Jump to content

Ερωτήσεις για στήσιμο Αφρικάνικου (Malawi).


Λάμπρος.Τ

Recommended Posts

Δεν φτιαχνω μικρουλια. Εχω 6 γυαλες και καθονται.

Μια 25αρα, μια 60αρα, τρεις 120αρες και μια 400αρα. Τα παντα εχω, χωρο και γυναικα με καταννοηση δεν εχω. Χαχαχαχα.

Send from the heart of the Amazonas

Συμπάσχω!!!!  (εμένα μου λείπει μια 120αρα) 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας. Το νέο ενυδρείο ήρθε και συναρμολογήθηκε με τη βοήθεια του φίλου Θοδωρή. Αυτή τη στιγμή είμαι στην διαδικασία των τελευταίων λεπτομερειών. Πιστεύω μέχρι την άλλη Παρασκευή να είμαι κομπλέ και να σας κάνω την παρουσίαση μαζί με φωτογραφίες από την διαδικασία. Θα στείλω φωτογραφία σε λίγο του ...."βοηθού" εν ώρα εργασίας για να πάρετε μια πρώτη εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω λίγο ανάποδα βάζωντας φωτό από το πως είναι τώρα το ενυδρείο.

post-61631-0-06286700-1454173564_thumb.jpg

 

Σαφέστατα θα ακολουθήσουν και άλλες φωτογραφίες με πρώτο και καλύτερο το συνεργάτη μου στο στήσιμο......

 

post-61631-0-15611900-1454173657_thumb.jpg

 

χαχαχαχαχαχαχαχα...................

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τεντωσες ρε φιλε! Χαχαχαχα

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Sturm, έχεις φάτσα ενυδρειόφιλου! χαχαχαχαχα

Έγινε επεξεργασία - DEX
Link to comment
Share on other sites

Αστα φιλε για πολυ ιδρωτα μιλαμε.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Το Fluval 406, (κάποιος που το έχει) του κάνει έντονο βουητό? Δεν ακούγεται σαν να χτυπάει κάτι.Αλλά το βουητό που ακούγεται όταν δουλεύει είναι πολύ έντονο. Ετσι κάνει κανονικά? Σημείωση τους κάδους τους έχω άδειους μόνο με άνθρακα για να μαζέψω τα σκουπίδια και ότι άλλο παίζει μέσα στο πρώτο νερό.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα Safarpn, δεν κάνει κροτάλισμα αλλά πολυ δυνατο βουητό. Πως κάνουν κάποια ψυγεία? ε, κάπως έτσι. Ειναι λογικό ? ετσι κάνει?

Link to comment
Share on other sites

οχι τίποτε αλλο αλλά η γυναίκα μου λίγο θέλει να το σεντράρει μαχί με εμένα από κάτω. Εφαγε που έφαγε το 300λιτρο στο σαλόνι (το πηγα λαου λαου) αλλά το θόρυβο δεν θα τον φάει με τίποτε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει αερα μεσα.

 

Κουνησε το δυνατα και αν δεν αρχισει να βγαινει ο αερας (που σημαινει οτι καπου εχει εγκλωβιστει,ισως σε καποια κουρμπα του λαστιχου) αδειασε τον καδο και τα δυο λαστιχα και γεμισε το με αναροφηση.Ρουφηξε δηλαδη δυνατα απο το λαστιχο της εξαγωγης (προς το ενυδρειο) ενω το εχεις στην πριζα (δεν καιγεται) ωστε να φυγει ολος ο αερας και να ερθει νερο.

 

Υπαρχει και αλλος τροπος αν σιχαινεσαι να ρουφηξεις απο το λαστιχο για να το γεμισεις χωρις να κρατησει αερα αλλα ειναι λιγο πιο περιεργος και δεν ξερω στο φλουβαλ αν σε βοηθησουν οι βανες γιατι αν δεν κανω λαθος κλεινουν και οι δυο μαζι.

Αν οχι τοτε κανε το εξης.

Αδειασε τον καδο και τον σωληνα εξαγωγης (προς το ενυδρειο) και ασε γεματο με νερο τον σωληνα που παει προς το φιλτρο με κλειστο διακοπτη (και να εχει εδω τον αερα θα τον σπρωξει με δυναμη οποτε δεν μας νοιαζει,αρκει να εχει νερο να πεσει με φορα στον αδειο καδο). Μετα εχοντας ανοιχτο τον διακοπτη προς το ενυδρειο και αδειο τον καδο (ωστε να μην βρει αντισταση ο αερας ανεβαινοντας σε νερο) ανοιγεις την βανα της εισαγωγης προς το φιλτρο και περιμενεις να γεμισει με νερο το φιλτρο αφου το βαζεις στην πριζα.Κουνας λιγο και ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Καινουριο φιλτρο τι μπορει να εχει παθει ρε Πανο?

Κατα πασα πιθανοτητα δεν γεμισε σωστα και εγκλωβιστηκε αερας.

 

Κανα δυο φορες και το δικο μου μετα απο βιαστικο καθαρισμα-γεμισμα εκανε θορυβο αλλα συνηθως οταν εχει αερα και το δικο μου βουητο κανει,δεν εχω ακουσει ποτε κροταλισμα.

Link to comment
Share on other sites

Καινουριο φιλτρο τι μπορει να εχει παθει ρε Πανο?

Κατα πασα πιθανοτητα δεν γεμισε σωστα και εγκλωβιστηκε αερας.

 

Κανα δυο φορες και το δικο μου μετα απο βιαστικο καθαρισμα-γεμισμα εκανε θορυβο αλλα συνηθως οταν εχει αερα και το δικο μου βουητο κανει,δεν εχω ακουσει ποτε κροταλισμα.

Αργύρη, απλά οι περισσότερες γυναίκες (και η δικιά μου πρώτη) ψάχνουν αφορμή να φύγει το "κωλοενυδρείο" από τα πόδια τους. Εκεί θα μπορούσαν να αποικίσουν πχ περισσότερα καλλυντικά και μπιζού... χαχαχαχαχα. Τα οποία πολλαπλασιάζονται πιο γρήγορα και από nitrosomonas σε ενυδρείο με δίσκους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αργύρη, απλά οι περισσότερες γυναίκες (και η δικιά μου πρώτη) ψάχνουν αφορμή να φύγει το "κωλοενυδρείο" από τα πόδια τους. Εκεί θα μπορούσαν να αποικίσουν πχ περισσότερα καλλυντικά και μπιζού... χαχαχαχαχα. Τα οποία πολλαπλασιάζονται πιο γρήγορα και από nitrosomonas σε ενυδρείο με δίσκους!

Κι εγω αυτο πιστευω. Χαχαχαχα. Πολυ καλη παρομοιωση.

Παντως αν αδειασεις τον καδο και ξαναβαλεις τις σωληνες αυτο ξαναγεμιζει μονο του.

Λαμπρο, το dow που εμεινε τι το εκανες;

Send from the heart of the Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κ αλλη λυση,η δικη μου ρε παιδια,να παρει ποδι η γυναικα κ μετα κανετε οοοτι γουσταρετε με τα ενυδρεια.Χαχαχα...

Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα πόδι δεν παίρνει γιατί 1ον υπάρχουν 2 παιδιά, 2ον είπαμε να κάνουμε ένα χόμπι, όχι να διαλύσουμε το σπίτι μας, και 3ον το σπίτι είναι δικό της!!!!

Στο δια ταύτα, εβγαλα το φίλτρο το άδειασα, δεν είχε μαζεψει τίποτε μέσα (καλό ή κακό αυτό?) το ξανα σύνδεσα, έβαλα και κάποια κομμάτια Dow στα κενα από πίσω .... αλλά τζίφος. Το ριμάδι μου πάει κόντρα. Λέτε επειδή οι κάδοι οι περισσότεροι είναι άδειοι να κάνει έτσι? υπάρχει κανεις που να το έχει να μας πει κάποια γνώμη? κανείς με Fluval 406 ρε παιδια?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που βρήκα λίγο χρόνο ας βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά.....

 

Όπως έχω ήδη αναφέρει ένα από τα βασικά στο στήσιμο του ενυδρείου ήταν ο συνεργάτης. Βρέθηκε λοιπόν καταρχήν ο "συνεργάτης"....

post-61631-0-06154500-1454253845_thumb.jpg

 

Τυροπιτούλα, τσιγαράκι, ..... χαλαράααααααααααααα !!! Να έχεις μαγαζί να τον πάρεις για να κλείσεις σε 1 βδομάδα.

ήθελε να του κολλήσω και τον "ΙΚΑ" ... ποιός είναι αυτός ο ....."ΙΚΑΣ" ???? χαχαχαχαχαχα

 

Ε, κάποια στιγμή αποφάσισε ότι έπρεπε να ξεκινήσουμε γιατί η ώρα πέρναγε και θα ήθελε και υπερωρίες!!!

 

Ξεκινήσαμε το μοντάρισμα......

post-61631-0-20111400-1454254064_thumb.jpg 

 

βίδα και μετά......για να μην ξεχνιόμαστε.....

 

post-61631-0-06154500-1454253845_thumb.jpg

 

χαχαχαχαχα...

 

πάλι βίδα ...........

 

post-61631-0-33874800-1454254129_thumb.jpg

 

και πάλι τσιγάρο......

ααααααααααααααααααααααααααααααααα........

 

Την είδα και εγώ αλλιώς και του λέω ή θα κάνουμε δουλειά ή που θα σε βγάλω πρόγραμμα ότι το όνειρο σου είναι να γεμίσεις ένα 1000μ λίτρα με Αφρική.

 

ε, μετά από αυτό..... ο συνεργάτης έστρωσε.

 

τελειώσαμε το έπιπλο..

post-61631-0-65392500-1454254601_thumb.jpg

 

και ξεκίνησε η ετοιμασία των άλλων υλικών....

 

post-61631-0-80590000-1454254246_thumb.jpgpost-61631-0-20183700-1454254268_thumb.jpgpost-61631-0-24530400-1454254282_thumb.jpg

 

και να πλύσιμο στις πέτρες και στην άμμο και ξανά πάλι.......

 

βέβαια επειδή τον πονούσε η μέση του ήθελα να του βάλω το πιεστικό για να τις πλένει ένώ καπνίζει.....!!!

 

χαχαχαχαχαχαχαχα

 

Άσχετο: στην αρχή ξεκινήσαμε να πλένουμε άμμο και πέτρες στην μπανιέρα (!!!!!!!) κάποια στιγμή κοιταζόμαστε και λέμε...

"έτσι και σκάσει από καμιά μεριά ο "Ταύρος" και δει το χάλι, την κάτσαμε τη βάρκα...οπότε τα μαζέψαμε όλα γρήγορα γρήγορα, καθάρισα και την μπανιέρα στο πιτσ φιτίλι... και σύνεχεια κάτω στον ακάλυπτο.

 

έ, κάποια στιγμή τελειώσαμε και έγεινε το 1ο στήσιμο...

post-61631-0-41750600-1454254788_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βέβαια από εκείνη την στιγμή άλλαξα αρκετές φορές το στήσιμο, και πήγα και αγόρασα και άλλες πέτρες και ξανά πάλι από την αρχή....

 

Τα υλικά που χρησιμοποίησα είναι πέτρες λάβας σε διάφορα χρώματα (μπεζ, κόκκινο, μαύρο) και επίσης πέτρες σπαγγέτι με τρύπες για φωλιές (35 κιλά πέτρες όλες μαζί). και επίσης 50 κιλά άμμο μαύρη χαλαζιακή. (τελικά χρησιμοποίσα μόνο τα 40 γιατί ήδη είχε γεμίσει αρκετά.

 

ε,,,, κατά τις 23:00 το βράδυ κατέληξα στο παρακάτω σχήμα....

 

 

,

Link to comment
Share on other sites

Στο οποιό θα προστεθούν και κάποια φυτά.(οι Αφρικάνοι να μην ξεκινήσουν το κράξιμο).....και φυσικά τα ψάρια

post-61631-0-58559000-1454255576_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

post-61631-0-01117700-1454256056_thumb.jpg Και φυσικά το 1ο γέμισμα με νεράκι.....

post-61631-0-95813200-1454256029_thumb.jpg

 

και μετά φωτογραφία με φώτα ....

 

post-61631-0-42559500-1454256145_thumb.jpg

 

Βέβαια στην πορεία μου προέκυψαν διάφορα.... τα μαμούνια που ήταν μέσα στις πέτρες και βγήκαν μετά το γεμισμα αλλά τελικά ψόφισαν και θα βγάλω όσα μπορέσω με το 1ο άδειασμα, μετά έχουμε το θέμα με τον θόρυβο του φίλτρου (που πιστεύω ότι απλά έτσι κάνει... δυστυχώς) και θα δούμε τι θα κάνουμε.......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε Λάμπρο, εσύ έκανες τίποτα ή μόνο φωτογραφίες έβγαζες;......ή φιλούσες τσίλιες μην έρθει ο Ταύρος; Είμαι αοπό τους λίγους Αφρικανούς που γουστάρουν φυτά μέσα στο νταμάρι. Βάλε σκληρά φυτά (Ανούμπιες, Βαλισνέριες, Κρίνουμ κτλ) για να μη σου τα φάνε. Είναι η ιδέα μου οτι έβαλες πολλή άμμο; Με το καλό η συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...