Jump to content

Μια ματιά στο ενυδρείο μου, ακολουθούν ερωτήσεις.


kostas3

Recommended Posts

ξαναβγαίνει στο χαλίκι. μέχρι να πάρω sae ρίχνω οξυζενέ... ξεκίνα και θα χαρείς και εσύ,,, χαχαχαχ

 

 

Παιδιά βρείτε να βάλετε σαλιγκάρια ramshorn, και ξεχάστε BBA και τα περισσότερα είδη άλγης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά βρείτε να βάλετε σαλιγκάρια ramshorn, και ξεχάστε BBA και τα περισσότερα είδη άλγης

 

έχω όξινο νερό... δε νομίζω πως μπορώ να βάλω σαλιγκάρια

 

Link to comment
Share on other sites

έχω όξινο νερό... δε νομίζω πως μπορώ να βάλω σαλιγκάρια

 

 

Και εγω εχω ενυδρείο με όξινο και μαλακο νερό, δεν έχουν προβλημα, και μάλσιτα τα σαλιγκάρια μου μαλακώνουν το νερό ακόμα πιο πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 πήρα 4 ramshorn ελπίζω να μην γίνουν 500,, αν και είμαι πολύ φειδωλός στο τάισμα ...δεν βλέπω να τρώνε άλγη.. βόλτες κάνουν στο τζάμι και τα σημεία που περνούν δεν έχουν διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Κανε λιγο υπομονή, δεν θα καθαρισουν την άλγη απο τη μια μέρα στην άλλη.

Και 500 μπορει να γινουν αλλά και 1500 :), θα εξαρτηθεί απο το το φαι που θα βρισκουν, φαι εννοούμε οτιδήποτε τρώγεται

Link to comment
Share on other sites

Οχι , βρε μονο καλο κάνουν, μη σε ανησυχει, κρατησε τα

Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο απλα συμβιβαζομαι, δε μ αρεσουν καθολου τα σαλιγγαρια γενικοτερα, απλα νομιζα πως μερικα θα ''κανονισουν'' την αλγη, πολλα ομως δεν θελω με τπτ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

βιντεακι από το ενυδρείο. σήμερα το τράβηξα. ότι συμβουλές έχετε είναι ευπρόσδεκτες

 

τα μολυ θα φύγουν σύντομα...

 

Link to comment
Share on other sites

Με την άλγη τι έκανες;  τα φυτά σου φαίνονται σε καλή κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

τώρα τελευταία παρατηρώ μια εξαρσουλα αλγης στα φύλλα των φυτών

 αν κλείσω τα φώτα για 3 μέρες να κλείσω και το co2?

Link to comment
Share on other sites

GBA

 

είχα ξανά παλιά και μειώνοντας το φως βοήθησε . τα νιτρικά πόσο πρέπει να είναι για να την καταπολεμήσω?

Link to comment
Share on other sites

το έχω διαβάσει το άρθρο. είναι πολύ καλό άλλα θα μπορείς να μου πεις τα νιτρικά μου πόσο πρέπει να είναι? επίσης έχω το co2 να τρέχει συνέχεια αλλά δεν βλέπω βελτίωση. τι κάνω λάθος?

τα φώτα τρέχουν 6 ώρες μόνο

Link to comment
Share on other sites

το έχω διαβάσει το άρθρο. είναι πολύ καλό άλλα θα μπορείς να μου πεις τα νιτρικά μου πόσο πρέπει να είναι?

 

Μεχρι 20-25 το πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ανέβασα ένα βίντεο. Δεν είναι και η καλύτερη ποιότητα αλλά θα καταλάβετε πιστεύω. Δείτε λίγο τα φυτά μου και πείτε μου τι προβλήματα-ελλείψεις βλέπετε.

Για παράδειγμα έχω sraurοgene repens αριστερά και δεξιά. Το δεξί ματσακι πάει καλά , το αριστερό λιώνει.... φταίει το λιγο φως επειδή στα αριστερα είναι κάτω από το christmas moss?

Στην alternathera εχουν μεγαλη αποσταση τα φίλα είναι φυσιολογικό? Αν όχι τι φταίει?

Στην sp δεξια τα φυλα λιωνουν.

Είμαι κουραστικός σορυ αλλά η βοήθεια σας είναι πολύτιμη .

Να πω πως νιτρικά την τελευταία εβδομάδα βάζω σωστά. Για πολύ καιρό είχα 0. Αλλά αυτά τα παρατηρώ και πριν σταματήσω να βάζω. Μην ρωτήσετε γιατί σταμάτησα τα νιτρικά... βλακεία μου λόγο φόβου με την άλγη...

Το co2 είναι αρκετό? Το μείωσα γιατί έβαλα yellow fire shrimp.. ποτέ να το ανεβάσω??

Αυτά τα λιγα...

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Φίλε αυτή η πράσινη άλγη που δείχνεις πάνω στα φύλλα στην αρχή του βίντεο τι άλγη είναι; Την ίδια αφαίρεσα και από τα δικά μου φυτά. Δεν νομίζω όμως να είναι gba αυτή στα φύλλα σου γιατί είναι τριχωειδής.

 

 

Και βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν την αφαιρείς άμεσα. Τα φύλλα χάνουν το φως.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

να την αφαιρέσω πως?

δε βγαίνει με τπτ..

πριν 10 μέρες ξεκίνησα νιτρικά . πριν ήταν 0 για καιρό

no3 15-20

gh 6

no2 0

 

βάζω σίδηρο μια φορά τη βδομάδα ένα καπάκι seachem

το co2 το βλέπετε και εσείς

βάζω και κάλιο μια φορά την εβδομάδα.

αυτή την άλγη την έχω από το στήσιμο και δεν εχω καταφέρει να την νικήσω

 

 

Link to comment
Share on other sites

Aυτή η άλγη βγαίνει με οδοντόβουρτσα ακόμα και με το χέρι. Είχα έξαρση και εγώ και την έβγαλα. Κάνε μία προσπάθεια γιατί σου κρύβει όλο το φως από τα φύλλα των φυτών και θα τα χάσεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν βγαίνει με τίποτα από τα φύλλα ..ούτε καν με τσιμπιδάκι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...