Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

συμφωνώ με τον avraamp

ερώτηση: ειναι απαραίτητη η ερυθρομυκίνη?

γιατί δεν πας σε 4 μέρες σκοτάδι? θα κάνει καλό και στην green beard

η μου ειπες οτι δεν μπορείς λόγο γέννας??

Με το κυανό τα έχει ξαναπεράσει και η ερυθρομυκίνη ηταν η μόνη λύση, ούτως ή άλλως νομίζω η θεραπεία της περιλαμβάνει και συσκότιση.

ΥΓ: Κώστα το όνομά μου ειναι Αβραάμ, αλλά με φωνάζουν Μάκη, μπορείς να με λες και έτσι αν θες.:)

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Με το κυανό τα έχει ξαναπεράσει και η ερυθρομυκίνη ηταν η μόνη λύση, ούτως ή άλλως νομίζω η θεραπεία της περιλαμβάνει και συσκότιση.

ΥΓ: Κώστα το όνομά μου ειναι Αβραάμ, αλλά με φωνάζουν Μάκη, μπορείς να με λες και έτσι αν θες. :)

ok Μάκη

 

Χάρηκα ! :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν τρελάθηκα μια μέρα και πήγα και πήρα χημικά, το κυανοβακτήριο το έχω αντιμετωπίσει ξανά και η συσκότιση δεν με βοήθησε. Ο Μάκης τα ξέρει.

 

Αναγκάστηκα και πήγα σε ερυθρομυκίνη από την 1η φορά μετά την αποτυχημένη συσκότιση.

 

Στο θέμα της δυσκολίας που αντιμετωπίζω να ισορροπήσει το σύστημα παιζει πολύ μεγάλο ρόλο το ότι από εκεί που έχω 2 ψάρια βρίσκομαι με 50 , από τα 50 έχω 10 και από τα 10 2 και πάει λέγοντας.

 

Έχω έξτρα δυσκολία σε αντίθεση με άλλα φυτεμένα.

 

Φυσικά και κάτω από αυτές τις συνθήκες και πάλι μπορώ να τα καταφέρω. Απλά είναι πιο δύσκολο. Έχω κάνει πειράματα που απέτυχαν και η άλγη έβαλε και άλλα τρίποντα. Αλλά έτσι είναι αυτά.

 

Στην παρούσα φάση μπορώ με βεβαιότητα να σου πω πως δεν έπαιρνε το θέμα άλλη προσωρινή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλαρακια παρακολουθω το θεμα τοσο καιρο και λεω να μην γραψω αλλα βλεπω το μαξαρετε και το χετε κανει επιστημη.

Η ερυθρομικυνη ειναι η τελευταια λυση. Οταν εχεις δοκιμασει ολα τα αλλα και εχεις απελπιστει. Οχι οταν κανεις μια προσπαθεια με συσκοτιση κι αυτη οχι σωστα.

Η ψαροσυνθεση δεν εχει τιποτα απολυτως. Γιατι να την αλλαξει;

Το ενυδρειο θελει υπομονη και αγαπη και οχι βιασυνη και ξεροκεφαλια. Καλοι οι υπολογιστες λιπανσης και τα διαφορα gadget αλλα αν δεν ξερεις τι ζηταει το ενυδρειο σου δεν κανεις δουλεια.

Σας διαβαζω σε 2-3 θεματα 3-4 ατομα και βλεπω ατακες του στυλ αυξησε co2, χαμηλωσε φως, τοσα κελβιν, τοσα lumen, βαλε αυτο το υποστρωμα, ριξε καλιο, ριξε σιδηρο, μειωσε ασβεστιο κτλ κτλ και γενικα να φερνετε εναν πανικο! Ρε σεις ενυδρειο εχετε, οχι εργαστηρι πυρηνικων δοκιμων! Αφηστε τα ησυχα τα κακομοιρα και απλα απολαυστε και εκεινα θα σας "πουν" τι θελουν.

Πρωτα περπαταω και μετα τρεχω.

Δεν ξερω αν παρεξηγηθηκατε. Δεν τα λεω με κακια. Αλλα αν παρεξηγηθηκατε ελατε στην συγκεντρωση να σας τα πω κι απο κοντα.

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλαρακια παρακολουθω το θεμα τοσο καιρο και λεω να μην γραψω αλλα βλεπω το μαξαρετε και το χετε κανει επιστημη.

Η ερυθρομικυνη ειναι η τελευταια λυση. Οταν εχεις δοκιμασει ολα τα αλλα και εχεις απελπιστει. Οχι οταν κανεις μια προσπαθεια με συσκοτιση κι αυτη οχι σωστα.

Η ψαροσυνθεση δεν εχει τιποτα απολυτως. Γιατι να την αλλαξει;

Το ενυδρειο θελει υπομονη και αγαπη και οχι βιασυνη και ξεροκεφαλια. Καλοι οι υπολογιστες λιπανσης και τα διαφορα gadget αλλα αν δεν ξερεις τι ζηταει το ενυδρειο σου δεν κανεις δουλεια.

Σας διαβαζω σε 2-3 θεματα 3-4 ατομα και βλεπω ατακες του στυλ αυξησε co2, χαμηλωσε φως, τοσα κελβιν, τοσα lumen, βαλε αυτο το υποστρωμα, ριξε καλιο, ριξε σιδηρο, μειωσε ασβεστιο κτλ κτλ και γενικα να φερνετε εναν πανικο! Ρε σεις ενυδρειο εχετε, οχι εργαστηρι πυρηνικων δοκιμων! Αφηστε τα ησυχα τα κακομοιρα και απλα απολαυστε και εκεινα θα σας "πουν" τι θελουν.

Πρωτα περπαταω και μετα τρεχω.

Δεν ξερω αν παρεξηγηθηκατε. Δεν τα λεω με κακια. Αλλα αν παρεξηγηθηκατε ελατε στην συγκεντρωση να σας τα πω κι απο κοντα.

Send from the heart of the Amazonas

 

εντάξει

 

να βοηθήσουμε προσπαθούμε.

άλλα βρε Sturm μου γιατί βλέπεις τόσο καιρό το θέμα και δεν λες κάτι? δικαίωμα σου φυσικά ,

η αλήθεια σου είναι ότι μας τη είπες λιγουλάκι .

κάποιοι από εμάς είμαστε επαρχεία και δεν μπορούμε να έρθουμε στην συγκέντρωση δυστυχώς , γιαυτό περιμένουμε συμβουλές από εσάς τους έμπειρους .

Στην ουσία συμφωνώ μαζί σου. αλλά μη μας λες και πυρηνικούς επιστήμονες . πες μας απλά τι να κάνουμε . για βοήθεια γράφουμε εδώ και ξέρουμε ότι διαβάζουν και άλλοι τα ποστ μας, εδώ είμαστε για να μας συμβουλέψετε και να μας διορθώσετε. μη μας λέτε πυρηνικούς επιστήμονες γιατί έτσι μας φοβίζετε και διστάζουμε να γράφουμε , άσε που νιώθουμε και χαζοί.

 

καλό θα ήταν οι έμπειροι να έχουν λίγο παραπάνω κατανόηση, πιστεύω ότι και πολλοί από εσάς ήταν στη θέση μας, μη σας φαίνεται περίεργο, το συγκεκριμένο χόμπι είναι πολύ πολύπλοκο ώρες ώρες, και αν δε πάθεις δε θα μάθεις

 

φιλικά πάντα

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωστα οχι μονο εχω γραψει εδω αλλα εχει μαλλιασει και η γλωσσα μου να τα λεω. Ειδικα στο Ευθυμη του τα εχω πει και κατ ιδιαν!

Σας μαλωνω λιγουλακι ναι αλλα ποτε με κακια.

Το ενυδρειο ειναι πολυπλοκο ετσι κι αλλιως και γιαυτο και δεν χρειαζεται να το κανουμε πιο πολυπλοκο. Αν θελουμε βεβαια να το παμε ενα βημα πιο μπροστα πρεπει να μαθουμε πρωτα να περπαταμε και μετα να τρεχουμε.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλαρακια παρακολουθω το θεμα τοσο καιρο και λεω να μην γραψω αλλα βλεπω το μαξαρετε και το χετε κανει επιστημη.

Η ερυθρομικυνη ειναι η τελευταια λυση. Οταν εχεις δοκιμασει ολα τα αλλα και εχεις απελπιστει. Οχι οταν κανεις μια προσπαθεια με συσκοτιση κι αυτη οχι σωστα.

Η ψαροσυνθεση δεν εχει τιποτα απολυτως. Γιατι να την αλλαξει;

Το ενυδρειο θελει υπομονη και αγαπη και οχι βιασυνη και ξεροκεφαλια. Καλοι οι υπολογιστες λιπανσης και τα διαφορα gadget αλλα αν δεν ξερεις τι ζηταει το ενυδρειο σου δεν κανεις δουλεια.

Σας διαβαζω σε 2-3 θεματα 3-4 ατομα και βλεπω ατακες του στυλ αυξησε co2, χαμηλωσε φως, τοσα κελβιν, τοσα lumen, βαλε αυτο το υποστρωμα, ριξε καλιο, ριξε σιδηρο, μειωσε ασβεστιο κτλ κτλ και γενικα να φερνετε εναν πανικο! Ρε σεις ενυδρειο εχετε, οχι εργαστηρι πυρηνικων δοκιμων! Αφηστε τα ησυχα τα κακομοιρα και απλα απολαυστε και εκεινα θα σας "πουν" τι θελουν.

Πρωτα περπαταω και μετα τρεχω.

Δεν ξερω αν παρεξηγηθηκατε. Δεν τα λεω με κακια. Αλλα αν παρεξηγηθηκατε ελατε στην συγκεντρωση να σας τα πω κι απο κοντα.

Send from the heart of the Amazonas

Πες τα ρε εσύ Θοδωρή, συμφωνώ μαζί σου.

Ως προς την ψαροσύνθεση, το πρότεινα στο φίλο, γιατί 2 μήνες τώρα έχει τρελαθεί στις γέννες.  Τι θα κάνει με τόσα μικρά;

Link to comment
Share on other sites

Θα αφησει την φυση να παρει τον δρομο της.

Η αληθεια ειναι οτι θα πρεπει να διαλεξει που θελει να εστιασει. Στα ψαρια η τα φυτα. Φουλ φυτεμενο με δυσκολα φυτα δεν γινεται με τετοιου τυπου ψαρια. Συνηθως τα φυτεμενα γινονται με ψαρια που δεν προκαλουν ζημιες, κοπαδοψαρα δηλαδη μικρα και γαριδες.

Μην με καλοπιανεις εσυ. Εισαι ο πρωτος που θα τσιμπησω στη επομενη συγκεντρωση. Χαχαχα

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Θα αφησει την φυση να παρει τον δρομο της.

Η αληθεια ειναι οτι θα πρεπει να διαλεξει που θελει να εστιασει. Στα ψαρια η τα φυτα. Φουλ φυτεμενο με δυσκολα φυτα δεν γινεται με τετοιου τυπου ψαρια. Συνηθως τα φυτεμενα γινονται με ψαρια που δεν προκαλουν ζημιες, κοπαδοψαρα δηλαδη μικρα και γαριδες.

Μην με καλοπιανεις εσυ. Εισαι ο πρωτος που θα τσιμπησω στη επομενη συγκεντρωση. Χαχαχα

Send from the heart of the Amazonas

 

Χαχαχαχαχαχα!!

Θα έχουμε σεμινάριο Αμαζονίου;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ, έχω πει ουκ ολίγες φορές να αφήσει το ενυδρείο να ησυχάσει και απ ό,τι έχω καταλάβει κάποια πράγματα που του προτείνουμε δεν τα κάνει ενώ άλλα τα κάνει, απλά αποφασίζει σα να κάνει γκάλοπ, προσωπικά κάποιες φορές του πρότεινα συγκεκριμένες κινήσεις γιατί ο ίδιος πιέζει για βοήθεια και δεν θέλω να τον αφήσω αβοήθητο, απ την άλλη έχεις δίκιο πέφτουν πολλές απόψεις κι έχει μπερδευτεί. Σίγουρα θα πρέπει να μάθει το ενυδρείο του τι του ζητάει και τι όχι, από κει και πέρα όμως πρέπει οι πιο έμπειροι να δώσουν κάποιες ιδέες, οι περισσότεροι εδώ είναι σαν και μένα πρωτάρηδες στα φυτεμένα και απλά βοηθάμε με την μέχρι τώρα μικρή εμπειρία μας κι απλά περιμένουμε επιβεβαίωση ή όχι της πρότασής μας. Το φόρουμ αυτό το σκοπό έχει, την συμμετοχή όσο πιο πολλών ανθρώπων ώστε να βοηθήσουν με τη γνώση τους και την εμπειρία τους αυτούς που είναι πρωτάρηδες, εξάλλου "ένας γελάει τρελλός είναι, πολλοί γελάνε κάτι ξέρουν" λέει η παροιμία, δεν μπορούμε όμως και να μη συμμετέχουμε, είναι σα να αδιαφορούμε, πιστεύω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αγορίνες σας λέω κάτι και πρέπει να φύγω οπότε θα σας απαντήσω αργότερα.

 

Δυστυχώς το ενυδρείο θα το ξεστήσω και θα φτιάξω κάτι από την αρχή. Το λέω με βαριά καρδιά γιατί αυτούς τους μήνες κατέθεσα και κόπο αλλά αγάπησα και τα ψαράκια.

 

Σήμερα όμως έγινε κάτι το οποίο με τερματισε. Κάπως χάθηκαν όλα τα μωρά σχεδόν της 3ης γέννας. Έψαξα φίλτρα τίποτα. Μην σας τα πολύ λέω η θυληκιά κυκλοφορεί σε παράκρουση επιτίθεται στα πάντα, τον αρσενικό τον απομόνωσε σε μία γωνία χτυπημένο και έχει κάτσει σαν άγαλμα και γενικά επικρατεί μία κατάσταση που δεν με ηρεμεί αλλά ταυτόχρονα με στεναχωρεί.

 

Στα μείον θα βάλω τις απανωτές γέννες που πραγματικά με κουράσανε πολύ παιδιά γιατί τα ψαράκια δεν μπορώ να τα πιάσω και φτάνει η μέρα που τα προηγούμενα χτυπάνε τα επόμενα κλπ. 

Αυτή τη στιγμή έχω στο 2ο ενυδρείο 5 μικρά τα οποία σε λίγες μέρες θα αρχίσω να τους ψάχνω σπίτι. Ευτυχώς κατάφερα να τα πιάσω και να τα σώσω.

 

ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΑΦΗΝΩ ΤΙΣ ΑΛΓΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΑΝΟΒΑΚΤΗΡΙΟ , και το τονίζω το ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ γιατί ειλικρίνα είναι το τελευταίο πράγμα που με ενοχλεί στην παρούσα φάση. 

Οι αλγοκτόνες ταμπλέτες το μόνο που κατάφεραν ήταν να μου ξεκοκκινίσουν τα φυτά μου μέσα σε 24 ώρες.

Ειλικρινά όμως είναι το τελευταίο που με νιάζει. Αν βλέπατε τι επικρατεί τώρα στο ενυδρείο θα σας έπιανε στενοχώρια.

 

Θα φτιάξω κάτι από την αρχή , πιθανότατα φυτεμένο από το 0 , κοινωνικά είδη μέσα εύκολης συμβίωσης.

 

Οι κιχλίδες είναι εκπληκτικού ταμπεραμέντου και σε δένουν μαζί τους αλλά εγώ παρόλα αυτά τόσους μήνες δεν έχω καταφέρει να κάτσω απέναντι και να το απολαύσω. Πάνω που ερχόταν αυτή η στιγμή κάτι συνέβαινε και μου το χάλαγε.

Τώρα είναι ένα τρελαμένο ψάρι που κυκλοφορεί τριγύρω και σκοτώνει ότι δεν κατάφερα να πιάσω.

 

Σχετικά, με αυτά που γράφετε παραπάνω , με κάποια απαυτά, πρέπει να καταλάβετε πως η απότομη ιχθυοφόρτιση μου προκαλεί μεγάλη δυσκολία , μου αλλάζει τις τιμές, χαλάει συνέχεια την κυκλοφορία κλπ. Επίσης, οι πάρα πολλές διαφορετικές γνώμες με μπερδεύουν. Ε λοιπόν σας λέω πως έχω δοκιμάσει ότι μου έχετε πει ως τώρα κύριε Ρομπότη. Μπορεί να είναι σωστά αλλά σε εμένα δεν πέτυχαν.Όπως και άλλα.

 

Εσπασα ΡΕΚΟΡ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ σε 5 μήνες.

 

Αν έκανα λάθη; Φυσικά.  Βρες μου έναν που ξαφνικά ασχολείται με κάτι και δεν θα κάνει λάθη;;; Μέσα από αυτά δεν μαθαίνουμε;

 

Ίδιο λάθος δεν επανέλαβα ποτέ.

 

Πρέπει να σου πω πως σέβομαι την άποψη σου και λυπάμαι για αυτό που σου συνέβη αλλά αν μπούμε στον διάλογο του αν άφησα ήσυχο το ενυδρείο θα έρθουμε σε μία αντιπαράθεση 3000 ποστ τότε ας αφήσουμε εδώ το θέμα.

 

Τέλος, ο Θοδωρής μου έχει πει όλες τις σκληρές αλήθειες στα λάθη μου από τα πρώτα 5 ποστ που άνοιξα εδώ. Η βοήθεια του σε συνδιασμό με την ωμή αλήθεια με βοήθησε τουλάχιστον να διατηρώ "ευτυχισμένα" τα ψαράκια σε καθαρό νερό και χωρίς απώλειες. Εδώ δεν μίλαγε καθόλου γιατί διαφωνεί στην αναβάθμιση ένος φυτεμένου ενυδρείου σε επιστήμη. Εμένα προσωπικά με έχει βοηθήσει σε δεκάδες PM .

 

Λοιπόν , το καλύτερο που έχετε να κάνετε για εμένα αυτή τη στιγμή είναι να μου πείτε σε περίπτωση που γνωρίζετε για κάποιον χομπίστα που αγαπάει τα ψαράκια και θέλει 1 ζευγάρι . Το ίδιο ισχύει και για τα μικρά που έχω σώσει.

 

Για όλα τα υπόλοιπα, εδώ είμαστε και θα ανοίξω καινούργιο θέμα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος για αντιπαράθεση και είναι προφανές ότι με παρεξήγησες, δεν πειράζει είναι φυσικό ο γραπτός λόγος να παρερμηνεύεται, με στεναχωρεί αυτό που έγινε στο ενυδρείο σου όμως όπως και να το κάνεις η εικόνα που εμένα προσωπικά μου δημιουργήθηκε είναι ότι πειράζεις συνέχεια το ενυδρείο και μάλιστα τα κάνεις όλα ταυτόχρονα με αποτέλεσμα να μη μπορείς να καταλάβεις τι πραγματικά συμβαίνει, σίγουρα έχεις κι ένα δίκιο όταν παίρνεις 10 διαφορετικές απαντήσεις αλλά η ποικιλία προτάσεων είναι για να έχεις όλα τα δεδομένα και κρίνοντας εσύ απ την εικόνα του ενυδρείου σου να αποφασίσεις ποια είναι η σωστή λύση, κανείς δεν σε ανάγκασε να κάνεις κάτι, όλα είναι προτάσεις βάσει των δεδομένων που εσύ δίνεις. Οσο για τα π.μ που λες, ότι κάποιος σε βοηθάει με π.μ. δεν το θεωρώ σωστό, θα προτιμούσα τις προτάσεις - απόψεις να τις μοιραζόμαστε, ειδάλλως να μιλάμε όλοι εδώ με π.μ. να ρωτάω εγώ για παράδειγμα μόνο τον nicpapa ή το rastafarian, να παίρνω απαντήσεις κι εσάς να σας γράφω στα παλαιότερα των υποδημάτων μου. Τώρα το κύριε Ρομπότη (Ρομποτής παρεμπιπτόντως αφού τονίζεται στη λήγουσα) δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε, η ειρωνία είναι εμφανέστατη αλλά ξαναλέω ότι σε δικαιολογώ λόγω του ασαφές του γραπτού λόγου αλλά και της στεναχώριας σου γι αυτό που περνάς και σε καταλαβαίνω 100%. Το μόνο που μένει βέβαια από μένα είναι να μην ξανά σχοληθώ μαζί σου όχι για κανέναν άλλο λόγο γι αυτό μη βιαστείς να με παρεξηγήσεις, αλλά πιστεύω ότι σαν αρχάριος ίσως να σε οδήγησα κι εγώ σε λάθος αποφάσεις και νιώθω τρομερά ένοχος γι αυτό και σου ζητώ ταπεινά συγγνώμη. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα πμ δυστοιχος εχουν καψει πολυ κοσμο εδω μεσα...

Πατε και περνετε/δινετε βοηθειες με πμ,χωρις να σκεφτεστε οτι αυτο που λετε/σας λενε μπορει να ειναι και λαθος...

Συνεχιστε ετσι και οταν θα εχετε προβληματα και θα ανοιξετε θεμα για βοηθεια εδω,αντε εμεις να βγαλουμε ακρη τι εχετε πει και τι σας ειπαν στα πμ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To εχω πει καιρο τωρα...

Οπως και στα pm που δεχομαι...

Καλα αυτο με τα pm , εχει καναντησει κουραστικό....

Σε πολλα δεν απανταω καν, δεν μπορω να μπαινω στο φορουμ και να πρεπει να απανταω σε pms...

 

Ο φωτισμός, πολλοι βαζουνε φωτισμό χωρις να μπορουνε να τον υποστηριξουμε....

Γενικα αν θελει καποιος να πετυχει ενα καλο φυτεμενο , χωρις par meter στην ουσια δεν γινεται απλα παμε στα τυφλα.

Οποτε και θελει πειραματισμους....

 

Η λιπανση ειναι το ευκολοτερο μερος μιας και μπορουμε να υπολογισουμε και να μετρησουμε.

Και εγω κατα πολλες φορες προτεινω , αλλα μερικες φορες αναθεωρω...

 

Το co2 παλι μπορεις να βρεις την ισοροπια , ωστε ολα να ειναι ευχαριστημενα.

 

Αλλα ποσοι εκτος των παραπανω κρατανε και σταθερες τις αλλες μεταβολες στα φυτεμενα ?

Στο φυτεμενο γενικα πρεπει να εχουμε σταθερη φυτομαζα ωστε να μπορουμε να την υποστηριξουμε με τα παραπανω, φως co2 λιπανση.

Ποσοι καθαριζεται τα οργανικα?

Καθε ποτε κανετε σκουπα βυθου?

Γενικα τα οργανικα στον βυθο μονο προβλημα δημιουργουν σε ενα υψηλου φωτισμου ενυδρειου, συνηθως bba.

Τα φιλτρα?

 

 

Δυστηχως δεν υπαρχει κατι στανταρ ωστε να πετυχεις ενα ενυδρειο καθαρο και με καλη αναπτυξη.

Το φυτεμενο ενυδρειο , θελει συντηρηση ... δεν φτανουν μονο οι αλλαγες νερου.

 

Παρατηρω οτι.

Πχ . Οι περισσοτεροι θεωρητε το νερο δικτυου σαν στανταρ...

Αλλα ειστε σιγουροι οτι σας καλυπτει σωστα απο θεμα ca mg?

Μηπως περιεχει κατι αλλο που επηρεαζει τα φυτα ?

 

Καθε φυτο εχει και τις προτιμησεις του, γενικα τα περισοτερα φυτα προτιμουν χαμηλό kh 2-3 , και μια gh 3-5  με σωστη αναλογια ca : mg 3:1 ή 4:1.

 

Εγω  λογω οτι εχω πολυ σκληρο νερο χρησιμοποιω σχεδον μονο Αο .

 

Καθε μου ενυδρειο εχει διαφορετικες παραμετρους σε ολα... και δεν  μιλαω για ενα ενυδρειο αλλα για 13 ενυδρεια..

 

Οι αλγες παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν,δεν υπαρχει ενυδρειο διχως αλγες, το θεμα ειναι το ποσο εμεις τις περιοριζουμε.

Καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο, και τρεχει με διαφορετικες παραμετρους.

Τα βλεπω και εγω στα ενυδρεια μου. :)

 

Οποτε και ολες οι συμβουλες ειναι γενικες....

 

Μηπως τελικα οι ¨αλγοκτόνες ταμπλέτες¨εκαναν ολη την δουλεια?

Μηπως αν αφηνες μια λαμπα φθοριου δεν θα ειχες προβλημα?

Μηπως αν δεν το πειραζες τοσο πολυ, θα ειχε διαφορα?

Αυτο θα το καταλαβαινες μονο εσυ , κανενας αλλος....

Θελει πειραματισμο για να το πετυχεις ....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος για αντιπαράθεση και είναι προφανές ότι με παρεξήγησες, δεν πειράζει είναι φυσικό ο γραπτός λόγος να παρερμηνεύεται, με στεναχωρεί αυτό που έγινε στο ενυδρείο σου όμως όπως και να το κάνεις η εικόνα που εμένα προσωπικά μου δημιουργήθηκε είναι ότι πειράζεις συνέχεια το ενυδρείο και μάλιστα τα κάνεις όλα ταυτόχρονα με αποτέλεσμα να μη μπορείς να καταλάβεις τι πραγματικά συμβαίνει, σίγουρα έχεις κι ένα δίκιο όταν παίρνεις 10 διαφορετικές απαντήσεις αλλά η ποικιλία προτάσεων είναι για να έχεις όλα τα δεδομένα και κρίνοντας εσύ απ την εικόνα του ενυδρείου σου να αποφασίσεις ποια είναι η σωστή λύση, κανείς δεν σε ανάγκασε να κάνεις κάτι, όλα είναι προτάσεις βάσει των δεδομένων που εσύ δίνεις. Οσο για τα π.μ που λες, ότι κάποιος σε βοηθάει με π.μ. δεν το θεωρώ σωστό, θα προτιμούσα τις προτάσεις - απόψεις να τις μοιραζόμαστε, ειδάλλως να μιλάμε όλοι εδώ με π.μ. να ρωτάω εγώ για παράδειγμα μόνο τον nicpapa ή το rastafarian, να παίρνω απαντήσεις κι εσάς να σας γράφω στα παλαιότερα των υποδημάτων μου. Τώρα το κύριε Ρομπότη (Ρομποτής παρεμπιπτόντως αφού τονίζεται στη λήγουσα) δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε, η ειρωνία είναι εμφανέστατη αλλά ξαναλέω ότι σε δικαιολογώ λόγω του ασαφές του γραπτού λόγου αλλά και της στεναχώριας σου γι αυτό που περνάς και σε καταλαβαίνω 100%. Το μόνο που μένει βέβαια από μένα είναι να μην ξανά σχοληθώ μαζί σου όχι για κανέναν άλλο λόγο γι αυτό μη βιαστείς να με παρεξηγήσεις, αλλά πιστεύω ότι σαν αρχάριος ίσως να σε οδήγησα κι εγώ σε λάθος αποφάσεις και νιώθω τρομερά ένοχος γι αυτό και σου ζητώ ταπεινά συγγνώμη. 

Υπήρξε μία διάθεση ειρωνίας καλά διέκρινες. Με συγχωρείς αυτό δεν ανταποκρίνεται σε καμία περίπτωση στον χαρακτήρα μου απλώς μου έχεις δημιουργήσει την αίσθηση πως δεν θες να καταλάβεις ή δεν θες να αναγνωρίσεις πως αυτό που σου γράφω είναι έτσι όπως το λέω.

Όπως λες ο γραπτός λόγος παρεξηγείται πολύ εύκολα, οπότε μπορείς να καταλάβεις πως εύκολα μπορεί να έπεσες και εσύ στην παγίδα σχετικά με το κατά πόσο πειράζω το ενυδρείο.ή όχι. Όταν γράφω και ξαναγράφω για 1 θέμα και χρησιμοποιώ λέξεις "δοκίμασα" , "άλλαξα" κλπ τότε πολύ εύκολα μπορείς να σκεφτείς πως αυτός πειράζει συνέχεια το ενυδρείο. Δεν ξέρεις όμως ότι μπορεί να πέρασε ένας μήνας μέχρι εγώ να αποφασίσω να το πειράξω επειδή δεν πάει κάτι καλά. Και μετά δημιουργείται η εντύπωση πως βάζω μάσκα και βατραχοπέδιλα και κολυμπάω με τις αφρικάνες 1-2 φορές την ημέρα.

 

Είναι λάθος σου να λες πως αισθάνεσαι τρομερά ένοχος και να έχεις τύψεις επειδή προσπάθησες να συμβουλεύσεις. Όλες σου οι συμβουλές είναι καλοδεχούμενες. Αν κάποιες λειτουργήσουν και κάποιες όχι δεν ευθύνεται η συμβουλή αλλά ότι το κάθε ενυδρείο είναι ξεχωριστό. Έμπειροι άνθρωποι στα φυτεμένα ενυδρεία , όπως RASTAFARIAN, SOTIRIS, NICPAPA και άλλοι, μπορεί να δώσουν μία αντικειμενικά καλή συμβουλή και την επόμενη μέρα να αντικρίσεις έναν βούρκο. Αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να αισθανθούν ένοχοι για κάτι , γιατί αυτοί είπαν το πεπατημένο και αυτό που τους έχει υποδείξει η εμπειρία τους. Αν σε κάποιο ενυδρείο δεν λειτουργήσει αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

 

Οπότε εγώ σε ευχαριστώ για την προσπάθεια σου και τον χρόνο σου άσχετα αν κάτι έπιασε ή όχι. Αυτός είναι ο σκοπός του φόρουμ. Να βοηθάμε.

 

Σχετικά με τα προσωπικά μηνύματα αυτά είναι αναπόφευκτα μεταξύ των μελών καθώς δημιουργούνται διαπροσωπικές σχέσεις. Πολύ από τους προλαλήσαντες administrators και όχι μόνο μου έχουν απαντήσει σε προβληματισμούς μου μέσα από προσωπικό μήνυμα και αυτό είναι προς τιμήν τους. Από την πλευρά μου εγώ προσπαθώ να σεβαστώ την επιθυμία τους για δημόσια συζήτηση προκειμένου να παίρνουν τροφή και άλλα μέλη.

 

Nicpapa σχετικά με το Post σου , δεν μπορώ να κάνω αναφορά σε κάτι συγκεκριμένα. 13 ενυδρεία έχεις, όπως καταλαβαίνεις είμαστε χιλιόμετρα μακριά.

Σχετικά με  τις αλγοκτόνες αν εννοείς αν αυτές καθάρισαν το μεγαλύτερο μέρος των ψαριών (μωρών) , ίσως, ίσως και το φίλτρο ίσως και προηγούμενα μωρά να χτύπησαν γόνο.

 

Όπως και να χει, μετά από κάποιους μήνες πιστεύω ήρθε και η σειρά μου να απολαύσω λίγο το ενυδρείο :) Φτιάχνοντας κάτι που θα μου αρέσει αλλά θα με βοηθάει λίγο και εμένα να ανταπεξέρχομαι.

 

Πιστέψτε με αλλά το εγχείρημα που εγώ έχω κάνει εδώ κάποιους μήνες και έμπειρος ακόμα μπορεί να τα βρει σκούρα.

Ένα ενυδρείο 80% φυτεμένο με ψάρια που δεν βοηθούν το φυτεμένο , γεννάνε ασταμάτητα και ένα υπόστρωμα άχνης σχεδόν άμμου το οποίο τείνει να βγάζει κυανοβακτήριο ακόμα και τώρα που έχω διορθώσει όλους τους παράγοντες.

Δύσκολος συνδιασμός τα παραπάνω κυρίως για κάποιον που είχε 46 σελίδες και 350 πμ απορίες.

 

Νομίζω πως αυτό το θέμα πρέπει πλέον να κλείσει και να κοιτάξω μπροστά.

Ελπίζω 46 σελίδες κάπου να φανούν χρήσιμες σε άλλους και να αποφύγουν τυχόν λάθη ή να ακολουθήσουν κάτι σωστό.

 

Θα ανοίξω νέο θέμα , ξέρω πως θα είστε εκεί να βοηθήσετε και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...