Jump to content

Μια ματιά στο ενυδρείο μου, ακολουθούν ερωτήσεις.


kostas3

Recommended Posts

Το velvet αν φωτίσεις το ψάρι σε σκοτάδι με φακό, βλέπεις στο σώμα του χρυσοκίτρινα σημάδια σαν να έχει κάτσει πάνω του πάχνη σκόνη, δεν είναι δύσκολο να τα ξεχωρίσεις από το ich το οποίο είναι σαν άσπρα αυγά στο σώμα του.

Μια φώτο θα βοηθούσε.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

άνθρακα όχι

, το costapur ναι ήταν σε σκοτεινό ενυδρείο

έβαλα την 1η μέρα την 3η την 5η και την 7η

 

νόμιζα πως στους 30 το παράσιτο δεν μπορεί να προσβάλει νέα ψάρια..

post-7493-0-26617000-1462958053_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Το velvet αν φωτίσεις το ψάρι σε σκοτάδι με φακό, βλέπεις στο σώμα του χρυσοκίτρινα σημάδια σαν να έχει κάτσει πάνω του πάχνη σκόνη, δεν είναι δύσκολο να τα ξεχωρίσεις από το ich το οποίο είναι σαν άσπρα αυγά στο σώμα του.

Μια φώτο θα βοηθούσε.

Γιαυτο και του προτεινα και το exit της esha που εχει αποτελεσματα και στο ich και στο velvet...

άνθρακα όχι

, το costapur ναι ήταν σε σκοτεινό ενυδρείο

έβαλα την 1η μέρα την 3η την 5η και την 7η

νόμιζα πως στους 30 το παράσιτο δεν μπορεί να προσβάλει νέα ψάρια..

Κωστα αν την θεραπεια την τραβηξες οσο δεν πηγαινε γνωμη μου ειναι (επειδη σε αντιστοιχη περιπτωση ουτε εγω ειδα αποτελεσματα με το συγκεκριμενο σκευασμα) να ταισεις τα ψαρακια καμμια βιταμινουλα (οπως συνιστα αν θυμαμαι και το ιδιο το φαρμακο στις οδηγιες χρησης)και να ξεκινησεις καινουργιο κυκλο θεραπειας με esha...

Το εξιτ(αν διαβασεις και πιο παλια θεματα) σε οσα παιδια το ειχα προτεινει εχει κανει δουλεια...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

αυτό και θα κάνω! thank you

 

πάντως να ξέρετε οτι το costapur κατέστρεψε όλα τα stavrogene repens μου, τα διέλυσε

 

οι ανουμπιες , christmass moss , eleocharis parvula , bacoba caroliniana , alternathera reinekki μια χαρα,

 

μήπως να ανοίξουμε ένα θέμα με ποια φυτά είναι ευάλωτα σε ποια φάρμακα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτό και θα κάνω! thank you

 

πάντως να ξέρετε οτι το costapur κατέστρεψε όλα τα stavrogene repens μου, τα διέλυσε

 

οι ανουμπιες , christmass moss , eleocharis parvula , bacoba caroliniana , alternathera reinekki μια χαρα,

 

μήπως να ανοίξουμε ένα θέμα με ποια φυτά είναι ευάλωτα σε ποια φάρμακα?

Τιποτα...

Να φτιαξεις ενα τετοιο θεμα για να ξερουμε γενικα ποια φαρμακα να αποφευγουμε και γιατι!!

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι αυτο εγινε απο το φαρμακο?

Δηλαδη το φυτο τι επαθε?

Πρωτη φορα ακουω φυτα να χαλανε απο χρηση φαρμακου.

Link to comment
Share on other sites

Καποιος συνδιασμος θα εγινε γιατι φαρμακα ατοφια σε θεραπειες ουτε εγω γνωριζω που να καταστρεφουν φυτα...

Με μια μικρη υπονοια για το ectozon αλλα μαλλον χρειαζονται ποσοτητες που δεν υπαρχει λογος να χορηγηθουν σε τετοιο βαθμο ωστε να δημιουργησουν θεματα...

Καλο ειναι παντως ξαναλεω να φτιαχτει ενα θεμα με φαρμακα και παρενεργειες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το esha 2000 μου έλιωσαν σχεδόν όλα τα φυτά στο 15λιτρο οπότε κάτι παίζει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το esha 2000 μου έλιωσαν σχεδόν όλα τα φυτά στο 15λιτρο οπότε κάτι παίζει.

Καποιος συνδιασμος παραγοντων εγινε κωστα γιατι ειδικα το συγκεκριμενο φαρμακο το εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες σε συνδιασμο κιολας με φαρμακα της ιδιας εταιρειας...
Link to comment
Share on other sites

Στάθη στο 15λιτρο δεν έριχνα λιπάσματα και επειδή είχαν αρχίσει να κάνουν πάρτυ τα φύσα, έριξα το 2000 για να τα ξεφορτωθώ, μέσα σε 2 μέρες εξαφανίστηκε το κερατόφυλλο, κυριολεκτικά το έλιωσε και σε βάθος χρόνου σάπισαν πολύσπερμα, σεσιφλόρα κι άλλα δύο. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαινεται περιεργο...

Τα φαρμακα συνηθως γιατα ψαρια περιεχουν αρκετη ποσοτητα χαλκου, οπου και εξοντωνει γαριδες,σαλιγκαρια και φυτα.

Link to comment
Share on other sites

το φάρμακο ήταν είμαι 99% σίγουρος. δεν άλλαξα κάτι άλλο στην ρουτίνα μου

 

μάλιστα το διέλυσε την 3η μέρα της θεραπείας, ούτε καν την 5η η 7η.

 

και λίπασμα να μην πετούσα και φως λίγο η πολύ να είχα τόσο γρήγορα δεν θα διαλυόταν το φυτό

Link to comment
Share on other sites

Παντως οι δοκιμες που κανουν οι εταιριες ειναι εξαντλητικες ετσι ωστε τα φαρμακα να ειναι οσο πιο ασφαλη γινεται στις δοσολογιες που προτεινουν(ολοι καταλαβαινουμε τους λογους)...

Δεν ειναι βεβαια λιγες φορες που γινεται αναφορα στις επιπτωσεις που εχουν τα φαρμακα σε σαλιγκαρια και γαριδες λογω της χρησης χαλκου...

Για φυτα δεν αναφερεται κατι τουλαχιστον στις προτεινομενες δοσολογιες...

Το εσχα 2000 μαλιστα αναγραφει οτι σε ορισμενες περιπτωσεις βοηθαει κιολας τα φυτα..

Το costapur παντως κωστα ειναι πολυ "ιδιαιτερο" φαρμακο φαντασου οτι καπου μεσα γραφει οτι πριν την θεραπεια καλο ειναι να γινει αλλαγη νερου γιατι διαφοροι παραμετροι οπως οπως πχ.οργανικα συστατικα μπορει να επηρεασουν την αποτελεσματικοτητα του!!!

Αντε μετα και βγαλε ακρη!!

Link to comment
Share on other sites

είχα κάνει αλλαγή νερού πριν :hehe

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω κάτι σαν βραστήρα για να τον πετάω όπως είναι μέσα στη λεκάνη με το νερό που μαζεύω απο Α/Ο . ξερει κανείς κάποιο προϊών που μπαίνει στο νερό όπως είναι? ο θερμοστάτης θα κάνει 500 ώρες

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι βραστήρες αν και γρήγοροι, θέλουν προσοχή. 

Πλεονεκτήματα:

1) Αρκετά γρήγορο ζέσταμα.

 

Μειονεκτήματα:

1) Θα κάψεις ένα κάρο ρεύμα αν τον ξεχάσεις σε λειτουργία.

2) Το νερό στην κυριολεξία θα βράσει, αφού δεν έχει θερμοστάτη ώστε να το κλείσει στην επιθυμητή θερμοκρασία.

 

Βάλε έναν κανονικό θερμαντήρα ενυδρείου μέσα στο βαρέλι μία ημέρα πριν την αλλαγή και καθάρισες.

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να βάλω dwarf gourami σε 360 λίτρα φυτεμένο

 

το ενυδρείο έχει

 

amano shrimp

cardinal tetra

harlequin rasbora

celestial pearl danio

cory

serpae tetra

 

δεν ξέρω τι λέει από επιθετικότητα , βασικά θέλω να είμαι σίγουρος για τις amano , ότι δεν θα γίνουν μεζές

Link to comment
Share on other sites

και ramirezi με τίποτα ε?

γενικά ψάχνω κάτι χρωματιστό με λίγο μεγαλύτερο μέγεθος από αυτά που έχω, να είναι συμβατό φυσικά

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

εχω kh 3

 

πως να το ανεβάσω στο 4? με μαγειρική σόδα? και τι δοσολογία?

θα ανεβεί και το ph η οτιδήποτε άλλο? έχω amano γαρίδες και δεν θέλω απότομες αλλαγές

Link to comment
Share on other sites

επίσης ψάχνω και για atomizer, εχω γυάλινο διαχυτηρα ο οποιος μια χαρα μου φαίνεται αλλα κάνει ώρα το drop checker να πρασινίσει και εχω και πολλές φυσαλίδες, ποιος ειναι ο καλητερος τροπος διαχυσης του co2? στα μαγαζιά δεν βρίσκω τπτ περα απο τους κλασικούς γυάλινους με κεραμική μεμβρανη, εαν καποιος εχει κατι στο νου, link πλζ

Link to comment
Share on other sites

Ώπα μία μία τις ερωτήσεις, μας βομβάρδισες :P.

Την kh θα την ανεβάσεις με σόδα. Με δοκιμές θα βρεις τη δοσολογία.

Στο δικό μου 2 γραμμάρια ανεβάζουν 3 βαθμούς την kh στα 35 λίτρα.

Αν έχεις εξωτερικό φίλτρο, ψάξε να βρεις εξωτερικό ριάκτορα co2. Καλύτερη διάχυση απ' τον κεραμικό.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το ριάκτορα θα βρεις στο ebay θα βρεις σε καλή τιμή από Κίνα, αλλιώς πιο ακριβό και πιο γρήγορη παράδοση από co2art από Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Αλλο Τώρα . Pogostemon helferi μπορώ να βάλω με 33 lumen/λίτρο ? Ύψος 60 cm

360 λίτρα δλδ με 4Χ 28watt λαμπες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...