Jump to content

Μια ματιά στο ενυδρείο μου, ακολουθούν ερωτήσεις.


kostas3

Recommended Posts

ρε παιδιά κάντε μου μια χάρη..

 

ιδού  τα λιπάσματα μου

γράψτε μου ένα πρόγραμμα λίπανσης.....συμπεριλαμβανομένου και του fleet enema

360 λίτρα μεικτό (330 νερό πιστεύω)

δείτε τα φυτά μου και πείτε μου και φωτοπεριοδο

4χ 54w (2 στα 4500 και 2 στα 6500 k για να μην ξεχνιόμαστε)

 

 

δεν έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου

 

το co2 να το έχω ανοικτό 24/7?

έχω και yellow fire μέσα γιαυτό θέλω να είμαι προσεκτικός με το co2

 

πιστεύω πως θα βγάλω άκρη εάν μου γράψετε ένα πρόγραμμα λίπανσης... θα μπορώ να το ρυθμίσω αναλόγως όταν χρειαστεί

 

THANK YOU

 

bump

 

εάν μπορείτε θα είμαι υπόχρεος

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά το έχω 24ωρο το co2 και δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα. Έτσι διατηρείται σταθερότερο το ph. Αυξάνεται η κατανάλωση της μπουκάλας αλλά το γέμισμα είναι πολύ φτηνό οπότε ψηφίζω συνθήκες. Εκτός αν θα διέθετες λεφτά για ph controller όπου εκεί αλλάζει το πράγμα.

 

Προσωπική μου γνώμη σε πρόγραμμα λίπανσης είναι ότι καταρχήν μακριά από το seachem dosing.

 

2 επιλογές έχεις . Η να φτιάξεις ένα δικό σου πρόγραμμα λίπανσης που θα το ορίσεις με κάποιες βασικές μετρήσεις όπως νο3 , Po4 και FE ή θα ακολουθήσεις κάτι που ακολουθούν πολύ, το ΕΙ (estimative index) πρόγραμμα. 

 

Googlare ΕΙ DOSING και θα σου βγάλει calculator Που στα υπολογίζει όλα.

 

Λίπανση δεν μπορεί κάποιος να σου προτείνει συγκεκριμένη γιατί η σωστή λίπανση θα έρθει μετά από πειραματισμούς και για το κάθε ενυδρείο ξεχωριστή.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ!

 

ΠΡΙΝ

 

νιτρικα 0

φωσφορικά 0

σίδηρος 0

κάλιο 0

traces τιποτα

GREEN BEARD ALGAE =Μετρια εως αρκετη

 

ΜΕΤΑ

νιτρικά 25

φωσφορικά <1.5

σίδηρος . μια φορά έβαλα μισή δοση

καλιο εβαλα απο τα νιτρικά kno3 δεν προσθεσα παραπάνω

traces απο flourish μισή δόση μια φορά

GREEN BEARD ALGAE = Ορατή αύξηση, εξάπλωση σε νέα φύλλα

 

θερμοκρασία όπως πριν. φώτα οπως πριν. δεν έγιναν άλλες αλλαγές

 

τι κανω λάθος? απλά προσαρμωζεται το ενυδρείο στις νεες συνθήκες?

πραγματικά....κόβω φύλλα όπως μου είπατε , βουτάω σε διάλυμα χλωρίνης αλλά η άλγη εξαπλώνεται.

στο τέλος δεν θα μου μείνει φυτό για φυτό απο το κλάδεμα...ποιος ο λόγος να αφαιρώ μολυσμένα φύλλα εαν κολλάνε και τα νεα?

 

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

τώρα το σκέφτηκα...έχω ανακλαστήρες στα φώτα...μήπως αυτό ανεβάζει τα watt/λιτρο?  οι λάμπες είναι 216βατ σύνολο.  γίνεται χαμός από άλγη εκεί που πέφτει φως και στην σκιά να είμαι οκ...τα τους βγάλω?

Link to comment
Share on other sites

Oι ανακλαστήρες αυξάνουν το φως μέσα στο ενυδρείο αλλά όχι τα w/λίτρο.

 

Δουλεύεις την λάμπα στο 100% αυτό.

 

Κοίταξε εγώ θα σου έλεγα να κάνεις μία παύση στα λιπάσματα και να ρίχνεις μόνο τα εξής:

 

Γενικό λίπασμα flourish excel το 1/3 της προτεινόμενης δόσης

Κάλιο άπλετο δεν προκαλεί τίποτα

Και νιτρικά να είσαι 15-20 και είναι ιδανικά. Βασικά 10-20 είναι μια χαρά και εγώ εκεί προσπαθώ να είμαι τώρα που αντιμετωπίζω και κυανοβακτήριο.

Φωσφωρικά και σίδηρο θα σου έλεγα να μην ρίχνεις για λίγο καιρό. Αν δεις κάποια έλλειψη φωσφωρικών σε κάποιο φυτό τότε το συζητάμε.

Τrace επίσης προτείνω να το σταματήσεις. Πολύ επικίνδυνο για άλγες κλπ.

 

Κοίταξε επίσης την κυκλοφορία σου. Στα φυτεμένα ενυδρεία η κυκλοφορία πέφτει. Η κυκλοφορία είναι καλός σύμμαχος για τις άλγες. Συνέχισε να αφαιρείς προσβεβλημένα φύλλα και ότι άλλη άλγη μπορείς. Προσπάθησε να πετύχεις μία ελαφριά κίνηση των φύλλων στα φυτά μέσα στο ενυδρείο. Ένας μικρός κυκλοφορητής ίσως χρησιμεύσει. Όχι πλυντήριο αλλά μία μικρή κίνηση. Σίγουρα θα υπάρξουν νεκρά σημεία μην προσπαθήσεις να το πετύχεις 100%.

 

Επειδή δεν ξέρω τι έχεις ρίξει αυτές τις ημέρες εγώ θα έκανα το εξής.

 

Θα έκανα μία αλλαγή νερού 50% να κάνω ένα reset Και θα πήγαινα με τα παραπάνω που σου έγραψα.

Αν υπάρξει έλειψη θα στην δείξουν τα φυτά μετά από κάποιες μέρες οπότε θα ξέρεις αν είναι να συμπληρώσεις κάτι. Αλλά πηγαίνοντας έτσι συντηρητικά μπορεί να βρούμε τι φταίει και να φύγει η άλγη.

Βάλε το co2 25-30ppm όχι παραπάνω. Εγώ το παίζω στο όριο να κιτρινίσει γίνεται ανοιχτό πράσινο, λαχανί.

 

Eπειδή εγώ την πάτησα με τα λιπάσματα και γέμισα πράσινη τριχωειδή άλγη την οποία καθάριζα επι μία εβδομάδα, συνιστώ προσοχή και ένα βασικό tip. Αυτόν τον καιρό να είσαι από πάνω να πολεμάς την άλγη. Μην την αφήνεις και αφού μαζευτεί την βγάζει. Συνεχής πόλεμος.

 

Προσωπικά αν εξαιρέσεις την γκαντεμιά μου με το κυανοβακτήριο, μετά από κάποιες προσαρμογές στη λίπανση με σταθερό co2 και νιτρικά γύρω στα 10 δεν εμφανίζω πια άλγες εδώ και κάμποσες ημέρες.

 

Έχεις πολύ ωραίο ενυδρείο πρόσεξε μην το παρακάνεις. Less is better 

 

 

Link to comment
Share on other sites

αυτά κάνω ουσιαστικά και η άλγη μεγαλώνει στα σημεία που φωτίζονται. στα άλλα όχι

 

εγώ θέλω να μου εξηγήσει κάποιος γιατί έχω άλγη εκεί που πέφτει φως και όχι αλλού...δεν σημαίνει κάτι αυτό?

δεν είναι ένδειξη υψηλού φωτισμού?

 

excel δεν χρειάζομαι . έχω μπουκάλα

κυκλοφορητή έχω

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

αυτά κάνω ουσιαστικά και η άλγη μεγαλώνει στα σημεία που φωτίζονται. στα άλλα όχι

 

εγώ θέλω να μου εξηγήσει κάποιος γιατί έχω άλγη εκεί που πέφτει φως και όχι αλλού...δεν σημαίνει κάτι αυτό?

δεν είναι ένδειξη υψηλού φωτισμού?

 

excel δεν χρειάζομαι . έχω μπουκάλα

κυκλοφορητή έχω

Δες τα λουμεν ανα λιτρο να ειναι κατω απο 40 σιγουρα,εγω ετσι μετραω το φως....μια 30αρα οσραμ που εχω βγαζει 2350 λουμεν ενω η ροζ στα ιδια βατ μονο 1000.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε αλλαξε τις λαμπες σου σε 28watt...

Εχεις ευκολα φυτακια.

Ετσι θα μπορεσεις να κανεις το συστημα να πηγαινει και πιο αργα οπως και την αλγη.

 

Ελενξε το co2 με ενα drop checker.

 

Για την αλγη , αφαιρεις τα φυλλα, γενικα καθαριζεις οσο πιο καλα μπορεις, το ενυδρειο, φυτα και φίλτρα.

 

Αν εχεις τις συνθηκες , βαλε ansicstrus , και γαριδες αμανο.

 

Για λιπασματα.

Ξεκινα Ei εφοσον κανεις μεγαλη αλλαγη στο τελος της εβδομαδας.

Απο δοσολογιες βαλε στα calculators .

Ωστε να πιανεις στην καθημερινη δοση.

5-10 ppm no3

5-10 κ

0.5-1 po4 ( θα το δεις αν βγαινει green spot , το αυξανεις)

fe απο ινχοστοιχεια 0,1 ppm

και ισως χρειαστεις και εξτρα σιδηρο, 0,1-0,5 ppm.

 

Τα λιπασματα ποτε μα ποτε δεν τα κοβουμε τελειως...

 

calculators. :)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/102926-calculators-για-φυτεμένα/?p=1091730

 

 

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε αλλαξε τις λαμπες σου σε 28watt...

Εχεις ευκολα φυτακια.

Ετσι θα μπορεσεις να κανεις το συστημα να πηγαινει και πιο αργα οπως και την αλγη.

 

Ελενξε το co2 με ενα drop checker.

 

Για την αλγη , αφαιρεις τα φυλλα, γενικα καθαριζεις οσο πιο καλα μπορεις, το ενυδρειο, φυτα και φίλτρα.

 

Αν εχεις τις συνθηκες , βαλε ansicstrus , και γαριδες αμανο.

 

Για λιπασματα.

Ξεκινα Ei εφοσον κανεις μεγαλη αλλαγη στο τελος της εβδομαδας.

Απο δοσολογιες βαλε στα calculators .

Ωστε να πιανεις στην καθημερινη δοση.

5-10 ppm no3

5-10 κ

0.5-1 po4 ( θα το δεις αν βγαινει green spot , το αυξανεις)

fe απο ινχοστοιχεια 0,1 ppm

και ισως χρειαστεις και εξτρα σιδηρο, 0,1-0,5 ppm.

 

Τα λιπασματα ποτε μα ποτε δεν τα κοβουμε τελειως...

 

monte carlo θα μπορώ να βάλω με 28αρες?

εαν απλά βγάλω τις 2 54αρες?

και μεινω με 1 54w 4500 και 1 54w 6500

ιδια βατ βγαίνουν συνολικά..

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

ψάχνω εδώ και εκεί για την gba

 

βρήκα αυτό

 

Hair/Thread Algae

This algae usually appears when CO2 and nutrient levels are very low, and light is excessive.

Remove as much as possible using a toothbrush and a narrow siphon hose. Then increase CO2 and nutrient levels.

 

εννοεί ένταση ή φωτοπερίοδο?

 

 

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω εδώ και εκεί για την gba

 

βρήκα αυτό

 

Hair/Thread Algae

This algae usually appears when CO2 and nutrient levels are very low, and light is excessive.

Remove as much as possible using a toothbrush and a narrow siphon hose. Then increase CO2 and nutrient levels.

 

εννοεί ένταση ή φωτοπερίοδο?

 

Αυτη η αλγη που γραφεις ειναι αλλη δεν ειναι η green beard algae!

Μηπως εχεις παρατηρησει ελλειψεις στη λιπανση σου?Το ρωτω γιατι παρατηρω στα δικα μου ελλειψεις που μαλλον οφειλονται στη μειωση των λιπασματων ή της εντασης φωτος,ενδεικτικα αναφερω πως αρχισε να λιωνει ο κορμος της egeria densa κ να χαλαει το strgrass

 

Link to comment
Share on other sites

και ποια άλγη είναι?

 

εάν δεις το βίντεο θα παρατηρήσεις εάν έχουν ελλείψεις τα φυτά, δε θέλω να πω εγω γιατι μάλλον λάθος θα πω

Link to comment
Share on other sites

monte carlo θα μπορώ να βάλω με 28αρες?

εαν απλά βγάλω τις 2 54αρες?

και μεινω με 1 54w 4500 και 1 54w 6500

ιδια βατ βγαίνουν συνολικά..

 

Λογικα ναι.

Το monte carlo ειναι πανευκολο γρασιδακι.

Το εχω σε ενα 10 λιτρο με 3watt led, χωρις co2 , χωρις φιλτρο, χωρίς θερμοστατη.

Οπως και σε 100 λιτρα με 21watt φθοριου.

Βαλε ολες 28watt και κρατα στην ακρη αυτες που εχεις , μπορεις να παιξεις μετα με τις ωρες φωτισμου να το παρεις 12 ωρο.

Κρατα και τις 54 watt στην ακρη και βλέπεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω φωτοσύνθεση με τις 2 54αρες. θα δοκιμάσω με 28αρες Νίκο

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 Sylvania 840 T5. 54w 4450 lumen. 4500k

ΚΑ Ι 2 osram 865.T5 54w 4100lumen 6500k

Ενυδρείο 360 λίτρα αφαιρώντας στάθμη και χωμα παμε καμία 300αρια.

Αρα 56 lumen/ λίτρο

οι ίδιες λαμπες σε 28 δίνουν

33.3lumen/λίτρο

Είναι καλα?

Επίσης το είχα παρακάνει με τον φωτισμό?

Ύψος ενυδρείου 60cm

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 2 μερες το drop checker ειναι παντα κιτρινο. Αλλαξα υγρο και ξανα πηγε κιτρινο, κλεινω το co2 και ανεβαζω αναταραξη στην επιφανεια (της τρελης γινεται) και ακομα κιτρινο ειναι μετα απο 8 ωρες... τι τρεχει?

Link to comment
Share on other sites

Εάν μέσα σε αυτό το 8ωρο ήταν αρκετή ώρα κλειστά τα φώτα, τότε είναι λογικό γιατί τα φυτά το βράδυ που δεν φωτοσυνθέτουν, απελευθερώνουν διοξείδιο και τραβάνε οξυγόνο.

Link to comment
Share on other sites

Παλιά γιατί δεν το έκανε? Και περισσότερα φυτά είχα και το co2 έτρεχε ολο το βράδυ. Και παρέμενε πράσινο το DC όχι κίτρινο. Επίσης εχω πολύ μεγαλύτερη αναταραξη επιφάνειας...βασικά πολλλυυυ μεγάλη αναταραξη...και μετά από 8 ώρες ακόμα κιτρινο? Κάτι μου βρωμάει...

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω το υγρό είναι σωστό ε; Απιονισμένο νερό με kh4 και 4 σταγόνες υγρό τεστ ph.

Ποιάς εταιρίας υγρό χρησιμοποίησες;

Link to comment
Share on other sites

νερό έχω βάλει του ενυδρείου και 2 σταγόνες υγρό τεστ. έτσι λένε οι οδηγίες

 

της aquili ειναι

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλησπέρα,

 

Κοίταξε να αντιμετωπίσεις το κυανοβακτήριο και όλα τα άλλα άσε τα σε 2η μοίρα για την ώρα.

 

Στο λέω εγώ που την πάτησα. Υποτίμησα ένα σημείο που έβγαινε απλά σιφονάροντας το και μέσα σε 2-3 μέρες μου έπιασε όλο το ενυδρείο.

 

Διάβασε αναλυτικά όλους τους πρωτογενείς και δευτερογενείς παράγοντες εμφάνισης του και στη συνέχεια πέρνα σε συσκότιση 4ων ημερών.

 

Άκουσε με σε αυτό γιατί μετά η πράσινη άλγη που έχεις θα φαντάζει ανέκδοτο μπροστά στο κυανό.

 

Υπάρχει μία περίπτωση με την συσκότιση που θα κάνεις να νικήσεις και άλλη άλγη στο ενυδρείο η οποία θα πεθάνει από την έλειψη φωτός. Φυτά και ψάρια δεν θα πάθουν τίποτα και όπωσδήποτε μία αεραντλία και κλειστό co2.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλησπέρα,

 

Κοίταξε να αντιμετωπίσεις το κυανοβακτήριο και όλα τα άλλα άσε τα σε 2η μοίρα για την ώρα.

 

Στο λέω εγώ που την πάτησα. Υποτίμησα ένα σημείο που έβγαινε απλά σιφονάροντας το και μέσα σε 2-3 μέρες μου έπιασε όλο το ενυδρείο.

 

Διάβασε αναλυτικά όλους τους πρωτογενείς και δευτερογενείς παράγοντες εμφάνισης του και στη συνέχεια πέρνα σε συσκότιση 4ων ημερών.

 

Άκουσε με σε αυτό γιατί μετά η πράσινη άλγη που έχεις θα φαντάζει ανέκδοτο μπροστά στο κυανό.

 

Υπάρχει μία περίπτωση με την συσκότιση που θα κάνεις να νικήσεις και άλλη άλγη στο ενυδρείο η οποία θα πεθάνει από την έλειψη φωτός. Φυτά και ψάρια δεν θα πάθουν τίποτα και όπωσδήποτε μία αεραντλία και κλειστό co2.

 

συσκότιση done. σεντόνι γύρο γύρο από το ενυδρείο. την Πέμπτη θα ανοίξω να δω τι έγινε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άκου για να γίνει όσο πιο σωστά γίνεται.

Το σεντόνι μπορει να μην σε καλύπτει πλήρως. Έστω και λιγο να περνάει δεν θα σκοτωθεί,

Ψάξε για παχιά κουβέρτα η περισσότερα σεντόνια. Καλύτερα όμως πάπλωμα- κουβέρτα!

Πρώτου την τοποθετήσεις άκου 3 βασικά tip .

Μέτρησε τα νιτρικά σου και αν ειναι κάτω από 10 πρόσθεσε να τα κανεις 10+.

Στη συνέχεια αν εχεις έναν δεύτερο κυκλοφορητη βάλτου να χτυπάει χαμηλά.

Μετά κλείνεις co2, αεραντλια στο τέρμα και αφού γίνουν Αυτα σκεπάζεις και ΚΑΛΗ επιτυχία!

Προσπάθησε να τα Κανεις Αυτα:)

Link to comment
Share on other sites

Ok θα βάλω σακούλες σκουπιδιών μέσα απο το σεντόνι. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος και τι να κάνω με το drop checker? Η aquili λέει να βάλω νερο απο το ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Το drop checker είναι της aquili απ' ότι κατάλαβα; Αν ναι ακολουθείς τις οδηγίες της εταιρίας.

Εγώ πάντως που πήρα σκέτο μπουκαλάκι από ebay και έφτιαξα μόνος μου το υγρό, χρησιμοποίησα τον γνωστό τρόπο με απιονισμένο νερό ρυθμισμένο με σόδα ώστε να δώσει 4kh και μετά 4 σταγόνες απ' το υγρό τεστ ph της api.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...