Jump to content

Μια ματιά στο ενυδρείο μου, ακολουθούν ερωτήσεις.


kostas3

Recommended Posts

Green beard θα είναι τότε.

 

Δες το σχετικό υπόμνημα.

Link to comment
Share on other sites

για 2 μήνες είχα το co2 ανοιχτό μέρα νύχτα... 4-5 bps

 

τα νιτρικά μου ήταν 0 όμως....τώρα τα έχω στο 20 και βλέπω ανάπτυξη στα φυτά ...όσο μεγαλώνουν τα κουρεύω και τα νέα φύλλα βγαίνουν καθαρά άλλα σε 2 μέρες γεμίζουν και αυτά.

τα φώτα τρέχουν 6 ώρες

Link to comment
Share on other sites

να την αφαιρέσω πως?

δε βγαίνει με τπτ..

πριν 10 μέρες ξεκίνησα νιτρικά . πριν ήταν 0 για καιρό

no3 15-20

gh 6

no2 0

 

βάζω σίδηρο μια φορά τη βδομάδα ένα καπάκι seachem

το co2 το βλέπετε και εσείς

βάζω και κάλιο μια φορά την εβδομάδα.

αυτή την άλγη την έχω από το στήσιμο και δεν εχω καταφέρει να την νικήσω

 

Ακολουθησε καποια λιπανση,

Δεν μπορεις να βαζεις λιπασματα  μια φορα την εβδομαδα,.,,,

Γιατι ετσι θα εχεις στην αρχη μεγαλη συγκεντρωση και στην εβδομαδα θα μειωνεται,

 

Βρες calculator που σε βολευει,

Και  ξεκινα Ei σε χαμηλες δοσολογιες.,

Ωστε να πιανεις σε καθε δοση , 5ppm no3 , 0.1ppm fe απο ιχνοστοιχεια , ~1 ppm po4 και αν δεις τα φυτα και χανουν το πρασινο συμπληρωσε fe απο καποιο ετοιμο σκευασμα.

Για το co2 παρε ενα drop checker να βλεπεις που βρισκεσαι.

Για την αλγη ή αφηνει τα φυτα να μεγαλωσουν και μετα κοβεις και φυτευεις υγιες φυτα, ή  περνεις excel και κανεις 2πλασια -3 πλάσια δοσολογια.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθησε καποια λιπανση,

Δεν μπορεις να βαζεις λιπασματα  μια φορα την εβδομαδα,.,,,

Γιατι ετσι θα εχεις στην αρχη μεγαλη συγκεντρωση και στην εβδομαδα θα μειωνεται,

 

Βρες calculator που σε βολευει,

Και  ξεκινα Ei σε χαμηλες δοσολογιες.,

Ωστε να πιανεις σε καθε δοση , 5ppm no3 , 0.1ppm fe απο ιχνοστοιχεια , ~1 ppm po4 και αν δεις τα φυτα και χανουν το πρασινο συμπληρωσε fe απο καποιο ετοιμο σκευασμα.

Για το co2 παρε ενα drop checker να βλεπεις που βρισκεσαι.

Για την αλγη ή αφηνει τα φυτα να μεγαλωσουν και μετα κοβεις και φυτευεις υγιες φυτα, ή  περνεις excel και κανεις 2πλασια -3 πλάσια δοσολογια.

 

drop checker εχω,, να ειναι στο πρασινο ετσι? απλα φοβαμαι για τις γαριδες...

εχεις καποιον οδηγο για Ei?

 

 

225 - 350 λίτρα

+/- 3/4 κουταλάκι του γλυκού KN03 3x την εβδομάδα

+/- 3/16 κουταλάκι του γλυκού KH2P04 3x την εβδομάδα

+/- 1 κουταλάκι του γλυκού GH booster μία φορά την εβδομάδα (αλλαγή νερού μόνο)

+/- ¼ κουταλάκι του γλυκού Ιχνοστοιχεία 3x την εβδομάδα

50% αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα

 

?????

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

MgSO4+7H2O (Θειικό Μαγνήσιο) (epsom salt)     ΕΧΩ

K2SO4 (Θειικό κάλιο)   ΕΧΩ

ΚΝΟ3 (Νιτρικό κάλιο)  ΕΧΩ

KH2PO4 (Φωσφορικό Κάλιο)        ΔΕΝ ΕΧΩ

power4 ή Greenzit (ιχνοστοιχεία και σίδηρος)  ECOQUEL

E300 Ascorbic Acid  ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?

E202 Potassium Sorbate  ΚΑΙ ΑΥΤΟ?

 

αυτα εχει στα λιπάσματα

 

Στο ΕΙ τι χρειάζομαι?

 

KN03 3x την εβδομάδα

KH2P04 3x την εβδομάδα
GH booster
Ιχνοστοιχεία 3x την εβδομάδα
50% αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα

 

ετσι λεει το προγραμμα...μονο kh2po4 θελω ακομα δλδ? εαν δε βρω τι να παρω? για φωσφορικα δεν ειναι αυτο?

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Epsom salt στην περίπτωση που έχεις πολύ μαλακό νερό βρύσης ή χρησιμοποιείς αποκλειστικά νερό από αντίστροφη όσμωση. 

Φωσφορικό κάλιο μην πάρεις αφού έχεις θειικό κάλιο. Πάρε enema cooper από φαρμακείο. Είναι κλείσμα για ανθρώπινη χρήση. 6 σταγόνες σε 50 λίτρα δίνουν 0.50ppm po4.

Το ασκορβικό οξύ χρησιμοποιείται όταν φτιάχνεις μόνος σου τα ιχνοστοιχεία για να μην αλλοιώνεται το μείγμα αλλά μπορείς και να μην το βάλεις.

Δες και εδώ.

Με λίγα λόγια, χρειάζεσαι:

KNO3 νιτρικό κάλιο

K2SO4 θειικό κάλιο

Enema cooper φωσφορικά

Και μια πηγή ιχνοστοιχείων, αυτό που γράφεις δεν το ξέρω. Μπορείς να χρησιμοποιείς το γενικό flourish αν σε συμφέρει και πάρε και ένα μπουκαλάκι flourish iron, μπορεί να χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Αgma ετσι όπως τα λες τα έχω όλα!

nicpapa  EI σου έρχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Epsom salt στην περίπτωση που έχεις πολύ μαλακό νερό βρύσης ή χρησιμοποιείς αποκλειστικά νερό από αντίστροφη όσμωση. 

Φωσφορικό κάλιο μην πάρεις αφού έχεις θειικό κάλιο. Πάρε enema cooper από φαρμακείο. Είναι κλείσμα για ανθρώπινη χρήση. 6 σταγόνες σε 50 λίτρα δίνουν 0.50ppm po4.

Το ασκορβικό οξύ χρησιμοποιείται όταν φτιάχνεις μόνος σου τα ιχνοστοιχεία για να μην αλλοιώνεται το μείγμα αλλά μπορείς και να μην το βάλεις.

Δες και εδώ.

Με λίγα λόγια, χρειάζεσαι:

KNO3 νιτρικό κάλιο

K2SO4 θειικό κάλιο

Enema cooper φωσφορικά

Και μια πηγή ιχνοστοιχείων, αυτό που γράφεις δεν το ξέρω. Μπορείς να χρησιμοποιείς το γενικό flourish αν σε συμφέρει και πάρε και ένα μπουκαλάκι flourish iron, μπορεί να χρειαστεί.

Να ρωτησω κατι μπορει να ειναι και χαζο.Οταν λετε ppm τι εννοειται? Πως ξερουμε ποσα ppm χρειαζομαστε?Δεν μπορει να βγει μια δοσολογια σε ml οπως λεει η seachem?

To floourish iron που λετε αν χρειαστει το δινει η seachem στο προγραμμα καθε μερα.Ειναι ή οχι σημαντικο?

Εγω μπερδευτει τελειως-θα το γυρισω σε ντουβαρι μου φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Σε νταμάρι θες να πεις :P.

Ppm είναι μονάδα μέτρησης, parts per million και το χρησιμοποιούμε για να ορίσουμε το αποτέλεσμα της δοσολογίας. Πώς δηλαδή τα αποτελέσματα των υγρών τεστ είναι σε ppm; Κάτι τέτοιο γίνεται και στις δοσολογίες. Δεν μπορούμε να πούμε κατευθείαν ρίξε τόσα ml γιατί κάθε ενυδρείο συμπεριφέρεται διαφορετικά, έχει διαφορετικά φυτά διαφορετικής ανάπτυξης. Μας ενδιαφέρει να έχουμε την τελική ποσότητα, όσα ml και αν χρειαστεί.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι μπορει να ειναι και χαζο.Οταν λετε ppm τι εννοειται? Πως ξερουμε ποσα ppm χρειαζομαστε?Δεν μπορει να βγει μια δοσολογια σε ml οπως λεει η seachem?

To floourish iron που λετε αν χρειαστει το δινει η seachem στο προγραμμα καθε μερα.Ειναι ή οχι σημαντικο?

Εγω μπερδευτει τελειως-θα το γυρισω σε ντουβαρι μου φαινεται.

 

τα ppm ειναι parts per million και είναι μονάδα μέτρησης

 

1 ppm νιτρικά σημαίνει οτι σε κάθε 1 εκατομμύριο μονάδες νερού η μια είναι νιτρικά, έτσι μετράμε τις παραμέτρους του νερού μας

 

όταν για παράδειγμα εσύ ρίχνεις ένα λίπασμα πχ νιτρικά πρέπει να ξέρεις πόσα πρέπει να έχεις στο νερό σου

στα φυτεμένα πρέπει να έχουμε 20 ppm νιτρικά

 

οι συσκευασίες λιπασμάτων γράφουν

(υποθετικά νούμερα)

για κάθε 5 ml λιπάσματος σε ενυδρείο 100 λίτρων τα νιτρικά ανεβαίνουν κατά 5 ppm

αρα για να έχουμε 20 Ppm σε ενα 100αρι ενυδρείο χρειαζόμαστε 20 ml λιπάσματος

 

εαν το ενυδρείο μας έχει από μόνο του 10 Ppm νιτρικά τότε θέλουμε να προσθέσουμε μόνο 10ml για να φτάσουμε το επιθυμητό 20ppm

έτσι λοιπόν και τα τεστ νερού μας λενε τα αποτελέσματα σε ppm

αυτό που χρειαζόμαστε εμείς είναι να ξέρουμε τα εξης

πόσο αλλάζουν οι παράμετροι του νερού μας σε ppm απο μια συγκεκριμένη ποσότητα λιπάσματος (ενα καπάκι 5ml είναι το σύνηθες)

για να προσθέσουμε κατάλληλες ποσότητες λιπασμάτων

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! Τα νιτρικα που εχουμε τεστ ειναι ευκολο.Καλιο και ιχνοστοιχεια πως καταλαβαινετε χωρις τεστ τα ppm? Επισης για το σιδηρο πειτε μου.Χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

πως μετατρέπω αυτά σε γραμμάρια ??

 

 

+/- 3/4 κουταλάκι του γλυκού KN03 3x την εβδομάδα
+/- 3/16 κουταλάκι του γλυκού KH2P04 3x την εβδομάδα
+/- 1 κουταλάκι του γλυκού GH booster μία φορά την εβδομάδα (αλλαγή νερού μόνο)
+/- ¼ κουταλάκι του γλυκού Ιχνοστοιχεία 3x την εβδομάδα
50% αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! Τα νιτρικα που εχουμε τεστ ειναι ευκολο.Καλιο και ιχνοστοιχεια πως καταλαβαινετε χωρις τεστ τα ppm? Επισης για το σιδηρο πειτε μου.Χρειαζεται?

 

εδώ δεν ξέρω να σου πω ας απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά κάντε μου μια χάρη..

 

ιδού  τα λιπάσματα μου

γράψτε μου ένα πρόγραμμα λίπανσης.....συμπεριλαμβανομένου και του fleet enema

360 λίτρα μεικτό (330 νερό πιστεύω)

δείτε τα φυτά μου και πείτε μου και φωτοπεριοδο

4χ 54w (2 στα 4500 και 2 στα 6500 k για να μην ξεχνιόμαστε)

 

 

δεν έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου

 

το co2 να το έχω ανοικτό 24/7?

έχω και yellow fire μέσα γιαυτό θέλω να είμαι προσεκτικός με το co2

 

πιστεύω πως θα βγάλω άκρη εάν μου γράψετε ένα πρόγραμμα λίπανσης... θα μπορώ να το ρυθμίσω αναλόγως όταν χρειαστεί

 

THANK YOU

 

post-7493-0-10081500-1458498089_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κυανό κάτω αριστερά ή μου φάνηκε; Και νομίζω gba σε κάποια σημεία;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Epsom salt στην περίπτωση που έχεις πολύ μαλακό νερό βρύσης ή χρησιμοποιείς αποκλειστικά νερό από αντίστροφη όσμωση. 

Φωσφορικό κάλιο μην πάρεις αφού έχεις θειικό κάλιο. Πάρε enema cooper από φαρμακείο. Είναι κλείσμα για ανθρώπινη χρήση. 6 σταγόνες σε 50 λίτρα δίνουν 0.50ppm po4.

Το ασκορβικό οξύ χρησιμοποιείται όταν φτιάχνεις μόνος σου τα ιχνοστοιχεία για να μην αλλοιώνεται το μείγμα αλλά μπορείς και να μην το βάλεις.

Δες και εδώ.

Με λίγα λόγια, χρειάζεσαι:

KNO3 νιτρικό κάλιο

K2SO4 θειικό κάλιο

Enema cooper φωσφορικά

Και μια πηγή ιχνοστοιχείων, αυτό που γράφεις δεν το ξέρω. Μπορείς να χρησιμοποιείς το γενικό flourish αν σε συμφέρει και πάρε και ένα μπουκαλάκι flourish iron, μπορεί να χρειαστεί.

Να με συγχωρείται για την παρεμβολή αλλά καιρο θέλω να βρω ποσα φωσφορικά μπαίνουν με το enema cooper.Αυτό με τις έξι σταγόνες το εχεις κανει Αγγελε βγαίνει τόσα όσα γράφεις? Είσαι σίγουρος?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κυανό κάτω αριστερά ή μου φάνηκε; Και νομίζω gba σε κάποια σημεία;

 

Gba είναι κάτω αριστερά, οτι έχω και στα φύλλα

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα enema Cooper.

 

Το πετάω απλά μέσα ή το κάνω σε κάθε ψάρι ξεχωριστά?

 

Σοβαρά πάντως. δοσολογία για το cooper υπάρχει?
ίδια με το fleet?

ο φαρμακοποιός μου είπε πως το fleet δεν βγαίνει άλλο...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Τρόποι Λίπανσης

 

 

 

Estimate index

 

Άρθρο του Νίκου Παπανικόλα (nicpapa)

 

 

Σημειώσεις

 

Αν δεν βρίσκουμε φωσφορικό κάλιο μπορούμε από φαρμακείο να πάρουμε  το fleet enema ή Enema cooper , το οποίο μας παρέχει φωσφόρο 0,5 ml σε 50 λίτρα ενυδρείο μας δίνει 1,31ppm Po4.Στην περίπτωση αυτή ίσως χρειαστεί να χορηγήσουμε στο ενυδρείο και K2SO4 (Θειικό κάλιο)

 

 

Νίκο, έχω την εντύπωση ότι έχει διαφορετική δοσολογία το fleet enema με το enema cooper. Απ' ότι έχω διαβάσει δηλαδή.

 

 

 

Εγω νομιζω οτι ειναι ιδια εταιρια και το ενα εχει καταργηθει.

Μπορεις να το επιβεβαιωσεις απο τις μετρησεις.

 

Προσωπικά δεν το έχω μετρήσει γιατί έχω ακόμη flourish phosphorus. Όταν μου τελειώσει και αρχίσω το enema cooper θα έχω σίγουρη απάντηση. Μπορείς όμως να το μετρήσεις και εσύ, ρίχνε και μέτρα με τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα enema Cooper.

 

Το πετάω απλά μέσα ή το κάνω σε κάθε ψάρι ξεχωριστά?

 

Σοβαρά πάντως. δοσολογία για το cooper υπάρχει?

ίδια με το fleet?

ο φαρμακοποιός μου είπε πως το fleet δεν βγαίνει άλλο...

 

Το κάνεις σε όποιο ψάρι δεν κάνει κακά του  :bigemo_harabe_net-163: . 

Βρε 'συ, το enema cooper μπορεί ναι μεν να είναι κλύσμα για τους ανθρώπους, αλλά για το ενυδρείο μας το προσθέτουμε για να ανεβάσουμε τα φωσφορικά :).Άρα ρίχνεις όσα ml αντιστοιχούν στα λίτρα σου και μετράς με τεστ να δεις που βρίσκεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα enema Cooper.

 

Το πετάω απλά μέσα ή το κάνω σε κάθε ψάρι ξεχωριστά?

 

Σοβαρά πάντως. δοσολογία για το cooper υπάρχει?

ίδια με το fleet?

ο φαρμακοποιός μου είπε πως το fleet δεν βγαίνει άλλο...

 

καλά βρε Agma πλάκα έκανα..

 

λες να κάτσω να βαράω κλύσματα στα ψάρια μου

 

χομπιστας είμαι όχι Άρρωστος

 

ΑΧΑΧΧΑΧΑΧ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Epsom salt στην περίπτωση που έχεις πολύ μαλακό νερό βρύσης ή χρησιμοποιείς αποκλειστικά νερό από αντίστροφη όσμωση. 

Φωσφορικό κάλιο μην πάρεις αφού έχεις θειικό κάλιο. Πάρε enema cooper από φαρμακείο. Είναι κλείσμα για ανθρώπινη χρήση. 6 σταγόνες σε 50 λίτρα δίνουν 0.50ppm po4.

Το ασκορβικό οξύ χρησιμοποιείται όταν φτιάχνεις μόνος σου τα ιχνοστοιχεία για να μην αλλοιώνεται το μείγμα αλλά μπορείς και να μην το βάλεις.

Δες και εδώ.

Με λίγα λόγια, χρειάζεσαι:

KNO3 νιτρικό κάλιο

K2SO4 θειικό κάλιο

Enema cooper φωσφορικά

Και μια πηγή ιχνοστοιχείων, αυτό που γράφεις δεν το ξέρω. Μπορείς να χρησιμοποιείς το γενικό flourish αν σε συμφέρει και πάρε και ένα μπουκαλάκι flourish iron, μπορεί να χρειαστεί.

 

εξήγησε μου γιατί δεν κατάλαβα

 

το φωσφορικό κάλιο είναι πηγή φωσφόρου

το θειικό κάλιο πηγή καλίου

 

γιατί να μην πάρω φωσφορικό αφού έχω θειικό?

άλλο το ένα άλλο το άλλο...έτσι δεν είναι?

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Το φωσφορικό κάλιο όπως λέει και το όνομά του, είναι πηγή φωσφορικών και καλίου.

Αν εσύ δεις στα φυτά σου έλλειψη καλίου, τι θα ρίξεις για να το ανεβάσεις; Φωσφορικό κάλιο; Έτσι θα σου ανέβουν και τα φωσφορικά!

Γι' αυτό είναι προτιμότερο να έχουμε θειικό κάλιο ώστε να μπορούμε να ανεβάζουμε μόνο το κάλιο, και enema cooper για να μπορούμε να ανεβάζουμε μόνο τα φωσφορικά.

Έχε υπόψιν ότι κάλιο μπαίνει και από το νιτρικό κάλιο αρκετή ποσότητα, παρ' όλα αυτά δεν επαρκεί και συμπληρώνουμε με θειικό κάλιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...