Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

τίποτα απολύτως

αλλα εγω έλυσα και το πρόβλημα που μου δημιουργούσε green beard

και ναι μιλάω για green beard οχι κυανό

το κυανό πήγα να διαλύσω αλλα εξαφάνισα και green beard

Θα του πάταγα μία τριήμερη συσκότιση αλλά σκέφτομαι τα μωρά που γεννήθηκαν προχτές.

Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου η Ludwigia (repens rubin) είναι αυτή που πιάνει την περισσότερη green beard.

Σκέφτομαι και το άλλο. Στα τζάμια έχω green dust. Επειδή στην αλλαγή, καθαρίζω με χαρτί μέχρι εκεί που έχει κατέβει η στάθμη αλλά την υπόλοιπη την ξύνω, σκέφτομαι μήπως πάει και κάθεται στα φύλλα των φυτών.

Δηλαδή να μην είναι green beard αλλά green dust. Το μόνο που μου κάνει είναι ένα γλιστερό στην υφή πράσινο στρώμα σαν τσόχα πάνω στα φύλλα και δεν αφαιρείται με το τρίψιμο του χεριού.

Γιατί όμως πάει συγκεκριμένα στην luwdigia;Όχι πως τα άλλα δεν έχουν, αλλά πολύ λιγότερο σε σχέση με την ludwigia.

Κάποιο κοινό λάθος κάνουμε εμείς οι δύο.

Για να δούμε:

  • Έχεις green dust άλγη στα τζάμια;
  • Flourish όταν έριχνες, πόσο έριχνες σε πόσα λίτρα;
  • Τι λίπανση χρησιμοποιείς; ΕΙ; Δοσολογία και μέρες;

Αν μπορείς βγάλε μια φώτο με την άλγη πάνω στην ludwigia αλλά μέσα στο ενυδρείο για να φαίνεται καθαρά.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου η Ludwigia (repens rubin) είναι αυτή που πιάνει την περισσότερη green beard.

Σκέφτομαι και το άλλο. Στα τζάμια έχω green dust. Επειδή στην αλλαγή, καθαρίζω με χαρτί μέχρι εκεί που έχει κατέβει η στάθμη αλλά την υπόλοιπη την ξύνω, σκέφτομαι μήπως πάει και κάθεται στα φύλλα των φυτών.

Δηλαδή να μην είναι green beard αλλά green dust. Το μόνο που μου κάνει είναι ένα γλιστερό στην υφή πράσινο στρώμα σαν τσόχα πάνω στα φύλλα και δεν αφαιρείται με το τρίψιμο του χεριού.

Γιατί όμως πάει συγκεκριμένα στην luwdigia;Όχι πως τα άλλα δεν έχουν, αλλά πολύ λιγότερο σε σχέση με την ludwigia.

Κάποιο κοινό λάθος κάνουμε εμείς οι δύο.

Για να δούμε:

  • Έχεις green dust άλγη στα τζάμια;
  • Flourish όταν έριχνες, πόσο έριχνες σε πόσα λίτρα;
  • Τι λίπανση χρησιμοποιείς; ΕΙ; Δοσολογία και μέρες;

Αν μπορείς βγάλε μια φώτο με την άλγη πάνω στην ludwigia αλλά μέσα στο ενυδρείο για να φαίνεται καθαρά.

Λοιπόν εμένα οι Ludwigies πιάνουν άπειρη άλγη , green beard και thread και τώρα και λίγη μαύρη.

 

Εν τω μεταξύ, πχ το ακριβώς διπλανό φυτό οι alternantheres άθικτές.

 

Έχω δοκιμάσει διάφορα. Δυνάμωσα το φως, αυξήθηκε. Έκανα λίπανση seachem full αλλά με κομμένες δόσεις αυξήθηκε. Σταμάτησα τελείως την λίπανση, ναι και πάλι συνέχισε να ακμάζει!

Μου μένει η ταμπλέτα και η λάμπα που τις χτυπάει.

 

Το περίεργο της υπόθεσης είναι πως ενώ τα φυτά αυτά είναι αργής προς μέτριας ανάπτυξης αναπτύσσονται πολύ γρήγορα. Δείχνουν δηλαδή να απορροφούν θρεπτικά αλλά ταυτόχρονα να ψοφάνε από τις άλγες.

 

Δεν έχω δοκιμάσει ούτε συσκότιση , ούτε χλωρίνη , ούτε αλγοκτόνο. Το μόνο που έχω κάνει είναι να τις κλαδέψω πάρα πολύ γιατί με έπιασε τσαντίλα!

 

Εγώ προσωπικά σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω αλγοκτόνο ώστε να κάνω reset την άλγη και να βρω μετά τι μπορεί να την προκαλεί. Τώρα όσο υπάρχει τόσο πολύ πάνω στο φυτό απλά χάνω τον έλεγχο της.

 

Δεν πρέπει να έχω green dust..

Link to comment
Share on other sites

Άσε τα αλγοκτόνα, θα ξαναβγεί αν δεν βρεις από που προέρχεται. Δεν μου απάντησες για το flourish και ποιά λίπανση χρησιμοποιείς.

Επίσης πες μου τι απόσταση έχουν οι λάμπες σου απ' την επιφάνεια του νερού. Κάτι ξένα fora που διάβαζα, πολλοί λένε για μείωση του φωτισμού. Μόνο εδώ στην Ελλάδα το πνίγουμε στο φως το ενυδρείο.

Έξω είναι πιο συντηρητικοί. Και όσοι έχουν πολύ φωτισμό, είναι αυτοί που έχουν στην πλειοψηφία τους θέματα με green dust και διάφορες άλλες.

Ο Tom Barr αν προσέξεις λίγο την νοοτροπία του, όταν έχουμε να κάνουμε με άλγες, σε 2 πράγματα δίνει ιδιαίτερη βάση:

1) Co2 (δίνει πολύύύ βάση)

2) Στον φωτισμό (ένταση, όχι kelvin)

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Tα προϊοντα της seachem χρησιμοποιώ αλλά τα έχω κόψει λόγω της έξαρσης.

 

Από την επιφάνεια του νερού τα φώτα έχουν ελάχιστη απόσταση , το καπάκι δεν είναι ψηλό. Επίσης , δεν χρησιμοποιώ ανακλαστήρες για να μην έχω μεγάλη ένταση.

 

co2 τρέχω 75-80 φισαλίδες εντάξει δεν το έχω τερματίσει αλλά δίνω αρκετό.

 

Το φως μου δεν είναι τόσο υψηλό βγαίνει 0.6-0,7 αλλά δεν του φοράω reflectors...

Link to comment
Share on other sites

Άσε τα αλγοκτόνα, θα ξαναβγεί αν δεν βρεις από που προέρχεται. Δεν μου απάντησες για το flourish και ποιά λίπανση χρησιμοποιείς.

Επίσης πες μου τι απόσταση έχουν οι λάμπες σου απ' την επιφάνεια του νερού. Κάτι ξένα fora που διάβαζα, πολλοί λένε για μείωση του φωτισμού. Μόνο εδώ στην Ελλάδα το πνίγουμε στο φως το ενυδρείο.

Έξω είναι πιο συντηρητικοί. Και όσοι έχουν πολύ φωτισμό, είναι αυτοί που έχουν στην πλειοψηφία τους θέματα με green dust και διάφορες άλλες.

Ο Tom Barr αν προσέξεις λίγο την νοοτροπία του, όταν έχουμε να κάνουμε με άλγες, σε 2 πράγματα δίνει ιδιαίτερη βάση:

1) Co2 (δίνει πολύύύ βάση)

2) Στον φωτισμό (ένταση, όχι kelvin)

Άμα δεις και τα θέματα του Νίκου, νομίζω πάντα μιλάει για το φωτισμό σε σχέση με τις άλγες, απλά αυτό που κάνει είναι να σηκώσει τις λάμπες πιο ψηλά από το ενυδρείο και όχι να κόψει τελείως το φωτισμό.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Άμα δεις και τα θέματα του Νίκου, νομίζω πάντα μιλάει για το φωτισμό σε σχέση με τις άλγες, απλά αυτό που κάνει είναι να σηκώσει τις λάμπες πιο ψηλά από το ενυδρείο και όχι να κόψει τελείως το φωτισμό.

 

Oπως το λες ...

Γενικα , οι περισσοτερες αλγες, οφειλονται στο οτι οι περισσοτεροι εχουν αρκετο φωτισμό και δεν μπορουν να τον καλυψουνε με το co2 και την λιπανση.

Το να πειραζεις την λιπανση των φυτων , το μονο που καταφερνεις ειναι να τα μποκαρεις αφου θα εχουν ελειψεις, οποτε και μεγαλυτερη αναπτυξης της άλγης.

 

Προτιμω να σηκωνω το φωτιστικο ψηλοτερα ωστε να πηγαινει ολο το συτημα πιο αργα.

 

Εγω γενικα αν βγει καποια αλγη, ποτε μα ποτε δεν κλεινω τα φωτα ή σταματω την λιπανση.

Με το να κλεισεις τα φωτα, δεν πετυχενεις τπτ απολυτως.

 

Αυτο που κανω ειναι ψηλωνω το φωτιστικο, συνεχιζω την ιδια λιπανση, χρηση oξυζενε μιας και ειναι πολυ φθηνοτερο απο το excel και πολλες μεγαλες αλλαγες.

Καραρισμος των φυτων που εχουν προβληθει , σκουπα βυθου για τα οργανικα, και καθαρισμα φιλτρων.

Link to comment
Share on other sites

Oπως το λες ...

Γενικα , οι περισσοτερες αλγες, οφειλονται στο οτι οι περισσοτεροι εχουν αρκετο φωτισμό και δεν μπορουν να τον καλυψουνε με το co2 και την λιπανση.

Το να πειραζεις την λιπανση των φυτων , το μονο που καταφερνεις ειναι να τα μποκαρεις αφου θα εχουν ελειψεις, οποτε και μεγαλυτερη αναπτυξης της άλγης.

 

Προτιμω να σηκωνω το φωτιστικο ψηλοτερα ωστε να πηγαινει ολο το συτημα πιο αργα.

 

Εγω γενικα αν βγει καποια αλγη, ποτε μα ποτε δεν κλεινω τα φωτα ή σταματω την λιπανση.

Με το να κλεισεις τα φωτα, δεν πετυχενεις τπτ απολυτως.

 

Αυτο που κανω ειναι ψηλωνω το φωτιστικο, συνεχιζω την ιδια λιπανση, χρηση oξυζενε μιας και ειναι πολυ φθηνοτερο απο το excel και πολλες μεγαλες αλλαγες.

Καραρισμος των φυτων που εχουν προβληθει , σκουπα βυθου για τα οργανικα, και καθαρισμα φιλτρων.

Πολύ απλός, καλός και σύντομος οδηγός για αντιμετώπιση της άλγης.

Όταν λες οξιζενέ τι ποσότητα ρίχνεις και κάθε πότε;

Να υποθέσω ότι αυτή η μέθοδος δεν κάνει για τη gsa;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά άμα έχεις καπάκι πως θα το σηκώσεις; Εσύ έχεις κρεμαστό και μπορείς να το ανεβοκατεβάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά άμα έχεις καπάκι πως θα το σηκώσεις; Εσύ έχεις κρεμαστό και μπορείς να το ανεβοκατεβάζεις.

Σωστή παρατήρηση, εγώ το έχω ακουμπήσει πάνω στο ενυδρείο, οπότε πάλι δεν μπορώ να κάνω κάτι.  Ίσως θα πρέπει να σκεφτώ να το κρεμάσω για να μπορώ να κάνω παρεμβάσεις όποτε χρειάζεται.

Όσοι έχουν καπάκι όμως θα είναι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά λύπης ανακοινώνω...

 

WELCOME BACK BGA.

 

Eκτός αν η gba Πιάνει άμμο.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις φωτο?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι gsa;

Εμένα η gsa πρωτοεμφανίστηκε στην άμμο, στη φάτσα του ενυδρείου όμως, όχι στο βυθό και μετά άρχισε να βγάζει στο τζάμι πράσινα σημάδια.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχα μωρά και δεν λυπόμουν τα ψάρια θα είχα ξεστήσει χτες.

post-61846-0-07945900-1461357924_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα είναι πάλι . Πάλι τα ίδια

 

Εν τω μεταξύ τώρα το είδα που αποφάσισα να κόψω τα φύλλα που είχαν bba.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω αλλαγές νερού αυτές τις ημέρες. Μικρές απανωτές και δεν θα ρίξω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να πρήζω ,και ούτε να πιέζω ...απλά αναρωτιέμαι αν αξίζει τόσος κόπος..και οχι μονο αυτο αλλα η bga ξαναγυρισε....μείωσε τα φώτα σου ...σίγουρα δεν θα αντέξουν τα δύσκολα φυτά εαν τα μειώσεις?

 

δε λεω οτι η γνώμη μου ειναι σίγουρα σωστή το ευδρειο σου το ξερεις καλύτερα απο τον καθένα...αλλα απλά να το δεις ...δεν νομίζω οτι θα γινει και τόση ζημιά εαν μειώσεις τα φώτα σου, ετσι και αλλιως δεν βρίσκεις ακρη

τι δύσκολα η ξεδυσκολα φυτα οταν τα χαίρεται η άλγη και οχι εσυ. παντως το φως θα βοηθησει με την green beard σιγουρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eν  τέλει πήρα μία αλγοκτόνα ταμπλέτα της tetra να με βοηθήσει λίγο και στη συνέχεια να κοιτάξω την πιθανή αλλαγή λαμπτήρων ή κάτι άλλο.

 

Ερώτηση τώρα.. Να κάνω λίπανση τον μήνα της θεραπείας ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Προχώρα σε χρήση ερυθρομυκίνης, γιατί θα πάρει πάλι μεγάλες διαστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις ταμπλέτες και χημικά ,λάθος πιστεύω.Έχεις ενα ενυδρείο με αλγες και του βάζεις χημικά και άλλες ουσίες χωρίς να έχεις βρει την αιτία της αλγης. ΟΤΙ και να πετάς μέσα δεν κάνεις ΤΙΠΟΤΑ , πετάς απλά λεφτά και κόπο. Και εγώ είχα αλγες αλλά χημικά δεν έβαλα. Τώρα εσυ απλά θα σκοτώσεις κάποιες αλγες με την ταμπλέτα και μέσα σε μια εβδομάδα θα είσαι πάλι εκεί που ήσουν . Είναι σαν να α αδειάζεις νερά απο βάρκα που βυθίζεται χωρίς να κλείνεις την τρύπα.

Sent from my ASUS_Z00LD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις ταμπλέτες και χημικά ,λάθος πιστεύω.Έχεις ενα ενυδρείο με αλγες και του βάζεις χημικά και άλλες ουσίες χωρίς να έχεις βρει την αιτία της αλγης. ΟΤΙ και να πετάς μέσα δεν κάνεις ΤΙΠΟΤΑ , πετάς απλά λεφτά και κόπο. Και εγώ είχα αλγες αλλά χημικά δεν έβαλα. Τώρα εσυ απλά θα σκοτώσεις κάποιες αλγες με την ταμπλέτα και μέσα σε μια εβδομάδα θα είσαι πάλι εκεί που ήσουν . Είναι σαν να α αδειάζεις νερά απο βάρκα που βυθίζεται χωρίς να κλείνεις την τρύπα.

Sent from my ASUS_Z00LD using Tapatalk

Θα την κλείσω Κώστα , αλλά επειδή παράγινε η κατάσταση πρέπει να ανακουφίσω λίγο τα φυτά γιατί κάμποσα όπως οι Ludwigies Που αναφέρω παραπάνω αρχίζουν να πεθαίνουν.

 

Θέλω να γίνει 1 reset στο κομμάτι της άλγης , να ξεκινήσω μετά ΕΙ λίπανση και αν χρειαστεί να αλλάξω και τις λάμπες. 

 

Στην παρούσα φάση όμως δεν γινόταν διαφορετικά. Το τρέναρα πάρα πολύ και στο τέλος απλά θα χάσω τα φυτά μου. Μη νομίζεις πως πήγα γρήγορα σε ταμπλέτα. Έχω δοκιμάσει πάρα πολλά εκτός από αλλαγή λάμπας. Έχασα χρόνο όμως και με νίκησαν οι άλγες, κυρίως η πράσινη.

 

Και να σου πω και την αλήθεια , διαβάζοντας λιγάκι νομίζω πως απλά είναι παρεξηγημένα τα αλγοκτόνα. Επιζούν ενυδρεία με αλγοκτόνο σε αιώνια βάση. Όχι ότι συμφωνώ με αυτό  βέβαια απλά ας μην το απογειώνουμε το θέμα.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα έκανα τα παρακάτω:

 

  1. Αλλαγή ψαροσύνθεσης.  Με τη μικρή εμπειρία μου στα ενυδρεία νομίζω ένα από τα πιο όμορφα πράγματα που θα μπορούσε να δει κάποιος στο ενυδρείο του είναι μια γέννα και το μεγάλωμα των μικρών ψαριών (δεν το έχω δει ποτέ ακόμα και δεν υπάρχει περίπτωση να το δω με τη δική μου ψαροσύνθεση, τουλάχιστον προς το παρών).  Στη δική σου περίπτωση όμως νομίζω ότι τόσες πολλές γέννες σε σύντομο χρονικό διάστημα, σε φέρνουν σε μία κατάσταση δύσκολα διαχειρίσιμη.
  2. Χρήση ερυθρομυκίνης για καταπολέμηση του κυανοβακτηρίου.
  3. Μόλις απαλλαχτείς από το κυανό οριστικά, έχεις τις εξής επιλογές.  Ξήλωμα όλο το ενυδρείο, καθάρισμα και στήσιμο από την αρχή.  Αφαίρεση από το υπόστρωμα ότι πιστεύεις ότι μπορεί να σου δημιουργεί προβλήματα όπως ταμπλέτες που μπορεί να ευθύνονται για αυτό (δε νομίζω ότι φταίνε οι ταμπλέτες όμως) 
  4. Τέλος ξεκινάς ένα πρόγραμμα λίπανσης, κατά τη γνώμη μου ΕΙ, κρατάς σταθερό το CO2, φωτισμό 8 ώρες την ημέρα, χωρίς να κάνεις σκαμπανεβάσματα στο φωτισμό με την έξτρα λάμπα led που έχεις.  Αν επίσης νομίζεις ότι φταίει η grolux, άλλαξέ τη για να είσαι σίγουρος (βάλε μία στα 6500Κ & μία στα 4000Κ)

 

Το 4 ειδικά το τηρείς πιστά και δεν πειράζεις τίποτα, ακόμα και σε περίπτωση που σου εμφανίζεται άλγη.  Το μόνο που θα πρέπει να κάνεις ίσως είναι μικρές αυξομειώσεις στο πρόγραμμα λίπανσης, σε καμία περίπτωση όμως δε θα περνάς σε ακραία σενάρια του στιλ σταματάω να ρίχνω flourish & iron για μια εβδομάδα.  Αν δεις, ότι ρίχνεις για παράδειγμα flourish 3ml την εβδομάδα και νομίζεις ότι είναι πολύ και σου δημιουργεί πρόβλημα, τότε ρίξε 2,6ml, μη σταματήσεις να ρίχνεις τελείως flourish, αλλά ούτε και να αρχίσεις ξαφνικά να ρίχνεις τη μισή ποσότητα.  Σκοπός όλων αυτών, είναι να δώσεις την ευκαιρία στο ενυδρείο σου να ισορροπήσει και να βρει ένα ρυθμό χωρίς να δέχεται συνέχεια μεγάλες αυξομειώσεις.  Έτσι πιστεύω ότι θα σταθεροποιηθεί και όλα θα πάνε καλά.  Βέβαια, πιστεύω ότι στο φυτεμένο πάντα θα έχουμε θέματα με κάποια άλγη.  Εγώ την περασμένη εβδομάδα ήμουν τίγκα στη gsa.  Αύξησα το enema cooper από 2.4ml σε 3 ml, καθάρισα τα τζάμια με μια κάρτα και ήδη αυτή την εβδομάδα είναι λίγο καλύτερα.  Έβγαλε πάλι βέβαια λίγο, θα καθαρίσω και αύριο πάλι και πιστεύω σιγά σιγά να φύγει.  Στη ludwigia επίσης μου φάνηκε ότι είχα λίγη bba, έριξα για 2 μέρες excel, έκοψα και μερικά φύλλα που φαινόντουσαν πιο προσβεβλημένα και τέλος.  Δε χρειάζεται να αλλάξω όλο το πρόγραμμα λίπανσης γιατί μπορεί να έχω χειρότερα αποτελέσματα.  Μπορεί επίσης αν δεν κάνεις τίποτα από τα 1,2,3 που σου έγραψα και εφαρμόσεις πιστά μόνο το 4 τα περισσότερα προβλήματα άλγης να λυθούν ή απλά να μειωθούν σε βαθμό που να μην ενοχλούν και να είναι διαχειρίσιμα.

 

Αυτά είναι κάποια από τα πράγματα που θα έκανα εγώ για να αντιμετωπίσω αυτή την κατάσταση με την πολύ μικρή εμπειρία που έχω.

Οι πιο έμπειροι σίγουρα θα σου πουν περισσότερα και για την ψαροσύνθεση (εγώ είμαι άσχετος ακόμα με αυτά) αλλά και με τον τρόπο αντιμετώπισης των άλγεων.

 

Ελπίζω να βοήθησα, άλλα πάνω από όλα να καταφέρεις να αντιμετωπίσεις και να διαχειριστείς τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις!:)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον avraamp

 

ερώτηση: ειναι απαραίτητη η ερυθρομυκίνη?

 

γιατί δεν πας σε 4 μέρες σκοτάδι? θα κάνει καλό και στην green beard

 

η μου ειπες οτι δεν μπορείς λόγο γέννας??

Link to comment
Share on other sites

 

  1. Τέλος ξεκινάς ένα πρόγραμμα λίπανσης, κατά τη γνώμη μου ΕΙ, κρατάς σταθερό το CO2, φωτισμό 8 ώρες την ημέρα, χωρίς να κάνεις σκαμπανεβάσματα στο φωτισμό με την έξτρα λάμπα led που έχεις.  Αν επίσης νομίζεις ότι φταίει η grolux, άλλαξέ τη για να είσαι σίγουρος (βάλε μία στα 6500Κ & μία στα 4000Κ)

 

χρυσός . πρώτον για το co2 και δεύτερον για τις λαμπες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...