Jump to content

Νεο reef σιγα σιγα


Manoskap

Recommended Posts

Χάχα! Το είχα ρυθμισμένο στη χειροκίνητη εστίαση και μου 'χει βγει θολή η μακρινή! Το είδα όταν τις ανέβαζα αλλά ειπα δε βαριέσαι, βαλτή!

Για πες καμιά ρύθμιση για τα φώτα! Θα ήθελα να παλέψω λίγο με τις ρυθμίσεις!

Θα βγάλω άλλη μία γενική, αλλά από μακριά φαίνεται ακόμα αδειο, δεν έχω στο στοκαρει ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το αλατι ειναι χυμα δεν ειναι καποιας εταιριας.. Θα ρωτησω προς επιβεβαιωση!

Διαβαζοντας ξενα φορουμ εγω εχω πληροφοριες για το αντιθετο οσον αφορα τις τροφες! Πως με τις γηρες ανεβαζεις πολυ ευκολα φωσφορικα. Οταν βρω τη πηγη θα την δημοσιευσω. Παντως ως τωρα κανενα προβλημα με τη κατεψυγμενη, το αντιθετο θα ελεγα!

Το φωτηστικο ειναι το ledzeal s400. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος εκτος απο το οτι λειτουργει μονο με android συσκευη και εγω δεν εχω... Αναγκαστηκα να αγορασω μια μονο γι αυτο.... πληροφοριες εδω: http://www.ledzeal.com/p43.html

 

Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται!!!Αν δεν σου κάνει κόπο βρες το να ανοίξουν τα μάτια μας!  :thumbsu:

 

Πολύ όμορφες και καθαρές φωτο!!!Παίρνει ζωή σιγά σιγά!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε μανό !

Πολυ ωραίες φωτό !

Και με λεντ !!!!

Τι ρύθμιση κανεις στην μηχανή και δεν καταστρέφονται ;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται!!!Αν δεν σου κάνει κόπο βρες το να ανοίξουν τα μάτια μας! :thumbsu:

Πολύ όμορφες και καθαρές φωτο!!!Παίρνει ζωή σιγά σιγά!!!

http://www.aquazone.gr/forums/topic/101994-φοσφωρικα-και-reef/

Δες το λινκ στο πρώτο ποστ.

Ωραία αρχή έκανες Μανο, σου εύχομαι καλή συνέχεια.

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε μανό !

Πολυ ωραίες φωτό !

Και με λεντ !!!!

Τι ρύθμιση κανεις στην μηχανή και δεν καταστρέφονται ;;;

Την εβαλα να ρυθμισει το white balance με "ασπρο" τον αραγωνιτη!
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/101994-φοσφωρικα-και-reef/

Δες το λινκ στο πρώτο ποστ.

Ωραία αρχή έκανες Μανο, σου εύχομαι καλή συνέχεια.

Ετσι. Και εγω αυτη τη πληροφοριση εχω και γι αυτο δεν εχω ταϊσει ποτε ξηρα. Λιγο σπιρουλινα ισως μια φορα στις δυο βδομαδες. Αλλιως κατεψυγμενη μονο.
Link to comment
Share on other sites

Double post

Έγινε επεξεργασία - Manoskap
Link to comment
Share on other sites

Μάνο εγω το δουλεύω σε DIY mode με τις ακόλουθες ρυθμίσεις/ποσοστά.  Όπου L1 μπλε , L2 άσπρο, L3 μπλε + uv και L4 πράσινο,κόκκινο και άσπρο σε mix. 

 

 

20160211_162426_zpsu05u7aya.jpg

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα και τελεια αναπτυξη!!!

Εμενα φτανει στο μεσημερι 100%, θα τα γραψω καποια στιγμη να τα δημοσιευσω!

Παρατηρω κατι στο refugium τις τελευταιες μερες....

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Ειναι αλγη; Πρεπει να κανω κατι; Στο display εννοειται δεν εχω τιποτα αλλα φοβαμαι μην μεταφερθει... Στο refugium ο φωτισμος ειναι συνεχεια αναμμενος...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειναι αλγη caulerpa αλλα επειδη ειμαι απο κινητο και δεν φαινεται καλα,χτυπα το μια στο google σαν caulerpa να δεις αν μοιαζει

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε συ αυτη εγω την εχω βαλει για την κοκκινιλα που εχει βγει λεω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λες αυτό που είναι σαν γλίτσα ε?

Ναι!! Παιζει να ειναι κυανο;
Link to comment
Share on other sites

Ok σημερα βλεπω καφε χρωμα απλωμενο στον αραγωνιτη οπου τον χτυπαει φως. Χρονο για μετρησεις δεν εχω, αλλα σιγουρα κατι τρεχει. Παιζει αυτο το καφε να ειναι κυανο πανω; Θα ανεβει απο κατω; Ή ειναι κατι αλλο...;;;

Link to comment
Share on other sites

Οτι και νάνε η συνταγη είναι χαμηλά όσο γίνεται ΡΟ4/ΝΟ3. 

 

Αν ειναι κοκκινωπό πρός κυανοβακτήριο πάει η μαντεψια. Αν ειναι καφε πρός διατομική ή δινομαστιγοτα. 

Link to comment
Share on other sites

Με μετρηση την προηγουμενη κυριακη ηταν στο πατο και τα δυο (no3 0,2 po4 0,03) δεν πιστευω, ποσο να ανεβηκαν; Θα κανω αμεσα μετρησεις

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετρησα χθες μεσα στα μεσανυχτα απο την εννοια μου. Εχουν ανεβει λιγο τα νιτρικα 0,5 και τα φοσφωρικα αρκετα 0,25 περιπου. Εν τω μεταξυ τα salifert δεν με ικανοποιουν, μαλλον θα παρω αλλα τεστ, θα δοκιμασω τα api. Στα φοσφωρικα θα πρεπει να ανεβεις σημαντικα για να καταλαβεις διαφορα στο μπλε. Τελος παντων.

Εκανα αλλαγη καμια 100 λιτρα και εβαλα αντιφοσφωρο ταχειας δεσμευσης. Το ζητημα παραμενει τι μου ανεβασε τοσο πολυ και αποτομα;;

Πριν 2 βδομαδες πηρα 5 ψαρια.... Δεν μπορω να βρω με τιποτα τα δυο μικρα goby οποτε προφανως εχω πτωματα. Το κακο ειναι πως πρεπει -οχι πρεπει, σιγουρα- να ψωφησαν κατω απο τον αραγωνιτη. Υπαρχει κανενας τροπος να τα βρω ή θα τα βξαζω σταδιακα με το σκιμμερ και αλλαγες;

Link to comment
Share on other sites

5 ψάρια σε τόσο σύντομο διάστημα?  Προτίμησε να βάζεις σταδιακά τα ψάρια στο ενυδρείο.

Τι να κανω το ξέρω αλλα μετά απο τη γενική παντόφλα που εχω φαει κυριως για το χρόνο που ασχολούμαι και δευτερευόντως για τα οικονομικά, αποφάσισε η γυναικα μου να παμε μαζι να πάρουμε ψάρια.... Δεν γινόταν να αντισταθώ στο γεγονός πως μπορούσα να πάρω οτι θελω χωρις παντόφλα....

 

Μπορω να ψάξω κάπως το βυθό; Εχει κανεις κανενα τροπο - σκέψη; Πως θα ψαξω κάτω απο το βράχο; Θα "φυγουν" τα πτωματα με το σκίμμερ και τις αλλαγές ή να αρχίσω ανασκαφές;;;

Link to comment
Share on other sites

ααα οκ. Και γω το ίδιο θα εκανα.   :)

 

βασικά κοίτα σε σχισμές βράχων, και σε σημεία επαφής βραχου με αραγωνίτη μηπως βρεις κάτι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...