Να φροντίσεις να έχεις μόνιμα στο ντουλάπι σου, αχρείαστα να είναι αλλά να υπάρχει, όπως και καθαρο αλατι.

ΠΡΟΣΕΧΕ στην αφαίρεση, σταδιακά το βγάζεις, όπως και το αλατι

Link to comment
Share on other sites

Οκ δε ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

5 μέρες θεραπεία και τα πράματα είναι χειρότερα. Το μόνο που έκανε το flagyl ήταν να το βοηθήσει να ενεργηθεί, epsom salt δεν βρήκα πιρα και στο Hondo sender και δεν είχαν παράγγειλα απο ίντερνετ και μεχρη να το παραλάβω πείρα esha2000 μιας και λέει πος βοηθά στην ασθένεια dropsy.

Έβαλα διπλή δόση οπος λέει για πολυ άριστα ψάρια.

Το ένα καλό είναι ότι στο κιριο ενυδρείο η κανέλα κάνη δουλειά στο fungus το έχει φέρει σε σταθερό μέγεθος δεν εξαπλώνεται και έχει αρχίσει να υποχωρεί.

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται καπος ακατανόητο το να πρέπει να περνάμε πλέον για αναζήτηση κάποιον πραγμάτων η προϊόντων στο ίντερνετ ενο θα μπορούσαμε κάλλιστα να τα βρούμε σε απλά μαγαζιά και το λέω γιατί μου αναφέρθηκε σε ενα ποστ πιο πανο πος πχ το epsom salt το βρισκω σε φαρμάκια, μαγαζιά με βιολογικά, ήδη σπα κλπ.

Ομος έψαξα και ρώτησα σε 6 φαρμάκια δεν το ήξεραν το προϊόν σε μαγαζιά με βιολογικά πάλι τπτ σε γνοστες αλυσίδες περιποιήσεις σώματος και πάλι τπτ! Γιατί να ειμαι αναγκασμένος να τρέξω να το βρω μέσο ίντερνετ δεν μπορώ να το καταλάβω δεν θέλω να καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν ξέρω αν θα αντέξει για πολύ το ψαρακη κοντεύει να εκραγεί η κιλιτσα του απο το πρήξιμο μέχρι πυ φτάνει σε σιμιο όταν σταματά να ψεφτο κολιμπά γέρνει και γέρνει πολύ μακάρι να το προλάβω

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όπως σου είπα και πριν, σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει και όχι από προσωπική εμπειρία , η πρόταση ήταν flagyl με epsom salt και κάποιοι χρησιμοποιούν και bactopur. Εσύ δυστυχώς δεν βρήκες epsom salt, επίσης δεν έβαλες bactopur τη 1η και 3η ημέρα, δηλαδή ίσως η θεραπεία να ήταν ελλιπής. Τώρα σε αυτή τη κατάσταση το esha-2000 δεν νομίζω να κάνει κάτι , είναι ήπιο φυτικό φάρμακο. Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω στα φάρμακα , μάλλον στη περίπτωση σου θα έκανε καλό το bactopur, το έχω χρησιμοποιήσει μόνο σε finrot με πολύ καλά αποτελέσματα. Επίσης διαβάζω πως και το bactopur direct κάνει για dropsy αλλά θέλει προσοχή στη δοσολογία. Επαναλαμβάνω πως αυτά είναι μόνο από διάβασμα και όχι προσωπική εμπειρία και είναι με κάθε επιφύλαξη. Μη σε πάρω στο λαιμό μου.

Αν αλλάξεις θεραπεία θα πρέπει να κάνεις μεγάλη αλλαγή να φύγει το προηγούμενο φάρμακο

 

Link to comment
Share on other sites

Τη να κάνω βρε συ που ούτε Epsom ούτε bactopur βρικα ? Πρέπει οπος λέω και πιο πανω να αναγκαστώ να ανατρέξω αναγκαστικά στο ίντερνετ......

Link to comment
Share on other sites

Bactopur λέει πως έχει διαθέσιμο εδώ

http://www.petsupermarket.gr/3033/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/sera-baktopur-50ml.html

http://www.petsupermarket.gr/3035/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/sera-baktopur-direct-8-%CF%84%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B5%CF%82.html

πάρε ένα τηλεφωνο και πετάξου να παρεις, είναι μεχρι 8 το βράδυ ανοιχτα.

Κάπου εκεί κοντα σου δεν είναι και ο Ωκεανός  ; http://www.vrisko.gr/details/_cbc1k1a5a5cai265g5hb74203d__gb3

Δάφνη λες νομίζω πως είσαι, πάρε και εκει ένα τηλεφωνο

Epsom salt παραγγειλε απο το internet και αστ να το έχεις, δεν χαλάει, αχρείαστο να είναι

Link to comment
Share on other sites

Μα απο pet supermarket ψωνίζω και πιρα χθες και δεν είχαν πιραμε τηλέφωνο και στο αλο μαγαζί και δεν έχουν είναι σε ελειψι και η σελίδα ακόμα δεν έχει ενημερωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Θα περάσω και από ωκεανό να δω γενικά και τη έχει

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους σήμερα εντός τριών ωρών θα εχω το Epson salt στα χέρια μου και ξεκινάω άμεσα με το αλατι και το flagyl μαζί. Μακαρη να το προλαβαίνω γιατί είναι στο τελευταίο στάδιο και η κηλιτσα του διαφανιζει και φαίνονται τα εντόσθια του.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα έπρεπε να συνδυάσεις τη θεραπεία και με bactopur μαζί ;

Αν ήταν νηκτική κύστη θα έπρεπε να δεις κάποια βελτίωση, ξέρω πως υποθέσειςε κάνω αλλά "ευτυχώς" δεν μου έχει τύχει κάτι παρομοιο να σε βοηθήσω πιο πολύ

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα έπρεπε να συνδυάσεις τη θεραπεία και με bactopur μαζί ;

Αν ήταν νηκτική κύστη θα έπρεπε να δεις κάποια βελτίωση, ξέρω πως υποθέσειςε κάνω αλλά "ευτυχώς" δεν μου έχει τύχει κάτι παρομοιο να σε βοηθήσω πιο πολύ

Ναι θα κανω και με bactopur εχω παραγγείλει απο pet4u το καλό είναι πως έχει ανοίξει κοντά μου ένα στο μετρό της Δάφνης :D
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το Epsom μόλις έβαλα 1 γεμάτη κουταλιά τ γλυκού αφού το διέλυσα σε ένα ποτήρι μίας χρίσεως και η θερμοκρασία είναι στους 25 και αύριο θα βάλω και Bactopur.

Έκανα και 100% αλλαγή νερό να φύγει το esha2000

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Αν και εφόσον πανε τα πράγματα καλά θα μεταφέρω το θέμα αργότερα στης ασθένειες για να υπάρχει σαν αρχείο σε περίπτωση που συμβεί και σε κάποιο άλλο μέλος να ξέρει τη να κάνη επακριβώς σε αυτή την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά δεν ξερω αν το Epsom κάνη δουλειά αλλα το βλέπω πιο κινητηκο απο της άλλες μέρες παω να πάρω και το bactopur να αρχίσω και με αυτό θεραπεία με ελπίδα να το σώσουμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά η μου φαίνεται η όντος άρχισε να ξεπρήζετε. Πόσες μέρες να κάνω θεραπια με τα άλατα?

Σήμερα είναι τρίτη μέρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...