Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

Και τα ψάρια; Λίγο χλώριο είναι αρκετό να τα εξαφανίσει. 

 

A ναι ρε εσύ, βάζουμε και ψάρια στα ενυδρεία :ballistic:  :ballistic:  :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι είχαν αυτιά τα ψάρια σου θα σε κοίταγαν τώρα μ ένα ύφος...  :growl: fish-angry-outline-vector-1510457.jpg fish-angry-outline-vector-1510457.jpgfish-angry-outline-vector-1510457.jpg

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Έπλυνα τον διαχυτή με χλωρίνη και πράγματι έγινε πεντακάθαρος.

 

Απλά μέσα βούλωσε με χλωρίνη και βλέπω μικρές φυσαλίδες χλωρίνης. Τον έβαλα και δουλεύει έξω από το νερό μήπως τις φτύσει και καθαρίσει.

 

Παίζει θέμα;

Δεν προλαβα να στο αναφερω αυτο ...

Πολλες φορες γεμιζει με χλωρινη το ποτηρακι.

Εχω εβαζα σε μια συριγα νερο με prime και συνδεα  την συριγγα με το ποτηρακι ή γεμιζα το σωλινακι και το εβαζα επανω στο μανομετρο για να το σπρωξει. :)

Ετσι εσπρωχνα το νερο μεσα και καθαριζε απο την χλρωρινη.

Το εχω δοκιμασει ετσι παρα πολες φορες , κυριωσς στα γαριδαδικα.

Link to comment
Share on other sites

Nα σου πω την αλήθεια το άφησα κανά 15λεπτο να δουλέψει εκτός νερού και μετά το έβαλα. Περάσαν ώρες και είναι όλα καλά..Πιστευώ δεν υπάρχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Σώστε με από αυτή την green beard δεν υπάρχει αυτό το πράγμα...

 

Δεν ξέρω τι να κάνω και αυξάνετα συνέχεια.

 

Μήπως να κάνω μία συσκότιση 3 ημερών;

Link to comment
Share on other sites

Είδες που σου είπα αν βρεις τρόπο πες μου και εμένα;

Δοκίμασε βρε να κλείσεις την grolux.

Link to comment
Share on other sites

Είδες που σου είπα αν βρεις τρόπο πες μου και εμένα;

Δοκίμασε βρε να κλείσεις την grolux.

Ρε συ δεν διαβάζω πουθενά πρόβλημα με την grolux.. Είναι ένα φάσμα που τα φυτά το εκμεταλεύονται πλήρως.

 

Ξέρεις μήπως η συσκότιση αν την σκοτώνει;

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος θα δοκιμάσω αυτό το algexit της easylife που υποτίθεται πως δεν αφήνει ούτε τον σπόρο μέσα.

 

Υποτίθεται είναι ασφαλές τι να πω τώρα δεν ξέρω. Απλά ίσως με αυτό κάνεις 1 reset και ξεκινήσεις πολύ απαλά τις λιπάνσεις κλπ.\

 

Γενικά κατά είμαι αυτών των προΪόντων αλλά ξέρω γω , 1 μήνα καθαρίζω την ίδια άλγη κάθε μέρα :P

 

To παραπάνω το προωθούν και ασφαλές ως προς τις γαρίδες και ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν προϊόν συντήρηση. Τώρα δεν έχω ιδέα αν κάνει να τους πιστέψω.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω grolux μπορώ άφοβα να πω: green beard έπιασα μόνο με υπερδοσολογία flourish, από τότε που το μείωσα στη μισή δόση έφυγε μόνη της σιγά σιγά χωρίς να αλλάξω κάτι στο πρόγραμμα της λάμπας, οπότε άποψή μου ότι δε φταίει η λάμπα, το πιο πιθανό είναι να είσαι κάπου λάθος στα λιπάσματα και δεν τα απορροφούν τα φυτά. 

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε ακόμα και χωρις να το ρίξω πάλι βγαίνει.

1/6 δόσης ρίχνω και πάλι τα ίδια ..

Και μάλιστα ΠΟΛΥ γρήγορα από τη μια μέρα στην άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν το απορροφάνε τα φυτά σου, θύμισέ μας το φωτισμό σου. 1/6 και πάλι είναι πολύ λίγο να μην το απορροφάνε τα φυτά, τι ύψος και τι ποσοστό φυτών έχεις;

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

56 w 80-85 καθαρά λίτρα , 35 πόντους ύψος από τα φώτα και το υπόστρωμα.

80% φυτεμένο

Τρελή ανάπτυξη , ΠΟΛΥ Καλα χρώματα Ολα.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αλήθεια μου εφ'όσον είναι ασφαλές εγώ λέω να κάνω μία επίθεση στην άλγη με το algae exit. 

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι ότι έχεις πολύ φωτισμό και λίγο διοξείδιο και με την προϋπόθεση ότι η διάρκεια του φωτισμού είναι 8 ώρες, δεν θα σε ρωτήσω πόσες φυσαλίδες ριχνεις γιατί δεν ξέρω αν έχουμε όλοι την ίδια διατομή στα λάστιχα και στο μπουρμπουληθομετρητή, επίσης δεν έχουμε την ίδια διάχυση, δεν έχουμε την ίδια κυκλοφορία και δεν ξέρουμε με ακρίβεια το pH, το drop checker είναι σχετικό γιατί πράσινο δείχνει και στα 30ppm αλλά και στα 12ppm. Αν έχεις σταθερή θερμοκρασία κοντά στους 25 βαθμούς, θα σου πρότεινα να αυξήσεις το διοξείδιο αλλά να το αφήσεις δύο εβδομάδες να δουλέψει παρακολουθώντας βέβαια μην κιτρινίσει το drop checker κι έχεις πρόβλημα. Θύμισέ μας σε όλους το πρόγραμμα λίπανσης που ακολουθείς και πιστεύω οι πιο έμπειροι από μένα να σε βοηθήσουν, εγώ μια γνώμη είπα απ την μικρή μου εμπειρία οπότε μη δίνεις και πολύ βάση παρά μόνο αν συμφωνήσουν κι άλλοι πιο έμπειροι σ αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω το άλλο; Έχεις 56 watt φωτισμό σε 80 λίτρα. Την grolux μην την υπολογίζεις, ζήτημα να δίνει 600 lumen.

Η juwel day δίνει 1200 lumen. Σύνολο έχεις 1800 lumen σε 80 λίτρα.

1800/80= 22.5 lumen ανά λίτρο.

Για δες εδώ που βρίσκεσαι:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/56782-o-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%B5%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85/

Πολύ χαμηλός φωτισμός. Δίνεις διοξείδιο, δίνεις λιπάσματα χωρίς φως.

Είναι σαν ένα ωραίο παράδειγμα που διάβασα: πατάς γκάζι χωρίς να αφήνεις συμπλέκτη.

Γι' αυτό λέω ότι τα watt ανά λίτρο δεν είναι σωστός τρόπος μέτρησης της έντασης. Βλέπεις; 24 watt η grolux, 24 watt και η juwel. Και όμως διπλάσια ένταση.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Σωστό κι αυτό, έχει όμως και πολύ χαμηλό ύψος, σκέτο το πολύ διοξείδιο μπορεί να ευνοήσει άλγες όπως η green beard?

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι ότι έχεις πολύ φωτισμό και λίγο διοξείδιο και με την προϋπόθεση ότι η διάρκεια του φωτισμού είναι 8 ώρες, δεν θα σε ρωτήσω πόσες φυσαλίδες ριχνεις γιατί δεν ξέρω αν έχουμε όλοι την ίδια διατομή στα λάστιχα και στο μπουρμπουληθομετρητή, επίσης δεν έχουμε την ίδια διάχυση, δεν έχουμε την ίδια κυκλοφορία και δεν ξέρουμε με ακρίβεια το pH, το drop checker είναι σχετικό γιατί πράσινο δείχνει και στα 30ppm αλλά και στα 12ppm. Αν έχεις σταθερή θερμοκρασία κοντά στους 25 βαθμούς, θα σου πρότεινα να αυξήσεις το διοξείδιο αλλά να το αφήσεις δύο εβδομάδες να δουλέψει παρακολουθώντας βέβαια μην κιτρινίσει το drop checker κι έχεις πρόβλημα. Θύμισέ μας σε όλους το πρόγραμμα λίπανσης που ακολουθείς και πιστεύω οι πιο έμπειροι από μένα να σε βοηθήσουν, εγώ μια γνώμη είπα απ την μικρή μου εμπειρία οπότε μη δίνεις και πολύ βάση παρά μόνο αν συμφωνήσουν κι άλλοι πιο έμπειροι σ αυτό. 

Kωνσταντίνε άκου.

 

Τώρα τρέχω  με 82 φισαλίδες/λεπτό και η ένδειξη είναι πράσινο ανοιχτό πάει προς κίτρινο.Οτιδήποτε παραπάνω μπορεί την ημέρα να μείνει πράσινο αλλά το βράδυ θα κιτρινίσει και τις φοβάμαι αυτές τις μεταβολές γιατί αν το pH μεταβάλεται μέρα-νύχτα αρκετά στο τέλος θα crasharoun τα ψαράκια. Το co2 το αύξησα προχτες προσπαθώντας να ακολουθήσω λίγο την βιβλιογραφία αντιμετώπισης.

 

Η κυκλοφορία μου είναι αρκετά καλή τώρα που δεν έχω και καλσόν (fluval 206). Η θερμοκρασία είναι μέρα νύχτα 25,5 βαθμούς. Ο φωτισμός 8ωρος με χρονοδιακόπτες.

 

Σχετικά με την λίπανση το πράγμα είναι λίγο άβυσσος. Και εξηγώ γιατί. 

 

Ξεκίνησα με το seachem dosing και έγινε fail καθώς πράσινη τριχοειδής πήγε να με καταπιεί. Πολύς σίδηρος και υψηλές δόσεις για το 90% των φυτεμένων δίνει η seachem. Καθαρίζω μηχανικά λέω θα πάμε με το 1/3 των δόσεων. Πάλι τα ίδια την επόμενη εβδομάδα. Οκ λέω θα πάμε με λιγότερο του 1/3 των δόσεων για σίδηρο και flourish και κάλιο, νιτρικά κανονικά. Πάλι ακριβώς τα ίδια την επόμενη εβδομάδα.

 

Αφού λοιπόν 1 μήνα με ταλαιπωρεί αυτή η κατάσταση την εβδομάδα τώρα που διανύουμε έχω ρίξει μόνο κάλιο και νιτρικά. Επειδή έχω πολλά κόκκινα φυτά θέλω να ρίξω δειλά δειλά σίδηρο αλλά με τόσες αποτυχίες στη λίπανση το φοβάμαι.

 

Τα φυτά δεν δείχνουν καμία έλειψη στοιχείων και πραγματικά χρειάζεται να κλαδεύω πολύ συχνά. 

 

Το κυανοβακτήριο δεν έχει εμφανιστεί ξανά και εκεί που πήγε να μείνει. Τα νιτρικά έχω καταφέρει να τα ξεκολήσω και να τα ανεβάσω (βοήθησε και η γέννα). Άρα τι μένει..; Κάπου υπάρχει μία τρύπα που μου το δημιουργεί αυτό.

 

Επειδή μετράω και σίδηρο και φωσφωρικά εκεί δεν είχα ποτέ θέμα να ξεπεράσω τα επιτρεπτά όρια. Κάτι άλλο εκμεταλεύεται αυτή η άλγη Κώστα.

 

Εγώ έχω σκεφτεί το εξής. Επειδή οι Ludwigies (γιατί για κάποιο λόγο αυτές αγαπά περισσότερο) στο τέλος θα πεθάνουν και είναι κρίμα γιατί αναπτύσσονται ραγδαία και κατακόκκινες, θα χρησιμοποιήσω το σκευάσμα ώστε να καθαρίσουν και παράληλα με αυτό θα ξεκινήσω μία πολύ μετρημένη λίπανση με πολύ μικρές δόσεις σε ΟΛΑ εκτός του καλίου και των νιτρικών που είναι σύμμαχοι. Κάπως έτσι το σκέφτομαι δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο στην παρούσα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω το άλλο; Έχεις 56 watt φωτισμό σε 80 λίτρα. Την grolux μην την υπολογίζεις, ζήτημα να δίνει 600 lumen.

Η juwel day δίνει 1200 lumen. Σύνολο έχεις 1800 lumen σε 80 λίτρα.

1800/80= 22.5 lumen ανά λίτρο.

Για δες εδώ που βρίσκεσαι:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/56782-o-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%B5%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85/

Πολύ χαμηλός φωτισμός. Δίνεις διοξείδιο, δίνεις λιπάσματα χωρίς φως.

Είναι σαν ένα ωραίο παράδειγμα που διάβασα: πατάς γκάζι χωρίς να αφήνεις συμπλέκτη.

Γι' αυτό λέω ότι τα watt ανά λίτρο δεν είναι σωστός τρόπος μέτρησης της έντασης. Βλέπεις; 24 watt η grolux, 24 watt και η juwel. Και όμως διπλάσια ένταση.

Το ύψος είναι χαμηλό και τα stem φυτά ακόμα πιο κοντά στο φως. Σκέψου πως η ανάπτυξη είναι πάρα πολύ γρήγορα. Φυτό όπως η glandulosa ludwigia Μου πνίξε το ενυδρείο σε 10 μέρες!!! Κλαδεύτηκε σήμερα.

 

Εγώ έχω και 3ο φωτιστικό όπου δεν το έχω ανοίξει υπό τον φόβο του πολύ υψηλού φωτισμού. Ίσως θα μπορούσα να το ανοίγω 1 με 2 ώρες max την ημέρα. Κάτι σαν μεσημέρι στη φύση ένα πράγμα. Είναι και αυτό μία ιδέα.

 

Θα μπορούσα βέβαια να πω ότι πάμε για 10 μέρες φουλ τα 3 φωτιστικά 8 ώρες την ημέρα. Αλλά το τόσο υψηλό φως για μένα προσωπικά ενέχει μεγαλύτερους κινδύνους.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Τότε κάτι ρίχνεις μάλλον παραπάνω κι ο φίλος έχει δίκιο, σε αναλογία lumen/lt είσαι χαμηλά οπότε δεν απορροφάνε τα φυτά τα λιπάσματα, βγάλε τη grolux και βάλε μία λάμπα πιο δυνατή σε ένταση και θα σου πρότεινα να πας σε πρόγραμμα λιπανσης ΕΙ, ρίχνεις απ όλα σε δόσεις να επαρκούν για τα φυτά και στο τέλος της εβδομάδας 50% ώστε να κάνεις restart, τώρα υποχρεωτικά θα πρέπει να πειράξεις το ενυδρείο αλλά δε γίνεται αλλιώς.  Ξεκίνα και εξέλ σε διπλή δόση, θα βοηθήσει πιστεύω, βασικά πρέπει να ξεκινήσεις το ενυδρείο απ την αρχή με άλλο πρόγραμμα λίπανσης, να δοκιμάσεις το ΕΙ που σου είπα πιο πάνω, πιστεύω θα βρεις την ησυχία σου, να ξηλώσεις τα προσβεβλημένα φυτά όπως έκανα εγώ, για 5-6 μέρες διπλή δόση εξέλ, απομάκρυνση μηχανικά ό,τι άλγη μπορείς, μια μεγάλη αλλαγή νερού και ξεκίνα. Αναψε και την τρίτη λάμπα αφού έχεις όπως λες και παρακολούθα για 2-3 εβδομάδες. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Τότε κάτι ρίχνεις μάλλον παραπάνω κι ο φίλος έχει δίκιο, σε αναλογία lumen/lt είσαι χαμηλά οπότε δεν απορροφάνε τα φυτά τα λιπάσματα, βγάλε τη grolux και βάλε μία λάμπα πιο δυνατή σε ένταση και θα σου πρότεινα να πας σε πρόγραμμα λιπανσης ΕΙ, ρίχνεις απ όλα σε δόσεις να επαρκούν για τα φυτά και στο τέλος της εβδομάδας 50% ώστε να κάνεις restart, τώρα υποχρεωτικά θα πρέπει να πειράξεις το ενυδρείο αλλά δε γίνεται αλλιώς. 

Έχω και την κίτρινη της Juwel που αποδίδει 1600 Lumen ώστε να έβαζα μπροστά την DAY πίσω την nature. Κάπως έτσι ξεκίνησα.

 

Αλλά πέραν του οπτικού το fasma της grolux είναι ιδανικό για φωτοσύνθεση.

 

Θες να ανοίξω για 10 μέρες 8 ώρες και τα 3 φωτιστικά να δούμε πως θα πάει; Υπόψιν πως όταν άναβε και το 3ο φωτιστικό με επισκέφτηκε το κυανοβακτήριο.

 

Για πες μου όμως και το άλλο. Πως έχω τόσο μεγάλη αναπτυξη και καλά χρώματα αν δεν αρκεί το φως; Το φως είναι το βασικότερο στοιχείο μεταβολισμού.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι αυτές οι ludwigia, η perennis έχει αρχίσει να γίνεται κατακόκκινη στα ψηλά σημεία, αλλά έχω αρχίσει ήδη να κλαδεύω από κάτω για να την κάνω να κοκκινίσει όλη, ενώ η mulerti είναι καταπράσινη και με φωτισμό κοντά στο 1w/l.  Μου δίνει την εντύπωση ότι ξεκινάει να κοκκινίζει από την κάτω μεριά το φύλλο της αλλά ακόμα δεν έχω δει τίποτα από πάνω που τη χτυπάει και το φως.

Ευθύμη τι πρόγραμμα λίπανσης χρησιμοποιείς και τι μετρήσεις παίρνεις σε φωσφορικά και σίδηρο;

Link to comment
Share on other sites

Ολα θέλουν ισσοροπία, θα πρέπει να την βρεις, διάβασε τι σου έγραψα πιο πάνω γιατί συμπλήρωσα στην επεξεργασία, εντοπίζω το λάθος στην λίπανση, δεν είμαι απόλυτος απλά μια γνώμη. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σήμερα έιχα κλαδέματα παρατηρήστε την riccia . Είναι 3ων εβδομάδων στην πέτρα πάνω και είχα δέσει λίγα κομματάκια.

 

Την έπνιξε κυριολεκτικά.

 

Δεν θέλω βέβαια να σας πω τι τράβηξα αφού την κλάδεψα από τα κομματάκια που "ξερνάει"

 

Εφόσον λοιπόν παιδιά βλέπω μεγάλη ανάπτυξη σε φυτά μεσαίων απαιτήσεων όπως η alternanthera rosanervig, η Ludwigia perrenis (που παρεμπιπτόντως Μάκη και εμένα έτσι συμπεριφέρεται δες την 2η φωτό)και η Ludwigia glandulosa , πως δεν αρκούν τα Lumen της grolux; 

 

Με λίγο φως θα είχα στάσιμα φυτά.

post-61846-0-26126000-1460664224_thumb.jpg

post-61846-0-40099200-1460664387_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τις άλγες, είναι ότι είμαστε σίγουροι ότι όλα τα κάνουμε σωστά. Δεν σε κατηγορώ, τα ίδια κάνω. Αλλά πρέπει να τα ξαναδούμε απ' την αρχή τα πράγματα και να μην έχουμε τίποτα δεδομένο. Σου έδειξα με στοιχεία ότι ο φωτισμός σου είναι αρκετά χαμηλός και μου λες ότι τα stem φυτά πάνε καλά! Ε φυσικό είναι, αφού ψηλώνουν και πλησιάζουν το φως. Αν σου δείξω φώτο με την limnophila sessiliflora μου τώρα που έχει πιάσει επιφάνεια, θα πας είναι η πιο τέλεια που έχεις δει. Γιατί έπιασε κορυφή και έχει ελάχιστη απόσταση απ' το φως. Δε σημαίνει όμως ότι τα κάνω όλα σωστά, γιατί και εγώ έχω green beard.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Ευθύμη εγώ έμπειρος δεν είμαι, έχω ενυδρείο μόνο 4 μήνες.  Μία συμβουλή θα σου δώσω όμως.  Άκου τις συμβουλές του Κώστα σε ότι αφορά τη λίπανση.  Εμένα ο Κώστας με καθοδηγεί από την αρχή που ξεκίνησα το φυτεμένο και μου πάει μια χαρά.  Έχω βέβαια και εγώ κάποια θεματάκια, όπως και ο Κώστας με το δικό του, όπως και όλοι πιστεύω με τα φυτεμένα.  Αυτή τη στιγμή έχω θέμα με τη green spot που δε λέει να σταματήσει να μου γεμίζει τα τζάμια καθώς και κάποια λίγα φυτά.  Επίσης τα έχω πάρει λίγο με τις ludwigia που δε λένε να γίνουν κατακόκκινες με τόσο φως.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...