Jump to content

Δημιουργία του νέου ενυδρείου & Θέση Φίλτρου


Recommended Posts

Kάτι μου λέει πως κάτι ωραίο ετοιμάζεται!!!!!

 

Η καρυδοφωλιά από χτες δεν μένει ποτέ αφύλακτη και τα 2 κριμπένσις αλλάζουν βάρδιες σαν νευρόσπαστα  :P  :P  :P

Έχει κλείσει τελείως η είσοδος της ίσα ίσα χωράνε αυτά στα πλαγιαστά να μπουν!!!

 

Ε νταξ , αν γεννήσουν στο 1ο μου ενυδρείο και στην εβδομάδα πάνω από τοτε που τα έχω μόνο για για γούρι μπορώ να το πάρω!!!   :bigemo_harabe_net-115:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tα SAE αρέσκονται στην Moss ;

 

Σκέφτομαι να βάλω ένα (εφ'όσον μπαίνει μόνο του) αλλά αμά είναι να μου διαλύσει την Moss όχι!

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Ναι αρεσκονται και δεν παει ενα μονο του.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ναι αρεσκονται και δεν παει ενα μονο του.

Send from the heart of the Amazonas

Kρίμα... Συμπαθητικό ψαράκι και μία από τις κατά κάποιον τρόπο συμβατές επιλογές μου!

Link to comment
Share on other sites

Mετράω ανεβασμένα νο2 για πρώτη φορά. Είναι στο 0.2. Η αμμωνία είναι 0.

 

Να βάλω βακτήρια απευθείας στο ενυδρείο;

Να χρησιμοποιήσω το prime ;

 

ΥΓ. Η ταινία των τεστ δεν δείχνει καθόλου ΝΟ2, ελπίζω να μη τα παίζει το υγρό τεστ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχασα λιγο το μπαλάκι τωρα. Ειμαι σε κρίσιμο σημείο στο στρωσιμο.

Αμμωνία ΕΧΩ 0 αλλά τα νο2 απογειώνονται παρόλο που αλλάζω νερο.

Ειναι 0,8 με 1 και από προχτές ανεβαίνουν.

Νο3 μετράω για πρώτη φορά γύρω στα 5.

Τι να κανω;

Να χρησιμοποιήσω κανένα emergency σαν το prime;

Κάποιο σκευασμα;

Η μόνο αλλαγές νερου;

Η συμπεριφορά των κρίμπς ειναι φυσιολογική. Σουλατσαρουν στο βυθό αράζουν στις φωλιές του τσιμπολογουν φυτα κλπ δεν δείχνει ΚΑΤΙ για την ώρα να τα επηρεάζει.

Link to comment
Share on other sites

Λιγο πριν την ολοκληρωση του κυκλου τα

No2 ανεβαινουν και μολις φτασουν στην κορυφωση μετατρεπονται σε νιτρικα.

Μην ανχωνεσαι απλα ταιζε λιτα. Σε λιγο ο κυκλος θα ολοκληρωθει

Link to comment
Share on other sites

Λιγο πριν την ολοκληρωση του κυκλου τα

No2 ανεβαινουν και μολις φτασουν στην κορυφωση μετατρεπονται σε νιτρικα.

Μην ανχωνεσαι απλα ταιζε λιτα. Σε λιγο ο κυκλος θα ολοκληρωθει

Να μην υπερδοσολογήσω με prime;

 

Btw δεν έχω καταλάβει κάτι.

Όταν λέμε βάζουμε 5ασια δόση Prime , ενοούμε πως ρίχνουμε απευθείας στο ενυδρείο 5ασια δόση για τα συνολικά μας λίτρα; Άσχετα αν είναι ούτως η άλλως αποχλοριωμένο το νερό μας;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται prime απλα ταιζε ανα δυο μερες μεχρι να μηδενισουν και να ανεβουν τα νιτρικα

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνουμε ότι είναι ζευγάρι;

post-61846-0-06674800-1454159739_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω πως θα εξελιχτεί , αλλά από τα πρώτα δευτερόλεπτα που μπήκαν στο ενυδρείο , κάνουν ασταμάτητα βόλτες 99% των φορών παρέα, φτιάχνουν μαζί φωλιές και γενικά είναι αχώριστοι!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να δούμε κάτι που σκέφτομαι αν βγαίνει.

 

Στο ενυδρείο έχω εσωτερικό φίλτρο , τo biobox 2. ΟΚ , αν εξαιρέσεις ότι είναι εσωτερικό έχει χώρο , έχει 600αρι pump , είναι οκ για 90 λίτρα.

 

Από δική μου τρέλα θέλω να το ενισχύσω και πείτε μου αν γίνεται.

 

Στην φωτογραφία που επισυνάπτω , βλέπετε το πως αυτό δίνεται από τη μάνα του. Έχει τα υλικά σε κουτάκια, ξεκινώντας με το βαμβάκι, περνώντας σε ενεργό άνθρακα , μπλέ σφουγγάρι και τέλος κουτάκι με βιολογικό υλικό aquaclay.

Εγώ , μετά τις 3-4 πρώτες μέρες αφαίρεσα τον άνθρακα και έβαλα μία κάλτσα με κεραμικό μακαρόνι. Δεν κατάφερα να χωρέσω ούτε 500g αλλά όσο χώρεσα το έβαλα. Ανέβασα λοιπόν το κουτί με το σφουγγάρι πάνω. Έχουμε δηλαδή ένα κουτί βαμβάκι, ένα σφουγγάρι , ένα κουτί με aquaclay και στο τέλος τέλος (από εκεί που η αντλία παίρνει το φιλτραρισμένο νερό) , την κάλτσα με το μακαρόνι.

 

Τώρα λοιπόν σκέφτηκα το εξής. Γιατί να έχω ένα μεγάλο κουτί τίγκα στο βαμβάκι , ενώ αυτό το κουτί θα μπορούσα να το κάνω βιολογικό υλικό , px να έβαζα το υπόλοιπο μακαρόνι ή κάτι καινούργιο σαν το siporax.
 

Να έκανα δηλαδή το εξής: Πρώτο πρώτο να βάλω το μπλε σφουγγάρι όπου από πάνω του θα ρίξω 2 φλίδες βαμβάκι (παραπάνω δεν θα χωρέσει). Να ντύσω δηλαδή το κουτάκι με βαμβάκι. Από κάτω το μπλε σφουγγάρι και στη συνέχεια θα ακολουθούν 3 διαφορετικά βιολογικά υλικά.

 

Αν σκεφτώ πως όσο περισσότερα βιολογικά υλικά βάζουμε τόσο το καλύτερο , τότε η πατέντα μου στέκει στη θεωρία.

 

Σωστά;

 

υγ. μην μου πείτε για εξωτερικό φίλτρο δυστυχώς οικονομικά γιοκ.

υγ2. Είχα σκεφτεί την ιδέα ενός μικρού εσωτερικού φίλτρου με ελάχιστα ροή για να μην το κάνω πλυντήριο στην απέναντι πλευρά του ενυδρείου μόνο με siporax μέσα.

 

Ακούω γνώμες..

post-61846-0-76907000-1454283518_thumb.png

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Εγω συμφωνω στην ιδεα της ενισχυσης αν και με δυο ψαρια που εχεις μεσα, νομιζω αυτα που εχεις ειναι μια χαρα. 

Περαν τουτου, εγω θα σου ελεγα να τα βαλεις ως εξης,  Πρωτα σφουγγαρι και απο κατω το βαμβακι. Με γνωμονα οτι το σφουγγαρι κραταει τα χοντρα και το βαμβακι οτι περναει απο το σφουγγαρι. Δεν ξερω αν με πιανεις;

Επισης εγω θα εκοβα και το βαμβακι στη μεση και θα το εβαζα στο μικρο κουτακι του ανθρακα, ωστε να εχω τα υπολοιπα τρια, που ειναι και μεγαλυτερα για να βαλω βιολογικο!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Εγω συμφωνω στην ιδεα της ενισχυσης αν και με δυο ψαρια που εχεις μεσα, νομιζω αυτα που εχεις ειναι μια χαρα. 

Περαν τουτου, εγω θα σου ελεγα να τα βαλεις ως εξης,  Πρωτα σφουγγαρι και απο κατω το βαμβακι. Με γνωμονα οτι το σφουγγαρι κραταει τα χοντρα και το βαμβακι οτι περναει απο το σφουγγαρι. Δεν ξερω αν με πιανεις;

Επισης εγω θα εκοβα και το βαμβακι στη μεση και θα το εβαζα στο μικρο κουτακι του ανθρακα, ωστε να εχω τα υπολοιπα τρια, που ειναι και μεγαλυτερα για να βαλω βιολογικο!

To πιάσα το πιάσα!

 

Το κουτάκι του άνθρακα μας έχει όμως χαιρετήσει... :P Γιατί έκανα την πατάτα και το σούταρα όταν τον έβγαλα (Τσάμπα τον πέταξα είχε 1 μήνα ζωής).

Αν μπορώ να εκμεταλευτώ τώρα ένα κουτάκι είναι το κουτάκι του βαμβακιού όπου θα πρέπει να το καταργήσω , να βάλω μέσα μόνο βιολογικό υλικό και το βαμβάκι να μπει χύμα χωρίς κουτάκι χωρίς τίποτα μετά το σφουγγάρι.

 

ΥΓ. Το δίνουν λάθος δηλαδή με την σειρά αυτή ή πάει και έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Εγω συμφωνω στην ιδεα της ενισχυσης αν και με δυο ψαρια που εχεις μεσα, νομιζω αυτα που εχεις ειναι μια χαρα. 

Περαν τουτου, εγω θα σου ελεγα να τα βαλεις ως εξης,  Πρωτα σφουγγαρι και απο κατω το βαμβακι. Με γνωμονα οτι το σφουγγαρι κραταει τα χοντρα και το βαμβακι οτι περναει απο το σφουγγαρι. Δεν ξερω αν με πιανεις;

Επισης εγω θα εκοβα και το βαμβακι στη μεση και θα το εβαζα στο μικρο κουτακι του ανθρακα, ωστε να εχω τα υπολοιπα τρια, που ειναι και μεγαλυτερα για να βαλω βιολογικο!

To πιάσα το πιάσα!

 

Το κουτάκι του άνθρακα μας έχει όμως χαιρετήσει... :P Γιατί έκανα την πατάτα και το σούταρα όταν τον έβγαλα (Τσάμπα τον πέταξα είχε 1 μήνα ζωής).

Αν μπορώ να εκμεταλευτώ τώρα ένα κουτάκι είναι το κουτάκι του βαμβακιού όπου θα πρέπει να το καταργήσω , να βάλω μέσα μόνο βιολογικό υλικό και το βαμβάκι να μπει χύμα χωρίς κουτάκι χωρίς τίποτα μετά το σφουγγάρι.

 

ΥΓ. Το δίνουν λάθος δηλαδή με την σειρά αυτή ή πάει και έτσι;

Link to comment
Share on other sites

To πιάσα το πιάσα!

 

Το κουτάκι του άνθρακα μας έχει όμως χαιρετήσει... :P Γιατί έκανα την πατάτα και το σούταρα όταν τον έβγαλα (Τσάμπα τον πέταξα είχε 1 μήνα ζωής).

Αν μπορώ να εκμεταλευτώ τώρα ένα κουτάκι είναι το κουτάκι του βαμβακιού όπου θα πρέπει να το καταργήσω , να βάλω μέσα μόνο βιολογικό υλικό και το βαμβάκι να μπει χύμα χωρίς κουτάκι χωρίς τίποτα μετά το σφουγγάρι.

 

ΥΓ. Το δίνουν λάθος δηλαδή με την σειρά αυτή ή πάει και έτσι;

Ωραια, κοψε λοιπον το σφουγγαρι και καντο μισο σε παχος, απο κατω βαμβακι και απο κατω στριμωξε στο ιδιο κουτακι βιολογικο.

Δεν ξερω αν το εχουν λαθος. Αυτοι κατι θα εχουν στο μυαλο τους οταν βαλανε ετσι. Εμενα μου φαινεται ομως πιο λογικο οπως στο λεω.

Σκοπος μας ειναι να προστατεψουμε το βιολογικο υλικο οχι το σφουγγαρι.

Link to comment
Share on other sites

Με ή χωρίς φόντο; Εσείς τι λέτε;

 

Η κάμερα είναι αισχρή το ξέρω..

post-61846-0-10332400-1454340985_thumb.jpg

post-61846-0-76013500-1454341007_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με :)

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και εγώ έτσι λέω :P:P:P

Έγινε επεξεργασία - Light0r
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το φοντο δεν με χαλαει καθολου.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...