Jump to content

Recommended Posts

'Ολα ξεκίνησαν απο εδώ .
Με αποτέλεσμα να "προσβληθεί" ο Jimi .
Του το αιτιολογώ εδώ  με αυτά τα λόγια :
Αν το λες για τη φράση αυτή που έγραψα : "Δυστυχώς , είναι στο συγκεκριμένο θέμα τελείως άσχετοι και δημιουργούν σοβαρό πρόβλημα με αυτά που υποστηρίζουν ."
 
Εχω δίκιο και θα σου εξηγήσω το λόγο .
 
Δεν μπορεί ο κάθε ένας να κατηγορεί συλλήβδην οτι ολα τα ζωντανά βακτήρια που πωλούνται στην αγορά είναι νεράκια . Αυτό απο μόνο του δηλώνει ασχετοσύνη .
 
Όταν ακόμη και εδω μέσα έχει αποδειχθεί οτι νεράκι σκέτο δεν είναι . http://www.aquazone....naaui/?p=910286
 
 
Και κακώς το παίρνεις σαν προσβολή .
 
Διαπίστωση είναι .
Παίρνοντας την απάντηση :
Λιγα πειραματα  με βακτηρια απο εμπειρους, δεν ειναι δειγμα.
 
Ειναι καποιο φανατικοι που τα βαζουν ολα στο ιδιο σακουλι. ΟΚ εκει διαφωνω.
 
Αλλα εκ του αποτελεσματος (παντου αναφορες για ενυδρεια φουλ στην αμμωνια και νεκρα ψαρια ενω στρωνουν με βακτηρια) και εκ του δεδομενου οτι ολα σχεδον τα σκευασματα δεν εχουν σαφεις οδηγιες, οι ημιμαθεις και οι ασχετοι εχουν δικιο να αμφισβητουν το στρωσιμο με βακτηρια (και οχι τα ιδια τα σκευασματα και μαλιστα ολα) ....  τουλαχιστον απο αρχαριους.
 
Αντιθετα το στρωσιμο με αμμωνια γινοταν, γινεται και νομιζω θα γινεται για παντα, χωρις προβληματα και με επιτυχια. (χωρις να ειμαι "οπαδος" αυτης της μεθοδου, απλα λεω τις διαπιστωσεις μου)
Απαξιώνοντας την επιστημονική δουλειά που έγινε στο Aquazone εδω χαρακτηρίζοντάς τους και φανατικούς !!! ...... το αφήνω στη κρίση σας .
Στη συνέχεια αναφέρεται στις αποτυχημένες προσπάθειες να στρώσουν τα ενυδρεία τους νέοι που χρησιμοποίησαν τα βακτήρια .
Και δεν βγαίνει κανένας απ όσους διάβασαν αυτά τα πόστ και έστρωσαν τα ενυδρεία τους με βακτήρια χωρίς προβλήματα να μιλήσουν !!!
Τα παίρνεις στο κρανίο ή δεν τα παίρνεις ;
Πως θα πάει μπροστά το χόμπι αν και ο νέος δεν θα ενδιαφερθεί να γράψει την εμπειρία του και να συντελέσει στην εξαγωγή συμπερασμάτων ;
Δεν χρειάζεται να κάνει ( ο νέος ) κάποια ανάλυση , απλα να καταθέσει την εμπειρία του Εγω έστρωσα με βακτήρια και πήγα καλά ή δεν πήγα καλά και κατέφυγα σε άλλη λύση ή δε ξερω εγω τι άλλο .
Το να μη γράφεις όμως και να περιμένεις απ το παλιό να στα κάνει όλα και να γράφει σεντόνια ή να μπαίνει στη διαδικασία των ερωταπαντήσεων τρώγοντας το χρόνο του και φθείροντας τον εαυτό του , δεν μπορεί να συνεχίσει να γίνετε και γι αυτό αρκετοί παλιοί έχουν σταματήσει να γράφουν .
Μπαίνω στο ασθένειες και θεραπείες βλέπω ενα πρόβλημα και κρίνω οτι πρέπει να γίνει χρήση ενος σκευάσματος .
Δεν έχω το χρόνο ούτε και τη διάθεση να γράψω αναλύσεις και οδηγίες για το φάρμακο και την ασθένεια .
Γράφω το σκεύασμα που πρέπει να χρησιμοποιηθεί .......... μα δε βρίσκετε κανένας να γράψει σε αυτό τον άνθρωπο πως θα χρησιμοποιήσει το φάρμακο τις αλλαγές που πρέπει να κάνει ,ή αν έχει κάνει χρήση κάποιου άλλου σκευάσματος πως θα περάσει στην αλλαγή , τη χρήση κάρβουνου αν χρειάζεται ή αν εχω γράψει για μπάνια πως θα γίνουν ; Μόνο ο Θοδωρής Sturm κάποιες φορές με έχει βοηθήσει .
Για πόσα χρόνια ακόμα θα μπορεί ο κάθε παλιός στο φόρουμ να συνεχίσει να γράφει τα ίδια και τα ίδια ;
Πως θα περάσει η σκυτάλη απ το παλιό στο νέο , ούτως ώστε να μπορέσει και ο νέος να προχωρήσει πιο μπροστά και να απορρίψει ή να επεκτείνει αυτα που έμαθε απ το παλιό ;
 
Αν δεν αλλάξει αυτή η νοοτροπία δεν θα πάει μπροστά το χόμπι και θα παραμείνει στη μετριότητα .
 
Να πω και για τους συντονιστές .
Δείτε εδώ χρησιμοποίησα ενα λίνκ για να μη μπω στη διαδικασία και παρεκτραπεί η κουβέντα λόγω της φόρτισης των ημερών .
Έπρεπε εγω να γράψω στη συνέχεια ή θα έπρεπε εν τη γενέσει του να είχαν ζητήσει οι συντονιστές εξηγήσεις ;
Πως θα με βοηθήσουν να μη παρεκτραπω , όχι εγω ο κάθε εγω .
Απλά πράγματα οταν κάποιος λέει οτι καταθέτει επιχειρήματα η τεκμηρίωση τουλάχιστον θα πρέπει να είναι αντικειμενική ή επιστημονική και σε αυτό θα πρέπει να επεμβαίνουν οι συντονιστές .
Όπως και για την αναφορά ποιο πάνω που έκανα για την απαξίωση της δουλειάς που έγινε απ τον submarine1981 .

Δεν έπρεπε να επέμβουν οι συντονιστές ;

 

Αλλαγή νοοτροπίας χρειαζόμαστε και μεγαλύτερη δραστηριότητα απ όλους  ( απ όσους ενδιαφέρονται δηλαδή ) για να μπορέσουμε να διακρίνουμε επιτέλους τα πόστ των εξυπνάκιδων που απ το πολυ μπλα μπλα διώχνουν κάθε σοβαρό χομπίστα , άσχετα αν είναι νέος ή παλιός .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χαίρεται...

 

Έχετε παρατηρήσει ότι καμία γυναίκα δεν έχει κάνει τον κόπο να σας εκφράσει την γνώμη της?

Νομίζετε πως οι λίγες που ασχολούμαστε έχουμε το χρόνο να αναλωνόμαστε σε τέτοιου είδους συζητήσεις? Παρ' όλα αυτά θα προσπαθήσω να πω και εγώ την άποψή μου .... :usd:  :usd:

Αυτό που βλέπω εγώ είναι τυπικές αγορίστικες συμπεριφορές... Είχα διαβάσει παλιά ένα άρθρο σχετικά με τις διαφορές αγοριών και κοριτσιών. Η βασική διαφορά που μου έμεινε είναι πως τα αγόρια τσακώνονται πρόσωπο με πρόσωπο και μετά τα βρίσκουν και είναι φιλαράκια ξανά ενώ τα κοριτσάκια είναι λίγο πιο ύπουλα και περίπλοκα. Έχοντας δύο παιδιά ένα αγόρι και ένα κορίτσι νομίζω πως είναι πέρα για πέρα σωστό....

 

Αυτού του είδους συμπεριφορά διακρίνω και εδώ.  Λέτε συνεχώς λόγια, τσαντίζεστε, μετά σας περνάει ο θυμός αλλά πως να εκφραστούν όλα αυτά τα συναισθήματα μέσα σε ένα κείμενο? Δεν είμαστε συγγραφείς για να περνάμε το συναίσθημα.... Ας είμαστε λοιπόν γενικά πιο ανοιχτόμυαλοι, ας πηγαίνουμε ένα βήμα την φορά σε κάθε πρόβλημα στο οποίο καλούμαστε να βοηθήσουμε και ας λέμε μία φορά την άποψή μας δεν χρειάζονται εκατοντάδες απαντήσεις που κάνουν ένα θέμα από καλό σε άχρηστο καθώς γίνεται δύσχρηστο και κουραστικό. Προπαντός να ακούμε τον άλλο και να προσπαθούμε να έρθουμε στη θέση του. Μόνο τότε θα πάμε πραγματικά μπροστά. 

 

Σκεφτήκατε ποτέ πως η μία ώρα που σας πήρε να διαβάσετε ένα τεράστιο θέμα που τελικά σας κούρασε θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για να διαβάσετε κάτι νέο, κάποιο πείραμα που έκανε κάποιος, κάποιο λάθος, βρε αδερφέ, που όμως του πρόσφερε μία πολύτιμη εμπειρία? 

 

Χρήστο, προσωπικά πιστεύω πως δύο πράγματα είναι  αυτά που πραγματικά κουράζουν και μας κάνουν να λιμνάζουμε μέσα στην μετριότητα.

 

1. Φοβόμαστε να γράψουμε αυτά που πραγματικά κάνουμε. Λάθη μικρά ή μεγάλα που όμως μας πρόσφεραν εμπειρίες.... γιατί φοβόμαστε τι θα πουν οι άλλοι και το τι θα μας σούρουν επειδή κάναμε το α ή το β, γιατί απλά δεν θα έπρεπε ή γιατί έτσι λέει το προφίλ.... Από πού το έμαθαν άραγε? Μήπως επειδή το έκαναν και αυτοί το λάθος? Τα προφίλ τα χρησιμοποιούμε για μπούσουλα, είναι απαραίτητα και δεν αμφισβητώ την αξία τους αλλά τα όρια τους μπήκαν κατά προσέγγιση για να μπορούμε να δίνουμε καλές συνθήκες στα ψαράκια.... Όμως η φύση δεν έχει όρια!!

 

2. Είναι πολύ σημαντικό το γεγονός ότι τα χόμπι γενικά εξαρτιόνται από τα οικονομικά μας .... ξέρεις πόσα θα ήθελα να κάνω αλλά δεν μπορώ? Η οικογένεια μου έχει προτεραιότητα....

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα.... 

 

Υ.Γ. Σταμάτη γράφαμε ταυτόχρονα και δεν είχα δει την απάντησή σου...

Έγινε επεξεργασία - mary74
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

...................

1. Φοβόμαστε να γράψουμε αυτά που πραγματικά κάνουμε. .........

 

Να πιαστώ απο αυτη τη φράση σου ;

Για λόγους οικονομίας συνεχίζω αυθαίρετα .

Μπορείς να μου πείς αν έχεις αυτό το φόβο απ τους πραγματικά παλιούς ( κανονικά θα πρέπει να γίνει και ορισμός του ποιός είναι παλιός ) ή απο αυτούς που είναι πανταχού παρών και τα ξέρουν όλα ;

Μπορείς να το κατηγοριοποιήσεις ;

Ή γενικά απ όλες τις πλευρές βλέπεις πρόβλημα ;

Θα είχες δηλαδή πρόβλημα να γράψεις με ειλικρίνεια το τι κάνεις στο ενυδρείο σου , σε εμένα ή στο Χρήστο ή στο Δημήτριο ( απ τους ενεργούς ακόμα παλιούς ) ;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αυτό που πρέπει να μας προβληματίσει είναι ένα και μοναδικό : Έχουμε κάτι να χωρίσουμε σ οτι αφορά το χόμπι?

Η απάντηση ειναι σίγουρα ΟΧΙ

Ολοι μας ενδιαφερόμαστε για τα ζωντανά μας (ή τουλάχιστον οι περισσότεροι από εμάς)

 

Πρέπει να προσβάλουμε όσους έχουν τη Χ άποψη και η οποία ενδεχομένως να διαφέρει από τις κλασικές?

Θεωρώ πως η απάντηση ειναι ΟΧΙ

 

Πρέπει να συμφωνούμε όλοι με όλους?

Επίσης θεωρώ πως η απάντηση ειναι ΟΧΙ

 

Λύση για όλα τα παραπάνω : Λίγη προσοχή στο τι γράφουμε, στο πως το γράφουμε και στο πόση σημασία έχει ο χρόνος που κάποιος ασχολείται με το χόμπι, σε συνδιασμό με τη διάθεση του για να μάθει

Υπάρχουν "παλιοι" άσχετοι και υπάρχουν "νεοι" με όρεξη και διάθεση για μάθηση και για εξέλιξη

 

+1999 στο παραπάνω ποστ της Μαίρης

 

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αλλα λογια να αγαπιομαστε παιδια .....ειναι στην ιδιοσυγκρασια του ανθρωπου να κατακρινει να επικροτεί να απαξιωνει να αποθεωνει .....ας γραψει ο καθενας την αραδα του και οποιος εχει ορεξη και μαθαινει και μεταβιβάζει γνωση

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσκοπικά αν βγει κάποιος παλιός, ή νέος, ή γκουρού, ή ταβανωμένος, ή ότι άλλο θέλετε, και πει κατά την γνώμη μου κάτι λάθος θα πω σταράτα ότι είναι λάθος, και αν έχει όρεξη μπορούμε να το αναλύσουμε, όχι για να δούμε ποιος έχει δίκαιο και ποιος θα βγει λάδι, αλλά για να μάθουμε την αλήθεια και να πάμε ένα βήμα μπροστά.

 

Αν όμως με χαζά επιχειρήματα επιμένει στο λάθος του τότε για να προστατεύσω τους υπόλοιπους θα γίνω και λίγο ποιο πιπεράτος στην γλώσσα καθώς άνθρωπος είμαι και εγώ με αδυναμίες και όχι τέρας υπομονής.

 

Αν πάλι βγει κάποιος και μας πει τη κοτσάνες έκανε για να μην της επαναλάβουν κι άλλοι ποτέ δεν θα τον κακολογήσω και θα τον βάλω της φωνές.

 

 

Αν νομίζεται ότι το χόμπι και κάθε χόμπι δεν έχει μια ηπευθηνότιτα και σοβαρότατα και είναι μόνο χαχαχα και χουχουχου για να περνάμε ωραία είστε γελασμένοι, ακόμα και τζοκινγκ να κάνουμε το κάνουμε με υπεφθινοτιτα και με προσοχή για να μην πάθουμε καμιά θλάση.

Έρχονται λιπών κάποιες στιγμές που πρέπει να κάνουμε μια αυτοκριτική και γενικά μια κριτική επί του συνόλου για να δούμε που βρισκόμαστε, και τέτοιου είδους θέματα ενδείκνυνται.

 

Τέλος αν κάποιοι κουράζονται με τέτοια θέματα καλό είναι να μην τα διαβάζουν όπως όταν με κουράζουν και εμένα άλλα θέματα δεν τα διαβάζω (μπορώ να πω αρκετά παραδείγματα).

Link to comment
Share on other sites

Ο εγωισμος ειναι κακος συμβουλος και μιλαω και για μενα δεν θα βγαλω την ουριτσα μου απεξω..οταν ο αλλος σου κανει επιθεση(οπως την λαμβανει στο μυαλο του ο καθενας μας) δεν μπορεις να κατσεις απραγος...το ποσο ενεργος θα ειναι ο καθενας και με ποιο τροπο ειναι δικο του καπελο δεν χτυπαμε καρτα εδωπερα ουτε περνουμε προαγωγη...ο καθενας μας ζει διαφορετικες καταστασεις ειναι ξεχωριστη προσωπικοτητα και αντιμετωπιζει διαφορετικα την καθε περισταση..αλλιως ολους θα μας λεγαν σταθη ή σταματη ή θοδωρη ή οτιδηποτε αλλο..ειναι χομπι...ειναι τροπος για να περναμε καλα(αυτο ξεχναμε)...και οσοι θελουν πραγματικα να πανε παραπανω θα βρουν τον τροπο τιποτα δεν θα τους μπλοκαρει οχι μονο να μαθουν παραπανω πραγματα αλλα να μας μαθουν και μας...υπαρχουν και κανονες που ειναι αγραφοι οχι μονο αυτοι του φορουμ(αναφερομενος στο διωγμο απο το φορουμ) αυτους να σεβομαστε ολοι μας τον σταθη τον σταματη τον θοδωρη τον +1 και αυτον που στο μυαλο μας ειναι μηδεν και ας μην τον εχουμε δει ποτε(δυστηχως αυτο το εχουμε χασει οι περισοτεροι ξαναγυρνωντας στην πρωτη μου προταση)...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Σταματη δεν εχει καμια σχεση με την εμπειρια. Εχει ομως απολυτη σχεση με τον χαρακτηρα του καθενος. Αν ειναι ξεροκεφαλος, απολυτος, αν νομιζει πως μια γυναικα δεν μπορει να εχει αποκτησει γνωσεις και μπορει να εχει δικη της αποψη, αν τις θεωρει ολες ξανθιες κλπ... Ετσι δυστυχως αθελα τους (θελω να πιστευω) γινονται προσβλητικοι με συνεπεια να το σκεφτεσαι αν θα ασχοληθεις ή οχι.....

Έγινε επεξεργασία - mary74
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σαν νέος στο χόμπι , μόνο 3,5 χρόνια, αλλά και ακόμα πιο νέος σε συμμετοχή στο ΑΖ , μόνο το τελευταίο χρόνο συμμετέχω, δείτε κάποιους από τους λόγους που εγώ έχω επισημάνει πως  είναι κάποιες από τις  αιτίες που ένα φόρουμ σαν το ΑΖ στο να υπάρχουν ανασταλτικοί παράγοντες και μένει  στάσιμο , όπως λες Χρήστο, ή για εμένα μένει στάσιμο και το χόμπι αυτό καθεαυτό.

Έχω την εντύπωση πως αυτό το άρθρο δημιουργήθηκε λόγω τις έντονης αντιπαράθεσης που υπήρξε της τελευταίες ημέρες , αλλά και αν δεν έγινε για αυτό το λόγο τότε δημιουργήθηκε στο κατάλληλο χρόνο.

Θα αναφέρω τα γεγονότα μόνο σαν γεγονότα και όχι σαν θέμα και να μην αρχίσουμε  να μαλλιοτραβιόμαστε αν στρώνει ένα ενυδρείο με αμμωνία ή όχι, και αν σε ένα ενυδρείο με μονομάχο μπαίνει ή όχι θερμαντήρας ή ακόμα αν τα LED δημιουργούν άλγη ή όχι.

Σε αυτό το θέμα http://www.aquazone.gr/forums/topic/101446-a%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CF%83%CF%84%CF%81%CF%89%CF%83%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82/ ο φίλος μας αναφέρει πως ξεκίνησε να στρώνει το ενυδρείο με μία μέθοδο παλιά και χρονοβόρα, και υπάρχει μια συζήτηση με αρκετές αντιπαραθέσεις σε σχετικά ήπιο περιβάλλον, και φτάνουμε κάποια στιγμή εδώ  http://www.aquazone.gr/forums/topic/101446-a%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CF%83%CF%84%CF%81%CF%89%CF%83%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82/page-8#entry1068097 που ρωτάω γιατί υπάρχει αυτή η αντιπαράθεση για τη συγκεκριμένη διαδικασία αφού έχει αποδειχτεί πως λειτουργεί και είναι θέμα επιλογής αν κάποιος θέλει να τη κάνει ή όχι, και τότε άνοιξαν οι ασκοί του Αιόλου με κάποια ειρωνικά σχόλια http://www.aquazone.gr/forums/topic/101446-a%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CF%83%CF%84%CF%81%CF%89%CF%83%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82/page-9#entry1068124 , με απαξιωτικά σχόλια http://www.aquazone.gr/forums/topic/101446-a%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CF%83%CF%84%CF%81%CF%89%CF%83%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82/page-10#entry1068169 και φτάσαμε στις απειλές http://www.aquazone.gr/forums/topic/101446-a%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CF%83%CF%84%CF%81%CF%89%CF%83%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82/page-10#entry1068204

Ταυτόχρονα όμως , αν διαβάσετε τη πορεία του θέματος , μπαίνει στη κουβέντα και ένας συντονιστής, με σχόλια, που εκτός από εμένα , αρκετοί κατάλαβαν πως είναι άμεσα «πέσιμο» και από εκεί φαίνεται ή καταλαβαίνει κάποιος την έννοια της «κλίκας»  , που υποστηρίζει , και καλά κάνει, τον συνομιλητή αλλά με ύφος αυταρχικό που του δίνει η ιδιότητα του ως συντονιστή, του στυλ http://www.aquazone.gr/forums/topic/101446-a%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CF%83%CF%84%CF%81%CF%89%CF%83%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82/page-9#entry1068157  ή http://www.aquazone.gr/forums/topic/101446-a%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CF%83%CF%84%CF%81%CF%89%CF%83%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82/page-9#entry1068163 και φτάνουμε στο σημείο   http://www.aquazone.gr/forums/topic/101446-a%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CF%83%CF%84%CF%81%CF%89%CF%83%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82/page-9#entry1068166  πως η μέθοδος είναι μόνο μία και είναι αυτή, λες δηλαδή πως σε μία μέθοδο δεν μπορούν να υπάρξουν παραλλαγές, που υπακούν όμως στους νόμους που ορίζει η φύση και η λογική,  γιατί τους νόμους της βιολογίας τους βάζει η φύση και όχι εμείς, δηλαδή πρέπει να είμαστε απόλυτοι και μόνο έτσι γιατί αναφέρεται εκεί, «Κοράνι»  εδώ και «Σαρία» πριν. Δηλαδή έτσι θα έχουμε πρόοδο, μπράβο μας τότε, καλά πάμε.

Υπάρχει και συνέχεια και διαβάστε τα μόνοι σας.

Και μετά σε άλλα άρθρα διαβάζουμε πως κάποιοι είναι ή το παίζουν εξυπνάκηδες και αναφέρουν αυτά που διαβάζουν στο internet κλπ κλπ.  Ε ναι , πολλοί από εμάς διαβάζουμε και εφαρμόζουμε μεθόδους ,διαδικασίες και συμβουλές που διαβάζουμε στο internet, και δεν τα ανακαλύπτουμε στη πράξη, γιατί αν το κάναμε έτσι ακόμα θα ψάχναμε να ανακαλύψουμε το τροχό, στηριζόμαστε στην έρευνα και στη μελέτη που έκανε κάποιος για να προχωρήσουμε από εκεί και πέρα, αν τα κάναμε από την αρχή ακόμα θα ήμασταν στις σπηλιές και θα τρώγαμε χαρούπια, μόνο έτσι έρχεται η πρόοδος (αν η πρόοδος κάνει καλό, γιατί μπορεί αν ήμασταν ακόμα στις σπηλιές ίσως θα ήταν καλύτερα για το πλανήτη μας, αυτό είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία που θέλει πολύ κουβέντα). Άρα μη κατηγορούμε και δαιμονοποιούμε μια αναφορά σε κάτι επειδή δεν το κάναμε εμείς αλλά το διαβάσαμε στο internet,  και τα δικά σας αποτελέσματα κάποιοι άλλοι θα τα διαβάσουν στο internet και θα προχωρήσουν από εκεί και πέρα.

Επίσης σε κάποιο θέμα ο Σάκης (ο σοκολατένιος) αναφέρει πολύ σωστά http://www.aquazone.gr/forums/topic/101787-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CF%87%CE%B1%CE%B6%CE%B7-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7/page-2#entry1069050 πως υπάρχει ελαστική συμπεριφορά σε κάποια μέλη, και μη μου πείτε πως δεν υπάρχει, γιατί αν είχα πει εγώ αυτό http://www.aquazone.gr/forums/topic/101446-a%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CF%83%CF%84%CF%81%CF%89%CF%83%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82/page-10#entry1068204 τώρα θα είχα εξοριστεί σε άλλο σύμπαν, και βέβαια εγώ δεν πήρα κάποια απάντηση στο ερώτημα μου http://www.aquazone.gr/forums/topic/101446-a%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CF%83%CF%84%CF%81%CF%89%CF%83%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82/page-10#entry1068222 και φίλε theodor72 σωστά διάβασες στο προφίλ μου, είμαι 53 χρονών και μπορώ να καταλάβω πολύ καλά αν κάποιος αστειεύεται ή όχι, και για τέτοιου είδους απειλές δεν ιδρώνει το αυτί μου, για αυτό πάντα προσπαθώ να γράφω σε ήπιο ύφος και όσο πιο τεκμηριωμένα γίνεται, και αν κάνω λάθος ξέρω και να ζητάω και συγνώμη ή ακόμα και να αναθεωρώ απόψεις όταν αποδειχθεί πως υπάρχουν και καλύτερες λύσεις.

Επίσης από τη 1η στιγμή που συμμετείχα στο φόρουμ ένιωσα κάπως παράξενα, θα έλεγα ένα είδος «επίθεσης». Βέβαια είχα κάνει λάθος από τη πρώτη επαφή γιατί αποδείχθηκε πως ο συγκεκριμένος συντονιστής είναι άψογος και αντιμετωπίζει πάντα τις καταστάσεις με τη κατάλληλη σοβαρότητα ή και χιούμορ αν χρειαστεί, και αυτός ο συντονιστής είναι ο rastaman και οφείλω να του ζητήσω συγνώμη για την λάθος μου εντύπωση. Αντίθετα όμως για την επίθεση και το «πέσιμο» υπήρχε κατά καιρούς από άλλους, και αρκετές φορές που πρότεινα κάτι υπήρχε ένας αντίλογος χωρίς ουσία και νόημα, μόνο και μόνο για να υπάρχει αντίλογος. Πχ, τις περισσότερες φορές που ανέφερα τα LED υπήρχε ο αντίλογος πως τα LED δεν είναι καλά, κάνουν άλγη κλπ κλπ, χωρίς κάποια τεκμηρίωση ή γενικότερα υπήρχε μια αναίτια αντίδραση. Θα μου πείτε τώρα, καλά θες να σου λέμε μπράβο για ότι λες ; Όχι βρε παιδιά, οι προτάσεις δεν είναι για τα μπράβο, αν υπάρχουν όμως ενστάσεις ή αντιρρήσεις θα πρέπει να είναι τεκμηριωμένες και αιτιολογημένες, και όχι έτσι γιατί το λέω εγώ, και είμαι βέβαιος πως πολλοί θα θυμούνται  αυτές τις αντιπαραθέσεις , και μάλιστα έχουν υπάρξει παρεμβάσεις από άλλα μέλη να σταματήσει αυτού του είδους η κόντρα.

Ε λοιπόν φίλοι μου όταν υπάρχουν τέτοιου είδος αντιμετωπίσεις και όταν παλιοί και έμπειροι καταναλώνονται  σε πράγματα που ήδη έχουν λυθεί ή υπάρχουν δεκάδες μέθοδοι με το ίδιο αποτέλεσμα δεν θα πάμε μπροστά, όταν επίσης ο εγωισμός κυριαρχεί και όταν ακούς εκφράσεις του στυλ «Ξέρεις ποιος είμαι ΕΓΩ , και τόσα ενυδρεία έχω στήσει ΕΓΩ , και το λέω ΕΓΩ κλπ» και όταν μιλάμε απαξιωτικά στο συνομιλητή μας  έχουμε χάσει το νόημα του φόρουμ αλλά και του χόμπι .

Τώρα κάτι προς τους διαχειριστές και συντονιστές του φόρουμ, θεωρώ ανώριμο να υπάρξουν ποινές , δεν είμαστε εδώ για να βγάζει τη βέργα ο δάσκαλος και να βαράει στα χέρια, εκτός και αν κρίνεται απόλυτα αναγκαίο,. Και επειδή νιώθω ένα τσεκούρι να κρέμεται πάνω από το κεφάλι μου, αν θέλετε να κάνετε έμενα ΒΑΝ για τις απόψεις μου ή για τα γεγονότα που ανάφερα εδώ θα ήταν μεγάλη μου τιμή. Υποστηρίζω με πάθος τις απόψεις μου αλλά και τις απόψεις άλλων αρκεί να είναι τεκμηριωμένες, αλλά  κατακεραυνώνω τις αυταρχικές απόψεις, γιατί με τον αυταρχισμό δεν πάμε μπροστά.

 

Φιλικά

Τάκης

 

ΥΓ Δεν θα συμμετάσχω σε συζήσεις για το θέμα των γεγονότων, κατάντησε κουραστικό, για τα γεγονότα σαν γεγονότα και τις συμπεριφορές  πολύ ευχαρίστως.

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ολοι εμεις (οι γνωστες ) μπορουμε να ανοιξουμε ενα θεμα και να αναφερουμε  ( τεκμηριωμενα ) με ποιο τροπο εχουμε 

σκοτωσει ψαρια?

Με τη στρωσιμο ( αμμωνια - βακτηρια - μπολι ), με τη βιολογικο υλικο ( που ηταν ανεπαρκεις ), με τη τροφες ( που δεν ηταν καταλληλες ),

με τη νερο ( που δεν ηταν στις συνθηκες που επρεπε )?

Εκει θα μας παραδεχθω ολους οτι εχουμε κανει το σωστο,εχουμε ενημερωσει τους νεους ωστε να μην κανουν αυτα 

τα λαθη.

Το θεμα αυτο να γινει και πρωταρχικο και σε καθε περιπτωση να το αναρτουμε για να το βλεπει ο καθεις.

 

Ναι ειμαστε πολυ πισω ακομα και αυτο γιατι, ακομα ασχολουμαστε με το πως γινεται ενα στρωσιμο.

 

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα σαν παλιός να μιλήσω στους νεότερους που δεν γνωρίζουν γεγονότα του παρελθόντος .

Απο όταν δημιουργήθηκε αυτό το φόρουμ δέχτηκε ενα πόλεμο για τη φιλοσοφία του , ο λόγος διότι το σκεπτικό του Aquazone ήταν οτι όλοι έχουν δικαίωμα στο χόμπι .

Αυτοί που γνωρίζουν , αυτοί που δεν γνωρίζουν και αυτοί που δεν θέλουν να γνωρίζουν .

Οι άνθρωποι που είχαν διαφορετική φιλοσοφία πίστευαν ότι για να ασχοληθεί κάποιος με το χόμπι θα πρέπει πρώτα να μάθει και να μάθει καλά .

Εμείς εδώ τα λέγαμε λίγο διαφορετικά ήμασταν πιο ελαστικοί .

Δυστυχώς όμως οι έχοντες διαφορετική φιλοσοφία και προερχόμενοι απο άλλα ανταγωνιστικά φόρουμ , εκμεταλλευόμενοι το δημοκρατικό λόγο προσπαθούν να μας επιβάλλουν τους άγραφους κανόνες άλλων φόρουμ , διαφορετικής φιλοσοφίας .

Άλλωστε γι αυτό και υπάρχουν τόσα φόρουμ , για να μπορέσουν τα κάθε ενα απο αυτά να καλύψουν τις ανάγκες του κόσμου . Υγεία είναι δεν είναι κακό .

Υπάρχουν άλλα φόρουμ που λένε όχι στα υβρίδια όχι στα βαμμένα ψάρια . Εμείς εδω λέμε ναί στα υβρίδια , όχι στα μεταλλαγμένα και στα βαμμένα . Γιατί δηλαδή θα πρέπει εμείς απο εδω να πάμε στο άλλο φόρουμ και να κάνουμε προσπάθειες να τους αλλάξουμε άποψη . Δεν θα τους αναστατώσουμε ; Δεν θα γίνουμε κουλουβάχατα ; Θα είναι αντιδημοκρατικό αν μας ΒΑΝάρουν ;

Δε θα μπορούσα εγω να μπω μέσα σε αυτά τα φόρουμ και να γράψω ; Δε θα γινόμουν όμως μπαχαλάκιας ; Δε μπαίνω όμως σεβόμενος αυτό που πιστεύουν και αυτοί έχουν αποδείξεις και εγω έχω αποδείξεις . Εδω οι επιστήμες οι ίδιες και αρκετές φορές αυτοαναιρούνται και υπάρχουν διαφορετικές θεωρίες και απόψεις .

Τι συμβαίνει όμως .

Άτομα τα οποία είναι ιδιαιτέρως επιμελείς και πολυγραφότατοι σε άλλα φόρουμ ( και δε σημαίνει οτι είναι κακό ) ή άτομα τα οποία έχουν διωχθεί απ το φόρουμ κατα το παρελθόν ( Αυτό είναι κακό ) , επιστρέφουν με άλλο όνομα ( εννοείτε οτι δεν έχουν το θάρρος να πουν ποιοι είναι ) , κρυβόμμενοι πίσω απο ενα ψευδώνυμο ( αφού δεν εμφανίζονται ούτε στις συναντήσεις ) και μας προκαλούν επίτηδες .

Γιατί είναι άλλο πράγμα να μπαίνει ο Δημήτρης που τον ξέρω και με ξέρει τόσα χρόνια παίζοντας σφαλιάρες και είναι άλλο πράγμα να μπαίνει ο Στέλιος που είναι ο πρώην Δημήτρης και αυτός με ξέρει καλά αλλά εγώ δεν τον ξέρω και τον αντιμετωπίζω διαφορετικά .

 

Λοιπόν για να τελειώνουμε μια κι έξω , εγω σαν ΣΤΑΜΑΤΗΣ θα αγωνιστώ και θα κάνω τα πάντα για να βοηθήσω κάποιον που έχει μέσα στο 80αρι ενυδρείο του Παγκάσιους και αυτόν που έχει στη γυάλα το Μονομάχο του .

Είναι άλλο πράγμα να μην έχει τίποτα και να τον συμβουλέψεις τι θα κάνει για να έχει αυτό που θέλει .... και άλλο πράγμα να έχει τα χρυσόψαρά του 4 χρόνια σε ενα ενυδρειάκι και να σου ζητάει μια βοήθεια σε κάποιο πρόβλημα που αντιμετωπίζει κι εσύ να του λές για τα λίτρα . Αν δεν ξέρεις να αναγνωρίσεις το πρόβλημα μη το παίζεις εξυπνάκιας επειδή διάβασες στο προφίλ οτι θέλει πεντέμισι τόνους . Άσε να μιλήσει κάποιος που τόχει .

 

Εχω βαρεθεί το επιχείρημα , βασανίζονται τα ψάρια με αυτό , βασανίζονται τα ψάρια με το άλλο , βασανίζονται τα ψάρια με το παρ άλλο .

Αλλάξτε χόμπι παιδιά ...... καλώς ή κακώς δεν ξέρω , εκμεταλλευόμαστε όμως εμείς οι άνθρωποι τα ζώα για να καλύψουμε ψυχοσωματικές ανάγκες μας .

Ή αλλάξτε χόμπι ή πηγαίνετε όπου νομίζεται οτι υπάρχει μεγαλύτερη δημοκρατία και αφήστε μας εμάς εδώ με το " φασισμό μας " .

 

Τέλος για να δώσω και την απάντηση για το αν αστειευόμουν ή όχι θα σας πω οτι βεβαίως και δεν αστειευόμουν .

Και επειδή γνωρίζω το διαχειριστή και τους συντονιστές ξέρω πολύ καλά οτι ΔΕΝ θα σας πετάξουν έξω απ το φόρουμ .

Εγω θα το είχα κάνει προ πολλού ....

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Α ρε Σταματη πως καταφέρνεις και χανεις το οποιο δικιο εχεις,ειλικρινα δεν το καταλαβαινω.

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 Άσε να μιλήσει κάποιος που τόχει .

 

Ή αλλάξτε χόμπι ή πηγαίνετε όπου νομίζεται οτι υπάρχει μεγαλύτερη δημοκρατία και αφήστε μας εμάς εδώ με το " φασισμό μας " .

 

Τέλος για να δώσω και την απάντηση για το αν αστειευόμουν ή όχι θα σας πω οτι βεβαίως και δεν αστειευόμουν .

Και επειδή γνωρίζω το διαχειριστή και τους συντονιστές ξέρω πολύ καλά οτι ΔΕΝ θα σας πετάξουν έξω απ το φόρουμ .

Εγω θα το είχα κάνει προ πολλού ....

 

Respect!!!!!!!!!!!!! :bow:

 

Link to comment
Share on other sites

Με καλυψατε ολοι οι παλιοφιλοι με οσα ειπατε.δεν θα προσθεσω περισσοτερα καθως και εγω δεν ειμαι στα καλυτερα μου οσο αφορα το χομπι και δεν γραφω πια καθως εχω χασει την ορεξη που ειχα πανω στο χομπι εδω και αρκετο καιρο.ξερω οτι το μικροβιο υπαρχει και δεν χανεται αλλα θα ξαναγραψω κατι, μονο αν αξιζει κατι να πω.καλη συνεχεια σε ολους.

Mobile klaz speaking...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με καλυψατε ολοι οι παλιοφιλοι με οσα ειπατε.δεν θα προσθεσω περισσοτερα καθως και εγω δεν ειμαι στα καλυτερα μου οσο αφορα το χομπι και δεν γραφω πια καθως εχω χασει την ορεξη που ειχα πανω στο χομπι εδω και αρκετο καιρο.ξερω οτι το μικροβιο υπαρχει και δεν χανεται αλλα θα ξαναγραψω κατι, μονο αν αξιζει κατι να πω.καλη συνεχεια σε ολους.

Mobile klaz speaking...

 

Εσένα κάπου σε ξέρω, αλλά δε θυμάμαι που....

 

:D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά αρχή να ευχαριστήσω για το χαρακτηρισμό "επιμελής".

Αν ο όρος "μπαχαλάκιας" αναφέρεται για εμένα μάλλον είναι αδόκιμος. Τα έως τώρα γραφόμενα μου το αποδεικνύουν.

Πάντα έγραφα με προτροπή και όχι με επιβολή απόψεων.

Επειδή το θέμα εξελίχθηκε σε προσωπική αντιπαράθεση δεν έχω να προσθέσω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Τον εγωισμό εδω μέσα τον έχουμε αναγάγει σε επιστήμη.

 

Το ίδιο πιστεύω και εγώ. Και για κάποιους πραγματικά είναι κρίμα γιατί πράγματικά έχουν εμπειρία, αλλά φυσικά δεν τα γνωρίζουν όλα, όσο και αν το πιστεύουν.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω γιατί αλλά πάλι μερικοί προσπαθούν να μεταφέρουν την αντιπαράθεση που υπήρχε σε άλλο θέμα στο θέμα που άνοιξε ο Χρήστος. Είναι κρίμα να θέλουν η παραπάνω κόντρα να γίνει το μοναδικό θέμα συζήτησης στο φορουμ...

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ηθελα να συμμετασχω σε αυτο το θέμα θα πω και εγω την αποψη μου. 

Ο Χρήστος αλλιως ξεκινησε το θεμα αυτο και καταντησαμε παλι να μιλαμε για αλλα ασχετα θεματα.

Για τους φιλους με την αμμωνια ,,, :)

Υπαρχει ενα φιλος κινεζος ο οποιος εχει αναπτυξει τα δικα του προβιοτικα - βακτηρια  για το στρωσιμο των ενυδρειων, εκτος απο το στρωσιμο οι σωληνωσεις των φιλτρων δεν πιανουν βρωμια, και προοριζεται για γαριδες απαιτητικες. Οποτε εσεις κατσετε ακομη να συζητατε για το στρωσιμο των ενυδρειων, αφου γιατις περισσοτερες περιτπωσεις μας καλυπτουν ολες οι μεθοδοι.

Εγω θα απαντησω στον Χρήστο.

Ο Χρηστος αν εχετε καταλαβει  εννοει γενικα το φυτεμενο ενυδρειο σε αυτο το post.

Χρηστο μιας και συζηταγαμε για ενα Ελληνικο aquascape κατι μονακδικο, νομίζω οτι το εχουμε ειναι τα ενυδρεια με τις ανουμπιες. :)

Εχω βαρεθει να βλεπω ανουμπιες....  και στησιματα μια ριζα και 2-3 φυτα.

Εγω διαβαζω μονο θεματα με φυτα και γαριδες , τα αλλα θεματα δεν μου κανουν ενδιαφερον να τα διαβαζω , δεν μπορω εχω μπουχτισει.

Ακομη και στα φυτεμενα βλεπω , να γραφουν ολοι προβληματα με αλγες και τροφοπενιες.

Χωρις να εχουν εκτος απο το βασικο Co2 και λιπασματα, μετρησεις ...

Πως μπορει καποιος χωρις μετρησεις να δωσει εστω και μια συμβουλη στον αλλο.

Το ιδιο και τι ιδιο...

Aκομη στην Ελλαδα χρησιμοποιουμε τα seachem λιπασματα που αν κατσετε να διαβασεται σε ξενα φορουμ , δεν τα χρησιμοποιει κανενας παρα μονο σκονες.

Γιαυτο συνηθως διαβαζω και γραφω σε ξενα φορουμ., για να μαθω το κατι παραπάνω .

Στην Ελλαδα οχι απλα μετριοι ειμαστε αλλα αρχαριοι...

Πριν 2-3 χρονια οταν ειχα ξεκινησει υπηρχαν αξιολογα μελοι με ωραια φυτεμενα ενυδρεια , που τα ζηλευες τωρα ειναι πολλυ λιγα ατομα τα οποια ασχολουνται σοβαρα, και μην μου πειτε για το οικονομικο , και εγω δεν ειμαι καλα στα οικονομικα μου αλλα εχω στησει τα ενυδρεια ωστε να μην εχουν εξοδα περα του ηλεκ ρευματος.

Και το αλλο που με ανησυχει  ειναι οτι κανενας σχεδον δεν ενδιαφερεται για τους διαγωνισμους φυτεμενων ενυδρειων, οι περισσοτεροι κιολας τους χλευαζουν.

Μα αν δεν ασχοληθεις να κοντραριστεις με αλλους  πως θα προχωρησεις στο θεμα aquascaping ?? 

Καλα απο θεμα γαριδων δεν το συζηταω καν....

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ηθελα να συμμετασχω σε αυτο το θέμα θα πω και εγω την αποψη μου. 

Ο Χρήστος αλλιως ξεκινησε το θεμα αυτο και καταντησαμε παλι να μιλαμε για αλλα ασχετα θεματα.

Για τους φιλους με την αμμωνια ,,, :)

Υπαρχει ενα φιλος κινεζος ο οποιος εχει αναπτυξει τα δικα του προβιοτικα - βακτηρια  για το στρωσιμο των ενυδρειων, εκτος απο το στρωσιμο οι σωληνωσεις των φιλτρων δεν πιανουν βρωμια, και προοριζεται για γαριδες απαιτητικες. Οποτε εσεις κατσετε ακομη να συζητατε για το στρωσιμο των ενυδρειων, αφου γιατις περισσοτερες περιτπωσεις μας καλυπτουν ολες οι μεθοδοι.

Εγω θα απαντησω στον Χρήστο.

Ο Χρηστος αν εχετε καταλαβει  εννοει γενικα το φυτεμενο ενυδρειο σε αυτο το post.

Χρηστο μιας και συζηταγαμε για ενα Ελληνικο aquascape κατι μονακδικο, νομίζω οτι το εχουμε ειναι τα ενυδρεια με τις ανουμπιες. :)

Εχω βαρεθει να βλεπω ανουμπιες....  και στησιματα μια ριζα και 2-3 φυτα.

Εγω διαβαζω μονο θεματα με φυτα και γαριδες , τα αλλα θεματα δεν μου κανουν ενδιαφερον να τα διαβαζω , δεν μπορω εχω μπουχτισει.

Ακομη και στα φυτεμενα βλεπω , να γραφουν ολοι προβληματα με αλγες και τροφοπενιες.

Χωρις να εχουν εκτος απο το βασικο Co2 και λιπασματα, μετρησεις ...

Πως μπορει καποιος χωρις μετρησεις να δωσει εστω και μια συμβουλη στον αλλο.

Το ιδιο και τι ιδιο...

Aκομη στην Ελλαδα χρησιμοποιουμε τα seachem λιπασματα που αν κατσετε να διαβασεται σε ξενα φορουμ , δεν τα χρησιμοποιει κανενας παρα μονο σκονες.

Γιαυτο συνηθως διαβαζω και γραφω σε ξενα φορουμ., για να μαθω το κατι παραπάνω .

Στην Ελλαδα οχι απλα μετριοι ειμαστε αλλα αρχαριοι...

Πριν 2-3 χρονια οταν ειχα ξεκινησει υπηρχαν αξιολογα μελοι με ωραια φυτεμενα ενυδρεια , που τα ζηλευες τωρα ειναι πολλυ λιγα ατομα τα οποια ασχολουνται σοβαρα, και μην μου πειτε για το οικονομικο , και εγω δεν ειμαι καλα στα οικονομικα μου αλλα εχω στησει τα ενυδρεια ωστε να μην εχουν εξοδα περα του ηλεκ ρευματος.

Και το αλλο που με ανησυχει  ειναι οτι κανενας σχεδον δεν ενδιαφερεται για τους διαγωνισμους φυτεμενων ενυδρειων, οι περισσοτεροι κιολας τους χλευαζουν.

Μα αν δεν ασχοληθεις να κοντραριστεις με αλλους  πως θα προχωρησεις στο θεμα aquascaping ?? 

Καλα απο θεμα γαριδων δεν το συζηταω καν....

 

Νικο, καποιοι απο εμας δεν γνωριζουν καλα Αγγλικα για να αδραξουν η να συνομιλησουν με ανθρωπους

απο φορουμ του εξωτερικου.

Link to comment
Share on other sites

Νικο, καποιοι απο εμας δεν γνωριζουν καλα Αγγλικα για να αδραξουν η να συνομιλησουν με ανθρωπους

απο φορουμ του εξωτερικου.

 

Αν κατσεις να με δεις πως απανταω στα Αγγλικα θα παθεις πλακα...

Εχω ανοιχτο τον μεταφραστη της google και μεταφραζω συνεχεια, και εγω δεν το εχω μετο Αγγλικο....

Κανω μιση ωρα να γραψω ενα post... :)

Aλλα πες μου τι άλλο μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι ενα συν για εσενα που το προσπαθεις με οποιον διποτε τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Καποτε κι ενω εγραφα σε ξενο φορουμ ''ηγετικο'' μελος του GAB μου ειχε στειλει μηνυμα και μου ελεγε ελα στο ελληνικο τι κανεις εδω με αυτους τους ασχετους!!!!!!! χαχαχαχαχα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μια παράκληση ως συντονιστής αυτή τη φορά!

 

Παρακαλώ πολύ, όποιος θέλει να λύσει προσωπικες διαφορές ή να συνεχίσει την "συζήτηση" περί αμμωνίας να το κάνει αλλού και όχι εδώ. Δε θα διαβάζουμε σε όλα τα θέματα του φόρουμ για το στρώσιμο με ή χωρίς αμμωνια. Σας παρακαλώ πολύ!

 

--------------------------------------------------------------------

 

Επίσης το θέμα δε προσφέρεται για τη σύγκριση "νέων" και "παλιών" μελών, για την ανοχή που δείχνουμε στους μεν ή τους δε. Είναι απόψεις υποκειμενικές που έχουν συζητηθεί και άλλες φορές χωρίς να καταλήξουν κάπου και ουδεμία σχέση έχουν με το θέμα...

Έγινε επεξεργασία - theodor72
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...