Jump to content

Μια ματιά στο ενυδρείο μου, ακολουθούν ερωτήσεις.


kostas3

Recommended Posts

Της jbl το έχει σίγουρα η μεγάλη αλυσίδα petshop (δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω όνομα), έχει κίτρινο λογότυπο και πλαίσιο με κυανό χρώμα και πολλά μαγαζιά. Εκεί το έχουνε σίγουρα :P

 

Mε έσωσε να σου πω την αλήθεια γιατί το βάζεις και παίζεις μπάλα απευθείας δεν χρειάζεται να φτιάξεις τίποτα.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Της jbl το έχει σίγουρα η μεγάλη αλυσίδα petshop (δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω όνομα), έχει κίτρινο λογότυπο και πλαίσιο με κυανό χρώμα και πολλά μαγαζιά. Εκεί το έχουνε σίγουρα :P

 

Mε έσωσε να σου πω την αλήθεια γιατί το βάζεις και παίζεις μπάλα απευθείας δεν χρειάζεται να φτιάξεις τίποτα.

δεν εχω ιδέα...στείλε μου το όνομα σε μήνυμα στο φόρουμ plz :P

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός λέει ξεκάθαρα αν θυμάμαι καλά ότι βάζουμε σταγόνες απ το ph τεστ της ΑΡΙ. 

όχι δε λέει τπτ

Link to comment
Share on other sites

Και με το τεστ της API πράσινο είναι το d checker .... το γυάλινα είναι 4 kHz σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

έγραψα από το κινητό...οτι να 'ναι το αυτόματο λεξικό...

 

έβαλα το ph τεστ της api στο drop checker (4kh σίγουρα ελεγμένο με τεστ api)

το διάλυμα έγινε μπλε αλλά μετά πρασίνισε ...το co2 ήταν κλειστό για 24 ώρες και έκανα και 50% αλλαγή νερού πριν το βάλω ....ΤΙ ΤΡΕΧΕΙ???

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ εφτιαξες το νερο 4 kh ετσι?

 

Σε ένα λίτρο απιονισμένο νερό προσθέτουμε 6gr μαγειρική σόδα (sodium bicarbonate) .

Αυτό μας δίνει 200 kh στο λίτρο.

Παίρνουμε 10 ml από το παραπάνω και το αναμιγνύουμε με 490ml .

Έτσι θα έχουμε 500 ml διάλυμα με kh 4.

 

Ελενξε το kh ανα 0,5.

Βαλε 10 ml και μετρα το ανα 0,5 kh.

 

Ετσι το κανω και εγω , δεν εχω δει κανενα προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τις παραπάνω οδηγίες για να κανω kh4.

Είχα φτάσει στις 12 σταγόνες και τίποτα, πάλευα πόση ώρα χωρίς αποτέλεσμα.

Στο τέλος λέω, δεν κανω μια μέτρηση στο απιονισμένο νερό να δούμε που βρισκόμαστε;

Το αποτέλεσμα ήταν: kh4 και πάλευα τζάμπα τόση ώρα. Καλό θα ειναι πριν ξεκινήσουμε, ίσως να μέτραμε το νερό που χρησιμοποιούμε σα βάση να δούμε που βρίσκεται. Το απιονισμένο το είχα αγοράσει απο τα lidl.

Μήπως ειναι μια καλή περίπτωση να έχουμε έτοιμο kh4;

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τις παραπάνω οδηγίες για να κανω kh4.

Είχα φτάσει στις 12 σταγόνες και τίποτα, πάλευα πόση ώρα χωρίς αποτέλεσμα.

Στο τέλος λέω, δεν κανω μια μέτρηση στο απιονισμένο νερό να δούμε που βρισκόμαστε;

Το αποτέλεσμα ήταν: kh4 και πάλευα τζάμπα τόση ώρα. Καλό θα ειναι πριν ξεκινήσουμε, ίσως να μέτραμε το νερό που χρησιμοποιούμε σα βάση να δούμε που βρίσκεται. Το απιονισμένο το είχα αγοράσει απο τα lidl.

Μήπως ειναι μια καλή περίπτωση να έχουμε έτοιμο kh4;

Εγώ θα έλεγα τυχαίο λάθος...τυχαιο γιατί έτυχε και λάθος γιατί απιονισμενο με kh 4 δεν ειναι απιονισμενο.
Link to comment
Share on other sites

Επανέλαβες το τεστ να δεις αν συνεχίσει να σου δείχνει 4;

Πάντως αν ισχύει, δεν χρειάζεται να φτιάξεις τίποτα. Έχεις έτοιμο :)

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα επαναλάβω που θα κανω και μετρήσεις. Δυστυχώς το πιο πολύ το χάλασα στις προσπάθειες με τη σόδα και κράτησα 0,5 λίτρο. Είδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήταν 3.5 , με την μέτρηση ανα 0.5 το βρήκα . Ευχαριστώ ρε Νικο . Απλά έβαλα λίγο ακόμα διάλυμα απο το μπουκάλι με τη σόδα μέχρι να γίνει 4 και όλα καλά ως τωρα

Sent from my ASUS_Z00LD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την μέτρηση ανά 0.5 μπορείτε να το εξηγήσετε λίγο;

Link to comment
Share on other sites

To τεστ σου λέει να ρίξεις 5ml στο μπουκαλάκι και ανάλογα τις σταγόνες ξέρεις και τη σκληρότητα κι αν στην 6η για παράδειγμα σταγόνα αλλάξει χρώμα τότε η σκληρότητα είναι 6 έτσι δεν είναι; Μπορείς να το τσεκάρεις με μεγαλύτερη ακρίβεια, αντί να ρίξεις 5ml στο μπουκαλάκι ρίχνεις 10ml απ το νερό που θες να τεστάρεις, έτσι αν σου αλλάξει χρώμα στις 13 σταγόνες τότε σημαίνει ότι η σκληρότητα είναι 6,5 αντί για 6, διαιρείς δηλαδή δια του δύο μιας κι έβαλες διπλάσια ποσότητα στο φυαλίδιο, έχεις δηλαδή μεγαλύτερη ακρίβεια. Χθες που προσπαθούσα να φτιάξω υγρό ΚΗ4, ενώ μέτραγα 4 σταγόνες το υγρό δεν γινόταν μπλε, τότε το τσέκαρα ρίχνοντας 10ml απ το νερό, αν ήμουν σωστός κι ήθελα ΚΗ4 θα πρεπε να μετρήσω 8 σταγόνες, αντ αυτού μέτρησα 9 που σημαίνει ότι είχα ΚΗ 4,5, έριξα λίγο παραπάνω νερό όσμωσης ξανάκανα το τεστ με 10ml, μου έδειξε ακριβώς 8 σταγόνες άρα δια 2 ίσον ΚΗ4 κι έτσι έγινε και το υγρό μπλε. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Ο Νίκος στην προηγούμενη σελίδα λέει για 20ml, γι' αυτό δεν έβγαζα άκρη.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που σας στέλνω αλλού, αλλα ισως αυτο με βοηθήσει να αναγνωρίσω το φυτό.

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/103511-%CF%84%CE%B9-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%AC-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9/

 

 

κοιτάξτε το τελευταίο μου ποστ. εχω μια φώτο που δείχνει το φυτο να αλλάζει φύλλωμα,μηπως μπορει να το αναγνωρίσει κανείς τώρα?

Link to comment
Share on other sites

στην επιφάνεια έχω κάτι σαν λάδι εδώ και μέρες, μετά από 2 αλλαγές νερού και εμφανίζεται συνέχεια. δεν είναι τόσο χάλια αλλά καλύπτει όλη την επιφάνεια. έχω και αφρό στις γωνίες

ψόφιο ψάρι δεν υπάρχει, μετρημένα τα έχω

 

nο2 :0

no3 :15

 

φίλτρο πεντακάθαρο, το καθάρισα 2 φορές σε μια εβδομάδα (το μαλλί και τα σφουγγάρια )

Link to comment
Share on other sites

στην επιφάνεια έχω κάτι σαν λάδι εδώ και μέρες, μετά από 2 αλλαγές νερού και εμφανίζεται συνέχεια. δεν είναι τόσο χάλια αλλά καλύπτει όλη την επιφάνεια. έχω και αφρό στις γωνίες

ψόφιο ψάρι δεν υπάρχει, μετρημένα τα έχω

 

nο2 :0

no3 :15

 

φίλτρο πεντακάθαρο, το καθάρισα 2 φορές σε μια εβδομάδα (το μαλλί και τα σφουγγάρια )

Φιλμ ειναι και ειναι απο χαμηλη ροη και απο τροφες πλουσιες σε λιπαρα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλμ ειναι και ειναι απο χαμηλη ροη και απο τροφες πλουσιες σε λιπαρα.

μήπως επειδή τους δίνω Dr. Bassleer με σκόρδο τις τελευταίες 2 μέρες?

Link to comment
Share on other sites

Αν πριν απο αυτο δεν ειχες,μπορει να φταει αυτο.Το γκουγκλαρισα και γραφει 54% προτεινες + 18% λιπαρα

Link to comment
Share on other sites

Πρωτεϊνικο φιλμ η τροφή φταίει. Περιόρισε την λίγο και ανέβασε λιγάκι την ανατάραξη και θα εξαφανιστεί.

 

Στην γεννήστρα που δίνω φουλ πρωτείνη έχω λάδι στην επιφάνεια σαν να χει περάσει πετρελαιοφόρο.

Link to comment
Share on other sites

θα μειώσω τα hot dog και τα πατσά που πετάω μέσα λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

2 εβδομάδες η θερμοκρασία στους 30 και θεραπεία με costapur και το ich που απέκτησα πριν το πασχα δεν εξαφανίστηκε ακόμα

πως γίνεται να κολλάνε και άλλα ψάρια στους 30?

Link to comment
Share on other sites

2 εβδομάδες η θερμοκρασία στους 30 και θεραπεία με costapur και το ich που απέκτησα πριν το πασχα δεν εξαφανίστηκε ακόμα

πως γίνεται να κολλάνε και άλλα ψάρια στους 30?

Η θερμοκρασια βοηθαει ωστε να μικραινει ο κυκλος ζωης του πρωτοζωου οχι να εξαλειφεται(αν ειναι ick και οχι velvet)...

Το costapur που χρησιμοποιεις (που κατα την γνωμη μου ειναι ακαταλληλο) το χρησιμοποιεις σε σκοτεινο ενυδρειο;;

Αυξησες την δοσολογια οπως λενε οι οδηγιες χρησης αφου δεν εγινε τιποτα με την συνηθισμενη χρηση του;

Δεν χρησιμοποιεις ανθρακα ετσι;;

Αν γινεται δωσε απαντησεις στο θεμα σου για να βγαλουμε μια ακρη στο πως θα βοηθησουμε...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...