Jump to content

Άλγη


Recommended Posts

Χαιρομαι που το κατανοεις παναγιωτη :thumbsu:

Δυστυχως το οτι "καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο" ειναι ο μεγαλυτερος κανονας που υπαρχει στο θαλασσινο χομπυ....ολα τ'αλλα μπορει να "παιζουν",αυτο ομως ειναι σταθερη τοποθετηση και δυστυχως αφορα και παρα πολλους τομεις.Αλγες,ασθενειες,καλη εικονα-κακη εικονα του ενυδρειου,εξοπλισμο,μεθοδοι κτλ κτλ

 

Το ενυδρειο σου ειναι ακομα πολυ νεο.Αυτο σημαινει οτι ειναι και πολυ "νεοι" και οι οργανισμοι που φιλοξενει αρα εχουν και διαφορετικες αντοχες.

Οσο περισσοτερο χρονο περνανε τα ζωντανα μας(κοραλια και ψαρια,κτλ) στην αιχμαλωσια και σε καθε συγκεκριμενη γυαλα γινονται και πιο ανθεκτικα.

Ειναι πολυ λογικο λοιπον να μην εχουν τα ζωντανα σου τις ιδιες αντοχες με του πανου(panozzz) ο οποιος ειχε επιτυχια με τη μεθοδο την οποια σου προτεινε(η οποια εχει δουλεψει σε παρα πολλα παιδια).

Και εδω θελω να πω πως ο πανος ανεφερε μια πολυ σωστη προσεγγιση και δεν ειναι καθολου λαθος.

 

Απλα θεωρω πως απο τη στιγμη που ανεφερες εσυ ο ιδιος στο ποστ#95 πως τα ζωντανα σου δεν δεχτηκαν καλα την υψηλη τιμη,ειναι προτεραιοτητα να μην χασεις τα ζωνατανα σου.

Και οταν συνελθουν τοτε ξανακανεις την ιδια διαδικασια.

Εαν δεν ειχαν τα κοραλια θεμα,τοτε θα επρεπε να κανεις αυτο που ανεφερε ο πανος.

 

Επισης οταν αυτη η αλγη πεθαινει τοτε πρεπει να την αφαιρουμε(οσο περισσοτερη ειναι δυνατο) με το χερι.Γιατι κατα το διαστημα που πεθαινει επιστρεφει στο νερο μας ολα αυτα με τα οποια τρεφοταν τοσο καιρο και εφτασε σε σημειο εξαρσης.

Δυστυχως εσυ ειχες μεινει και τοσο διαστημα χωρις σκιμμερ οποτε εκανε τη διαδικασια ακομα πιο δυσκολη αφου εσυ μπορει να την "χτυπαγες" με το υψηλο μαγνησιο και το συστατικο του ΚΕΝΤ αλλα εκεινη ειχε ταυτοχρονα πολυ τροφη για να την συντηρει.

Εαν ειχες σκιμμερ,εαν ηταν πιο παλιο(με ολα αυτα τα οποια συνεπαγεται ενα ωριμο ενυδρειο),εαν ηταν "καθαροτερο" το νερο σου ισως να την ειχες ξεφορτωθει ηδη πριν φτασουν να εχουν τα κοραλια σου προβλημα,οποτε να εχεις να αντιμετωπισεις ακομα ενα προβλημα κατα τη διαρκεια της διαδικασιας.

 

Κανε μερικες αλλαγες νερου να συνελθουν τα κοραλια αλλα και να "καθαρισεις" τη στηλη του νερου σου,φτιαξε το σκιμμερ,βγαζε οση μπορεις με το χερι και οταν η εικονα των κοραλιων σου ειναι τετοια που να σου επιτρεπει να αυξησεις και παλι το μαγνησιο τοτε εκκινεις παλι την ιδια διαδικασια.

 

Δεν υπαρχουν ευκολες/ανετες/ξεκουραστες λυσεις....ολα θελουν κοπο/υπομονη/επιμονη/χρονο και ενασχοληση....τουλαχιστον στο θαλασσινο,στο σκοτεινη πλευρα του γλυκου δεν ξερω πως παει η ταινια :usd:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έτσι άκριβώς. Ξεχνάω ότι το ενυδρείο μου είναι μόλις 4 μηνών και ακόμα περνάει παιδικές αρρώστιες. Έχει φάσεις όμως που πάει πολύ καλά και λέω ψέματα στον εαυτό μου ότι έστρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ρε πανο μου :thumbsu:

Θλει υπομομη αυτο το παλιοχομπυ.

Θα σου πω κατι και θα με θυμηθεις σε 6 με 8 μηνες.....οταν θα φτανεις στο χρονο,θα δεις απλα αλλο ενυδρειο και τελειως αλλες συμπεριφορες του!

 

Εχεις μπει στη διαδικασια να αντιμετωπισεις πραγματα αλλα και εχεις στησει ενα ενυδρειο που θελει οχι μονο εναν σχετικα πιο εμπειρο χομπυστα(θα ερθει και αυτο μηνα με το μηνα) αλλα και πιο "εμπειρο"/ωριμο ενυδρειο.

 

Οσο περναει ο καιρος θα το βλεπεις.

Οταν θα ειναι ολα τα παραπανω οκ,τοτε ακολουθησε τα γραπτα του πανου οσον αφορα στην αλγη :thumbsu:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνώ απόλυτα μαζί σου αλλά μέχρι τότε πρέπει να βρώ είτε τροπο να καταπολεμήσω την άλγη ή να βρώ την πηγή της. Δεν ξέρω τι είναι πιό δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα η προελευση της θα ειναι σιγουρα καποιο κοραλι το οποιο πηρες.

Καποιες αλγες οπως για παραδειγμα η διατομικη,εμφανιζονται μονες τους και καποιες αλλες οπως για παραδειγμα η bubble,bryopsis,κτλ κτλ,μονο αν τις εισαγεις στο ενυδρειο.

 

Τωρα την πηγη η οποια την εκανε να "ξεφυγει" δεν ειναι μια.Σιγουρα η ελλιψη σκιμμερ,τα πολλα και ισως μεγαλα ψαρακια που εχεις σε ενα σχετικα οχι μεγαλο ενυδρειο(οταν λεμε οτι ενα ψαρακι δεν κανει για καποια λιτρα,δεν αφορα μονο στο μεγεθος του αλλα και στο ποσο ρυπογονο ειναι),το ανωριμο ακομα ενυδρειο που δεν μπορει να διχειριστει θανταους,υπερβολες σε ταισμα η' "κακακια",ανωριμος(ποσοτητα αλλα και ποιοτητα/ειδη) ισως βακτηριακος πληθυσμος κτλ κτλ(μπορει να ειναι απειροι οι λογοι)

 

Φτιαχνεις σταδιακα και τμηματικα ενα ενα απο αυτα και με ταυτοχρονη χρηση του ΚΕΝΤ θα τη βρεις την ακρη.Πραγματικα ειναι τυχη(μεσα στην ατυχια σου) να εχεις να αντιμετωπισεις την bryopsis.

Υπαρχουν αλγες που δεν φευγουν ποτε και σε ταλαιπωρουν μεχρι και το σημειο της επανεκκινησης.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Ένα εξωτερικό φίλτρο θα μπορούσε να αντικαταστήσει τον ριάκτορα φωσφόρου ; Αν ναι τι υλικά χρειάζεται μέσα στους κάδους ;

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα μαγνησιο 1500 και αλλαγες νερου συνεχεια!!οπως λεει κ ο μιχαλης πιο πανω την σκωτονεις αλλα μετο θανατο της φτυνει το φαει που εφαγε ξανα μεσα πανο!

Κοξε τα αμονοξεα και κοραλλοτροφες μαχαιρι για ενα διαστημα πεινασε την οσο δεν παει!!

Προσπαθησε να την τραβας συνεχεια..

Επισεις το κοραλλι μηπως πεθαινει??και φιτρονη η αλγη πανω του?

:)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Μιχάλη.Δεν είναι είδος άλγης που την ξεφορτώνεσαι έτσι απλά,μ' ένα 

μαγικό ζουμί,θα σε ταλαιπωρήσει πολύ και θα σε βάλει σε έξοδα.Βλέπω ότι είσαι έτοιμος 

να μπείς στη διαδικασία χρήσης ριάκτορα αντιφωσφώρου.Πρόσεχε πολύ και ζήτα τη βοήθεια

κάποιου φίλου σου με πιό έμπειρο μάτι,γιατί αν στεγνώσει το ενυδρείο δεν θα προλάβεις να

κάνεις και πολλά πράγματα.

Πριν μπεις σ' αυτή τη διαδικασία,μπορώ να σου προτείνω κατ' αρχήν να φτιάξεις-συντηρήσεις

την όσμωση σου,αν δεν έχεις,βάλε τώρα DI και ξεκίνα αλλαγές καλές,μεγάλες αλλαγές.

Έτσι,θα φτάσεις στο ίδιο αποτέλεσμα με πιο ασφαλή τρόπο,δυστυχώς,με κάποιο κόστος.

Η βρυόπσις δεν είναι τοξική,όπως διάβασα πιο πάνω,είναι πολύ σκληρή για να την φάει κάποιο

αλγοφάγο.Με τις αλλαγές και καθώς θα τη νηστεύεις από θρεπτικά,θα χάνει χρώμα,θα αραιώνει 

και θα μαλακώσει πολύ.Τότε μπορείς να βάλεις ένα κτενόχαιτο να την τσακίσει.Εμένα μου έκανε

δουλειά ο marginatus,σε φίλο μου ένας cole.Μην περιμένεις από σαλιάρες,ντολαμπέλες,yellow

κλπ.Από tang,μόνο ο λευκόστερνος μου την χτυπάει μαζί με τον κτενόχαιτο.Διαβάζεις,κρίνεις και 

αποφασίζεις.Καλή τύχη και κουράγιο,είναι δύσκολο το παράσημο που απέκτησες...

 

Φιλικά

Μάνος.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άλγη update

 

Σε μερικά σημεία συνεχίζει να βγαίνει η παρακάτω άλγη. Είναι όμως πολύ αδύναμη. Μόλις την ακουμπήσω διαλύεται.

 

Link to comment
Share on other sites

Μην τη τραβας βιντεο πανο,τραβα την εξω απο το ενυδρειο :thumbsu:

Ειναι αδυναμη και ειναι η καλυτερη στιγμη να την ξεφορτωθεις.Αυτη μου μοιαζει με τριχοειδη.

Στις τιμη μαγνησιου που εχεις λογικα πρεπει να εχεις καθαρισει απο bryopsis και σου εχει μεινει η τριχοειδης.Βαλε χερι να την ξεφορτωθεις και αυτη.Το μαγνησιο δεν εχει καμια επιδραση στην τελευταια.

 

Καλα παει και αν εισαι λιγο προσεκτικος θα απαλλαγεις συντομα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επανέρχομαι για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε. Χωρίς να θέλω να αποδομήσω την όμορφη εικόνα του ενυδρείου μου για κάποιο λόγο και σε κάποια σημεία έχω μπόλικη άλγη. Το γιατί βγαίνει μόνο πίσω από τον βράχο δεν ξέρω. Ούτε τι είδους άλγη είναι.

Για ρίξτε μια ματιά και πείτε μου. Η άλγη ξεκολλάει πολύ εύκολα αλλά ξαναβγαίνει με την ίδια ευκολία.

Link to comment
Share on other sites

Τριχωειδης,συνεχισε με υψηλη ποσοτητα αντιφωσφωρου και θα τελειωση

Να την πλακώσω στο Algaefix ?

Link to comment
Share on other sites

Να την πλακώσω στο Algaefix ?

οχι γιατι ειναι αδυναμη

θα φυγει οπως σου ειπα

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με το algaefix ,εκτος απο την αλγη θα φυγει και η xenia

Αν ήμουν σίγουρος οτι θα ξεφορτωθώ την άλγη δεν θα με πείραζε μια τέτοια παράπλευρη απώλεια.

Στο παρελθόν που είχα χρησιμοποιήσει το Algaefix γέμισα ξανά διατομική. Μου φάνηκε σαν το ενυδρειο να έκανε restart.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...