Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

Οταν επεμβαίνεις άμεσα χωρίς να το αφήνεις να ηρεμεί πως θα καταλάβεις τι πράγματι συμβαίνει; Το ενυδρείο σου εδώ και καιρό πασχίζει να βρει ένα ρυθμό κι εσύ του έχεις αλλάξει τα φώτα χωρίς παρεξήγηση έτσι; Δεν ξέρω αν στο δίνω καλά να το καταλάβεις, βιάζεσαι να αντιδράσεις με αποτέλεσμα δημιουργούνται ανισσοροπίες. Εγώ όταν είχα την green beard μείωσα το γενικό που είχα φτάσει τη διπλάσια απ την προτεινόμενη δόση κατευθείαν στη μισή απ την προτεινόμενη και περίμενα, για 2-3 εβδομάδες δεν έλεγε να φύγει έλεγα όμως άστο, σιγά σιγά και ύπουλα βγήκε, σιγά σιγά θα φύγει, έτσι κι έγινε. Αμα άρχιζα να μειώνω φωτισμούς, να αυξάνω ή να μειώνω το διοξείδιο, γενικώς να πειραματίζομαι, ε ακόμα θα την είχα και θα είχα άλλες 10 άλγες και θα ψαχνόμουνα τι φταίει. Για να καταλάβεις, τώρα έχω bba, δύο είναι οι πιθανές αιτίες, η κατά λάθος πρόσθεση 10πλάσιου φωσφόρου πριν 3 εβδομάδες και η αλλαγή μάλλον της μπουκάλας του διοξειδίου που μεσολάβησε αλλά πιστεύω μάλλον απ το πρώτο είναι. Τι κάνω; Να σου πω τι θα έκανες εσύ; Αστο βαριέμαι να γράφω, εγώ απλά ρίχνω εξέλ στη διπλάσια δόση και θα περιμένω. Θα βγάζω με το χέρι όπως έκανα χθες όση μπορώ και βλέπουμε, όχι να παίζω και να κάνω το Θεό κάθε μέρα με το ενυδρείο, δεν θα ξεμπλέξεις ποτέ, στο λέω απ την προσωπική μου εμπειρία, εγώ αρχάριος και νέος με τα φυτεμένα είμαι, δεν το παίζω ξερόλας, όλα όμως έχουν μια λογική, όλα θέλουν το χρόνο τους και στο ενυδρείο ο χρόνος είναι αργός, προσπάθησε να προσαρμοστείς σ αυτό και θα βρεις το δρόμο σου, δεν είναι δα κι η τρελλή επιστήμη. Ολα αυτά εντελώς φιλικά και φυσικά προσωπική μου άποψη. 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ότι σέβομαι την άποψη σου.

 

Σεβαστά όλα.

 

Απλά υπάρχει μία δόση γενικότερης υπερβολής στο πόσο πειράζω το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη ειχα ανοιξει ενα θεμα: http://www.aquazone.gr/forums/topic/102897-αντιμετωπιση-αλγης-με-διακοπη-φωτοπεριοδου/ αλλα μαλλον δε το εχει δοκιμασει κανεις. Το δοκιμασα στο γαριδαδικο που εχω ολων των ειδων τις αλγες (οχι ομως σε εξαρση, μονο η staghorn αρχιζε λιγο να ξεφεύγει) κ μεσα σε 4-5 μερες ειδα τρομερη μειωση σε ολες τις αλγες και την staghorn να εξαφανιζεται. Να ετυχε?

Μου το είπανε και αυτό. Γενικά πεθαίνουν οι άλγες. Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ όμως το φοβόμουν.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ότι σέβομαι την άποψη σου.

 

Σεβαστά όλα.

 

Απλά υπάρχει μία δόση γενικότερης υπερβολής στο πόσο πειράζω το ενυδρείο.

Εγώ κρίνω απ αυτά που διαβάζω, από κει και πέρα εσύ έχεις το καρπούζι, εσύ και το μαχαίρι. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κρίνω απ αυτά που διαβάζω, από κει και πέρα εσύ έχεις το καρπούζι, εσύ και το μαχαίρι. 

Ξέρω να παραδέχομαι τα λάθη μου, για αυτό και επιμένω λίγο τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν επεμβαίνεις άμεσα χωρίς να το αφήνεις να ηρεμεί πως θα καταλάβεις τι πράγματι συμβαίνει; Το ενυδρείο σου εδώ και καιρό πασχίζει να βρει ένα ρυθμό κι εσύ του έχεις αλλάξει τα φώτα χωρίς παρεξήγηση έτσι; Δεν ξέρω αν στο δίνω καλά να το καταλάβεις, βιάζεσαι να αντιδράσεις με αποτέλεσμα δημιουργούνται ανισσοροπίες. Εγώ όταν είχα την green beard μείωσα το γενικό που είχα φτάσει τη διπλάσια απ την προτεινόμενη δόση κατευθείαν στη μισή απ την προτεινόμενη και περίμενα, για 2-3 εβδομάδες δεν έλεγε να φύγει έλεγα όμως άστο, σιγά σιγά και ύπουλα βγήκε, σιγά σιγά θα φύγει, έτσι κι έγινε. Αμα άρχιζα να μειώνω φωτισμούς, να αυξάνω ή να μειώνω το διοξείδιο, γενικώς να πειραματίζομαι, ε ακόμα θα την είχα και θα είχα άλλες 10 άλγες και θα ψαχνόμουνα τι φταίει. Για να καταλάβεις, τώρα έχω bba, δύο είναι οι πιθανές αιτίες, η κατά λάθος πρόσθεση 10πλάσιου φωσφόρου πριν 3 εβδομάδες και η αλλαγή μάλλον της μπουκάλας του διοξειδίου που μεσολάβησε αλλά πιστεύω μάλλον απ το πρώτο είναι. Τι κάνω; Να σου πω τι θα έκανες εσύ; Αστο βαριέμαι να γράφω, εγώ απλά ρίχνω εξέλ στη διπλάσια δόση και θα περιμένω. Θα βγάζω με το χέρι όπως έκανα χθες όση μπορώ και βλέπουμε, όχι να παίζω και να κάνω το Θεό κάθε μέρα με το ενυδρείο, δεν θα ξεμπλέξεις ποτέ, στο λέω απ την προσωπική μου εμπειρία, εγώ αρχάριος και νέος με τα φυτεμένα είμαι, δεν το παίζω ξερόλας, όλα όμως έχουν μια λογική, όλα θέλουν το χρόνο τους και στο ενυδρείο ο χρόνος είναι αργός, προσπάθησε να προσαρμοστείς σ αυτό και θα βρεις το δρόμο σου, δεν είναι δα κι η τρελλή επιστήμη. Ολα αυτά εντελώς φιλικά και φυσικά προσωπική μου άποψη. 

καλησπέρα Κωσταντίνε

η bba είναι πολύ?

εγώ πάντως αν έβαζα 10πλασιο φώσφορο όχι αλλαγή θα έκανα... θα το έκαιγα με φλογοβόλο..

απλά σε ρωτάω γιατί ο φώσφορος μου ακούγεται πάρα πολύς και θέλω να μάθω πόση ζημιά μπορεί να δημιουργήσει

πάντως όσο αναφορά το πόσο πρέπει να πειράζουμε ένα ενυδρείο δεν θα το πείραζα τόσο αλλά και δεν θα το άφηνα με 10πλασιο φώσφορο...και τα 2 αλγες θα φέρουν, εάν ξέρουμε οτι κάτι είναι λάθος στο χέρι μας είναι να το διορθώσουμε , δεν νομίζω κάποιος έμπειρος εδώ να αφήνει το ενυδρείο με 10πλασια ποσότητα φωσφόρου χωρίς να το διορθώσει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είπα ότι το άφησα, στο θέμα μου με το ενυδρείο άμα διαβάσεις έκανα αμέσως 60% αλλαγή νερού και μετά από 4 μέρες που είχα την εβδομαδιαία ρουτίνα μου έγινε 80% αλλαγή νερού, μετά για δύο εβδομάδες δεν έριξα καθόλου φώσφορο εννοείται. Η bba αυτή τη στιγμή έχει πάρει ένα μωβ χρώμα απ το εξέλ, δύο μέρες διπλάσια δόση ήταν αρκετή, τώρα θα περιμένω να δω αν θα τη φάνε που είναι καμμένη τα σαλιγκάρια και τέλος της εβδομάδας στη ρουτίνα μου θα την αφαιρέσω μηχανικά. Απ την άλλη με την υπερδοσολογία φώσφορου εξαφανίστηκε σε μία μέρα η green spot και μόνο όταν ξαναεμφανίστηκε ξεκίνησα να ρίχνω πάλι κανονική δόση φωσφόρου. 

Link to comment
Share on other sites

Καθαρίζετε κάπως τον κεραμικό σας διαχυτή του co2 ; Έχει μπουκώσει αλλά ούτε με οδοντόβουρτσα καθαρίζει ούτε με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρίζετε κάπως τον κεραμικό σας διαχυτή του co2 ; Έχει μπουκώσει αλλά ούτε με οδοντόβουρτσα καθαρίζει ούτε με τίποτα.

Mε χλωρινη απλη γινεται καινουριος...

Γιαυτο πρεπει να εχεις δυο διαχυτηρες, ενα καβατζα..

Link to comment
Share on other sites

Mε χλωρινη απλη γινεται καινουριος...

Γιαυτο πρεπει να εχεις δυο διαχυτηρες, ενα καβατζα..

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω με την χλωρίνη;  Μόνο ξέβγαλμα μετά;

 

Τώρα είναι τα μάυρα του τα χάλια . Έχω πολύ co2 στο νερό αλλά χοντρές φισαλίδες.

 

Σκεφτόμουν να πάρω έναν bazooka. Αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

Εχω τον κεραμικό που ποτέ δεν τον χρησιμοποίησα, αν τον θες έλα να τον πάρεις να έχεις καβάτζα. 

Link to comment
Share on other sites

Εχω τον κεραμικό που ποτέ δεν τον χρησιμοποίησα, αν τον θες έλα να τον πάρεις να έχεις καβάτζα. 

Ευχαριστώ Κωνσταντίνε. Αν δεν παραγγείλω σήμερα-άυριο τον bazooka θα σου πω. Περιμένω καμία γνώμη γιατί κάνει και 25 ευρώ.

 

Για την ώρα αύριο θα τρίψω με χλωρίνη αυτόν, θα τον ξεπλύνω καλά και έτοιμος σωστά;

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Με 17 ευρώ απο eBay παίρνεις και reactor σαν το δικό μου, που συνδέεται στο εξωτερικό φιλτρο και δεν θα το βλέπεις μέσα στο ενυδρείο.

Βέβαια δεν ξέρω αν θα ειναι καλύτερο απο το bazooka.

Έχει και ένα θέμα με τη φτερωτή που κολλάει, το τρίβεις βέβαια με λίγο γυαλόχαρτο και στρώνει.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Με 17 ευρώ απο eBay παίρνεις και reactor σαν το δικό μου, που συνδέεται στο εξωτερικό φιλτρο και δεν θα το βλέπεις μέσα στο ενυδρείο.

Βέβαια δεν ξέρω αν θα ειναι καλύτερο απο το bazooka.

Έχει και ένα θέμα με τη φτερωτή που κολλάει, το τρίβεις βέβαια με λίγο γυαλόχαρτο και στρώνει.

Κάτι είχα διαβάσει για κάτι περίεργα που κάνει για αυτό έλεγα να συνεχίσω με κλασικό διαχυτή.

 

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα απλά τώρα άρχισαν να ταξιδεύουν οι φισαλίδες γιατί μπούκωσε και γίνανε γομάρια.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι είχα διαβάσει για κάτι περίεργα που κάνει για αυτό έλεγα να συνεχίσω με κλασικό διαχυτή.

 

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα απλά τώρα άρχισαν να ταξιδεύουν οι φισαλίδες γιατί μπούκωσε και γίνανε γομάρια.

βούτα τον κεραμικό κανα 10λεπτο σε χλωρίνη και μετα ξέπλυνε- καθάρισε.. θα γίνει καινούργιος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, θα το κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Έπλυνα τον διαχυτή με χλωρίνη και πράγματι έγινε πεντακάθαρος.

 

Απλά μέσα βούλωσε με χλωρίνη και βλέπω μικρές φυσαλίδες χλωρίνης. Τον έβαλα και δουλεύει έξω από το νερό μήπως τις φτύσει και καθαρίσει.

 

Παίζει θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μετά θα τον έβαζα σε κουβά με νερό και αντιχλώριο ειδάλλως θα φτύσει τη χλωρίνη μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

Σωστός , λίγο prime θα την κάνει την δουλίτσα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μετά θα τον έβαζα σε κουβά με νερό και αντιχλώριο ειδάλλως θα φτύσει τη χλωρίνη μέσα.

Μήπως αυτό βοηθήσει στη gba?
Link to comment
Share on other sites

Μήπως αυτό βοηθήσει στη gba?

Που να βοηθήσει Μάκη δεν κατάλαβα, για κάντο πιο λιανά γιατί γεράματα βλέπεις!

Link to comment
Share on other sites

Έπλυνα τον διαχυτή με χλωρίνη και πράγματι έγινε πεντακάθαρος.

 

Απλά μέσα βούλωσε με χλωρίνη και βλέπω μικρές φυσαλίδες χλωρίνης. Τον έβαλα και δουλεύει έξω από το νερό μήπως τις φτύσει και καθαρίσει.

 

Παίζει θέμα;

δεν ξεβιδώνει το καπάκι?

το δικό μου είναι έτσι,  το καπάκι ξεβιδώνει και καθαρίζει και μεσα

post-7493-0-47809900-1460568670_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Στην άλγη ρε εσυ θα τα κάψει ολα.

Και τα ψάρια; Λίγο χλώριο είναι αρκετό να τα εξαφανίσει. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...