Jump to content

Μια ματιά στο ενυδρείο μου, ακολουθούν ερωτήσεις.


kostas3

Recommended Posts

βασικά θέλω να καθαρίσω και την αλτερναθερα γιατι εχει γεμίσει αλγη. νομίζω κάτι κάνει το excel άλλα δεν είμαι και σίγουρος για την συγκεκριμένη

 

Ποια αλγη εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Πόσες ώρες έχεις αναμμένα τα φώτα και πόσα νιτρικά έχεις; Διοξείδιο έχεις μόνο το excel; Αν την πειράξεις με κανένα καλαμάκι ξεκολλάει;

Για GBA (green beard algae) μου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

νιτρικα 5-10

φωτα 8 ωρες

no2 0

gh 14

kh 4

δικολα ξεκολλαει και ειναι και στο τζαμι.. το excel βοηθαει παντως

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

την ψιλοκομμένη τροφή tropica δεν την τρώνε. κρόκο αυγού δεν τον τρώνε. έβαλα μια παλιά τροφή για αρτεμια (τροφή για αρτεμια , όχι τροφή από αρτεμια) την τρώνε νομίζω. αλλα δεν φαίνονται και πολλά πράγματα γιατί είναι πολύ μικρά . αύριο θα πάρω μια τροφή για γόνο  , πια να πάρω? 35 γκαπι και βάλλε είναι...έβαλα και λιγο κερατοφυλλο στη γεννηστρα

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το θέμα με τις άλγες γλυκού νερού.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

μετά απο αλλαγή νερού το νερό μου έγινε θολό... 4 μέρες τώρα...τι να κάνω? δεν ξέρω τι φταίει

Link to comment
Share on other sites

μετά απο αλλαγή νερού το νερό μου έγινε θολό... 4 μέρες τώρα...τι να κάνω? δεν ξέρω τι φταίει

 

Θυμισε μου πόσο καιρο τρέχει το ενυδρειο?

Εβαλες και αυγα μέσα ?

Excel ειχες κανει υπερδοσολογια?

Link to comment
Share on other sites

κρόκο έβαλα για τα ψαράκια άλλα ούτε 1 γραμμάριο. διάβασα μετά ότι κάνουν και οι τριμμένες νιφάδες και έβαλα από αυτές. ναι excel υπερδοσολογια για μια εβδομαδα αλλά δεν βοήθησε ιδιαίτερα , καθάρισαν όμως οι christmass moss,

 

 

ποια άλγη είναι αυτή?

 

post-7493-0-10977200-1443866211_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την από πάνω φώτο λέει αλλά δεν μπορώ να διακρίνω κάτι. Βάλε καμιά πιο κοντινή-καθαρή.

Link to comment
Share on other sites

ορίστε φώτο.. πείτε μου πως δεν είναι bba... το χαλίκι έχει άλγη ΜΟΝΟ σε αυτό το σημείο στη φώτο, πουθενά αλλού

post-7493-0-07055400-1444473895_thumb.jpg

post-7493-0-83664800-1444473977_thumb.jpg

post-7493-0-50729000-1444474003_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Στο χαλικι πρεπει να ειναι bba , και στον κορμο hair ?

Για δες και απο τις εικονες  στο φορουμ, μιας και τα βλεπεις καθαροτερα εσυ. 

Αφαιρεσε τημ απο το χαλικι ρουφωντας το και στον κορμο ή τον βγαζεις και τον καθαριζεις , ή ριχνεις τοπικα με μια συριγκα excel -οξυζενε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα σε όλους

 

μπορείτε να μου πείτε τι τεστ νερου να παρω για να ειμαι καλυμμένος ως προς την σωστή ανάπτυξη των φυτών μου και την ελαχιστοποίηση της αλγης? δεν γίνεται να είμαι όλη μέρα από πάνω και ακόμα να έχω άλγη και 3 μήνες τώρα η ανάπτυξη στο monte carlo να ειναι ελάχιστη.... μα πόσο δύσκολο μπορεί να είναι πια?

 

estimate index δεν μπορώ να κάνω λόγο ώσμωσης...όλη μέρα θα μαζεύω νερό...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους

 

μπορείτε να μου πείτε τι τεστ νερου να παρω για να ειμαι καλυμμένος ως προς την σωστή ανάπτυξη των φυτών μου και την ελαχιστοποίηση της αλγης? δεν γίνεται να είμαι όλη μέρα από πάνω και ακόμα να έχω άλγη και 3 μήνες τώρα η ανάπτυξη στο monte carlo να ειναι ελάχιστη.... μα πόσο δύσκολο μπορεί να είναι πια?

 

estimate index δεν μπορώ να κάνω λόγο ώσμωσης...όλη μέρα θα μαζεύω νερό...

 

Το λες με την έννοια ότι στην EI πρέπει να γίνεται 50% αλλαγή νερού αντί 30% ή για κάτι άλλο;

Σχετικά με τα τεστ, για τα φυτά μπορείς να χρειαστείς σχεδόν τα πάντα. Νιτρικά, φωσφορικά, σίδηρο, gh, kh, ph. Αναλόγως τι θέλεις να κάνεις. Διοξείδιο έχεις;

Για την μείωση της άλγης, θα πρέπει να βρεις την ισορροπία του ενυδρείου σου, πχ. το δικό σου ενυδρείο για να μην έχει έξαρση άλγης (να μην έχεις καθόλου δεν γίνεται) πρέπει τα νιτρικά σου να είναι τόσο, τόσο ο σίδηρος κτλ. κάτι που θα το βρεις μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...