Jump to content

Βοήθεια με χρυσοψαρα


Recommended Posts

Γεια σας και καλησπέρα,είμαι καινούριος στο aquazone και γενικότερα στα ψάρια,προχθες συγκεκριμένα αγόρασα 2 χρυσοψαρα σε ενυδρείο 30lt (το ξέρω λίγα είναι,αλλά είναι ακόμα μικρά)

Από σήμερα το μεσημέρι που τα τάισα ανταγωνίζονταν πολύ για την τροφή,και παρόλο που δεν τους έδωσα άλλο για 2.5-3 ώρες τώρα τρέχουν σαν τρέλα ενώ από χθες το πρωί δεν έτρεχαν καθόλου...Δεν ξέρω τι φταιει, αν κάνω κάτι λάθος ή αν είναι φυσιολογικό,πάντως δεν θα ήθελα να τα καταπίεζε ή να τα βλαπτω χωρίς να το θέλω...Μήπως φταίει ή ζέστη? Μήπως φταίει ο λιγοστούς χώρος και πρέπει να κάνω κάτι αμεσοτερα απ ότι περίμενα? Μήπως είναι απλά το στρες των πρώτων ημερών,και αν ναι,τότε γιατί τόσο ξαφνικό μετά το τάισμα ενώ χτες που ήταν ή πρώτη μέρα ήταν πολύ πιο ηρεμα??

Αν γνωρίζει κανείς επί του θέματος,και μπορεί να απαντήσει,τον ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο γι αυτα τα ψαρια.

Τι εξοπλησμο εχει το ενυδρειο?

Φιλτρο εχει? και αν ναι τι υλικα εχει μεσα?

Το εστρωσες με καποιον τροπο το φιλτρο σου πριν βαλεις τα ψαρια η απλα το γεμισες νερο και εβαλες τα ψαρια μεσα απο την πρωτη μεσα?

Γενικα,θες πολυ διαβασμα για να κατανοησεις καποια βασικα πραγματα.

Ξεκινα διαβασμα εδω και ειδικα στον κυκλο του αζωτου.

Επισης ριξε ενα διαβασμα εδω και εδω

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από εμένα,

μέχρι να διαβάσεις και να κατανοήσεις τι πρέπει να κάνεις , και μέχρι να τους αλλάξεις χώρο, ταΐζεις ελάχιστα και αλλάζεις νερό κάθε μέρα τουλάχιστον 30%, επίσης φροντίζεις η θερμοκρασία να μην ανεβαίνει ψηλά, το ιδανικό είναι 24 με 25 βαθμούς, από εκεί και πάνω αρχίζουν τα προβλήματα, και ειδικά σε ένα τόσο μικρό χώρο. Οι αλλαγές του νερού θα γίνονται με νερό ίδιας ή λίγο μικρότερης θερμοκρασίας, θα βάζεις αντιχλώριο, αν κάνει μεγάλες ζέστες δεν θα βάζεις παγάκια ή να ρίχνεις παγωμένο νερό για να κατεβάζεις τη θερμοκρασία, οι απότομες αλλαγές στις παράμετρες του νερού , και ειδικά της θερμοκρασίας είναι μοιραίες, επίσης στις αλλαγές νερού δεν θα βγάζεις τα ψάρια από το ενυδρείο , ούτε θα βγάζεις τα ψάρια από το ενυδρείο για να το πλύνεις, τα ψάρια δεν τα βγάζουμε ποτέ, ακόμα και όλο το νερό αν θέλουμε να αλλάξουμε (αυτό πολύ σπάνια μπορεί να χρειαστεί) κάνουμε πολλές, ομαλές και διαδοχικές αλλαγές νερού.

Πες μας τον εξοπλισμό που έχεις (φίλτρο , αεραντλία, ανεμιστηράκια, τεστ κλπ) και μια φωτογραφία του ενυδρείου με τα ψάρια θα διευκόλυνε, επίσης όπως σε ρώτησε πριν ο rastafarian πες μας πως έστρωσες το ενυδρείο.

Για τις αλλαγές τώρα που θα κάνεις τακτικά , μπορείς να έχεις ένα καθαρό κουβά (να μην έχει χρησιμοποιηθεί ξανά και ειδικα να μην έχουν μπει ποτε χημικά ή απορρυπαντικά) θα το έχεις πάντοτε γεμάτο με το ανάλογο αντιχλώριο, ετσι θα έχει και την ίδιια περίπου θερμοκρασία με αυτή του ενυδρείου, και θα κάνεις τις αλλαγές σου, αμέσως μετά τον γεμίζεις πάλι με το ανάλογο αντιχλώριο και τον έχεις έτοιμο για την επόμενη φορα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες

Προσωρινή λύση το παρακάτω, αλλα έτσι θα διπλασιάσεις τα λίτρα σου, μόνο με 10 ευρώ

http://www.ikea.gr/apothikeusi-gia-voithitikous-horous/mikri-apothikeusi/apothikeutika-koutia-kai-kalathia/koutia-apothikeusis-gia-voithitikous-horous/koyti-2454/3585/

 

Υποθέτω πως το φίλτρο σου ειναι αστρωτο, άρα τα ψάρια ταλαιπωρούνται

Αν ναι, βάλε άμεσα αγγελία για μπόλι

 

Τα ψάρια μπορεί να ειναι μικρά, αλλά αν θες να μεγαλώσουν, πρέπει να τα φροντίσεις σωστά

Για να βοηθήσουμε χρειάζεται να μας πεις μερικά λόγια τα εξαρτήματα του ενυδρείου (κυρίως ποιο φίλτρο έχεις και τι θερμοκρασία μετρας)

Μια φωτογραφία των ψαριών, επίσης θα βοηθούσε

 

Μέχρι τότε μην ταίζεις συχνά κι εδώ είμαστε

Εννοείται πως ισχύουν απόλυτα όσα γράφτηκαν πιο πάνω

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ευχαριστώ πολύ καταρχάς...αλλά για χρυσόψαρα μου παν ότι έφτανε 2 μέρες που το εστρωσα,είχα βάλει και βακτήρια που μου είχαν πει...το φίλτρο άνθρακα είναι,εσωτερικό και σχετικά μικρό απ ότι κατάλαβα...τώρα μάρκα δεν θυμάμαι,το έδινε μαζί το ενυδρειο... Θερμοκρασία να σας πω την αλήθεια έχω μετρήσει μόνο εμπειρικά με το χέρι,γιατί γράφω και συνέχεια μαθήματα (ναι,έχουμε κι αυτό!!) αλλά σήμερα που τελειωνω έχω στο νου μου να πάρω και θερμόμετρο για να μαι και σιγουρος,καθώς και ανεμιστήρακι...άκουσα και κάτι για coolrer κάπως έτσι το λένε,τι ακριβώς ειναι?

Link to comment
Share on other sites

ναι απο πετσοπ τι αλλο θα σου πουν φυσικα γιατι πολυ απλα θέλουν αν μη τι αλλο να πουλήσουν ψάρια, και σου λεει εντάξει και να ψωφήσει κανένα εδώ είμαστε πάλι για να σε κάνει πελάτη....πφφφ

Link to comment
Share on other sites

cooler να παρεις σε τόσα λίτρα που έχεισ φίλε μου δεν αξίζει το κόπο...αν δεν έχεισ λεφτά για να πάρεις ενυδρείο μεγαλύτερο απο αυτό που έχεις προσωρινα μπορεισ να κανεις αυτο που σου ειπε ποιο πανω ο τακης, αλλιώς μπες στο site εδώ που είσαι και μπεσ αγγελιες όλο και κάτι θα βρείς απο παιδιά εδω μέσα σε καλή τιμή για τα ψαράκια σου

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ευχαριστώ πολύ καταρχάς...αλλά για χρυσόψαρα μου παν ότι έφτανε 2 μέρες που το εστρωσα,είχα βάλει και βακτήρια που μου είχαν πει...το φίλτρο άνθρακα είναι,εσωτερικό και σχετικά μικρό απ ότι κατάλαβα...τώρα μάρκα δεν θυμάμαι,το έδινε μαζί το ενυδρειο... Θερμοκρασία να σας πω την αλήθεια έχω μετρήσει μόνο εμπειρικά με το χέρι,γιατί γράφω και συνέχεια μαθήματα (ναι,έχουμε κι αυτό!!) αλλά σήμερα που τελειωνω έχω στο νου μου να πάρω και θερμόμετρο για να μαι και σιγουρος,καθώς και ανεμιστήρακι...άκουσα και κάτι για coolrer κάπως έτσι το λένε,τι ακριβώς ειναι?

 

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος αυτή τη στιγμή για τα ψάρια σου είναι η δηλητηρίαση από αμμωνία. Γι'αυτό χρειάζεσαι οπωσδήποτε μπόλι (έτοιμο στρωμένο βιολογικό υλικό) για να βάλεις στο φίλτρο σου αντί για άνθρακα. Σε ποια περιοχή είσαι; Αν θέλεις σου δίνουμε εμείς μπόλι!

 

Μέχρι τότε κάνε κάθε μέρα μερική αλλαγή νερού, προληπτικά, όπως σου είπε και ο Τάκης. Επίσης πάρε ένα τεστ αμμωνίας για να μετράς να δεις μην τυχόν ανεβάσεις αμμωνία γιατί τώρα με τη ζέστη θα είναι περισσότερο βλαβερή. Και φυσικά χρειάζεσαι μεγαλύτερο ενυδρείο γιατί μικρό ενυδρείο + χρυσόψαρα (ρυπογόνα) + άστρωτο + τάισμα + κακάκια ψαριών = αμμωνία. 

 

Ένα θερμόμετρο είναι χρήσιμο και ένα ανεμιστηράκι είναι μια χαρά, δε χρειάζεσαι κούλερ ή τσίλερ ή άλλα τέτοια τώρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα δω τι θα κάνω μέχρι τότε αλλαζω νερό κάθε μερα (το 1/3) και από κει και πέρα έχω αρχίσει και ενημερώνονται από δω δεν ακούω πια κανέναν πετσοπα...βασικά για το μπολι ρώτησα έναν φίλο που έχει τεράστιο ενυδρείο γλυκού νερού και θα μου δώσει άμεσα,τώρα πλέον αφήστε που τα βλέπω και ηρέμησαν!! Απλά έχουν ακόμα θέμα όταν τους ανοίγω το φως ένα μισαωρο τη μερα κάπου,αλλά τα λυπάμαι που τρέχουν σαν να φοβούνται πολύ το φως και το κλείνω...από ενυδρείο μάλλον θα ψαξω κανένα 20 λιτρο για το ένα ψαράκι,λέτε να φτάσει?

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγα τα 20 λιτρα ακόμα και για ενα. Διάβασες τι χρειάζονται τα χρυσοψαρα; Τί είδους είναι; Θέλεις να βάλεις μια φώτο να τα δούμε; :)

Link to comment
Share on other sites

Σε 20 λίτρα , δεν χωράει τίποτα , όπως σου είπε η  kalliroi

να υπολογίζεις 80 λίτρα για κάθε κλασσικό χρυσόψαρο και μήκος ενυδρείου πάνω από 1,20 , και 40 λίτρα για κάθε funcy με μήκος ενυδρείου πάνω από 80 εκατοστα.

Διάβασε και αυτό το άρθρο

http://www.aquazone.gr/forums/topic/94252-%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%87%CF%81%CF%85%CF%83%CF%8C%CF%88%CE%B1%CF%81%CE%B1/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...