Jump to content

Άλγη


Recommended Posts

οπως λεει και ο πανος!! ανεβασε το μαγνησιο σου!! και ξεχωρταριασε!! θα σε πεδευσει ...ειναι δυσκολο θεμα αυτη  η αλγη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λίγο off topic . Το πρόγραμμα με τις παραμέτρους που έχεις πιο είναι ?

Στάλθηκε από το υπερπέραν με το tapatalk

post-53509-0-68616900-1442256483_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το φαντάστικα και το φοβόμουν γιατί δεν έβλεπα το Alguefix να κάνει κάτι. Φυσικά δεν πρόκειται να την φάει κανένα ζωντανό μιας και είναι τοξική άλγη.

Τι διαδικασία ακολούθησες με την ΚΕΝΤ; πόσο το έφθασες το Μαγνήσιο και πόσο το κράτησες εκεί ? είχες άλλες απώλειες με αυτή την αύξηση?

 

θα σου πρότεινα για ένα διάστημα να αφήσεις το μαγνήσιο σου να κατέβει χαμηλά πριν ξεκινήσεις τη "θεραπεία".

απο κει και πέρα ξεκίνα να ανεβάζεις 100ppm την ημέρα. εγω προσωπικά αν θυμάμαι καλά το έφτασα στο 2.200 αλλα είχα ξεκινήσει με το μαγνήσιο ψηλά.  Γι αυτό σου προτείνω να ξεκινήσεις με πιο χαμηλή τιμή.

 

για τα ζωντανά σου δεν έχεις να φοβηθείς κάτι. εγώ δεν έχασα τίποτα. ενας αστερίας και τα σαλιγκάρια την άκουσαν λίγο αλλα δεν έχασα τίποτα. θυμάμαι την cleaner που είχα οτι η μια της κεραία απο λευκή είχε γίνει κατακόκκινη.

 

μόνο το μαγνήσιο της kent θα σου δουλέψει. προφανώς δεν είναι το μαγνήσιο αλλα κάτι άλλο που περιέχει το σκεύασμα.

 

ξεκίνα το και καλή τύχη. οτι χρειαστείς εδώ είμαστε :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα ξεκίνησα με το Μαγνήσιο της Kent.

H μέτρηση του Μαγνησίου μου είναι 1200 και δεν μπορώ να περιμένω να πέσει. Θα χάσω τελείως τον έλεγχο. Ξεκίνησα με 40 ml θα μετρώ καθημερινά και θα προσαρμόζω την δοςολογία μέχρι να φθάσω την μέτρηση 1800 και ίσως παραπάνω.

Εντωμεταξύ η προηγούμενη προσπάθεια με Alguefix το μόνο που κατάφερα ήταν να με επισκεφθεί ξανά η διατομική. Ελπίζω να μην εξελιχθεί σε κυανό.

Link to comment
Share on other sites

ολα θα πάνε καλά, μετρα και ανέβαζε 100ppm την ημέρα, και 2.000+ να φτασεις μη το φοβηθείς. θα το ξαναφέρεις με αλλαγές. ίσως καποια ασπόνδυλα δεις να την ακούνε.. εγω τουλάχιστον δεν έχασα ούτε σαλιγκάρι

 

καλή επιτυχία;)

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ αλλά δεν βλέπω προκοπή με τις ατυχίες που με κυνηγάνε.

 

Σήμερα το πρωί διαπίστωσα ότι το skimmer (Jebao Coral Box DC500) δεν δούλευε. Τα νεύρα μου τα χάπια μου.

 

Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να παραγγείλω άλλη αντλία λόγω των γνωστών μέτρων (δοκίμασα και δεν πέρασε το paypal). Έβαλα μια αγγελία μπας και βρεθεί κανένας Χριστιανός που να του περισσεύει μια αντλία DC2000 της Jebao.

 

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω τώρα χωρίς skimmer :(

 

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

νομιζω ουι μπορεις να τη βρεις και Ελλάδα, ρωτά κανενα μαγαζί για αρχη

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την αντλία καθαρίσε την καλά !

Κουνά τη και δες !

Μου το εχει κάνει και εμένα 3 φορές !

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την αντλία καθαρίσε την καλά !

Κουνά τη και δες !

Μου το εχει κάνει και εμένα 3 φορές !

Το έχω κάνει αλλά δεν ξεκινάει

Επικοινώνησα με τον Κινέζο και μου στέλνει νέα αντλία. Ελπίζω να μην αργήσει να έρθει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ αλλά δεν βλέπω προκοπή με τις ατυχίες που με κυνηγάνε.

Σήμερα το πρωί διαπίστωσα ότι το skimmer (Jebao Coral Box DC500) δεν δούλευε. Τα νεύρα μου τα χάπια μου.

Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να παραγγείλω άλλη αντλία λόγω των γνωστών μέτρων (δοκίμασα και δεν πέρασε το paypal). Έβαλα μια αγγελία μπας και βρεθεί κανένας Χριστιανός που να του περισσεύει μια αντλία DC2000 της Jebao.

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω τώρα χωρίς skimmer :(

Αν έχεις κάρτα της Πειραιώς η της Εθνικής υπάρχει τρόπος να παραγγείλεις με PayPal.Δες το θέμα"Άνοιξε το PayPal?"

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πανο το algaefix μετα την 6 7 δοση αρχιζει να δρα αφαιρεσε τον ανθρακα.Δεν χρειαζετε να αυξησεις κανενα μαγνησιο για την τριχοειδη.Επισεις τοποθετησε εναν λαγο ξανα.Ελπιζω να εχεις αρκετη ποσοτητα αντιφωσφωρου.Επισεις ελενχο οσμωσης.Προσθηκη σαλιγκαριων.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο μου τα έχω κάνει μπάχαλο. Είμαι και χωρίς skimmer :(

Έχω την εντύπωση πως το alguefix είναι η αιτία που έβγαλα ξανά διατομική.

Από ότι διαβάζω το Alguefix δεν κάνει τίποτα στην briopsys για αυτό το σταμάτησα.

Παρόλα αυτά ρίχνω τις τελευταίες 4 ημέρες από 40 ml μαγνήσιο της Kent κάθε μέρα αλλά δεν βλέπω να ανεβαίνουν οι τιμές !!!  Δεν καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

με το algaefix δεν θα κάνεις κάτι στη briopsys.

 

δες με ένα reef calculator ποσα ml θες απο το προιον της kent για να αυξήσεις το Mg κατα 100ppm την ημέρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Νίκο μου τα έχω κάνει μπάχαλο. Είμαι και χωρίς skimmer :(

Έχω την εντύπωση πως το alguefix είναι η αιτία που έβγαλα ξανά διατομική.

Από ότι διαβάζω το Alguefix δεν κάνει τίποτα στην briopsys για αυτό το σταμάτησα.

Παρόλα αυτά ρίχνω τις τελευταίες 4 ημέρες από 40 ml μαγνήσιο της Kent κάθε μέρα αλλά δεν βλέπω να ανεβαίνουν οι τιμές !!!  Δεν καταλαβαίνω.

 

Καλησπέρα

Τωρα το είδα το ποστ

 

Έχω ένα deltec mce 300 στην αποθηκη

Θες να περάσεις να το πάρεις (δανεικό), μέχρι να βρεις μόνιμη λύση?

 

Δεν το έχω δουλέψει ποτέ στο δικό μου θαλασσινό. Ειναι μεταχειρισμένο, αλλά ίσως σε βολεψει

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Τωρα το είδα το ποστ

 

Έχω ένα deltec mce 300 στην αποθηκη

Θες να περάσεις να το πάρεις (δανεικό), μέχρι να βρεις μόνιμη λύση?

 

Δεν το έχω δουλέψει ποτέ στο δικό μου θαλασσινό. Ειναι μεταχειρισμένο, αλλά ίσως σε βολεψει

 

Σε ευχαριστώ πολύ . Δεν το ξέρω το skimmer.  Είναι εσωτερικό?  γιατί δε έχω καθόλου χώρο να το κρεμάσω αν είναι ΗΟΒ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ . Δεν το ξέρω το skimmer.  Είναι εσωτερικό?  γιατί δε έχω καθόλου χώρο να το κρεμάσω αν είναι ΗΟΒ.

 

Δες εδώ λεπτομέρειες https://aquariumproducts.com.au/catalogue_products.php?prodID=3794&catID=46

 

Ειναι εξωτερικό κρεμαστό

 

Μην με ευχαριστείς. Δεν έκανα κάτι, έτσι κι αλλιως το συγκεκριμένο κάθεται

Αν μπορεί να σε βοηθήσει, απλά περνάς και το παίρνεις

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ λεπτομέρειες https://aquariumproducts.com.au/catalogue_products.php?prodID=3794&catID=46

 

Ειναι εξωτερικό κρεμαστό

 

Μην με ευχαριστείς. Δεν έκανα κάτι, έτσι κι αλλιως το συγκεκριμένο κάθεται

Αν μπορεί να σε βοηθήσει, απλά περνάς και το παίρνεις

 

Δυστυχώς δεν έχω καθόλου χώρο για κρεμαστό :(

Ελπίζω το ανταλλακτικό από τον Κινέζο να έλθει γρήγορα γιατί δεν βρίσκω και αντλία να την αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

με το algaefix δεν θα κάνεις κάτι στη briopsys.

 

δες με ένα reef calculator ποσα ml θες απο το προιον της kent για να αυξήσεις το Mg κατα 100ppm την ημέρα.

 

Πάνο ξεκίνησα το μαγνήσιο στις 23/9 με ένδειξη 1290.

Του ρίχνω κάθε μέρα από 40ml (σύμφωνα με τις οδηγίες της συσκευασίας και αναλογικά με τα λίτρα μου και που θέλω να ανεβαίνω κάθε μέρα) και χθες είχα μέτρηση 1300 !!!!

 

Το reef calculator αφενός δεν φτάνει μέχρι το 1800 ή περισσότερο που θέλουμε αφετέρου δεν καταλαβαίνω τι εννοεί με τα 600.6ml όπως φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία.

 

16E3D598-E6D1-4973-B24B-1D2FAB23BCC7_zps

Link to comment
Share on other sites

το calculator λέει οτι στα λίτρα σου (280), για να ανεβάσεις το Mg απο 1300 σε 1450, πρέπει να ρίξεις 600,6ml tech-M ..

 

οπότε με τα 40ml που ρίχνεις ειναι φυσιολογικό να μην ανεβαίνει..

 

το θυμάμαι οτι οι ποσότητες είναι μεγάλες.. γι αυτό σε ρώτησα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω καθόλου χώρο για κρεμαστό :(

Ελπίζω το ανταλλακτικό από τον Κινέζο να έλθει γρήγορα γιατί δεν βρίσκω και αντλία να την αλλάξω.

Παναγιωτη το σκιμερ δουλευει και εσωτερικα

Link to comment
Share on other sites

το calculator λέει οτι στα λίτρα σου (280), για να ανεβάσεις το Mg απο 1300 σε 1450, πρέπει να ρίξεις 600,6ml tech-M ..

οπότε με τα 40ml που ρίχνεις ειναι φυσιολογικό να μην ανεβαίνει..

το θυμάμαι οτι οι ποσότητες είναι μεγάλες.. γι αυτό σε ρώτησα

Ναι ρε Πάνο αυτό το κατάλαβα αλλά αυτά τα 600ml πως πρέπει να πέφτουν; Μπάμ και κάτω ή σταδιακά και σε πόσο διάστημα χρόνου;

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις μια άνοδο περίπου 80-90 την ημέρα.

Οπότε εγώ θα έβαζα 300μλ την ημέρα μοιρασμένα σε τρεις δόσεις ημερησίως.

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις μια άνοδο περίπου 80-90 την ημέρα.

Οπότε εγώ θα έβαζα 300μλ την ημέρα μοιρασμένα σε τρεις δόσεις ημερησίως.

300 ml την ημέρα; Ρε παιδιά πολλά δεν είναι ; Το μικρό μπουκαλάκι κάνει 10 euro και έχει μέσα 238 ml. Θα καταστραφώ. Δεν δίνουν δάνεια και οι τράπεζες !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...