Jump to content

Νεο reef σιγα σιγα


Manoskap

Recommended Posts

Δεν υπαρχει θεμα να τα βρεις.ανεβασε ψηλα το σκιμαρισμα και νανε αλλαγες νερου και θα ερθει παντα με αντιφωσφωρο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ψηα εννοείς υγρό; οκ. Προς το παρον εχω τον αντιφόσφορο αλουμηνιου (Ταχείας δεσμευσης) και θα τσεκάρω μεθαύριο τα επίπεδα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενω ακομα αντιμετωπιζω σχετικο προβλημα με ψωφια ψαρια και αυξηση νιτρικων και φωσφορικων ειπα να φτιαξω μια καλυτερη κατοικια για την tube ανεμωνη μου!

Πρωτα εφτιαξα ενα βαθυ σπιτι με βαση που το κολλησα με ζεστη σιλικονη:

Δημοσιευμένη  εικόνα

Το σημειο που την εβαλα πριν...

Δημοσιευμένη  εικόνα

Τοποθετημενη μεσα στο σπιτι της

Δημοσιευμένη  εικόνα

Και η τελικη εικονα με καμουφλαρισμενο το σωληνα:

Δημοσιευμένη  εικόνα

Και μια γενικη σημερινη!

Δημοσιευμένη  εικόνα

Παντως με το λεντ με το ζορι φαινονται τα χρωματα με το iphone... Μονο με dslr μπορω να βγαλω φωτο της προκοπης!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ όμορφη η tube! Να τη χαίρεσαι!

 

Εχω κι εγω μια ακριβως ίδια.

 

Θα σου πρότεινα να την κατεβάσεις απο κει, θελει ελάχιστη κυκλοφορία και οχι τοσο πολυ φως. Εγω την εχω κρυμενη σχεδόν σε μια σπηλιά και με ελάχιστη

κυκλοφορία. Ειναι νυκτόβιο είδος, το βράδυ δείχνει στα καλύτερα της.

 

Επίσης, μακριά απο κοράλλια, τα τσιμπάει δυνατά. Τάιζε την μια-δυο φορές τη βδομάδα, εγω τις δίνω pellets, αλλα και mysis.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οσο και αν φαινεται περιεργο εκει δεν εχω πολυ κυκλοφορια! Οσον αφορα το φως δεν εχω διαβασει κατι... Ειναι οντως ετσι; Θα την καψει το φως; Μπορω να τη βαλω κατω απο το βραχο! Προς το παρον θα την αφησω εκει, στο κατω κατω θα φυγει αν δεν της αρεσει, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να σταθεροποιήσεις τις τημες σου,αυτο ειναι το σημαντικότερο για να μην εχεις θεματα στο μελλον.

Η ανεμώνη πολυ ομορφο ζωντανο,εύχομαι να σου πάει καλα...

Διονύση το trigger που εχει πάρει ο Μανώλης ειναι απο τα λιγα reefsafe φιλε (xanthichthys auromarginatus)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου εχει πειραξει τιποτα ο καημενος, με τον κιτρινο παιζουν λιγο ξυλο καμια φορα! Χθες η ανεμωνη ειχε μπει ολη μεσα σε κουκουλι και ξαναβγηκε!

Οι τιμες ΝΟ3 και φωσφωρικα φτιαχνουν ηδη ειμαι 0,5 και 0,03 αντιστοιχα....

Τωρα εχω αλλο προβλημα.. Μου πεφτει το Kh στο 7-6,5 και ανεβαινει το ασβεστιο πανω απο 500... Τι κανω;

Link to comment
Share on other sites

Οχι τιποτε απολυτως!

Link to comment
Share on other sites

Για το ΚΗ καλό είναι να μην σου πέσει κάτω απο 6. Μπορείς να κοιτάξεις στα μαγαζιά που έχουν σκευάσματα για να το ανεβάσεις.

Για το ασβέστιο δεν κάνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για kh μια φθηνη λυση ειναι διτανθρακικη σοδα, μιξη με νερο και ριχνεις

Την ποσοτητα θα την καθορισει οι μετρησεις σου

Με την ανοδο του kh θα πεσει και το ca

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές νιτρικών φο Φωσφορικών είναι άψογες. Άρχισε να μετράς kh και πάρε κατάλληλο σκεύασμα για Την αύξηση του. Όπως είπε ο submarine.Μπορεί ο βράχος να απορροφά το kh! Όταν θα αρχίσεις να στοκαρεις σε κοράλια τότε ξεκίνα να μετράς ασβέστιο και μαγνήσιο και ανάλογα να συμπληρώνεις με τα αντίστοιχα σκευάσματα. Γενικά βρίσκεσαι σε πολύ καλό δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Ουτως ή αλλως τα μετραω! Καπου διαβασα πως θελει λεει σοδα πλυντηριου και οχι μαγειρικη αν εχεις υψηλο ασβεστιο για να ανεβασεις το kh:

http://web.archive.org/web/20021127040526/http://www.advancedaquarist.com/issues/nov2002/chem.htm

Τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και απο εμενα!!!

 

πολυ καλη δουλεια και πολυ υποσχομενο το ενυδρειο σου!!

 

στο θεμα μας τωρα...

 

μην μπλεκεις με διαφορα σκευτασματα που δεν ξερει κανεις εαν κανουν για ενυδρειακη χρηση, καλητερα παρε σκευασματα Kh-Ca-Mg χυμα(πχ απο water waves) παρα να μπλεξεις με τιποτα αμφιβολου προελευεσεις και χρησης. ξεκινηνα μετα να ρυθμισεις τις ρουτινες σου μια μια και με την σειρα Kh-Ca-Mg, το ενα επιρεαζει το αλλο και τα δυο το μαγνησιο.... ισως ηρθε η ωρα να σκευτεις την δοσομετρικη, αλλα για την ωρα μπορεις να τα ριχνεις χερατα, απλα θα πρεπει να περιμενεις καποιες ωρες για να μετρησεις και να δεις τις μεταβολες...

 

το καθε σκευασμα τα αναμιγνυεις με νερο οσμωσεις και συμφωνα με τις οδηγιες του..... καποια λενε και μετα απο ποση ωρα να κανεις μετρησεις αν δεν κανω λαθος...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ok το σαββατο θα κανω αναζητηση για σκευασμα, απλως ρωταω μηπως καποιος αντιμετωπισε παρομοιο θεμα μιας και το kh ρυθμιζεται αντιστροφως αναλογα με το ασβεστιο οπου οντως, εχω πολυ υψηλο ασβεστιο (πανω απο 500 με salifert). Το αρθρο που ανεβασα πιο πανω ειναι η μονη αναφορα που βρηκα για τετοια κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

λιγο πολυ ολοι μας ειχαμε σκαμπανεβασματα με τις τιμες μας, θελει λιγο υπομονη και μετρησεις μεχρι να το βρεις και να παρει το δρομο του...

Link to comment
Share on other sites

Μάνο μια χαρά είναι το άρθρο που διάβασες και χαίρομαι που το ψάχνεις και διαβάζεις. Γνώμη μου να ξεκινήσεις να αναπληρώνεις με σκόνες της fauna. Στο δρόμο θα καταλάβεις οτι οικονομικά έρχεται μία ή αλλη με τις χύμα σκόνες λόγω καθαρότητας που συνεπάγεται μικρότερες ποσότητες

Link to comment
Share on other sites

Στο δρόμο θα καταλάβεις οτι οικονομικά έρχεται μία ή αλλη με τις χύμα σκόνες λόγω καθαρότητας που συνεπάγεται μικρότερες ποσότητες

Πανό καλησπέρα. Επειδή το έχεις γράψει και άλλου ,όπου Ρώτησα και δεν πήρα απάντηση ,γιατί πρόσφατα μου τελειωσαν οι σκόνες και ήμουν σε δίλημμα τι να παρω, που έχεις βρει να γράφει ή ίδια ή φαουνα τον ποσο καθαρές με % είναι οι σκόνες της; Εγω επειδή δεν βρήκα απάντηση, ξαναπήραν τελικά χύμα! Το ρωτω φιλικά, και αν και δεν σε γνωρίζω προσωπικά, από τα γραφόμενα σου και μονο, σε εκτιμώ ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

οικονομικη λυση την fauna δεν τι λες, όμως μπορεις να εισαι περισσοτερο σιγουρος

τοσο για την καθαροτητα οσο για τη σωστη αναλογια χλωριουχου και θειικου ασβεστιου και μαγνησίου.

οι χυμα σκονες ασβεστιου και μαγνησιου επειδή δεν είναι αποκλειστικα μονο για ενυδρειακη χρηση

αλλα εχουν εφαρμογή στη βιομηχανια τροφιμων ως συντηρητικο ,ως λιπασματα κτλ. ισως να εχουν

χημικα στοιχεια τα οποια να μην κανουν για τα ενυδρεια μας.

οσο για το kh μπορεις να χρησιμοποιησεις διττανθρακικο νατριο ή αλλιως μαγειρηκη σοδα ,αφου

πρωτα την ψησεις στο φουρνο.

επειδή όμως τα κοραλια κοστιζουν από ακριβα ως πολύ ακριβα εχω τη γνωμη πως η επιλογή

ενός ποιοντος δεν πρεπει να το κοθοριζεται μονο από την τιμη του.

σιγουρα καποια πραγματα είναι υπερτιμημένα, όμως μην τα ισοπεδωνουμε όλα νομιζοντας

πως όλα κανουν την ιδια δουλεια και πως ολοι μας κοροϊδεύουν.

καμια φορα τα φτηνα στοιχιζουν πολύ ακριβοτερα από τα ακριβα

 

 

Link to comment
Share on other sites

επειδη το θεμα με τις σκονες με ενδιαφερει και εμενα και δεν εχω υποψιν καποιο θεμα, θα ηθελα καπιος φιλος να ανοιξη ενα θεμα συζητησει για τις σκονες της φαουνα(και τον υπολοιπων εταιρων) με σχεση τις χυμα;; για να μην γεμιζει το θεμα του φιλου με πληροφοριες χρησιμες προς ολους μας....

Link to comment
Share on other sites

επειδη το θεμα με τις σκονες με ενδιαφερει και εμενα και δεν εχω υποψιν καποιο θεμα, θα ηθελα καπιος φιλος να ανοιξη ενα θεμα συζητησει για τις σκονες της φαουνα(και τον υπολοιπων εταιρων) με σχεση τις χυμα;; για να μην γεμιζει το θεμα του φιλου με πληροφοριες χρησιμες προς ολους μας....

Υπαρχει ένα θέμα πιο κάτω σε αυτή την ενότητα !

Ο Πασχαλης εχει γράψει για διαλύματα και αλλά ! Λέγεται " Σκόνες Διαλύματα KH CA Mg"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ένα θέμα πιο κάτω σε αυτή την ενότητα !

Ο Πασχαλης εχει γράψει για διαλύματα και αλλά ! Λέγεται " Σκόνες Διαλύματα KH CA Mg"

Μπραβο ρε Διονυση, το ειχα ξεχασει αυτο το θεμα!! 

 

βαλε και το λινκ, περα απ το up.... http://www.aquazone.gr/forums/topic/101433-%CF%83%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1kh-ca-mg/page-5#entry1098236

 

ας συνεχεισουμε εκει την κουβεντουλα για τις σκονες κτλπ.....

Link to comment
Share on other sites

Οχι τιποτε απολυτως!Ευχαριστω για την ολη συζητηση για το kh!!!

Μια αλλη ερωτηση: θελω να φτιαξω ενα δοχειο απο πλεξι γκλας για την αυτοματη αναπληρωση. Επειδη ρωτησα εναν στη γειτονια μου και μου επεσαν τα μαλλια απο τα λεφτα που ζητησε, εχετε καποιον υποψιν σας; Ή και τζαμα, στο κατω κατω 10-15 λιτρα θα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...