Jump to content

Νεο reef σιγα σιγα


Manoskap

Recommended Posts

μανο, άδιασε το μικρό απ όλα. που έχει μέσα. ασε μόνο το γυαλί. βάλε ένα φιλτράκι με λίγο μακαρόνι στρωμένο μέσα (αν έχεις) που θα κάνει και μια τυπική κυκλοφορία και οξυγώνωση, βάλε και κανένα pvc σωλίνα απλά για κρυψώνες των ψαριών. μετέφερε όλα τα ψαράκια σου στο μικρό. και τα νέα κλουν στη καραντίνα και αυτά! μη τα βάλεις στο main γιατι το παρασιτο είναι εκεί! ανέκτησε θερμοκρασία και αλατότητα στο main. Προσωπικά θα έκανα θεραπεία με χαλκό. Ο fishbone έχει γράψει κάπου ένα πολύ ωραίο άρθρο για την καραντίνα. καλό θα είναι να το ψάξεις ;)

Link to comment
Share on other sites

μανο, άδιασε το μικρό απ όλα. που έχει μέσα. ασε μόνο το γυαλί. βάλε ένα φιλτράκι με λίγο μακαρόνι στρωμένο μέσα (αν έχεις) που θα κάνει και μια τυπική κυκλοφορία και οξυγώνωση, βάλε και κανένα pvc σωλίνα απλά για κρυψώνες των ψαριών. μετέφερε όλα τα ψαράκια σου στο μικρό. και τα νέα κλουν στη καραντίνα και αυτά! μη τα βάλεις στο main γιατι το παρασιτο είναι εκεί! ανέκτησε θερμοκρασία και αλατότητα στο main. Προσωπικά θα έκανα θεραπεία με χαλκό. Ο fishbone έχει γράψει κάπου ένα πολύ ωραίο άρθρο για την καραντίνα. καλό θα είναι να το ψάξεις ;)

Link to comment
Share on other sites

OK, οπότε θα βάλω τα ψαράκια του μικρού σε ένα δοχείο για λίγο, θα αδειάσω και θα καθαρίσω καλά το μικρό ενυδρείο, θα βάλω νερό από το μεγάλο ενυδρείο, και θα βάλω μέσα τα δύο ψαράκια και μετά και τα άλλα τρία που έχω στο μεγάλο ενυδρείο. Θα βρω στρωμενο μακαρονι.

Φοβάμαι την θεραπεία με το χαλκό, για να μην φαρμάκωσω τόσο πολύ και ίσως άδικα τα ψάρια. Το μπλε είναι πάρα πολύ καλύτερα, δεν έχει κανένα σημάδι ασθένειας πια. Το ξέρω ότι δεν πρέπει να ενθουσιάζομαι και ότι αυτή η αρρώστια έτσι γυρίζει πίσω, απλά το αναφέρω....

Θεωρειτε πως η υποαλατοτητα δεν ειναι αρκετη;

Α και μια ακομα ερωτηση, λογω χειμωνα θα επηρρεασει πολυ αν αντι για μπυρα πιω κρασακι;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα στο ξαναπώ. Αν δεν δεις ick σε άλλο ψάρι μη κάνεις τίποτα. Ο blue tang έτσι κάνει. Την μία μέρα έχει την άλλη δεν έχει. Βοηθησέ τα ψάρια σου με καλό φάι και ίσως και μία  λάμπα UV και θα είσαι ΟΚ. 

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισε το μικρό πολυ καλα με ξύδι και ζεστό νερό και πετα τα ολα οσα εχει μεσα, αραγωνίτη, βράχο, φραγκάκια. Εφόσον ειδες μια αιπτάσια , το πιθανότερο να υπάρχουν κι άλλες και να μην φαίνονται ακομα.

 

Αν και στατιστικά και μόνο κάποια στιγμή ολοι εχουμε παλέψει με αυτές, είναι σχεδόν αναπόφευκτο σε θαλλασινό.

Απο φραγκάκια μην ανησυχείς, εδω μεσα υπάρχουν μπόλικα να σου δώσουμε.

 

Θα σου συνιστούσα ανεπιφύλακτα μια λάμπα UV στο main. Εγω εχω μια εδω και αρκετό καιρό και τα ψάρια μου δεν εχουν αρρωστήσει ποτε. Κι εχω και blue tang, και naso και dejardini Που ειναι επιρρεπή στο ick.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα στο ξαναπώ. Αν δεν δεις ick σε άλλο ψάρι μη κάνεις τίποτα. Ο blue tang έτσι κάνει. Την μία μέρα έχει την άλλη δεν έχει. Βοηθησέ τα ψάρια σου με καλό φάι και ίσως και μία λάμπα UV και θα είσαι ΟΚ.

Ωχωχχχ τωρα αρχιζω να βλεπω και διαφορετικες αποψεις... Πιθανων να εχεις δικιο, ομως εαν καταφερω να καθαρισω απο το παρασιτο, ειναι δυνατον να επανεμφανιστει χωρις να βαλω τιποτα νεο στο ενυδριο;

Για τη UV ok, καλη προταση! Ομως δεν θα ηταν καλυτερα να "καθαρισω" και επειτα οτι νεο να το περναω καραντινα, παρα να παλευω με uv;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καθάρισε το μικρό πολυ καλα με ξύδι και ζεστό νερό και πετα τα ολα οσα εχει μεσα, αραγωνίτη, βράχο, φραγκάκια. Εφόσον ειδες μια αιπτάσια , το πιθανότερο να υπάρχουν κι άλλες και να μην φαίνονται ακομα.

Αν και στατιστικά και μόνο κάποια στιγμή ολοι εχουμε παλέψει με αυτές, είναι σχεδόν αναπόφευκτο σε θαλλασινό.

Απο φραγκάκια μην ανησυχείς, εδω μεσα υπάρχουν μπόλικα να σου δώσουμε.

Θα σου συνιστούσα ανεπιφύλακτα μια λάμπα UV στο main. Εγω εχω μια εδω και αρκετό καιρό και τα ψάρια μου δεν εχουν αρρωστήσει ποτε. Κι εχω και blue tang, και naso και dejardini Που ειναι επιρρεπή στο ick.

2 στα 2 για uv. Εσύ όμως μήπως δεν έχεις κολλήσει ποτέ τίποτα, γιατί ποτέ στην πράξη δεν έβαλες το παρασιτο στο ενυδρείο σου;

Όσον αφορά το βράχο και τον αραγονίτη, εάν τα νεκρωσω (να τα αφησω κανενα μηνα στεγνα) δεν θα γλιτώσω από την απτασια; Προτείνεις να τα πετάξω στα σκουπίδια τελείως;

Link to comment
Share on other sites

2 στα 2 για uv. Εσύ όμως μήπως δεν έχεις κολλήσει ποτέ τίποτα, γιατί ποτέ στην πράξη δεν έβαλες το παρασιτο στο ενυδρείο σου;

Όσον αφορά το βράχο και τον αραγονίτη, εάν τα νεκρωσω (να τα αφησω κανενα μηνα στεγνα) δεν θα γλιτώσω από την απτασια; Προτείνεις να τα πετάξω στα σκουπίδια τελείως;

Η απταισια είναι παλιοπραμα.Έχω ακούσει από φίλο ότι ενώ είχε βγάλει τον βράχο στο μπαλκόνι και είχε στεγνώσει μήνες μόλις τον ξαναεβαλε μετά από λίγο καιρό ξαναεμφανιστηκαν.Γνώμη μου αφού δεν έχεις πρόβλημα στο main πέταμα να είσαι ήσυχος

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η απταισια είναι παλιοπραμα.Έχω ακούσει από φίλο ότι ενώ είχε βγάλει τον βράχο στο μπαλκόνι και είχε στεγνώσει μήνες μόλις τον ξαναεβαλε μετά από λίγο καιρό ξαναεμφανιστηκαν.Γνώμη μου αφού δεν έχεις πρόβλημα στο main πέταμα να είσαι ήσυχος

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ρε συ παρατραβηγμενο μου ακουγεται...! Αν τον ψησω;

Ομοια πεταω και τον αραγωνιτη;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα στο ξαναπώ. Αν δεν δεις ick σε άλλο ψάρι μη κάνεις τίποτα. Ο blue tang έτσι κάνει. Την μία μέρα έχει την άλλη δεν έχει. Βοηθησέ τα ψάρια σου με καλό φάι και ίσως και μία  λάμπα UV και θα είσαι ΟΚ. 

 

 

Ωχωχχχ τωρα αρχιζω να βλεπω και διαφορετικες αποψεις... Πιθανων να εχεις δικιο, ομως εαν καταφερω να καθαρισω απο το παρασιτο, ειναι δυνατον να επανεμφανιστει χωρις να βαλω τιποτα νεο στο ενυδριο;

Για τη UV ok, καλη προταση! Ομως δεν θα ηταν καλυτερα να "καθαρισω" και επειτα οτι νεο να το περναω καραντινα, παρα να παλευω με uv;

 

Φιλε Panagreco  αν και σου εγραψα λιγα ποστ πιο πανω για αυτην την αποψη.  θα τα ξαναπω!

 

Η αποψη οτι ολα τα ενυδρεια εχουν ικ , ολα τα ψαρια το εχουν η οτι τα blue Tang  το εχουν και θα φυγει μονο του, ειναι λαθος!

 

Εκτος και αν διαφωνείς με αυτο που εγραψα παραπανω για τον χαλκο και την αποστηρωση!

 

Ο λογος που ξαναγραφω ειναι οτι βλεπω το φιλο Μανο να μπαινει στο τρυπακι της ευκολης λυσης, στο αστο ετσι και οτι γινει!

 

Αν ειχε καμια 20αρια ψαρια μεγαλου μεγεθους ισως να συμφωνούσα μαζι σου στο οτι ειναι πολυ δυσκολο να φτιαξεις μια τοσο μεγαλη καραντινα!

 

Τωρα ομως εχει 3 ψαρακια ολα και ολα!  Αγορασε ενα ενυδρειακι και μπορει να κανει μια σωστη δουλειά!

 

Ξερω οτι ειναι ξενερωμα να εχεις 600λιτρα ενυδρειο αδειο αλλα ειναι μια ευκαιρια αυριο να εχεις 600λτ σωστο ενυδρειο!

 

Αν γινει αυτο που του λες και δεν εμφανισει κανενα αλλο ψαρακι τα σημάδια τι θα σημαίνει ???  Οτι γλίτωσε???

 

Μαλλον οχι , γιατι ισως τα αλλα ψαρια ειναι πιο ανθεκτικα και δεν προσβαλονται τοσο ευκολα , ισως δεν το τανγκακι εγινε και αυτο πιο ανθεκτικο και επιβιωνει!

 

Ομως το παρασιτο ειναι στο ενυδρειο σου και δεν εχει φυγει!  Και αν αυριο  ο Μανος βαλει το ονειρο της ζωης του εναν Αχιλλεα που αφου τον εχει περασει καραντινα μετα απο λιγες μερες του πεθανει τοτε τι λεμε!

 

Για να μην μακρυγορω, θελω να καταληξω  στο οτι πρεπει ολα τα ψαρια να κανουν την θεραπεια αμεσα και ειναι ευκαιρια τωρα που ειναι αρχη !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μην γίνομαι κουραστικος !

 

Απο την στιγμη που διεγνωσες ικ σε ψαρι πρεπει να κανεις κατι !

 

Αν βαριεσαι μην κανεις τιποτα και προσπαθησε να τα ενδυναμωσεις με καλη διατροφη!

 

Αν θες να τα θεραπευσεις στησε καραντηνα   http://www.aquazone.gr/forums/topic/99754-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CF%82/

 

Διάβασε τις θεραπείες    http://www.aquazone.gr/forums/topic/99874-%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%AF%CE%B1/

 

ή  αυτη   http://www.aquazone.gr/forums/topic/89-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-ickcryptocaryon-irritans-%CE%BC%CE%B5-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%84%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1/

 

και διάλεξε τι σου ταίριαζει !

 

Οσο για την UV λαμπα δεν ειναι θεραπεια! Η ακτινοβολια μπορει να σκοτωσει το παράσιτο σε λαμπες με μεγαλη δυναμη ομως οι περισοτερες του εμπορειου απλα το μεταλλάσσουν και δεν μπορει να αναπαραχθεί! Παντα οτι περναει μεσα απο τη λαμπα!

Τα παράσιτα που δεν αιωρούνται και βρισκονται σε βραχια και αμμο δεν τα αγγιζει!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Διονυση, τα εχω ηδη διαβασει και εδω και σε ξενα φορουμ ολα τα παραπανω.

Και γι αυτο πηρα την καραντινα. Θα κανω θεραπεια με υποαλατοτητα, θεωρω πολυ βαρβαρο το χαλκο οποτε θα το αποφυγω.

Δεν μου αρεσουν οι ευκολες λυσεις, αλλα οι σωστες. Αλλιως δεν θα εμπαινα στη διαδικασια να στησω καραντινα.

Οποτε πρωτη δουλεια αποψε να αδειασω το μικρο ενυδριακι, να το αποστειρωσω με ξυδι και ζεστο νερο και να βαλω κομματια απο σωληνα pvc για τα ψαρακια.

Αυριο μεθαυριο θα μεταφερω και τα υπολοιπα ψαρια οπου θα ριξω κιαλλο το αλατι στο 9 (τωρα στο κυριως ενυδριο ειναι στο 17) οπου θα μετρησω ετσι 9 βδομαδες οπου θα μπορω ταυτοχρονα να βαλω κανενα φραγκακι και ασπονδυλο στο κυριως για να χαιρομαι!!

Τελος ξεκαθαριστε μου γιατι δεν ξερω... Το βραχο και τον αραγωνιτη απο την καραντινα να τον πεταξω ή γινεται να αποστειρωθει απο την απτασια;

Να σκεφτομαι, ασχετα με το ich τωρα, την αγορα μιας uv; Αξιζει να τρεχει μονιμα στο ενυδριο;

Link to comment
Share on other sites

Τον αραγονητη πέταμα !

Τον βράχο βράσιμο η φούρνο και μετά στέγνωμα στον ήλιο !

Παρα πολυ προσοχή στα κοραλακια ! Μόνο αν είναι πολυ καθαρά ! Από ότι έχω δει δεν αξίζει κάτι ιδιαίτερα εκτός από 1 caulastera!

Εχει πολλες αλγες και επικίνδυνες .

Για την uv υπάρχουν διαφορετικές απόψεις !

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το κεντρικό ενυδρείο θα τρέχει κανονικά ! Με κανονική αλατοτητα !

Κοραλια θα μπορείς να βάζεις κανονικά !

Είναι ευκαιρία με το ενυδρείο χωρίς ψάρια να φτιάξεις ένα πολυ ωραίο aquascape!

Έτσι μετά από 3 μήνες που θα επιστρέψουν τα ψαράκια θα το βρουν έτοιμο !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 στα 2 για uv. Εσύ όμως μήπως δεν έχεις κολλήσει ποτέ τίποτα, γιατί ποτέ στην πράξη δεν έβαλες το παρασιτο στο ενυδρείο σου;

Όσον αφορά το βράχο και τον αραγονίτη, εάν τα νεκρωσω (να τα αφησω κανενα μηνα στεγνα) δεν θα γλιτώσω από την απτασια; Προτείνεις να τα πετάξω στα σκουπίδια τελείως;

 

Αν ημουν στη θεση σου, θα τα πέταγα όλα για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο. Ουτε βράσιμο, ουτε τίποτα. 

Δεν ειναι τυχαίο που η αιπτάσια εχει επιζήσει στην ιδια μορφή για εκατομμύρια χρόνια.

 

Οσον αφορα τη UV, δεν μπορω να ξερω αν στο ενυδρείο μου υπήρχε ποτε το παράσιτο ή οχι. Επειδή ομως το blue tang ειναι αδελφικός φίλος με το ick, πιστεύω οτι χωρις τη UV θα ειχε εμφανίσει κατα πασα

πιθανότητα.

 

Οπως και να'χει τη θεωρώ σαν ενα καλο μεσο πρόληψης, ιδιάιτερα αν αποφασίσεις να εχεις πολλά ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Panagreco  αν και σου εγραψα λιγα ποστ πιο πανω για αυτην την αποψη.  θα τα ξαναπω!

 

Η αποψη οτι ολα τα ενυδρεια εχουν ικ , ολα τα ψαρια το εχουν η οτι τα blue Tang  το εχουν και θα φυγει μονο του, ειναι λαθος!

 

Εκτος και αν διαφωνείς με αυτο που εγραψα παραπανω για τον χαλκο και την αποστηρωση!

 

Ο λογος που ξαναγραφω ειναι οτι βλεπω το φιλο Μανο να μπαινει στο τρυπακι της ευκολης λυσης, στο αστο ετσι και οτι γινει!

 

Αν ειχε καμια 20αρια ψαρια μεγαλου μεγεθους ισως να συμφωνούσα μαζι σου στο οτι ειναι πολυ δυσκολο να φτιαξεις μια τοσο μεγαλη καραντινα!

 

Τωρα ομως εχει 3 ψαρακια ολα και ολα!  Αγορασε ενα ενυδρειακι και μπορει να κανει μια σωστη δουλειά!

 

Ξερω οτι ειναι ξενερωμα να εχεις 600λιτρα ενυδρειο αδειο αλλα ειναι μια ευκαιρια αυριο να εχεις 600λτ σωστο ενυδρειο!

 

Αν γινει αυτο που του λες και δεν εμφανισει κανενα αλλο ψαρακι τα σημάδια τι θα σημαίνει ???  Οτι γλίτωσε???

 

Μαλλον οχι , γιατι ισως τα αλλα ψαρια ειναι πιο ανθεκτικα και δεν προσβαλονται τοσο ευκολα , ισως δεν το τανγκακι εγινε και αυτο πιο ανθεκτικο και επιβιωνει!

 

Ομως το παρασιτο ειναι στο ενυδρειο σου και δεν εχει φυγει!  Και αν αυριο  ο Μανος βαλει το ονειρο της ζωης του εναν Αχιλλεα που αφου τον εχει περασει καραντινα μετα απο λιγες μερες του πεθανει τοτε τι λεμε!

 

Για να μην μακρυγορω, θελω να καταληξω  στο οτι πρεπει ολα τα ψαρια να κανουν την θεραπεια αμεσα και ειναι ευκαιρια τωρα που ειναι αρχη !

 

Βρε Διονύση συμφωνώ με αυτά που λες . Διαφωνώ όμως που απευθύνεσαι σε μένα. Ο φίλος μας διαβάζει απόψεις και θα κρίνει. Αν προσπάθησα να τον προτρέψω να κάνει κάτι το παίρνω πίσω. Εγώ πάντα μιλάω τι θα έκανα εγώ. Η καραντίνα είναι καλή χρυσή αλλά είναι μεγάλη ταλαιπωρία και για τα ψάρια αλλά και για τον χομπίστα. 

Η UV δεν είναι πανάκιο ούτε θεραπεύει. Απλά βοηθάει ίσως να συνυπάρχει το ich σε μια λανθάνουσα μορφή. Τίποτα δεν είναι σίγουρο. Εγώ είμαι κατά της καραντίνας. Δεν μπορώ να βάλω ένα ψάρι ή περισσότερα μέσα σε 40-50 ή 60 λίτρα για 3 μήνες και μετά  να τα ρίξω στα 300 λίτρα και να μην περιμένω να σαλτάρει. Προσωπική άποψη επαναλαμβάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω, θα φτιαξω καραντινα και θα παω σε υποσλατοτητα. Απλα φοβαμαι να παω στο 9 μην χασω ψαρι.

Ουτως ή αλλως αφου δεν εχω φτιαξει το βραχο με βολευει.

Αυτα τα σαλιγγαρακια που εχω γεμισει ξερει κανεις τι ειναι;

Δημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Βρε Διονύση συμφωνώ με αυτά που λες . Διαφωνώ όμως που απευθύνεσαι σε μένα. Ο φίλος μας διαβάζει απόψεις και θα κρίνει. Αν προσπάθησα να τον προτρέψω να κάνει κάτι το παίρνω πίσω. Εγώ πάντα μιλάω τι θα έκανα εγώ. Η καραντίνα είναι καλή χρυσή αλλά είναι μεγάλη ταλαιπωρία και για τα ψάρια αλλά και για τον χομπίστα.

Η UV δεν είναι πανάκιο ούτε θεραπεύει. Απλά βοηθάει ίσως να συνυπάρχει το ich σε μια λανθάνουσα μορφή. Τίποτα δεν είναι σίγουρο. Εγώ είμαι κατά της καραντίνας. Δεν μπορώ να βάλω ένα ψάρι ή περισσότερα μέσα σε 40-50 ή 60 λίτρα για 3 μήνες και μετά να τα ρίξω στα 300 λίτρα και να μην περιμένω να σαλτάρει. Προσωπική άποψη επαναλαμβάνω.

Παναγιώτη δεν υπαρχει τίποτα προσωπικό !

Φυσικά και κρινόμαστε για αυτά που λέμε .

Το θέμα είναι ότι νέοι χομπίστες που δεν μπορούν να έχουν την εμπειρία η την άποψη ,να κατευθύνονται σωστά !

Στα θέματα ασθενειών πρεπει να έχουν εμπεριστατωμένες απόψεις για να πάρουν και τις σωστές αποφάσεις !

Η καραντίνα είναι ένα αναπόσπαστο κομμάτι του χόμπι μας παγκόσμιος !

Αν εμείς δυσκολευόμαστε η βαριόμαστε είναι κάτι διαφορετικό . Και φυσικά ο καθένας μας πέρνει τα ρίσκα του!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόνα

Ετοιμοι...!

Ο wasser χωθηκε στην αμμο δεν τον επιανα με τιποτα... Αυριο παλι προς το παρον θα φαμε (επιτελους)

Δημοσιευμένη  εικόνα

Για τα σαλιγγαρακια στο τζαμι δεν ξερει κανεις τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

αν μοιάζουν με αυτα  post-21208-0-09465500-1449181968_thumb.jpg 

 

είναι spirorbis. Ακακα είναι, αλλα σαν πολλα μου φαίνονται...για προσεχε τα και αν μπορεις βγάλε μια πιο κοντινή φωτο να πουμε με πιο σιγουριά.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μην μου επηρρρεαζει τις τιμες μου αυτο το ξεσπασμα....

Πως μπορω να καθαρισω το τζαμι;

Πλεον ολα τα ψαρακια ειναι στην καραντινα... Για τον wasser πρεπει να βαλω και λιγο αραγωνίτη; Που θα κοιμαται ο καημένος;

Τελικα μπορει να μου πει καποιος εγκυρα και που το εχει κανει, σε ποση αλατοτητα πρεπει να πεσω;

Link to comment
Share on other sites

ασε την καραντίνα σου ως έχει.. για την αλατότητα δεν ξερω τι να σου πω γιατι δεν το έχω κάνει ποτέ. Το χαλκό μην το φοβάσαι. αν το πας βασει προδιαγραφών της εταιρίας όλα θα πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites

ασε την καραντίνα σου ως έχει.. για την αλατότητα δεν ξερω τι να σου πω γιατι δεν το έχω κάνει ποτέ. Το χαλκό μην το φοβάσαι. αν το πας βασει προδιαγραφών της εταιρίας όλα θα πάνε καλά

Πανο το ψαρακι ακομα και με τη διαδικασια της μεταφορας δεν επανεμφανισε συμπτωματα.... Ειναι υγιεστατο (φτου φτου) και ακομα και αν τους κοψω μερες ζωης με το χαλκο το θεωρω κριμα... Υπαρχει αλλο σκευασμα περα του χαλκου;
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...