Jump to content

Νεο reef σιγα σιγα


Manoskap

Recommended Posts

Ικεα δοχειο 15 λτ με 5-6 ευρώ !

Αυτό έχω κάνει και εγω

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρεσει σε εμφανιση αλλα με βλεπω εκει να καταληγω.

Link to comment
Share on other sites

Αλλιως κομματια πλεξι, χλωροφθορμιο(για κολλημα), και με λιγη προσπαθεια ολα μπορουν να γινουν...

Αλλιως δοχειο οπως ειπε ο Διονυσης, αλλιως κανα ετοιμο ενυδρειακη απο τις αγγελιες, χωρισματα με πλεξι η γυαλη....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρεσει σε εμφανιση αλλα με βλεπω εκει να καταληγω.

Ποιος το βλέπει μέσα στο ντουλάπι !

Εγω το έχω κάνει βαρύτικο με φλοτερακι !

Τσάμπα ! Όλο μαζί ούτε 20€ !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειχα προβλημα μετα το σπασιμο του χωρισματος του σαμπ, αφου ιδιως τωρα που καλοκαιριαζει επεφτε ημερησιως η σταθμη και αφου δεν εχω καταφερει να φτιαξω ακομα την αυτοματη αναπληρωση το skimmer υπολειτουργουσε.

Επρεπε να βρω κατι να βαλω στο σπασμενο τζαμι ωστε να κραταω τη σταθμη και ιδου:

Δημοσιευμένη  εικόνα

Ποιος θα περιμενε πως ενα τζαμακι απο ipad θα ταιριαζε τοσο γαντι για τη δουλεια που ηθελα!

Το ειχα παρει απο ebay αλλα ηταν ελλατωματικο αλλα δεν το ειχα πεταξει! Ποτε δεν ξερεις τη χρηση τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε Μάνο πολύ ταλαιπωρία ρε φίλε :notfair: !

 

Εγω στη θεση σου θα εβαζα ενα κουβά μεγαλο,  θα έβγαζα το σαμπ και θα κολουσα ενα καινούργιο χώρισμα!

 

να ειχα το κεφαλι μου ήσυχο! 

 

Μεσα σε 3 μερες το πολυ εχει στεγνωσει η σιλικόνη! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε Μάνο πολύ ταλαιπωρία ρε φίλε :notfair: !

 

Εγω στη θεση σου θα εβαζα ενα κουβά μεγαλο,  θα έβγαζα το σαμπ και θα κολουσα ενα καινούργιο χώρισμα!

 

να ειχα το κεφαλι μου ήσυχο! 

 

Μεσα σε 3 μερες το πολυ εχει στεγνωσει η σιλικόνη! 

 

+1000

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αυτή τη στιγμή τα έχω και τρέχει έτσι δύο μέρες! Δεν έχω χάσει καθόλου από τη στάθμη μου, και το Σκίμερ δουλεύει τελεια! Οπότε γιατι να μπαίνω σε όλη αυτή τη διαδικασία αν δουλέψει έτσι; Θα το δω πως θα πάει και αν δεν, τότε σίγουρα θα κάνω αυτό που προτείνεις!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα προβλημα μετα το σπασιμο του χωρισματος του σαμπ, αφου ιδιως τωρα που καλοκαιριαζει επεφτε ημερησιως η σταθμη και αφου δεν εχω καταφερει να φτιαξω ακομα την αυτοματη αναπληρωση το skimmer υπολειτουργουσε.

Επρεπε να βρω κατι να βαλω στο σπασμενο τζαμι ωστε να κραταω τη σταθμη και ιδου:

8348e78ba8e8a5d238c51a572ad961b3.jpg

Ποιος θα περιμενε πως ενα τζαμακι απο ipad θα ταιριαζε τοσο γαντι για τη δουλεια που ηθελα!

Το ειχα παρει απο ebay αλλα ηταν ελλατωματικο αλλα δεν το ειχα πεταξει! Ποτε δεν ξερεις τη χρηση τους!!!

Να που το tablet μπορεί να χρησιμέψει και σε αλλα πράγματα... ^_^

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδια γιατι δεν μεγαλώνει η αλγη μου;;;

Δημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχει ελειπη φωτισμο και κθκλοφορια !

 

Εκτος και αν δεν εχει νιτρικα φωσφορικα και πειναει!

 

Αλλα τοτε δεν εχει και σοβαρο λογο υπαρξης!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για φωτισμο στην δικια μου εχω λαμπα οικονομιας 6400Κ και παει μια χαρα. Ποσα Κ ειναι η λαμπα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πανε κοντα 4 μηνες απο την τελευταια μου δημοσιευση, ετρεχα αρκετα οποτε εμεινα πισω... Συντομα θα ανοιξω νεο θεμα, με πλεον παρουσιαση του ενος ετους, προσφατα σε σχετικη επανεκκινιση και πλεον fishless, αλλα με νεα MP40, reef μου....

post-14216-0-82385700-1473114918_thumb.jpg

 

Και επειδη οποιος παθαινει, μαθαίνει, παρακατω σας παρουσιάζω την νεα, fish only, καραντίνα μου.....

post-14216-0-35461600-1473115013_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιστροφή Μάνο!!!

Αυτό είναι καραντίνα ;;;;

Να σου δώσω το ενυδρείο μου να το κανεις σαμπακι :)

Θα βάλεις καρχαριακια;;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι, θα το εχω κυριως καραντινα μεχρι να στοκαρω παλι το κυριως, και επειτα θα το αφησω να τρεξει ως fish only bare bottom οπου σε οποια στραβη και αν μου κατσει να το εχω παντα για νοσοκομειο...

Ναι ειναι λιγο μεγαλο, αλλα ειπα να το προσεξω και να το δω πολυ σοβαρα πλεον το θεμα της καραντινας...

Link to comment
Share on other sites

Η κινηση που εδωσε o mp40!!!! Απιστευτο μηχανημα... Και στο βιντεο ειναι στο 60%...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ξεσπασε ich, εχασα 6 ψαρια, διελυσα το βραχο για να βγαλω ολα τα ψαρια, τα πηγα σε καραντινα, στη καραντινα ανεβηκε αμμωνια και τα εχασα ολα εκτος απο 2. Τωρα ειμαι fishless εδω και 50 μερες, σε καμια 20αρια ακομα μερες θα προσπαθησω να ξαναστοκαρω πρωτα στη καραντινα-fish only, οπου πλεον τρεχει χαλκος γιατι ειχα κιαλλο ατυχημα εκει, και απο εκει στο reef...

Παντως τα κοπιποδα στο fishless κανουν παρτυ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούσες να κανεις θεραπεία με χαλκό στο ενυδρείο?είχες Κοραλία??τι σου λέω τώρα..εύχομαι να περάσει όσο πιο ανωδηνα γίνετε στην παρούσα φαση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...