Jump to content

Ερωτήσεις για στήσιμο Αφρικάνικου (Malawi).


Λάμπρος.Τ

Recommended Posts

Πάνο, ..... το λαμόγιο όταν εγώ έκανα δουλειά δεν τράβαγε φωτογραφίες, και αυτός με το που έπιανε να κάνει κάτι μου 'λεγε... τράβαμε μια φωτογραφία. 

Στην αρχή δεν τον πήρα χαμπάρι .... μετά τον ψιλοκατάλαβα, αλλά τον έχω στην φωτογραφία όλα τα λεφτά....

 

post-61631-0-57525500-1454257021_thumb.jpg ................. χαλαράααααααααααααααααααααα !!!!!

 

έτσι και έπινε και φραπέ.... τύφλα να 'χει ο "Σταρόβας" στους "Μήτσους"

 

μετά ρωτάς ποιός έκανε τη δουλειά?????????????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εγώ ανούμπιες και βαλισνέριες και κρίνουμ σκέφτομαι να βάλω. όσο για την άμμο ..... μπορεί να έχεις και δίκιο. και να φανταστείς ότι ο "σύμβουλος" (Aquarium Consultant) μου έλεγε να την βάλω όλη !!! (και εγώ κράτησα και 10 κιλά έξω).

Link to comment
Share on other sites

Έχω είχα βάλει 8 εκατοστά άμμο και μέχρι στιγμής έχω αφαιρέσει τη μισή. Τα ψάρια έσκασαν κάτω από τις πέτρες και έβγαζαν την άμμο και την πέταγαν μπροστά στην οθόνη. Είχαν σχηματιστεί βουνά. Μάλλον όμως έβαλες πολλή άμμο φιλαράκι.

Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιτάξω, αυτό που λές. Και εγώ κάτι τέτοιο πιστεύω. Αν και έχω και 3 εκατοστά dow από κάτω. Με βλέπω να βγάζω καμιά 10 κιλά ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

και για να κόψουμε και την πλάκα, (θα το πω για ακόμη μια φορά) θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό που στα πρώτα μου βήματα στα ενυδρειακά, γνώρισα και είχα τη βοήθεια ανθρώπων σαν τον Θοδωρή, τον Τάκη και αρκετούς ακόμη. Το φιλαράκι μου ο Θοδωρής και με βοήθησε όποτε τον χρειάστηκα και αν δεν ήταν δίπλα μου από την αρχή θα είχα χαλάσει περισσότερα χρήματα και σίγουρα θα είχα πάει σε μικρότερο ενθδρείο και σε λίγο καιρό θα ήθελα πάλι άλλο. Συνεπώς θα πω αυτό που νιώθω και είναι ένα τεράστιο ευχαριστώ στο φιλαράκι "Sturm".

Link to comment
Share on other sites

Ενα δακρυ κυλησε. Χαχαχαχα

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, άσε τα δάκρυα και πες μου πότε θα μου δώσεις, τα λεφτά που μου έταξες, αν γράψω αυτά που έγραψα, και σου φτιάξω το..... "Image".

χαχαχαχαχαχα................

 

Να σαι καλά φιλαράκι.

 

Link to comment
Share on other sites

Ο Sturm είναι καλό παιδί. Βοηθάει και με το παραπάνω γιατί αγαπάει το χόμπι πάνω απ' όλα και φυσικά σέβεται τον χομπίστα. Βέβαια θα ήταν καλά να μην τον εκμεταλλευόμστε τόσο απροκάλυπτα και με τον απαίσιο τρόπο που το έκανες εσύ και προφασιζόμενος οτι δήθεν και καλά θέλεις να βγάζεις φωτογραφίες του φόρτωσες όλη τη σκληρή δουλειά, μας τον έκανες κομμάτια τον άνθρωπο και στο τελος στήθηκες κι εσύ μπροστά από τη γυάλα να κρατάς ενα λάστιχο (πω πω ρε Λάμπρο, πέθανες στην κούραση με αυτό το λάστιχο) για να δείξεις οτι κόπιασες κι εσύ για το δικό ΣΟΥ ενυδρείο. Είμαι σίγουρος οτι για τον χαμό που δημιουργήθηκε στο σπίτι, προκειμένου να μη τα ακούσεις από τη σύζυγο, τα φόρτωσες και αυτά στον Θοδωρή, ετσι δεν είναι; ........Δε ξέρω, καταλαβαίνεις τι θέλω να πω;

 

(κάτσε να ρίξω κανά γέλιο γιατί μέχρι να με μάθεις...........) :lolu: :lolu: :lolu:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχα............

 

Μα καλά μέσα στο μυαλό μου είσαι? ....................χαχαχαχαχαχα

είχες βάλει καμιά κάμερα και έβλεπες?

 

Είπα στη γυναίκα μου ότι αυτός φταίει για όλα. Εγώ δεν ήθελα αλλά αυτός με ανάγκασε να πάρω αυτό το τόσο μεγάλο ενυδρείο, .....χαχαχαχαχαχα

 

άσε για τα όποια νερά, σκουπίδια κτλ... είχαν γείνει στο σπίτι και τα είδε, γυρνάω και λέω κατευθείαν........ Νάτος αυτός είναι πιάστον......

 

χαχαχαχαχαχα.........................

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι γνωριστήκανε οι γυναίκες μας, και υπήρξε μια αμοιβαία συμπάθεια όπως καταλαβαίνεις λόγο της κατάστασης μας, και όπως καταλαβαίνεις ό ένας θα τα ρίχνει στον άλλο.... χαχαχαχαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι γυναικες να δεις κομμα που εχουν κανει και μας κραζουν. Μακαρι να χαμε λιγο παραπανω χρονο να το στηναμε απο την πρωτη μερα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο και τα ψάρια!!!

Βλέπω συμμαχίες να προσέχετε!!!

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως που του δωσες το πιεστικο κ τα πλυνε καλα Λαμπρο.Γι αυτο γεμισε μαμουνια...Αμ,με το τσιγαρο στο χερι δουλεια δεν γινετε...χαχα.

Καλογεμιστο!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλή δουλειά μπράβο και τους δυο! Να το χαίρεσαι εχουμε ακριβως το ίδιο ενυδρειο :D

Εχω το fluval 306 και ναι και σε μένα κανει θόρυβο αλλα όπως είπαν και πιο πάνω φταίει ο αέρας και μένα καινούργιο ειναι, δοκίμασε να το βγάλεις μερικές φορές απο την μπριζα.

Εχω και μικρότερα 206 τα οποία ειναι τελείως αθόρυβα σε σημείο να κοιτάς τα φυτά αν κουνιούνται στο ενυδρειο για καταλάβεις αν δουλεύει..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σας ευχαριστώ για τα σχόλια και τις παρατηρήσεις.

 

Επειδή σκέφτομαι να βάλω και ένα 2ο φιλτρο θα ήθελα να ρωτήσω σε ποιά πλευρά θα πρέπει να βάλω είσοδο - έξοδο προκειμένου το ένα να μην ακυρώνει το άλλο.

Στο σχέδιο έχω δείξει πως είναι στημένες τώρα η είσοδος και η έξοδος του 1ου φίλτρου.

 

post-61631-0-47018200-1454318560_thumb.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις να ακυρωνει το ενα το αλλο;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι όταν βάζεις 2 φίλτρα, δεν παίζει ρόλο μόνο το ύψος που θα τοποθετήσεις εισόδους - εξόδους αλλά και η διάταξη ούτως ώστε να μην φράζει η είσοδος του βασικού φίλτρου (δηλαδή να μην σπρώχνει τη ροή του νερού το δεύτερο φίλτρο μακριά από την εισαγωγή του πρωτεύοντος φίλτρου).

 

Για αυτό ρώτησα αν έχεις κάποιος κάποια εμπειρία από παρόμοιο στήσιμο και αν έχει διαπιστώσει κάποια προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο φιλτρα ενα 1300 λιτρα και ενα 2000 λιτρα ,ονομαστικά παντα, εχω βαλει στις δυο πισω γωνιες και τις εισαγωγες και τις εξαγωγες του καθε φιλτρου και εχω δωσει κληση προς την μεση του ενυδρειου τις εξεγαγωγες τους και ετσι εχω κίνηση παντου και επιφάνεια και βυθό... δεν νομιζω οτι το ενα πειράζει το αλλο σε αποσταση 1 ενος μετρου και πανω γιατι το νερο εχει και σχετικα μεγαλη αντισταση σαν υλικο...

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει ο Ηρακλής. Ένα σε κάθε πλευρά και "παίξε" λίγο με τις εξόδους για να μην έχει νεκρά σημεία το ενυδρείο(όσο γίνεται). Άντε τις σωλήνες που ρουφάνε, να βάλεις τη μία πιο ψιλά και την άλλη πιο χαμηλά.

Κατα τ'άλλα πολύ σας χαίρομαιρε παίδες!! Καλά να περνάτε και εσείς και τα ψάρια σας!

Link to comment
Share on other sites

ok. Ναι αλλά πώς τα έβαλες? Δηλαδή και τις 2 εισαγωγές από την ίδια πλευρά και τις 2 εξαγωγές από την άλλη?

Link to comment
Share on other sites

Το ενα φιλτρο δεξια το αλλο φιλτρο αριστερα... μαζι το καθε φιλτρο εισαγωγη εξαγωγη....απο την ιδια γωνια... καταλαβες???

Link to comment
Share on other sites

Το ενα φιλτρο δεξια το αλλο φιλτρο αριστερα... μαζι το καθε φιλτρο εισαγωγη εξαγωγη....απο την ιδια γωνια... καταλαβες???

Αν κατάλαβα καλά λες από την μία πλευρά να βρίσκονται οι σωλήνες εισαγωγής και των δύο φίλτρων και από την άλλη πλευρά τα σπρέι μπαρ.....γιατί;
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορώ να καταλάβω σωστά, το στήνει έτσι για να μεγιστοποιήσει την απόδοση στην είσοδο και στην έξοδο.

Βέβαια εγώ σκεφτόμουν, να βάλω την είσοδο του 2ου φίλτρου στην ίδια πλευρά αλλά λίγο πιο κάτω από την έξοδο του 1ου.

 

και την έξοδο του 2ου φίλτρου από την πλευρά της εισόδου του 1ου αλλά πιο χαμηλά από όσο είναι η έξοδος του 1ου στην νοητή ευθεία. (ή ακόμη και να γυρνούσα την έξοδο από τον βυθό να κτυπάει προς τα πάνω).

 

Επίσης μια ακόμη ερώτηση για όσους το έχουν δοκιμάσει, σαλιγκάρια μπορώ να βάλω στο Αφρικάνικο ? Αν ναι ποιά ? (αν είναι δυνατόν κάποια που να καθαρίζουν την άλγη αλλά να μην πολλ\νται με τρελούς ρυθμούς και να γεμίσω).

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μονο τα ζεμπρα και τα melanoides trubeculata (απο τα δευτερα εχει ο Θοδωρης απειρα).

 

Τα πρωτα ειναι σχετικα μεγαλα και δεν τα πειραζουν αν τα βαλεις πριν απο τα ψαρια.Αν τα βαλεις μετα θα τα σκοτωνουν και θα τα τρωνε,τουλαχιστον ετσι εγινε με τα δικα μου.Οσα εβαλα μετα τα ψαρια στην βδομαδα ειχαν φυγει ολα.Ενα που ειχα μεσα απο πριν επιβιωνει ακομη και αδιαφορουν.Τα θυληκα κανουν αυγα που δεν εκκολαπτονται ποτε,θελουν υφαλμυρο νερο.

 

Τα δευτερα ζουν στον βυθο και βγαινουν μονο με σβηστα τα φωτα να φανε οτι απεμεινε.Δεν θα τα βλεπεις εσυ αλλα ουτε και τα ψαρια ασχολουνται μαζι τους.Υπαρχουν και στον βιοτοπο τους.Αυτα αναπαραγωνται οσο υπαρχει τροφη.

 

Οτι αλλο και να βαλεις γινεται αμεσως μεζες και γενικα σαλιγκαρια δυσκολα θα δεις να ακμαζουν στο ενυδρειο.Εχω δει να τρωνε ramshorn 1 εκκατοστο μαζι με το κελυφος μπροστα στα ματια μου.Τα δε νεογεννητα γινονται αμεσως μεζες και κατεβαινουν αμασητα οπως και τα physa.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...