Jump to content

Νεο reef σιγα σιγα


Manoskap

Recommended Posts

Αρα απο τις τροφες, αφου τα κακα ειναι παραγωγα τους... Και ποιες τροφες έχουν ή δεν εχουν φοσφωρικα; Πως τις επιλεγουμε; Οι ζωντανες-φρεσκιες;

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι τροφές έχουν φωσφορικά. Κάποιες ποιό πολύ κάποιες ποιό λίγο.  

 

Ενα πρόσφατο άρθρο που είχα διαβάσει έλεγε οτι οι νωπές τροφές έχουν λιγότερα φωσφορικά απο τις ξηρές.  Ακόμη δυσκολεύομαι να το πιστέψω όμως πρέπει να ισχύει.  

 

Γενικά πρέπει να ταΐζεις με μέτρο. Κάποιες ξηρές γράφουν πάνω στο κουτάκι τους οτι περιέχουν χαμηλά ποσοστά φωσφορικών ενώσεων. 

 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το ίδιο μάλλον διβάσαμε :)

 

και γώ προτιμώ τις κατεψυγμένες και τα flakes τα έχω σχεδόν κόψει. το μόνο που κάνω είναι να αφήνω τον κύβο να ξεπαγώσει και τραβάω με μια πιπέτα τα υγρά. Αν και δε ξερω κατα ποσο δουλεύει αυτό. Αν δε βαριόμουν θα δοκίμαζα μια περίοδο με μόνο νωπή τροφή

Link to comment
Share on other sites

Και στα μικρα ψαρακια ειναι οκ οι κατεψυγμενες;

Απο νωπες τι παιρνετε;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι ΟΚ. 

 

Υπάρχει μεγάλη γκάμα κατεψυγμένων τροφών.  Απο κωπήποδα μέχρι γαρίδες μεγάλες, μικρες κλπ. 

 

Ανάλογα με το τί ψαράκια έχουμε επιλέγουμε και την τροφή. Θα πρέπει η τροφή να είναι μικρότερη απο το στοματικό άνοιγμα του ψαριού. Βέβαια μια μεγαλύτερη δεν σημαίνει οτι δεν μπορούμε να την κόψουμε για να την φάει. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από νωπη έχω δοκιμάσει γαρίδα , κολιο και γαμπαρι. Μου φαίνεται ότι ή γαμπαρι τους αρέσει πιο πολύ, κυριολεκτικά κάνουν σαν τρέλα όταν πέφτει! Ψιλοκομενη στο μ!μπλέντερ μπορούν να την φδανε όλα τα μικροψαρα Κάι τα πιο μικρά κομάτια γίνονται ανάρπαστα και από τα περισσότερα κοραλια.

Πανό εγώ την νωπη την ψιλοκοβω στο μπλέντερ, την παγονω σε μακρόστενες παγοκυψελες, τις οποίες κόβω μετά σε μέγεθος κύβου κατεψυγμενη και έχω για ένα μήνα ποιοτικοτατη και πανευκολη τροφή! Θέλει μόνο κάνα 10λεπτο να καθαρίσεις την νωπη, αλλά από ότι είδα την έκανες την διαδικασία και με κουστούμι! :-))

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη η γαμπαρι είναι η γαρίδα Αμβρακικόυ που λένε ;;;

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη η γαμπαρι είναι η γαρίδα Αμβρακικόυ που λένε ;;;

Φρρσκες τις πουλανε εδω Διονυση, οποτε απο Αμβρακικο δεν τις φερνουν σιγουρα, αλλα δεν ξερω κιολας αν ειναι διαφορετικο ονομα αλλα ιδιο ειδος! Στο google που ειδα,του αμβρακικου , ιδιες με την γαμπαρι μου φαινονται
Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη η γαμπαρι είναι η γαρίδα Αμβρακικόυ που λένε ;;;

Η ονομασία της γαμπαρης στον Αμβρακικό είναι melikertus kerathurus και είναι τόσο νόστιμη που δεν θα την μοιραζομουν :D
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η ονομασία της γαμπαρης στον Αμβρακικό είναι melikertus kerathurus και είναι τόσο νόστιμη που δεν θα την μοιραζομουν :D

Συμφωνω 10000%!!!

Ασε που και απο κοστος (20-25€ το κιλο) οχι απλα δεν αξιζει, αλλα θα ηταν ιεροσυλια να το ριξεις για τροφη στα ψαρια..

Εχθες πηρα κατεψυγμενο krill δεν ειναι οκ;

Link to comment
Share on other sites

Ή γαμπαρι που έγραψα εδώ έχει 5-6€/kg, ή ποσότητα πουβχρειαζετα για νανβγαλω μήνα, με καθημερινό ταισαμ ένος κύβου, δεν είναι ούτε 100γρ.....ο ψαράς μοιυ τη δίνει τζάμπα μαζί με τα αλλα ψάρια που αγοραζω....εξαλλου οποία ποσοτητα δεν πουλανε και τους μένει, δίνουν μικροποσοτητες γαι δόλωμα σε φίλους και γνωστους!

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι νέοι μου κατοικοι...

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Ο βραχος ειναιναπλα πεταμενος. Σημερα ελπιζω να προλαβω να τον φτιαξω!

Και το νοσοκομειο:

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Με το σκιμερ εχω λιγο ζοριστει, μια αφριζει απειρα και ξεχειλιζει και μια δεν κανει καθολου αφρο... Με τη τελευταια ρυθμιση ειμαι καπως ετσι... Φαινεται οκ;

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να βγάλεις τον βράχο έξω και να φτιάξεις αυτό που σου αρέσει !

Κάνε πολλές δοκιμές .

Μόλις σιγουρευτείς βαλε δεματικα και ντιζες και μετά κόλλα !

Μην σε αγχώνει ο βράχος έξω . Αν τον βρέχει και λίγο μένει τουλάχιστον 2-3 ώρες χωρίς πρόβλημα !

Καλό aquascape! :)

Link to comment
Share on other sites

Μα εννοειται πως θα τον βγαλω! Τα δεματικα πως τα κρυβετε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κρύβονται . Απλά πιάνουν κοραλινη και χάνονται !

Προσοχή όταν τρύπας τον βράχο μην σπάσει .

Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσα...

Δημοσιευμένη  εικόνα

Το σπιτι περασε απο διαφορα σταδια...

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Σχεδον δεν καταφερα να χρησιμοποιησω την κολλα και δεν εβαλα ουτε δεματικα ουτε ντιζες. Εχει κατσει πολυ σταθερα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το στησιμο σου!!!Αν ηταν και η φωτο καλυτερη....Ο αη-βασιλης στο φωτιστικο ολα τα λεφτα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το στήσιμο! Εχεις σκοπό να προσθέσεις βράχο και στην αριστερή πλευρά για να φτιαξεις και ένα δεύτερο νησι?

 

Απο κοράλλια τι σκέφτεσαι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το στήσιμο! Εχεις σκοπό να προσθέσεις βράχο και στην αριστερή πλευρά για να φτιαξεις και ένα δεύτερο νησι?

Απο κοράλλια τι σκέφτεσαι?

Οχι λεω να το αφησω ετσι να εχω και αερα!!

Δεν εχω ιδεα απο κοραλλια τωρα θα αρχισω την αναζητηση!

Προς το παρον γεμιζω ασπονδυλα, εβαλα 20 turban snails, εναν brittle sea star, μερικες γαριδουλες...!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το εκανες σουπερ!!

Πιστευω πως το συγκεκριμενο aquascape αν γεμισει με sps

θα ειναι τρομερο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρο νησι ακομα απο αριστερα θα εδειχνε ποιο ομορφο θεωρω το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι πως θα ειναι η κυκλοφορια στο συγκεκριμενο στησιμο νομιζω οτι δεν θα περνα απο παντου.Φιλε μου εαν σου αρεσει ετσι η γνωμη μου περισευει,να εισαι καλα να το χαιρεσε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...