Jump to content

Νεο reef σιγα σιγα


Manoskap

Recommended Posts

Ενα μικρο νησι ακομα απο αριστερα θα εδειχνε ποιο ομορφο θεωρω το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι πως θα ειναι η κυκλοφορια στο συγκεκριμενο στησιμο νομιζω οτι δεν θα περνα απο παντου.Φιλε μου εαν σου αρεσει ετσι η γνωμη μου περισευει,να εισαι καλα να το χαιρεσε.

Ευχαριστω πολυ!

Ειναι ικανοποιητικο το ενα νησι! Το ενυδριο ειναι 180x80 οποτε ειναι τεραστιος ο βραχος μην σας ξεγελα η φωτο. Οπως ειναι εχει ρευμα παντου και πατα ελαχιστα στον αραγωνιτη, το προσεξα πολυ αυτο!!!

Φοβαμαι λιγο που δεν τα εχω κολλησει μονο..!

Link to comment
Share on other sites

Λογω του λεντ οι φωτο βγαινουν χαλια...

Να το ενα πλαϊ

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Η αλλη πλευρα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Και το μεγαλο κομματι βραχου

Δημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ξεκινημα με καλο εξπλισμο! με λιγο υπομονη θα κανεις ζωγραφια!

ΜΙα παρατηρηση μονο ! μηπως το φωτιστικο πρεπει να ειναι λιγο πιο ψηλα γιανα εχεις καλυτερη διαχηση στο ενυδρειο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ξεκινημα με καλο εξπλισμο! με λιγο υπομονη θα κανεις ζωγραφια!

ΜΙα παρατηρηση μονο ! μηπως το φωτιστικο πρεπει να ειναι λιγο πιο ψηλα γιανα εχεις καλυτερη διαχηση στο ενυδρειο?

Ευχαριστω πολυ! Σκεφτηκα να κανω μια καλη αρχη σιγα σιγα με σωστα μηχανηματα παρα να βιαστω με φθηνοτερες λυσεις. Στο μονο που την πατησα ειναι πως μου "σπρωξανε" τους παλαιωτερης γενιας sicce κυκλοφορητες και ειναι λιγο μεγαλουτσικοι σε μεγεθος αλλα δεν βαριεσαι... Θεωρω πως ειναι μικρη η αισθητικη διαφορα λογω λιτρων...

Στο φωτισμο με προλαβες!!! Ποσο ειναι το σωστο υψος απο το ενυδριο; Το εχω βαλει 12cm απο την επιφανεια του νερου...

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά φίλε μου το aquascape! μου αρέσει που άφησες τον χώρο ελεύθερο στα αριτερά. θα προτιμούσα βέβαια να κάνει κατι με τον τελευταίο βράχο δεξια που είναι κάθετος και δε θα μπορείς αργότερα να βάλει κάτι. βέβαια σε τόσο χώρο που έχεις αυτό είναι λεπτομέρειες :)

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μονο πετυχες παρα παρα παρα πολυ ωραιο στησιμο φιλε! :jig:

Η δεξια πλευρα μου αρεσει παρα πολυ :bigemo_harabe_net-158:  :bigemo_harabe_net-158:

Δεν θα αλλαζα ουτε βραχακι εκει!

Το μονο που θα αλλαζα,μα βαση παντα το χαζο προσωπικο μου γουστο,ειναι το οτι θα εκανα πιο ψηλο το αριστερο νησακι η' θα εκανα ενα ψιλομπονζαι.

Βεβαια αν κανεις καλη επιλογη στο το κοραλι-α θα βαλειθς εκει ισως να στο "ψηλωσουν" αυτα στο μελλον!

 

Οπως κ να εχει μπραβο σου και ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας :bigemo_harabe_net-122:

 

Ο αγιος βασιλη σουπερ!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια! Χωρις τη βοηθεια απο εδω δεν θα ειχα κανει τιποτα!!!

Αριστερα ισως μελλοντικα κατι να βαλω!

Δεξια ο τελευταιος πλαγιαστος βραχος ειναι για σταθεροτητα της κατασκευης, θυμιζω πως δεν εχω βαλει καθολου κολλα!![

Έγινε επεξεργασία - Manoskap
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η ωρα να χρησιμοποιησω αντιφωσφορο αφου μετραω με salifert οριακα λιγο πανω απο 0,025 και ξαναεχω λιγο τριχοειδης σε ενα σημειο του αραγωνιτη... Εχω παρει αυτο

Δημοσιευμένη  εικόνα

Το εχει χρησιμοποιησει κανεις; Καθε ποτε θελει αλλαγμα; Δεν εχει σαφης οδηγιες...

Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιούσα εγώ αλλά δεν είδα προκοπή μέχρι που έβαλα Rowaphos.

Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιούσα εγώ αλλά δεν είδα προκοπή μέχρι που έβαλα Rowaphos.

Ποιο καταστημα το εχει; Το βαζεις σε ριακτορα ή ετσι απλα; Θεωρεις αυτο που εβαλα τωρα δεν θα δουλεψει;
Link to comment
Share on other sites

Ποιο καταστημα το εχει; Το βαζεις σε ριακτορα ή ετσι απλα; Θεωρεις αυτο που εβαλα τωρα δεν θα δουλεψει;

 

Δεν το βρίσκω στην Ελληνική αγορά. Το παραγγέλνω από Αγγλία. Το έχω μέσα σε ριάκτορα αλλά μπαίνει και μόνος του με κάποιες προϋποθέσεις. Δεν λέω ότι δεν θα δουλέψει το δικό σου. Απλά είδα μεγάλη διαφορά εγώ με το rowa phos

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

Οχι μα γι αυτο εχουμε τα φορουμ!!! Ας το δοκιμασω αν γινεται, αγοραζω τακτικα απ εξω! Εχεις κανενα λινκ;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σημερα εβαλα ενυδριακη καλτσα για προφιλτρο μηχανικο....

Δημοσιευμένη  εικόνα

Ολα καλα ευκολη τοποθετηση κλπ....

Ομως τρελλαθηκε το σκιμμερ μου ενω το εχω στην πιο χαμηλη ρυθμιση!!!!

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Το σκιμμερ ειναι τελειως κλειστο!! Γιατι τρελλαθηκε;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως βαζοντας την καλτσα κουνισες βραχια και υλικα στο σαμπ? Μπορει να σηκωθηκαν οργανικα κατω απο κανεναν βραχο και γιαυτο το σκιμερ να δουλευει ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω πως ειναι του σκιμμερ βλαβη. Η καλτσα καπως φταιει. Αλλα γιατι;

Link to comment
Share on other sites

Μανο για αρχη αφαιρεσε την για να δεις πως θα αντιδρασει το σκιμμερ.

Την ειχες ξεπλυνει πριν?Ειναι καινουργια?Αν την εχεις ξαναχρησιμοποιησει με τι την επλυνες?

Μηπως απλα αλλαξε η σταθμη του νερου?

 

Γενικοτερα να εχεις υπ'οψην σου οτι μπουκωνουν ευκολα.Θελει καθε 3-4 μερες αλλαγη/πλυσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν τη βγαζω ειναι οκ! Τη ξεπλυνα με ζεστο νερο! Ολοκαινουρια απο ebay... Πηρα 10 τεμ 150/200 mikron.

Η σταθμη στο σκιμμερ ειναι σταθερη...

Link to comment
Share on other sites

Οκ μετα απο μια μερα εστρωσε. Τις υπολοιπες τις επλυβα στο πλυντηριο με ξυδι για να μην εχω τετοια....

Τωρα ειμαι ετσι (ακομα)

Δημοσιευμένη  εικόνα

Εχω βγαλει ελαχιστη τριχοειδη

Δημοσιευμένη  εικόνα

Να την αφησω ως αναφορα ή να τη βγαλω;

Τελος η αγκαλιτσα αυτη ειναι τυχαία ή εχει κακο σκοπο ο αστερίας;

Δημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα την εβγαζα την αλγη.οσο λιγοτερες μεσα στο ενυδρειο τοσο το καλυτερο.

Για τον οφιουρο μην αγχονεσαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...