Jump to content

Νεο reef σιγα σιγα


Manoskap

Recommended Posts

νομιζω φορμόλη αλλα δεν θα έμπλεκα με τιποτα αλλο εκτος απο χαλκό

Link to comment
Share on other sites

Για υποαλατότητα πας άνετα 1020. Αν δεν εχεις κοράλλια ίσως και λίγο χαμηλότερα. Αλλά μην ξεπεράσεις το 1015 (εγω παλία 1020 το είχα κάνει σε μια περίπτωση blue tang με Ick).  Εκτός και αν το κάνεις σε μορφή μπάνιου 3-5 λεπτά ( προσοχή να μην γυρίσει το ψάρι τουμπα) σε 1010 και μετά το ξαναβάλεις μέσα, αλλα είναι για βαριές περιπτώσεις  και το στρές μεγάλο.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι ηδη 17 σε καραντινα. Οποτε μενω εκει. Δυστυχως σημερα βρηκα το μικροτερο κλοουνακι στο πατωμα. Μετραω την πρωτη μου απωλεια. Ουτε που μου περασε απο το μυαλο πως πηδανε. Εννοειται εβαλα ηδη καπακι.

Το σκιμμερ τρεχει 3 μερες και δειτε ηδη...Δημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.... καλά είσαι. Εγω δεν θα την κατέβαζα άλλο την αλατότητα. 

Μια χαρά κάνει την δουλίτσα του. Όταν πάει να γεμίσει το κύπελλο το αδειάζεις και το πλένεις. 

Link to comment
Share on other sites

Ωραια συντομα θα αρχισω να κολλαω το βραχο με εποξικη. Ειδα εχει μεσα δυο παστες. Της tunze πηρα. Πρεπει να προσεξω κατι; Απλα τις ανακατεβω, τις βαζω στο βραχο και τον ριχνω μεσα; Το σκιμερ δεν επηρρεαζεται;

Παιδια εχω δει μεσα στο ενυδριο καθε καρυδιας καρυδι, ειναι οκ αυτο λογω ζωντανου βραχου;

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Το πρωτο ειναι σαν σαλιγγαρι, τα αλλα σαν σκουλικια - σαρανταποδαρουσες, και ειδα και κατι καφε σαν μικρο γαριδοκατσαριδακι πανω στο βραχο..

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο είναι στοματέλα,πολύ χρήσιμο σαλιγκάρι.τα άλλα μοιάζουν με bristleworms, καθαρίζουν detritus και υπολείματα. Χρήσιμα είναι αλλά θέλουν προσοχή γιατί μεγαλώνουν πολύ και κάποια είναι βλαβερά, αλλά πρέπει να το ψάξεις γιατί είναι ανάλογα με τα χρώματα τους.

Αν θέλεις να τα βγάλεις, χρησιμοποίησε τσιμπίδα και γάντια γιατί οι τριχιτσες τους τσιμπανε άσχημα.

Για το τελευταίο που λες μπορεί να είναι αμφίποδο, αλλά χωρίς κάποια φωτο δεν μπορώ να πω σίγουρα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για πειτε και για την tunze coral gum...

Την εχει δουλεψει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτες οι κολες παντα με δυσκολευαν στο να κολαω.αλλα δυστιχως αυτες υπαρχουν. Απο οσο ξερω κοβεις ισοποσα 2 κοματια τα πλαθεις να γινει ενα σωμα,και αν θες το βρεχεις λιγο αναλογα ποσο μαλακο η σκληρο το θες. Διαβασε και τις οδηγιες γιατι μπορει και εγω να μην κανω κατι σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο θέμα είχα Ευγενιε, για αυτο παίρνω αυτή που έχει τα 2 ατυχία επόμενα και δεν χρειάζεται να μετράω ποσότητα

Link to comment
Share on other sites

Και εχουν αντοχη; Πρεπει να προσεξω κατι στο ενυδριο;

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει μόνο Aqua medic και την DD!

Η πρώτη για τα μπάζα !

Η δεύτερη μέτρια !

Για μένα αν θες να κολλήσεις ζωντανό βράχο πρεπει να δουλέψεις με δεματικα και ντιζες!

Και μετά με κόλλες !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει μόνο Aqua medic και την DD!

Η πρώτη για τα μπάζα !

Η δεύτερη μέτρια !

Για μένα αν θες να κολλήσεις ζωντανό βράχο πρεπει να δουλέψεις με δεματικα και ντιζες!

Και μετά με κόλλες !

 

+1000

ειναι σαν να ριχνεις μπετα μονο με τσιμεντο χωρις σιδερα

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ εχω εικονα!!

Το ενυδριο που τρεχει μονο του ομως ειναι ζωντανο...

Δημοσιευμένη  εικόνα

Τι αλγη ειναι αυτη;

Τι κανω;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που τσεκαρα ειδα την τριχοειδης.... Περα απο αλλαγες κανω κατι αλλο; Θυμιζω δεν ζει τιποτε τωρα στο ενυδριο μου... Briopsis δεν παιζει, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Η bryopsis μοιάζει με φτερη στις άκρες της. Αυτη ετσι οπως τη βλέπω είναι τριχοειδής. Αφου δεν εχεις ζωντανά μεσα, αν μπορεις να βγάλεις αυτο το κομματι και να τρίψεις με μια οδοντόβουρτσα να φύγει.

 

Εχεις μετρησει νιτρικά-φωσφορικά; Αντιφωσφορο εχεις;

 

Κανε συχνότερες αλλαγες νερού, μειωσε τη φωτοπερίοδο και περίμενε. Θελει υπομονη να φύγει και να πεσουν τα νιτρικά-φωσφορικά.

 

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα θετικό της καραντίνας !

Θα φτιάξεις παραμέτρους πολυ εύκολα χωρίς τα ψάρια !

Χαμηλά νιτρικά φωσφορικά χωρίς κόπο !

Τάισμα των κοραλιων συχνά χωρίς έντονο βιοφορτιο !

Link to comment
Share on other sites

Κοραλλια δεν εχω ακομα.. Φωσφορικα δεν εχω μετρησει και λογικα νιτρικα ειμαι χαμηλα, δεν εχω χρονο αποψε ουτε για μετρηση ουτε για αλλαγη νερου. Απο την πεμπτη και επειτα. Προς το παρον χαμηλωσα το φωτισμο. 

 

Link to comment
Share on other sites

είναι λογικό να έχεις άλγες σε τόσο φρέσκο ενυδρείο. κράτα τις ρουτίνες σου (αλλαγή νερου, αντιφώς) και θα φύγουν οταν έρθει η ώρα τους. Το γεγονός οτι δεν έχεις ψάρια μέσα βοηθάει

Link to comment
Share on other sites

Ο αντιφοσφορος καινο φοσφορος γενικα πως επηρρεαζει σε ενα reef; Εχουμε αρθρο γι αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Ο αντιφοσφορος καινο φοσφορος γενικα πως επηρρεαζει σε ενα reef; Εχουμε αρθρο γι αυτο;

 

Tα φωσφορικά άλατα πρέπει να διατηρούνται κάτω από 0,03 ppm για να μην έχουμε προβλήματα με ανεπιθύμητες αλγες αλλα και γενικά στην ανάπτυξη των κοραλλιών μας..Για άμεση απομάκρυνση των φωσφορικών καλό είναι να κάνεις χρήση αντιφωσφορου με βάση το αλουμίνιο για 1 εως 3 ήμερες και μετά να τον αντικαταστήσεις με αντιφωσφορο με βάση το σίδηρο που κρατάει πολύ περισσότερο.Σε κάθε περίπτωση η εβδομαδιαίες μετρήσεις θα σε βοηθήσουν πολυ ετσι ώστε να αποκτήσεις καλύτερη εικόνα για την διαχείριση τους...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου,

Τα φωσφορικά θα πρέπει να διατηρούνται κάτω από 0,03 ppm. Είτε κρατώντας τα κάτω από 0,01 ppm θα αποφέρει σημαντικά πρόσθετα οφέλη ,αλλά  είναι ένας στόχος που κάτοχοι ενός reef, επιδιώκουν με διάφορους τρόπους εξαγωγής τους. Ο καλύτερος τρόπος για να διατηρηθούν χαμηλά τα επίπεδα του φωσφόρου στο reef ενυδρείο, είναι να ενσωματωθεί κάποιος συνδυασμός  μηχανισμών εξαγωγή φωσφορικών, όπως καλλιέργεια αλγών(chaeto), χρησιμοποιώντας τροφές χωρίς υπερβολικά φωσφορικά, δυνατό skimmer, καθώς και με τη χρήση φωσφορικών δεσμευτικών (αντιφώσφορος), ειδικά εκείνοι που είναι με βάση το σίδηρο (που είναι πάντα καφέ ή μαύρο). Τελευταία μέθοδος απομάκρυνσης φωσφορικών είναι η χρήση βακτηρίων με κοινή χρήση ζεόλιθου,αλλά είναι μια μέθοδος που απαιτεί αρκετή εμπειρία!!

Παντα φιλικα

Ιωαννης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη, ΤΑΝ, ευχαριστω για τις αμεσες και αναλυτικες απαντησεις σας!!!

Θα φροντισω το σαββατο να παρω και τα δυο ειδη αντιφωσφορου.

Τι χρονο ζωης εχουν οι αντιφοσφοροι και τι ποσοτητα ανα λιτρο χρειαζεται;

Ακομα, ο φωσφορος πως και γιατι συγκεντρωνεται στα συστηματα μας;

Τελος, εχει κανεις καθολου chateo..;

Link to comment
Share on other sites

Χαετο Έχω όση θέλεις !

Τον άνθρακα και το αντιφοσφορο τον αλλάζεις μια φορά τον μήνα !

Αρκεί ο αντιφοσφορος να είναι σιδήρου ( ο καφέ)

Ο άσπρος του αλουμινίου κάθε 4 μέρες !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διονυση εχεις pm!

Τελικα τα φωσφορικα πως συγκεντρωνονται;

Link to comment
Share on other sites

Διονυση εχεις pm!

Τελικα τα φωσφορικα πως συγκεντρωνονται;

Απο τις τροφες που ριχνουμε και απο τα κακα των ψαριων κυριως
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...