Jump to content

Ερωτήσεις για στήσιμο Αφρικάνικου (Malawi).


Λάμπρος.Τ

Recommended Posts

Ναι εννοείται. Οι άλγες είναι οργανισμοί γρήγορα αναπτυσόμενοι και ως γνωστό τα φυτά γρήγορης ανάπτηξης αποροφούν πιο γρήγορα τα νιτρικά. Για αυτό και τα αυξημένα νιτρικά είναι αιτία έξαρσης της άλγης. Βρίσκει πρόσφωρο έδαφος.

 

Τελικά η πατέντα ποια είναι? Στα θαλασσινά υπάρχει μια πατέντα(algae scrub) οπού καλιεργείς άλγη συνήθως στο sump και όσο μεγαλώνει τρέφεται με νιτρικά, έτσι στο υπόλοιπο ενυδρείο δεν μένει σχεδον τίποτα.

Έγινε επεξεργασία - adlib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας. Σήμερα μπήκαν και τα ψαράκια!!! Και είναι πανέμορφα (φτου, φτου...). Από βδομάδα (πρώτα ο θεός, να πάνε όλα καλά) θα κάνω την παρουσίαση και θα ανεβάσω και φωτογραφίες.

Στάθη την πατέντα την βρήκα για το ενυδρείο του Θοδωρή. Τώρα που ξεμπέρδεψα με το δικό μου, από βδομάδα θα τη φτιάξουμε και θα σας την δείξω. Θα σου βάλω link να τη δεις.

Link to comment
Share on other sites

http://www.ultimatereef.net/forums/showthread.php?387870-DIY-Nitrate-Filter-Reactor

Αυτό είναι το link, αλλά γράφω από κινητο και δεν ξέρω αν το έβαλε σωστα. Αν έχει πρόβλημα πες να το ξαναβάλω.

Link to comment
Share on other sites

Βρε... "ματάκια", πριν λίγο τα έβαλα και εχω σβηστά φώτα. Αστα σήμερα έτσι και αύριο θα πέσουν και οι φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Στάθη το είδες το Link? Τι πιστεύεις θα κάνουμε δουλειά ? Ο τύπος που το έστησε όμως λέει ότι σε λίγο πολύ χρόνο κατάφερε να μηδενίσει τα Νιτρικά.

Όπως και να έχει δεν νομίζω ότι έχουμε να χάσουμε κάτι. Ούτε 20 ευρώ δεν θα στοιχίσει όλο μαζί (και αυτό γιατί δεν υπήρχε μικρός κυκλοφορητής, αλλιώς αν τον έχεις .... σου βγαίνει τσάμπα.

 

Καλά για το υλικό ..............το "Seachem - De nitrate", δεν νομίζω να ψάχνεις κανείς τι ακριβώς είναι ? Πιστεύω το καταλαβαίνουμε όλοι.

Και επειδή θα δουλεύει με πολύ χαμηλή ροή, έχω σκεφτεί να το ενισχύσω ώς εξής:

 

Στο ποτήρι μέσα, εκτός από το "....υλικό" , θα βάλω ένα 2ο διαμέρισμα (χώρο) στη σειρά στο οποίο θα χώσω όσο κερατόφυλλο μπορώ. Θα το αφήσω να δουλεύει με πολύ χαμηλή ροή.....

 

Και θα δούμε.

Έγινε επεξεργασία - Λάμπρος.Τ
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν καλως τα δέχτηκες φιλαράκι!! :D

Το είδα τo link Λάμπρο.

Ουσιαστικά ριάκτορας είναι, που χρησιμοποιείται ευρέως στα θαλασσινά, απλά χειροποίητος. 

Στα απαιτητικά συστηματα θαλασσινού είναι σημαντικό να κρατάμε τα νιτρικά πολύ χαμηλά(σχεδον μηδενικά).

Από την άλλη στο γλυκό τα χρειαζόμαστε γιατί λειτουργούν σαν καύσιμο για τα φυτά αλλά κυρίως για την βιολογία μας. 

Είναι πολύ πιθανό να λειτουργήσει απλά δεν μπορώ να πω αν θα οφελησει το να έχουμε μηδενικά νιτρικά.  Στα πλαίσια όμως της πατέντας, θα ήθελα πολύ να το δω να λειτουργεί και να δω το αποτέλεσμα. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Οι φωτογραφίες βγήκανε, τα ψαράκια είναι πανέμορφα, εγώ είμαι μέσα στη τρελή χαρά που τα βλέπω όλα καλά, (χαλάλι και η ταλαιπωρία που έφαγα την Παρασκευή μέχρι να τελείωσω τις συνδέσεις με το 2ο φίλτρο (μου έκανε κάποια κόλπα, αλλά τέλος καλό όλα καλά).

 

Οι φωτογραφίες θα μπούν (για τους βιαστικούς το λέω) στην επίσημη παρουσίαση - νέο θέμα.

Εδώ όμως, σαν γνήσιος "αντιδραστικός" που είμαι (Πάνο, το γράφω εγώ για να μην υπάρχουν θέματα.... χαχαχαχα), θα ξεκινήσω λίγο ανάποδα, και θέλω να αναφερθώ στα μαγαζιά από τα οποία προμηθεύτικα τα ψάρια αλλά και το ενυδρείο.

 

Επειδή εκτός από αντιδραστικός μου αρέσει να με θεωρώ "και" δίκαιο, και επειδή όταν θέλουμε να τα χώσουμε στα μαγαζιά το κάνουμε όλοι μας με μεγάλη ευκολία, αλλά όταν κάπου υπάρχει μια σωστή αντιμετώπιση, δεν νομίζω (μπορεί να κάνω κια λάθος) να καθόμαστε να γραφουμε και κάποια καλά, είπα να γίνω αιρετικός και να το κάνω εγώ.

 

Θα ήθελα λοιπόν να αναφερθώ στο "Pet supermarket" (Κηφισσό) και ειδικά στα παιδιά (Τηλέμαχο & Σταύρο) που πραγματικά με βοήθησαν και ήταν πολύ υπομονετικοί αλλά και με διάθεση να με εξυπηρετήσουν σε οποιαδήποτε πρόταση μου.

Θα ήθελα να αναφερθώ στην Άββυσο από την οποία αγόρασα για πρώτη φορά, και το παιδί που ήταν εκεί (να με συγχωρεί δεν σε συγκράτησα το όνομα του) και με βοήθησε να διαλέξω τα ψαράκια μου αλλά και να τα ταιριάξω σε ζευγάρια (αν και λόγο μεγέθους ήταν πολύ δύσκολο).

Θα ήθελα να αναφερθώ επίσης στον Κυριο Ζαχαρόπουλο, ο οποίος εκτός από τα πολύ όμορφα ψαράκια που είχε, όταν ήρθε η ώρα να πληρώσω, μόνος του με ρώτησε αν είμαι από το AZ και μου έκανε έκπτωση (μικρή - μεγάλη δεν έχει σημασία) σημασία είχε η κίνηση. Κια για εμένα αυτά μετράνε.

 

Όπως λοιπόν τα χώνουμε, να λέμε επίσης και τα σωστά και τα ευχαριστώ στους σωστούς επαγγελματίες.

Για απόφυγή παρεξηγήσεων, δεν έχω καμία σχέση με τα μαγαζιά αυτά και όσοι με έχουν γνωρίσει ξέρουν ποιός και τι είμαι.

 

Αυτά...... και πάμε σε νέο θέμα με...... "ΧΡΩΜΑ ΑΦΡΙΚΗΣ"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου και εσενα που αναφέρεσαι σε σωστους και πανω απο ολα επαγγελματίες... εγω εχω μια ιδιαίτερη αδυναμία στον κυριο Ζαχαρόπουλου Βασίλη (καθοτι γείτονες) αλλα και γιατι ποτε δεν σου δινει μια απάντηση του ποδιού...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω, ότι θα πρέπει να τονίζουμε τους σωστούς επαγγελματίες και να αναδεικνύουμε τις σωστές συμπεριφορές, όπου τις συναντάμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...