Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

Το θέμα με τις άλγες, είναι ότι είμαστε σίγουροι ότι όλα τα κάνουμε σωστά. Δεν σε κατηγορώ, τα ίδια κάνω. Αλλά πρέπει να τα ξαναδούμε απ' την αρχή τα πράγματα και να μην έχουμε τίποτα δεδομένο. Σου έδειξαν με στοιχεία ότι ο φωτισμός σου είναι αρκετά χαμηλός και μου λες ότι τα stem φυτά πάνε καλά! Ε φυσικό είναι, αφού ψηλώνουν και πλησιάζουν το φως. Αν σου δείξω φώτο με την limnophila sessiliflora μου τώρα που έχει πιάσει επιφάνεια, θα πας είναι η πιο τέλεια που έχεις δει. Γιατί έπιασε κορυφή και έχει ελάχιστη απόσταση απ' το φως. Δε σημαίνει όμως ότι τα κάνω όλα σωστά, γιατί και εγώ έχω green beard.

Η alternanthera rosanervig και η bacopa compact είναι ένα με το έδαφος και τα φύλλα κοιτάνε το ταβάνι και αναπτύσσεται... Εννοώ πως είναι πολύ χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

Ολα θέλουν ισσοροπία, θα πρέπει να την βρεις, διάβασε τι σου έγραψα πιο πάνω γιατί συμπλήρωσα στην επεξεργασία, εντοπίζω το λάθος στην λίπανση, δεν είμαι απόλυτος απλά μια γνώμη. 

Ναι κάπου εκεί χάνεται το παιχνίδι δεν αντιλέγω. 

 

Πάντως οκ για το excel ίσως έχεις δίκιο και κάνει δουλειά (αν και το φοβάμαι λίγο για τα ζωντανά σε δόση χ2). 

 

Τα προσβεβλημένα όμως δεν είναι απαραίτητο να τα ξυλόσω. Αν αφαιρέσω μηχανικά και βρω την αιτία θα φύγει μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

Ευθύμη εγώ έμπειρος δεν είμαι, έχω ενυδρείο μόνο 4 μήνες.  Μία συμβουλή θα σου δώσω όμως.  Άκου τις συμβουλές του Κώστα σε ότι αφορά τη λίπανση.  Εμένα ο Κώστας με καθοδηγεί από την αρχή που ξεκίνησα το φυτεμένο και μου πάει μια χαρά.  Έχω βέβαια και εγώ κάποια θεματάκια, όπως και ο Κώστας με το δικό του, όπως και όλοι πιστεύω με τα φυτεμένα.  Αυτή τη στιγμή έχω θέμα με τη green spot που δε λέει να σταματήσει να μου γεμίζει τα τζάμια καθώς και κάποια λίγα φυτά.  Επίσης τα έχω πάρει λίγο με τις ludwigia που δε λένε να γίνουν κατακόκκινες με τόσο φως.

Δεν αντιλέγω ότι το ψάχνει , καθόλου δεν τον αμφισβητώ. Θα την δοκιμάσω την ΕΙ.

 

Κωνσταντίνε και αν άναβα για ασφάλεια 2 ώρες το 3ο φωτιστικό και όχι 8;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τις άλγες, είναι ότι είμαστε σίγουροι ότι όλα τα κάνουμε σωστά. Δεν σε κατηγορώ, τα ίδια κάνω. Αλλά πρέπει να τα ξαναδούμε απ' την αρχή τα πράγματα και να μην έχουμε τίποτα δεδομένο. Σου έδειξα με στοιχεία ότι ο φωτισμός σου είναι αρκετά χαμηλός και μου λες ότι τα stem φυτά πάνε καλά! Ε φυσικό είναι, αφού ψηλώνουν και πλησιάζουν το φως. Αν σου δείξω φώτο με την limnophila sessiliflora μου τώρα που έχει πιάσει επιφάνεια, θα πας είναι η πιο τέλεια που έχεις δει. Γιατί έπιασε κορυφή και έχει ελάχιστη απόσταση απ' το φως. Δε σημαίνει όμως ότι τα κάνω όλα σωστά, γιατί και εγώ έχω green beard.

Επίσης, ίσως πρέπει να δοκιμάσεις και αυτό που σου προτείνει ο Άγγελος.  Μία λάμπα του εμπορίου θα σου έρθει πολύ οικονομικά, πόσο μάλλον αν έχεις ήδη λάμπα για να βάλεις.  Ίσως αξίζει να το δοκιμάσεις και αυτό.  Αλλά κάνε υπομονή και περίμενε 2 με 3 εβδομάδες ίσως για να είσαι σίγουρος ότι θα κάνει δουλειά, αλλιώς αν δεν δεις αποτέλεσμα ή δεις να χειροτερεύει η κατάσταση πας για άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ίσως πρέπει να δοκιμάσεις και αυτό που σου προτείνει ο Άγγελος.  Μία λάμπα του εμπορίου θα σου έρθει πολύ οικονομικά, πόσο μάλλον αν έχεις ήδη λάμπα για να βάλεις.  Ίσως αξίζει να το δοκιμάσεις και αυτό.  Αλλά κάνε υπομονή και περίμενε 2 με 3 εβδομάδες ίσως για να είσαι σίγουρος ότι θα κάνει δουλειά, αλλιώς αν δεν δεις αποτέλεσμα ή δεις να χειροτερεύει η κατάσταση πας για άλλα.

Ερώτηση πάνω σε αυτό. 

 

Η nature που έχω πχ της Juwel και είναι αχρησιμοποιήτη. Βγάζει χ2 και παραπάνω φορές τα Lumen της grolux. Αλλά έχει 1 φάσμα το οποίο δεν ευνοεί τα φυτά σε σχέση με την grolux. 

 

Τι προτιμάμε σε αυτή την περίπτωση; Ένταση η φωτοσυνθετικό φάσμα;

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι τι λάμπες έχεις πάνω, αλλά όσο έχω διαβάσει βλέπω ότι προτείνουν κατάλληλες για φυτεμένο 4000Κ έως 4500Κ για πίσω και 6500Κ για μπροστά.

Εγώ έχω βάλει 2*4000Κ και 2*6500Κ.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το θέμα του φωτισμού που σου έβαλα. Πρώτα βάζουμε τα βασικά kelvin και μετά παίζουμε με τις λάμπες. Εσύ δεν έχεις ούτε 1 με τα βασικά φάσματα.

Τα φυτά φωτοσυνθέτουν όταν υπάρχει φως. Ανάλογα το μήκος κύματος απορροφούν πολύ ή λίγο. Δεν σημαίνει ότι φυτά χωρίς grolux δεν φωτοσυνθέτουν.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Ευθύμη εγώ έμπειρος δεν είμαι, έχω ενυδρείο μόνο 4 μήνες.  Μία συμβουλή θα σου δώσω όμως.  Άκου τις συμβουλές του Κώστα σε ότι αφορά τη λίπανση.  Εμένα ο Κώστας με καθοδηγεί από την αρχή που ξεκίνησα το φυτεμένο και μου πάει μια χαρά.  Έχω βέβαια και εγώ κάποια θεματάκια, όπως και ο Κώστας με το δικό του, όπως και όλοι πιστεύω με τα φυτεμένα.  Αυτή τη στιγμή έχω θέμα με τη green spot που δε λέει να σταματήσει να μου γεμίζει τα τζάμια καθώς και κάποια λίγα φυτά.  Επίσης τα έχω πάρει λίγο με τις ludwigia που δε λένε να γίνουν κατακόκκινες με τόσο φως.

Δεν κανει το εντονο φως τα φυτα κοκκινα.. :)

Αν ητανε ετσι γιατι τα φυτα οταν ειναι emersed, στο εντονο φως του ηλιου δεν ειναι κοκκινα?

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το θέμα του φωτισμού που σου έβαλα. Πρώτα βάζουμε τα βασικά kelvin και μετά παίζουμε με τις λάμπες. Εσύ δεν έχεις ούτε 1 με τα βασικά φάσματα.

Άμα είναι να βάλω 6500 και 400 +-500 τότε θα πρέπει να αγοράσω 2 νέες λάμπες.

 

Παρεμπιπτόντως όταν ανοίγει το 3ο φωτιστικό ξεκινάνε τα φυτά ένα αφάνταστο pearling σαν να πυροβολούνε φισαλίδες. Αλλά τα ψάρια μου χάνουν αυτομάτως τα χρώματα τους και κάπου εκεί καταλαβαίνω πως το φως έγινε πολύ.

 

Δεν μου απάντησε κάποιος. Αν πειραματιζόμουν με το 3ο φωτιστικό ως εξής:

 

Να ανοίγει παράληλα με τις 2 λάμπες για 2 ώρες την ημέρα μέσα στην φωτοπερίοδο. Κάτι δηλαδή σαν μεσημέρι σε φυσικό περιβάλλον. Αυτό δεν είναι εφικτό; Έτσι και θα έχω boost και θα ξεκουράζονται τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει το εντονο φως τα φυτα κοκκινα.. :)

Αν ητανε ετσι γιατι τα φυτα οταν ειναι emersed, στο εντονο φως του ηλιου δεν ειναι κοκκινα?

Τι μπορεί να φταίει οπότε;  Θα πρέπει να αυξήσω το σίδηρο;

Τώρα ρίχνω flourish γενικό 3*0.8ml & seachem iron 3*1,5ml.

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορεί να φταίει οπότε;  Θα πρέπει να αυξήσω το σίδηρο;

Τώρα ρίχνω flourish γενικό 3*0.8ml & seachem iron 3*1,5ml.

Η perrenis δεν γίνεται τελείως κόκκινη πάντα λίγο θα μωβίζει Μάκη.

 

Ο σίδηρος αν αυξηθεί καλύτερα να μετρηθεί πρώτα.

 

Απαντήστε μου και στο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Η perrenis δεν γίνεται τελείως κόκκινη πάντα λίγο θα μωβίζει Μάκη.

 

Ο σίδηρος αν αυξηθεί καλύτερα να μετρηθεί πρώτα.

 

Απαντήστε μου και στο παραπάνω.

Καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος σε αυτό.  Εγώ σου λέω τι έκανα βάση αυτών που διάβασα.  Δες και το άρθρο που σου έστειλε ο Άγγελος πρέπει να λέει τα ίδια, φωτισμός για φυτεμένο 4000Κ & 6500Κ.

Ακόμα και 2 λάμπες να πάρεις δε θα σου στοιχίσουν ακριβά.  Γνώμη μου ίσως να πρέπει να το δοκιμάσεις.  Όπως ίσως να πρέπει να ψαχτείς λίγο και με το πρόγραμμα της λίπανσης που εφαρμόζεις.  Δεν ξέρω ποιο είναι, μπορεί να είναι και σωστό, απλά ψάξ' το λίγο με κάποιον που ξέρει ή δοκίμασε κάτι διαφορετικό.

Άπλά ότι και να εφαρμόσεις κάνε υπομονή και άσε το ενυδρείο να ισορροπήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος σε αυτό.  Εγώ σου λέω τι έκανα βάση αυτών που διάβασα.  Δες και το άρθρο που σου έστειλε ο Άγγελος πρέπει να λέει τα ίδια, φωτισμός για φυτεμένο 4000Κ & 6500Κ.

Ακόμα και 2 λάμπες να πάρεις δε θα σου στοιχίσουν ακριβά.  Γνώμη μου ίσως να πρέπει να το δοκιμάσεις.  Όπως ίσως να πρέπει να ψαχτείς λίγο και με το πρόγραμμα της λίπανσης που εφαρμόζεις.  Δεν ξέρω ποιο είναι, μπορεί να είναι και σωστό, απλά ψάξ' το λίγο με κάποιον που ξέρει ή δοκίμασε κάτι διαφορετικό.

Άπλά ότι και να εφαρμόσεις κάνε υπομονή και άσε το ενυδρείο να ισορροπήσει.

Ναι , μία βοήθεια σε αυτό είναι άκρως επιθυμητή γιατί αν μπορώ να το κάνω αυτό θα συνδιάσω 2 παράγοντες που είναι σημαντικοί με τα ψάρια πρώτα και μετά με τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,εχω την εντυπωση πως καθε αλλαγη που κανουμε σε φωτισμο ή σε προγραμμα λιπανσης θελει απο 1-2 μηνες για να αποκατασταθει η ισσοροπια στο ενυδρειο και να αρχισουμε να βλεπουμε αποτελεσματα.Μην περιμενετε σε λιγες μερες να βγαλετε συμπερασματα για το τι φταιει.Οι πολλες αλλαγες και δοκιμες ειναι η αιτια της αλγης και του στρεσαρισματος των ψαριων.Θελει χρονο και πολυ υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,εχω την εντυπωση πως καθε αλλαγη που κανουμε σε φωτισμο ή σε προγραμμα λιπανσης θελει απο 1-2 μηνες για να αποκατασταθει η ισσοροπια στο ενυδρειο και να αρχισουμε να βλεπουμε αποτελεσματα.Μην περιμενετε σε λιγες μερες να βγαλετε συμπερασματα για το τι φταιει.Οι πολλες αλλαγες και δοκιμες ειναι η αιτια της αλγης και του στρεσαρισματος των ψαριων.Θελει χρονο και πολυ υπομονη.

Μαγος εισαι...

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορεί να φταίει οπότε;  Θα πρέπει να αυξήσω το σίδηρο;

Τώρα ρίχνω flourish γενικό 3*0.8ml & seachem iron 3*1,5ml.

Aν δεις τα γαριδαδικα μου εχω μονο μια λαμπα 6,500 k.

Γιατι ομως τα φυτα ειναι κατακοκκινα?

Καθε φυτο εχει και τις απαιτησεις του, σε gh po4 fe.

Γενικα ισχυει , οτι  τα κοκκινα φυτα στα ενυδρεια , κοκκινιζουν περισσοτερο , οταν εχουμε σταθερα χαμηλα no3 , δεν χρειαζεται να εχουμε υψηλο φωτισμό για να κανουμε το φυτο κοκκινο. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,εχω την εντυπωση πως καθε αλλαγη που κανουμε σε φωτισμο ή σε προγραμμα λιπανσης θελει απο 1-2 μηνες για να αποκατασταθει η ισσοροπια στο ενυδρειο και να αρχισουμε να βλεπουμε αποτελεσματα.Μην περιμενετε σε λιγες μερες να βγαλετε συμπερασματα για το τι φταιει.Οι πολλες αλλαγες και δοκιμες ειναι η αιτια της αλγης και του στρεσαρισματος των ψαριων.Θελει χρονο και πολυ υπομονη.

Εγω θα ελεγα οτι σε μια εβδομαδα , εχουμε εμφανες αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Aν δεις τα γαριδαδικα μου εχω μονο μια λαμπα 6,500 k.

Γιατι ομως τα φυτα ειναι κατακοκκινα?

Καθε φυτο εχει και τις απαιτησεις του, σε gh po4 fe.

Γενικα ισχυει , οτι  τα κοκκινα φυτα στα ενυδρεια , κοκκινιζουν περισσοτερο , οταν εχουμε σταθερα χαμηλα no3 , δεν χρειαζεται να εχουμε υψηλο φωτισμό για να κανουμε το φυτο κοκκινο. :)

Εγώ εφόσον έχω υψηλό φωτισμό θα πρέπει να έχω σταθερά υψηλά NO3, δηλαδή 15ppm είναι καλά ή πρέπει να αυξήσω;

GH μέτρησα εχθές και είχα 10.  Μήπως λοιπόν οφείλεται σε po4 & fe?  Να σου τονίσω ότι η ludwigia perrenis από τη μέση και πάνω έχει γίνει κατακόκκινη, η rotala rotundufolia που είναι δίπλα, παρ' όλο που ακόμα δεν είναι πολύ ψηλή έχει ήδη αρχίσει να παίρνει χρώμα στα πάνω φύλλα και η altenanthera reineckii mini έχει αρχίσει να παίρνει αρκετό χρώμα (ένα περίεργο μπορντό προς μοβ).  H ludwigia mulerti από την άλλη, όταν μου την έδωσαν ήταν κατακόκκινη, πριν βάλω δυνατό φωτισμό και co2 και μετά από λίγο καιρό πρασίνισε.  Τώρα δε λέει να κοκκινίσει με τίποτα.  Τα φύλλα της από την πάνω μεριά είναι καταπράσινα, από την κάτω αντίθετα όταν τα κοιτάζω μου φαίνεται ότι έχουν ένα αχνό κόκκινο χρώμα.  Εσύ σαν πιο έμπειρος τι λες, αφού το gh μου νομίζω είναι υψηλό, μπορεί να φταίει po4 & fe?  Μήπως για αυτό έχω αρχίσει να γεμίζω και green spot;

Link to comment
Share on other sites

Eγώ εδώ θα τονίσω αυτό που λέμε συχνά πυκνά πως κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό.

 

Εμένα οι alternantheres είναι κατακόκκινες ρίξω δεν ρίξω σίδηρο. Το ίδιο και οι Ludwigies.

 

Από την άλλη όμως έχω φυτό όπως η rotala rotundifolia η οποία δεν λέει να αλλάξει χρώμα με τίποτα. Πιθανότατα να ισχύει αυτό που λέει η τρόπικα πως αλλάζει όταν πεινάσει.

 

 Τώρα παλεύω να κάνω ροζ την polysperma rosanervig. Θα δούμε αν θα τα καταφέρω και πόσο θα πάρει.

 

Σχετικά με τα χρώματα πάντως κάποια φυτά συμπεριφέρονται διαφορετικά στα χαμηλά νιτρικά και διαφορετικά στα ψηλότερα.

 

Δοκίμασε να την κλαδέψεις συχνά. Έχω παρατηρήσει διαφορές και εντονότερα χρώματα μετά το κλάδεμα.

 

Επειδή ούτε φως χρειάζεσαι αλλά ούτε τίποτα. Αν τα κάνεις όλα και απλά το φυτό δεν λέει να προσαρμοστεί και να επιδείξει το 100% των δυνατοτήτων του μην απογοητευτείς. επειδή είναι πολλοί παράγοντες που πχ ούτε ο Nic δεν κάθεται να υπολογίσει , ακόμα και ένα ενυδρείο  του συγχωρεμένου του Αμάνο μπορεί να φιλοξενήσει φυτά που για κάποιον λόγο να μην αποδίδουν 100% αυτό που μπορούν.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εφόσον έχω υψηλό φωτισμό θα πρέπει να έχω σταθερά υψηλά NO3, δηλαδή 15ppm είναι καλά ή πρέπει να αυξήσω;

GH μέτρησα εχθές και είχα 10.  Μήπως λοιπόν οφείλεται σε po4 & fe?  Να σου τονίσω ότι η ludwigia perrenis από τη μέση και πάνω έχει γίνει κατακόκκινη, η rotala rotundufolia που είναι δίπλα, παρ' όλο που ακόμα δεν είναι πολύ ψηλή έχει ήδη αρχίσει να παίρνει χρώμα στα πάνω φύλλα και η altenanthera reineckii mini έχει αρχίσει να παίρνει αρκετό χρώμα (ένα περίεργο μπορντό προς μοβ).  H ludwigia mulerti από την άλλη, όταν μου την έδωσαν ήταν κατακόκκινη, πριν βάλω δυνατό φωτισμό και co2 και μετά από λίγο καιρό πρασίνισε.  Τώρα δε λέει να κοκκινίσει με τίποτα.  Τα φύλλα της από την πάνω μεριά είναι καταπράσινα, από την κάτω αντίθετα όταν τα κοιτάζω μου φαίνεται ότι έχουν ένα αχνό κόκκινο χρώμα.  Εσύ σαν πιο έμπειρος τι λες, αφού το gh μου νομίζω είναι υψηλό, μπορεί να φταίει po4 & fe?  Μήπως για αυτό έχω αρχίσει να γεμίζω και green spot;

Oπως ειπα και παραπανω...

καθε φυτο εχει τις ιδιαιτεροτητες του , δεν μπορεις εσυ αντε με γενικες παραμετρους να εχεις ολα τα φυτα ευχαριστημενα...

Η perenis  - ludwigia glandulosa γινεται μωβ , και οχι κοκκινη.

Οπως ειπα και παραπανω, αν θελεις κοκκινα φυτα, χαμηλωσε τα νιτρικα σε τετοιο βαθμο ωστε να μην εχεις ελλειψεις...

Link to comment
Share on other sites

Oπως ειπα και παραπανω...

καθε φυτο εχει τις ιδιαιτεροτητες του , δεν μπορεις εσυ αντε με γενικες παραμετρους να εχεις ολα τα φυτα ευχαριστημενα...

Η perenis  - ludwigia glandulosa γινεται μωβ , και οχι κοκκινη.

Οπως ειπα και παραπανω, αν θελεις κοκκινα φυτα, χαμηλωσε τα νιτρικα σε τετοιο βαθμο ωστε να μην εχεις ελλειψεις...

Θα ανεβάσω και φωτό αύριο να δεις, η perenis σε κάποια σημεία έχει και μωβ, τα φύλλα πιο χαμηλά ειναι ακόμα πράσινα με σημάδια να παίρνουν χρώματα σιγά σιγά.

Άρα θα πρέπει να χαμήλωσω τα νιτρικά σε σημείο που να μην έχω ελλείψεις αλλά ούτε και πλεόνασμα νιτρικών στο τέλος της εβδομαδας για να δω χρώματα στη mulerti? Μια μέτρηση με 10ppm νιτρικά θα ειναι καλά;

Link to comment
Share on other sites

Απ τη στιγμή που υπάρχουν κι άλλα φυτά γύρω γύρω και δεν παίρνει φως από παντού το φυτό είναι αδύνατο να κοκκινίσει. Εμένα μου συμβαίνει το ίδιο με σένα, απ τη μέση και κάτω το φυτό είναι πράσινομωβ κι είναι φυσικό αφού είναι στη σκιά, απ τη μέση και πάνω κι όσο ανεβαίνει προς το φως είναι κόκκινομωβ. Νιτρικά τα κρατάω στις χαμηλότερες τιμές της ΕΙ, πάντα μετράω 10, αν αρχίσω να μετράω παραπάνω που σημαίνει μακρόχρονη συσσώρευση ρίχνω τη μισή δοσολογία για μία εβδομάδα. Πάντως τώρα κρατώντας ένα μικρό κομμάτι ceratopteris thalictroides στην επιφάνεια δεν αφήνει να συσσωρευτούν τα νιτρικά, μετράω πάντα λίγο πριν την αλλαγή οριακά 10 νιτρικά. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα οτι σε μια εβδομαδα , εχουμε εμφανες αποτελεσματα.

Νικο πρεπει να εχεις μεγαλη εμπειρια και να ξερεις να διαβαζεις πολυ καλα τις ελλειψεις των φυτων σου για να δεις γρηγορα αποτελεσματα και να εισαι σιγουρος και τι αλλαγες πρεπει να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσω και φωτό αύριο να δεις, η perenis σε κάποια σημεία έχει και μωβ, τα φύλλα πιο χαμηλά ειναι ακόμα πράσινα με σημάδια να παίρνουν χρώματα σιγά σιγά.

Άρα θα πρέπει να χαμήλωσω τα νιτρικά σε σημείο που να μην έχω ελλείψεις αλλά ούτε και πλεόνασμα νιτρικών στο τέλος της εβδομαδας για να δω χρώματα στη mulerti? Μια μέτρηση με 10ppm νιτρικά θα ειναι καλά;

Επισυνάπτω και τις φωτό, στις 2 τελευταίες φαίνεται η καταπράσινη ludwigia και τα φύλλα από κάτω που δείχνουν λίγο κόκκινα.  Από πάνω όμως τίποτα...

Επίσης η gsa σε πρώτο πλάνο :bigemo_harabe_net-168:  :bigemo_harabe_net-86:

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Έτσι έγιναν οι δικές μου στο 15άρι που είχα, τις πήρα κόκκινες και σιγά σιγά έχαναν το χρώμα τους. Πιστεύω είναι θέμα χαμηλού φωτισμού. Με 36watt στα 120 λίτρα σίγουρα! Και είναι και Τ8.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...