Jump to content

Μια ματιά στο ενυδρείο μου, ακολουθούν ερωτήσεις.


kostas3

Recommended Posts

με το φωσφορικό κάλιο πάντως εχω νιτρικα 20 και 0 φώσφορο...αρα  enema cooper ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα chelated trace από co2art έχει κανείς εμπειρία με το συγκεκριμένο κατάστημα ποσό κάνουν τα δέματα για να φτάσουν Ελλάδα?

Μάλλον θέμα ταχυδρομείου είναι και όχι καταστήματος βασικά...

Link to comment
Share on other sites

με το φωσφορικό κάλιο πάντως εχω νιτρικα 20 και 0 φώσφορο...αρα  enema cooper ετσι?

 

Kατι δεν μετρας σωστα ή κατι παει λαθος στην δοσολογια σου.

Το φωσφορικό κάλιο όπως λέει και το όνομά του, είναι πηγή φωσφορικών και καλίου.

Αν εσύ δεις στα φυτά σου έλλειψη καλίου, τι θα ρίξεις για να το ανεβάσεις; Φωσφορικό κάλιο; Έτσι θα σου ανέβουν και τα φωσφορικά!

Γι' αυτό είναι προτιμότερο να έχουμε θειικό κάλιο ώστε να μπορούμε να ανεβάζουμε μόνο το κάλιο, και enema cooper για να μπορούμε να ανεβάζουμε μόνο τα φωσφορικά.

Έχε υπόψιν ότι κάλιο μπαίνει και από το νιτρικό κάλιο αρκετή ποσότητα, παρ' όλα αυτά δεν επαρκεί και συμπληρώνουμε με θειικό κάλιο.

Συνηθως το νιτρικο καλιο με το φωσφορικο καλιο μας καλυπτουν απο την αποψη του καλιου, εξαρτατε τα φυτα και την αναπτυξη τους.

 

Παράγγειλα chelated trace από co2art έχει κανείς εμπειρία με το συγκεκριμένο κατάστημα ποσό κάνουν τα δέματα για να φτάσουν Ελλάδα?

Μάλλον θέμα ταχυδρομείου είναι και όχι καταστήματος βασικά...

Απο το co2 art σε 2-3 εβδομαδες.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μου σφυρίξανε πως κάλιο βάζουμε άφοβα δούμε δεν δούμε έλειψη γιατί δεν προκαλεί θέματα με άλγες κλπ. Ισχύει Νιc;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μου σφυρίξανε πως κάλιο βάζουμε άφοβα δούμε δεν δούμε έλειψη γιατί δεν προκαλεί θέματα με άλγες κλπ. Ισχύει Νιc;

 

Ναι το καλιο ακομη και σε υπερδοσολογια δεν προκαλει τπτ

Link to comment
Share on other sites

Ωραία οπότε δεν μου είπαν μπαρούφα. Γενικά, να πω εδώ και για τον φίλο που βλέπει, επειδή την πάτησα πολύ χοντρά με τα λιπάσματα γιατί ακολούθησα ένα πρόγραμμα της seachem.

 

Ο σίδηρος μου προκάλεσε άπειρη τριχωειδή άλγη και τα φωσφωρικά που είχα ρίξει (βλέποντας έλειψη στις ανούμπιες) κατάφεραν ένα μικρό κομμάτι κυανό που είχα να με κάνουν να είμαι στην ερυθρομυκίνη από προχτες.

 

Πολύ προσοχή! Και επειδή φίλε βλέπω έχεις άπειρη πράσινη άλγη και θα στα χαλάσει τα φυτά , κοίταξε λίγο τον σίδηρο που ρίχνεις μήπως είναι πολύς.

 

Εdit. Kαι εμένα 0 έδειχναν τα φωσφωρικά στο τεστ.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

φωσφορικά 0. που να κάνω λάθος? υγρό τεστ έχω και είναι 100% διαφανές

 

θα ξανατσεκάρω σήμερα

 

δεν είναι ο σίδηρος σταμάτησα να βάζω πολύ καιρό και ακόμα έβγαινε και μετά από πολλές αλλαγές

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησα ΕΙ με 1/3 τον δοσεων. και η GBA κανει παρτυ....τι κανω λαθος????

Link to comment
Share on other sites

Κυανοβακτήριο. Πρόβλημα μεγάλο και αυτό αντιμετωπίζω τώρα με αντιβίωση.

 

Μην το υποτιμήσεις όπως εγώ που νόμιζα πως το έλεγχα γιατί μέσα σε 48 ώρες κατέκλυσε το ενυδρείο.

 

Αν δεν έχεις κάνει ακόμα κάποια ενέργεια για να το νικήσεις, πρόχωρησε σε συσκότιση αφού ανεβάσεις τα νιτρικά σου 10+ και βάλε ένα κυκλοφορητή να φυσάει επιπλέον στο ενυδρείο.

 

Άσε τα λιπάσματα μέχρι να ξεμπερδέψεις με αυτό. 

 

Είναι θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Κυανοβακτήριο. Πρόβλημα μεγάλο και αυτό αντιμετωπίζω τώρα με αντιβίωση.

 

Μην το υποτιμήσεις όπως εγώ που νόμιζα πως το έλεγχα γιατί μέσα σε 48 ώρες κατέκλυσε το ενυδρείο.

 

Αν δεν έχεις κάνει ακόμα κάποια ενέργεια για να το νικήσεις, πρόχωρησε σε συσκότιση αφού ανεβάσεις τα νιτρικά σου 10+ και βάλε ένα κυκλοφορητή να φυσάει επιπλέον στο ενυδρείο.

 

Άσε τα λιπάσματα μέχρι να ξεμπερδέψεις με αυτό. 

 

Είναι θέμα.

 

οχι κυανοβακτήριο

 

GBA (Green Beard Algae) είναι

 

δείτε και αυτο το βίντεο.....μήπως εχω πολύ φως.? παρατηρήστε οτι όπου ρίχνει σκιά το chrismass moss δεν εχω αλγη ειδικά τα φυτα στα δεξια ειναι τέλεια..

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κυανό αυτό στο υπόστρωμα:

Link to comment
Share on other sites

Το κυανο ειναι η πιο ευκολη αλγη για αναγνωριση απο τη στιγμη που την εχεις δει μια φορα δε σε μπερδευει.

Αυτο εχω και εγω οπως σου ειναι η moss ετσι και σε εμενα αναπτυχθηκε αναμεσα στο m.micrathemoides.Επισης η αλγη αυτη σωστα δεν βγαινει με οδοντοβουρστα ουτε με τριψιμο,μονο με χλωρινη....ειναι σαν τσοχα στο μπιλιαρδο αν καταλαβα καλα οπως σε εμενα...επιασε σε αργης αναπτυξης φυτα και εξελισσεται σιγα σιγα αν δεν ελεχθει κ στα υπολοιπα.Εγω στα φυλλα των κρυπτοκορυνων και ανουμπιων παιζω μπιλιαρδο....

Link to comment
Share on other sites

Διάβασες το θέμα που έχουμε με τις άλγες;

Λέει αύξηση νιτρικών, διοξειδίου (για να λες κίτρινο είσαι οκ) και μείωση φωτοπεριόδου κάτι που σου έχει προτείνει ήδη ο rastafarian στο άλλο θέμα που έχεις ανοίξει.

Οκ καταλαβαίνω ότι το έχεις σε επαγγελματικό χώρο, αλλά προκειμένου να το διορθώσεις, μείωσε ακόμη 1μιση ώρα τον φωτισμό. Βρες κάποια ώρα που δεν θα έχει πολύ κίνηση (πχ. μπορείς να τα ανάβεις απ' τις 12 αντί τις 10μιση) μα έτσι κι αλλιώς είναι μέρα, δεν είναι τόσο σημαντικό όσο το βράδυ που αν είναι σβηστά τα φώτα κάνει μπαμ.

Νομίζω ότι η θυσία είναι μικρή αν είναι να απαλλαγείς απ' αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασες το θέμα που έχουμε με τις άλγες;

Λέει αύξηση νιτρικών, διοξειδίου (για να λες κίτρινο είσαι οκ) και μείωση φωτοπεριόδου κάτι που σου έχει προτείνει ήδη ο rastafarian στο άλλο θέμα που έχεις ανοίξει.

Οκ καταλαβαίνω ότι το έχεις σε επαγγελματικό χώρο, αλλά προκειμένου να το διορθώσεις, μείωσε ακόμη 1μιση ώρα τον φωτισμό. Βρες κάποια ώρα που δεν θα έχει πολύ κίνηση (πχ. μπορείς να τα ανάβεις απ' τις 12 αντί τις 10μιση) μα έτσι κι αλλιώς είναι μέρα, δεν είναι τόσο σημαντικό όσο το βράδυ που αν είναι σβηστά τα φώτα κάνει μπαμ.

Νομίζω ότι η θυσία είναι μικρή αν είναι να απαλλαγείς απ' αυτό!

 

να βάλω και εγώ το διοξείδιο στο κίτρινο? το εχω ανοικτό 24 ώρες στο πράσινο όμως...

Link to comment
Share on other sites

Α όχι λάθος, σε μπέρδεψα με τον panos84. Αφού είσαι στο πράσινο είσαι οκ. Αν θες να δοκιμάσεις να το ανεβάσεις λίγο αλλά με προσοχή στην συμπεριφορά των ψαριών! Αν τα βλέπεις να ανεβαίνουν συχνά στην επιφάνεια, μείωσέ το.

Νιτρικά πόσο έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Α όχι λάθος, σε μπέρδεψα με τον panos84. Αφού είσαι στο πράσινο είσαι οκ. Αν θες να δοκιμάσεις να το ανεβάσεις λίγο αλλά με προσοχή στην συμπεριφορά των ψαριών! Αν τα βλέπεις να ανεβαίνουν συχνά στην επιφάνεια, μείωσέ το.

Νιτρικά πόσο έχεις;

 

κοντά στο 20

Link to comment
Share on other sites

Άρα σου μένει πρώτα απ' όλα η μείωση φωτοπεριόδου (αφού παρατήρησες και εσύ ότι τα σκιερά μέρη δεν είναι μολυσμένα) και με δοκιμή η αύξηση του διοξειδίου. Πόσες ώρες έχεις ανοιχτά τα φώτα;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

οι λάμπες μου δίνουν 0,6βατ/λιτρο. οκ δεν είναι? και 60 cm υψος

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται θα ριξω καμιά 10ρια λίτρα χλωρίνη και άλλα τόσα ακουα φόρτε....αυτό θα τιν διαλύσει σίγουρα :P   άλλα έχω γαρίδες που είναι ευαίσθητες και δεν είμαι σίγουρος χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Η φωτοπερίοδός σου είναι οκ. Και ο φωτισμός σου θεωρείται λίγος με τόσο ύψος.

Σου έμειναν:

  • Φυσική καταπολέμηση μέσω αλγοφάγων ψαριών (S.A.E.), πλεκόστομων (π.χ. Plecostomus Sp.) και αλγοφάγων ασπόνδυλων (Zebra snail).
  • Απολύμανση σε διάλυμα χλωρίνης αναλογίας 1/19 των προσβεβλημένων φυτών, ξύλων ή άλλων διακοσμητικών.
  • Αφαίρεση προσβεβλημένων φύλλων.

 

Link to comment
Share on other sites

δλδ εάν δεν αφαιρέσω τα φύλλα τότε πολλαπλασιάζεται?

γιατί εάν οι παράμετροι μου είναι οκ γιατί αντί να μειώνεται απο μόνη της πολλαπλασιάζεται?

 

επίσης είχα μια λεντοταινια και είπα να την βάλω στο ενυδρείο για moonlight επειδή είναι RGB

  δεν την ανοίγω ΠΟΤΕ άρα δεν έχει να κάνει με την άλγη

. απλά σας παραθέτω βίντεο για να μου πείτε εάν κάνει κακό στο ενυδρείο (εμφάνιση άλγης κλπ) εάν ποτέ αποφασίσω να την λειτουργεισω

 

αλλάζω και τα χρώματα στα φώτα , κάποια από αυτά μου αρέσουν... γίνεται να τα βάλω για moonlight αντί για το κλασσικό μπλε?

 

η λεντοταινια είναι 7 watt μόνο και η ένταση του φωτός ρυθμίζεται . μπορώ να την θέσω να είναι ελάχιστη

 

Link to comment
Share on other sites

Kοίταξε , αν βάλεις με διακόπτη ένα Moonlight για κανά μισάωρο-1 ώρα όταν κλείνουν τα φώτα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. 

 

Αλλά μέχρι εκεί γιατί αυτά τα φάσματα είναι προβληματικά.

Link to comment
Share on other sites

Kοίταξε , αν βάλεις με διακόπτη ένα Moonlight για κανά μισάωρο-1 ώρα όταν κλείνουν τα φώτα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. 

 

Αλλά μέχρι εκεί γιατί αυτά τα φάσματα είναι προβληματικά.

 

 

για την green bear algae αν δεν αφαιρέσω τα φύλλα τότε πολλαπλασιάζεται?

γιατί εάν οι παράμετροι μου είναι οκ γιατί αντί να μειώνεται απο μόνη της πολλαπλασιάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...