Jump to content

Ερωτήσεις για στήσιμο Αφρικάνικου (Malawi).


Λάμπρος.Τ

Recommended Posts

Μιχάλη για τα "ζεμπρα", σε άλλο post είχα διαβάσει ότι ναι μεν δεν εκκολάπτονται αλλά γεμίζουν το ενυδρείο με αυγά (και ειδικά από τα τζάμια δύσκολα ξεκολλάνε), ισχύει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ισχυει ναι,αλλα εμενα τα τρωνε τα αυγα τα ψαρια απο τις επιφανειες οποτε δεν με πολυ απασχολει,εχω συνηθω 4-5 το πολυ σε ολο το ενυδρειο.

Εχω δει σε φιλο μου ομως που πετυχε μονο θυληκα ενα ενυδρειο...αυγουλιερα!

 

Με τις αλγες παντως,επειδη γενικα σε βλεπω λιγο "τρομαγμενο" μην δινεις και πολυ σημασια.Στο αφρικανικο ειναι δεδομενο οτι θα εχεις αλγες,εξαλου σου υπενθυμιζω οτι με αυτες τρεφονται οι περισσοτερες αφρικανες στην φυση.Βαλε λιγες βαλισνεριες και ανουμπιες και απο εκει και περα τα υπολοιπα ασε να τα κανουν τα ψαρια.Θα τα βλεπεις να βοσκουν επανω στις πετρες και θα το απολαμβανεις!

Link to comment
Share on other sites

Τα αυγά από τα ζεβρα, βγαίνουν πολύ εύκολα από το τζάμι με τηλεκάρτα. Τα τοποθετούν όμως σε μη εμφανή σημεία. Πίσω από πέτρες, στις γωνίες που είναι οι σωλήνες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Σκέφτομαι για το άδειασμα του νερού από το ενυδρείο να χρησιμοποιήσω μια αντλία νερού (εξωτερική) με 30 μέτρα ύψος μανομετρικό και 1800 lt/h για να αδειάζω το νερό στον κήπο και να μην πηγαίνει άσκοπα στην αποχέτευση. Και μετά να τη χρησιμοποιώ για να γεμίζω το ενυδρείο από το νερό του βαρελιού.

Τη θεωρώ αρκετά φτηνή (36 ευρώ). Το κόστος της είναι πιο φτηνό από αντίστοιχες αντλίες ενυδρείου με μανομετρικό 3 μέτρων.

Αυτό που δεν ξέρω (και θέλω αν κάποιος έχει στήσει κάτι αντίστοιχο να μου πει) είναι αν το γρήγορα άδειασμα του νερού θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα. Απο τη στιγμή που δεν θα τραβάει κοντά από τις σπηλιές τους.

Προσοχή μόνο στο γέμισμα μην χαλάσεις τις ανασκαφές τους. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Στάθη. Οπότε έτσι θα το κάνω και θα ποτίζω και τον κήπο οπότε γλυτώνουμε και λίγη γκρίνια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μια και η ημέρα η σημαντική (που θα μπουν τα πρώτα ψαράκια) πλησιάζει σας παρουσιάζω το σκεπτικό μου και όπου κάνω κάποιο λάθος με διορθώνεται.

 

  1. Πρώτα θα αδειάσω το νερό που έχει τώρα μέσα (είναι το πρώτο νερό του ενυδρείου) και δεν έχει βγάλει τίποτε από μαυρίλες σκόνες κτλ…
  2. Παίρνω το εξωτερικό φίλτρο από το άλλο ενυδρείο και βγάζω από μέσα το μισό βιολογικό υλικό και το βάζω στο καινούργιο.
  3. Συμπληρώνω με βιολογικό υλικό, βαμβάκια, κτλ… και τα 2 φίλτρα.
  4. Αφού κάνω αλλαγή νερού στο παλιό ενυδρείο ρίχνω το νερό της αλλαγής στο νέο ενυδρείο και το υπόλοιπο το συμπληρώνω με καινούργιο νερό στο οποίο ρίχνω και αντιχλώριο.
  5. Ρίχνω και υγρά βακτήρια για το σύνολο του νερού που έχω στο ενυδρείο (300 ΛΤ).
  6. Συνδέω και τα 2 φίλτρα και τα βάζω να δουλέψουν για 1 ημέρα και την επόμενη ημέρα κάνω μετρήσεις νερού και βάζω ψάρια.

 

Πως τα βλέπετε τα βήματα?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα βήματα που σκέφτομαι να κάνω πριν να βάλω τα ψαράκια είναι σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω ένα 54 lt, το οποίο θα το δώσω (δυστυχώς  :wacko: ) την Κυριακή, γιατί θα "πρέπει" να υπάρχει μόνο 1 ενυδρείο στο σπίτι !!!

Και είναι κρίμα γιατί και είναι το πρώτο μου, αλλά και επειδή το έχω προσέξει και τρέχει σχεδόν μόνο του πλέον.

Τέλος πάντων ας μην είμαι και ......αχάριστος, (300 λίτρα θα στήσω).

Ρωτάω όλα αυτά όμως γιατί την 1η φορά μέχρι να βρω τη σειρά του, ψιλοζορίστικα.

Οπότε τώρα θέλω να ξεκινήσω όσο μπορώ πιο έτοιμος και να έχω καλύψει σχεδόν όλα τα κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πουν κ οι πιο εμπειροι αλλα επειδη τα 54λτ. ειναι λιγα μηπως να παρεις ολο το βιολογικο υλικο απ το μικρο,να μην κανεις αλλαγη νερου σ αυτο κ να το βαλεις στο 300 με καινουριο νερο κ βακτυρια?Εννοω να βαλεις στο μικρο το καινουριο βιολογικο υλικο κ βακτυρια κ σ αυτο.

Έγινε επεξεργασία - johnbaggios
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μη μασατε, το βιολογικο υλικο σε καθε (μπιλακι ή κυλινδρακι) εχει πανω εκαταμμυρια αποικιες βακτηριων οπως ειχε γραψει και ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ σε αλλο πως οταν δινει μπολι δινει 1-2 μπιλακια-κυλινδρακια...

 

δε χρειαζεται μεγαλος αριθμος τα βακτηρια πολλαπλασιαζονται παρα πολυ γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

OK. Ας το εξηγήσω πιο αναλυτικά.

 

Αυτή τη στιγμή στο 54λτ, έχω ένα εξωτερικό φίλτρο, το οποίο έχει αρκετό βιολογικό υλικό, συν το βαμβάκι, συν τα σφουγγάρια τα οποία πιάνουν και αυτά βιολογία (έστω μικρή).

Έχω στην άκρη το αρχικό εσωτερικό φίλτρο, που είχα πάρει με το ενυδρείο και το οποίο το χρησιμοποιούσα 1 1/2 μήνα (χωρίς προβλήματα, αλλά έβαλα ένα εξωτερικό γιατί δεν πίστευα ότι θα πηγαινα σε μεγαλύτερο ενυδρείο.... τεσπα...), θα γεμίσω το εσωτερικό με σφουγγάρι, βαμβάκι, και βιολογικό υλικό από το εξωτερικό που τρέχει τώρα (δεν χωράει και πάρα πολύ έτσι και αλλιώς).

 

Σκεφτόμουν λοιπόν να μοιράσω το βιολογικό υλικό από το εξωτερικό που τρέχει τώρα μεταξύ αυτού και του νέου εξωτερικού φίλτρου. 

Να προσθέσω βιλογικό υλικό και στα 2.

Να προσθέσω και νερό (από το ενυδρείο που τρέχει τώρα) να προσθέσω και υγρά βακτήρια, και πιστεύω ότι θα γίνει η διαδικασία...

 

και το παλιό ενυδρείο θα τρέχει με βιολογία, αλλά και στο νέο θα έχω βιολογία για να αναπτυχθεί.

 

πιστεύω τώρα να ήταν πιο αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβαζα ολο βιολογικο ή το περισσότερο μαζι με ενυδριακο βαμβακι μονο.... και στο εσωτερικο θα εβαζα οτι εμενε απο βιολογικό και ενυδριακο βαμβακι παλι... σε ενα βαρελι ή κουβα θα εβαζα το νερο οσο μπορω και ολα μετα στο νεο ενυδρειο... δεν εχω βαλει ποτε σφουγγάρια γιατι εχω διαπυστωση οτι μου κρατανε νιτρικά... προσωπικη εμπειρία... και ΓΕΜΙΣΕ ΤΟ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μη μασατε, το βιολογικο υλικο σε καθε (μπιλακι ή κυλινδρακι) εχει πανω εκαταμμυρια αποικιες βακτηριων οπως ειχε γραψει και ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ σε αλλο πως οταν δινει μπολι δινει 1-2 μπιλακια-κυλινδρακια...

 

δε χρειαζεται μεγαλος αριθμος τα βακτηρια πολλαπλασιαζονται παρα πολυ γρηγορα.

 

Αν ζητούσα μπόλι από τον ΣΤΑΜΑΤΗ και μου έδινε δυο μακαρονάκια, ανέκφραστος θα τον κοιτούσα στα μάτια με το χέρι ακόμα απλωμένο. Φαντάσου κάπως έτσι :mellow:  ......αλλά με το χέρι σα ζήτουλας. Λάμπρο, εγώ θα έβαζα το μπόλι από το παλιό ενυδρείο και την άλλη μέρα ελάχιστα ψαράκια τα οποία θα τάιζα με φειδώ για καμιά βδομάδα, κάνοντας ταυτόχρονα μετρήσεις του νερού να δώ που βρίσκομαι. Εννοείται πως θα συμπλήρωνα βιολογικό υλικό τα δύο φίλτρα.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, αυτό σκέφτομαι να κάνω. Θα βάλω το μπόλι την Παρασκευή το πρωί (θα κάνω μετρήσεις), και την Παρασκευή απόγευμα ή Σάββατο πρωί,  τα πρώτα ψαράκια (αφού κάνω μετρήσεις ξανά). Άντε να δούμε πως θα πάει.... και βλέποντας και κάνοντας.

 

Όπως και να 'χει η Παρσκευή θα είναι μια γεμάτη ημέρα για εμένα .......(ελπίζω όχι με συνοδεία...... γκρίνιας) .....χαχαχαχαχαχαχα.

 

Link to comment
Share on other sites

Στο μικρό έχεις ψάρια; Θα τα δώσεις μαζί με το ενυδρείο; Αν έδινες τα ψάρια και κράταγες το ενυδρείο κάπου καλά κρυμμένο από γυναικεία βλέμματα μπορεί να φαινόταν χρήσιμο στο μέλλον...  :bling:

Να βάλεις καμιά γέννα πχ... λέμε τώρα... χαχαχαχα

ή να το έχεις για καραντίνα! 

Link to comment
Share on other sites

Μπαααα...... δεν παίζει αυτό ενδεχόμενο (έχεις φάει "παντοφλιά" από ... αψιλή γυναίκα (1,81) ????

Άσε καλύτερα..... 

 

χαχαχαχαχαχα.....

 

έτσι και αλλιώς δεν με ενδιαφέρουν οι γέννες (την ξέρω τη μοίρα μου, και στα ψάρια θηλυκά θα γέμιζα) χαχαχαχαχαχαχα.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο μικρό έχεις ψάρια; Θα τα δώσεις μαζί με το ενυδρείο; Αν έδινες τα ψάρια και κράταγες το ενυδρείο κάπου καλά κρυμμένο από γυναικεία βλέμματα μπορεί να φαινόταν χρήσιμο στο μέλλον...  :bling:

Να βάλεις καμιά γέννα πχ... λέμε τώρα... χαχαχαχα

ή να το έχεις για καραντίνα! 

 

Πολυ σωστος!

Και επειδη αμεσως μου ηρθε μια εικονα στο μυαλο,εψαξα στο fb του aquazone και την βρηκα!

post-59611-0-01376100-1454425464_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

γιατι τρωμε κραξιμο για τα ενυδρεια ρε σεις? επειδη σε καθε αλλαγη νερου ο καναπες μετα επιπλεει σιγα............ :P

 

- αγαπη μου δε θα βαλεις κι αλλο ενυδρειο ετσι το εχεις υποσχεθει!!

 

- εγω ??? ποτε ???

 

csccs_zps0zdvarep.jpg

 

wolf-of-wall-street-leonardo-dicaprio_zp

Έγινε επεξεργασία - hms
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Επειδή ένας φίλος αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα με τα  νιτρικά και επειδή τα αφρικάνικα από όσο λένε έχουν και αυτά το θεματάκι τους με τα Νιτρικά (φτου, φτου, φτού …. Μακριά από εμάς), έψαξα και βρήκα μια πατέντα πολύ φτηνή και πολύ εύκολη στην κατασκευή της για να κάνεις απονιτροποίηση του νερού.

Θα την φτιάξουμε σχετικά άμεσα και θα δούμε τα αποτελέσματα. Ο τύπος βέβαια που το έχει στήσει, ισχυρίζεται ότι σε 3 ημέρες μηδενίζει εντελώς τα Νιτρικά !!!

 

Αν όντως ισχύει και δουλέψει, θα σας την παρουσιάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα αφρικάνικα έχουν θέμα με τα νιτρικά; Εγώ πάντα μηδενικά είχα σχεδόν. Κάτω από 2. Αν προσέχεις στο τάισμα και δεν έχεις μέσα υπερπλυθησμό μια χαρά θα είσαι.

Link to comment
Share on other sites

:wacko:  :wacko:  :wacko:  Ε,,,,, άντε να βγάλεις άκρη τότε. Εδώ μέσα, αλλά και αλλού, πάρα πολλοί λένε, ότι επειδή δεν υπάρχουν φυτά στα αφρικάνικα, και επειδή δεν υπάρχει τρόπος να καταναλωθουν τα νιτρικά, μετά από λίγο διάστημα, υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να ανεβάσεις τα νιτρικά σου.

Βέβαια αν κάνεις αλλαγές 40 - 50 % κάθε βδομάδα, και προσέχεις όπως είπες στο ταίσμα, είσαι πιο ασφαλής, αλλά και πάλι οι περισσότεροι λένε για προσοχή στα νιτρικά και έλεγχο τους τακτικά.

 

Τι να πω εγώ τώρα???

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρια να ρωτησω κατι.Υπαρχει περιπτωση οι αλγες που αναπτυσονται να "τρωνε" τα νιτρικα?Γιατι κ γω εχω αφρικανικο χωρις φυτα κ ελαχιστα νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...