Jump to content

Νέο ενυδρείο 120lt


avraamp

Recommended Posts

Εμενα παντως μια χαρα κοπαδιαζουν και κολλανε σε μια γωνια ολα,οταν δεν κοπαδιαζουν ειναι διασπαρπα σε ολο το ενυδρειο.

Αυτο που βλεπεις εσυ,ειναι απο το φως,στο ειχα ξαναπει οτι αυτα τα ψαρια δεν γουσταρουν το πολυ φως και οταν αυτο υπαρχει κρυβονται πολυ σε σκιερα σημεια.

Στο δικο μου ενυδρειο,ο φωτισμος ειναι σχετικα χαμηλος και η επιφανεια εχει φυτα για να κοβει ακομα πιο πολυ,οπως και ριζες απο ξυλα.

Τα ψαρια κινουνται παντου σαν κοπαδι και οπως σου ειπα,οταν δεν κοπαδιαζουν απλα ειναι διασπαρτα σε ολο το ενυδρειο.

Ναι μπορει τα 15 να ειναι λιγα σε 120 λιτρα αλλα για μενα ειναι καλυτερα να μη τεζαρεις το ενυδρειο με ψαρια. Καλυτερα να ειναι πιο ανετα.

Εγω το πολυ πολυ να βαλω αλλα 10,συν 5 μικρα ανσιστρους που εχω τωρα (απο αυτα θα μεινουν 2) συν ενα ζευγαρι νανοκιχλιδες και εκλεισα απο ψαρια.

Καλά και εμένα δεν κοπαδιάζουν συνέχεια.  Τα βλέπεις και σκόρπια μέσα στο ενυδρείο.  Όταν πάνε σε γωνίες δεν κρύβονται γιατί φεύγουν αμέσως, απλά όπως κολυμπάνε κάποια στιγμή περνάνε από τη γωνία του ενυδρείου ή αν πάω εγώ από την έξω μεριά στη γωνία να ψάξω τα γατόψαρα στο σημείο που έχω την λευκοκεφαλα, η οποια έχει γίνει δάσος, τότε μολις με δουν μαζεύονται όλα προς τα εκεί.  Μάλλον νομίζουν ότι θα πέσει τροφή και έρχονται. :bbq:

Link to comment
Share on other sites

Δε σου λέω για να μην τα πάρεις!!! Έχει λίγα... :bigemo_harabe_net-77::bigemo_harabe_net-77::bigemo_harabe_net-77::bigemo_harabe_net-77:χαχαχα ωραιος!!!! Ετσι και αλλιως εγω αργω ακομα να φτασω στην επιλογη ψαροσυνθεσης.

Αν παω για βιοτοπικο tapajos λογο του οτι εχω τα aggasizzii θα κοιταξω για lemon tetra

Link to comment
Share on other sites

Δε σου λέω για να μην τα πάρεις!!! Έχει λίγα... :bigemo_harabe_net-77: :bigemo_harabe_net-77: :bigemo_harabe_net-77: :bigemo_harabe_net-77:

χαχαχα ωραιος!!!! Ετσι και αλλιως εγω αργω ακομα να φτασω στην επιλογη ψαροσυνθεσης.

Αν παω για βιοτοπικο tapajos λογο του οτι εχω τα aggasizzii θα κοιταξω για lemon tetra

Ασ' τα αυτά αφού πήγες ήδη και τα πήρες... 

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εφταιγα εγω.

Τυχαια περασα και τα ειχε προσφορα ολα μαζι!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα συνέδεσα τον reactor με το εξωτερικό φίλτρο.

 

Η έξοδος από το φίλτρο συνδέεται στον reactor και από εκεί πάει στο ενυδρείο.  Ο σωλήνας που φτάνει στο ενυδρείο πάει λίγο κάτω από την επιφάνεια του νερού, έβαλα και ένα μικρό κομμάτι σωλήνα στην άκρη του μπαστουνιού της EHEIM με μικρή κλίση προς τα κάτω για να στέλνει το νερό με το co2 που έρχεται προς τα κάτω και να πηγαίνει προς τα φυτά.  Όπως ήταν πριν μόνο με το μπαστούνι, χωρίς το σωληνάκι πέταγε το νερό και το co2 στην ευθεία, δημιουργούσε ανατάραξη και στην επιφάνεια, αλλά δεν ξέρω αν το co2 διαχεόταν καλά στο ενυδρείο.

Επισυνάπτω και μερικές φωτό από το πως είναι τώρα.

 

Είναι καλύτερα όπως το έφτιαξα τώρα με το σωληνάκι ή όπως ήτανε πριν χωρίς αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο ριάκτορας, διασπάει σχεδόν 100% το διοξείδιο, πράγμα που σημαίνει ότι το νερό που μπαίνει περιέχει διοξείδιο και δεν έχεις τον φόβο που έχεις πχ. με τους γυάλινους διαχυτήρες να φεύγει το co2 στην επιφάνεια. Άρα η μια ή η άλλη είναι.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Άρα και να βγάλω το σωληνάκι και να μείνει σκέτο το μπαστούνι σημαδεύοντας στην ευθεία και όχι προς τα κάτω στα φυτά θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα και θα κανω και αναταράξη;

Άμα ειναι να το βγάλω και να το κανω όπως πριν.

Link to comment
Share on other sites

Μακη καλημερα! Επειδη με ενδιαφερει να λυσω μια απορια.Drop checker εχεις? Αν εχεις θα ηθελα να μαθω αν μπορεις να πετυχεις την ιδια ποσοτητα co2 στο ενυδρειο με τον κεραμικο διαχυτηρα και τον εξωτερικο με λιγοτερες φυσαλιδες.Δεν ξερω αν το εθεσα σωστα.Κανει οικονομια co2 ο εξωτερικος διαχυτηρας?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω με το drop checker είναι αδύνατον να καταλάβεις αν κάνεις οικονομία με κάποιον τρόπο ή όχι, μη ξεχνάμε είναι ενδεικτικό, πράσινο μπορεί να είναι και με 7.0 μπορεί και με 6.7pH, για να μπορείς να συγκρίνεις δύο διαφορετικούς τρόπους διάχυσης, θα πρέπει να υπάρχει ηλεκτρονικό πεχάμετρο, σταθερή παροχή διοξειδίου και τεστάρισμα τουλάχιστον μία εβδομάδα το καθένα για σίγουρα συμπεράσματα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ' αυτά που γράφονται, όντως κάνει οικονομία, αφού αν το σκεφτείς διασπάει περισσότερο το διοξείδιο απ' ότι ο κεραμικός διαχυτήρας. Τώρα πράξεις κλπ. μην ψάχνεις...

Ναι εγώ θα το άφηνα όπως ήταν το μπαστούνι. Απλά γνωρίζεις βέβαια ότι όσο περισσότερη η ανατάραξη, τόσο περισσότερο διοξείδιο χάνεται.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Απ' αυτά που γράφονται, όντως κάνει οικονομία, αφού αν το σκεφτείς διασπάει περισσότερο το διοξείδιο απ' ότι ο κεραμικός διαχυτήρας. Τώρα πράξεις κλπ. μην ψάχνεις...

Ναι εγώ θα το άφηνα όπως ήταν το μπαστούνι. Απλά γνωρίζεις βέβαια ότι όσο περισσότερη η ανατάραξη, τόσο περισσότερο διοξείδιο χάνεται.

Δηλαδη Αγγελε εγω που εχω fluval 306 σε 110 λιτρα να μην το δοκιμασω? Να μεινω στο κεραμικο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην το δοκιμάσεις; 1150l/h ονομαστική ισχύ σε 110 λίτρα ενυδρείο θα τα πάει μια χαρά ο διαχυτήρας. Εγώ τον έχω σε 750l/h ονομαστική ισχύ σε 77 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη λες οτι χανεται με την πολλη αναταραξη.Να μου πεις και απο τις αδιασπαστες φυσαλιδες με τον κεραμικο χανεται

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω και στις δύο περιπτώσεις, είτε κεραμικός είτα ριάκτορας, όταν έχουμε ανατάραξη στην επιφάνεια πρέπει να χάνεται co2 σχετικά πάντα με το να μην είχαμε καθόλου ανατάραξη.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Προσωπικά δεν έχω καθόλου ανατάραξη γιατί το spray bar το έχω λίγο γυρισμένο προς τα κάτω γιατί θέλω να πηγαίνουν τα λιπάσματα όσο γίνεται παντού.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Προσωπικά δεν έχω καθόλου ανατάραξη γιατί το spray bar το έχω λίγο γυρισμένο προς τα κάτω γιατί θέλω να πηγαίνουν τα λιπάσματα όσο γίνεται παντού.

Έχεις όμως καθόλου ανατάραξη στην επιφάνεια έτσι;

 

Μήπως να πάρω και εγώ spray bar να κάνω το ίδιο στο δικό μου;  Θα ήταν καλύτερα;

 

Αν δεν έχω ανατάραξη στην επιφάνεια πειράζει;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μπόλικη ανατάραξη και πάλι στα μέσα της εβδομάδας πιάνει λίγο πρωτεινικό φιλμ. Παρόλα αυτά, με εσωτερικό κυκλοφορητή για τη διάχυση και 100 φυσαλίδες το λεπτό στα 100 λίτρα, η 2κιλη μπουκάλα με έβγαλε 5 μήνες με το γέμισμα στα 4 ευρώ στην Ολύμπια, αλλά και 10 ευρώ να ήταν, πάλι τίποτα δεν είναι. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μπόλικη ανατάραξη και πάλι στα μέσα της εβδομάδας πιάνει λίγο πρωτεινικό φιλμ. Παρόλα αυτά, με εσωτερικό κυκλοφορητή για τη διάχυση και 100 φυσαλίδες το λεπτό στα 100 λίτρα, η 2κιλη μπουκάλα με έβγαλε 5 μήνες με το γέμισμα στα 4 ευρώ στην Ολύμπια, αλλά και 10 ευρώ να ήταν, πάλι τίποτα δεν είναι. 

Καλά δεν το συζητάμε ότι με 4 ευρώ το γέμισμα συμφέρει.  Το πρωτεϊνικό φιλμ το είχα τόσο καιρό με το εσωτερικό φίλτρο δεν με πείραξη ποτέ κάπου.  Οπότε αν με το spray bar πετύχω ακόμα καλύτερη διάχυση και μειωθεί η ανατάραξη δεν νομίζω να είναι πρόβλημα.

 

Λοιπόν, να δώσω κάποιες ακόμα πληροφορίες σχετικά με τις αλλαγές που έκανα.

Πρόσθεσα ακόμα δύο φυτά μέσα στην εβδομάδα.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/83494-alternanthera-reineckii-mini/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/83951-cryptocoryne-parva/

 

Επίσης σήμερα έβαλα 6 lemon tetra να δω πως θα πάνε και αν είναι οκ μάλλον θα καταλήξω προς τα εκεί.  Ήδη νομίζω μου αρέσουν καλύτερα από τα ember, θα δείξει...  Ίσως μείνουν και συνδυαστικά αν δεν υπάρξει πρόβλημα.

 

Τέλος το φωτιστικό πλέον φτιάχτηκε και έχει 4*24W T5 και αύξησα και τις φυσαλίδες του co2, λίγες πάνω από 100 το λεπτό.

Άντε να δούμε πως θα πάει...

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Καλά θα πάει, οι συνθήκες είναι ιδανικές τώρα, απλά άστο να ησυχάσει να βρει το ρυθμό του, να έρθεις να πάρεις και τα 4 lemon tetra που έχω εγώ, έχει και ένα ζευγάρι αφού τα έχω δει να ερωτοτροπούν. 

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτεϊνικο φιλμ είναι λίγο αναπόφευκτο απότι έχω καταλάβει αφού την ανατάραξη γενικά την ρίχνουμε στα φυτεμένα. Βέβαια εντάξει δεν είναι και τίποτα σημαντικό ώστε να τρελαθεί κάποιος να φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα πάει, οι συνθήκες είναι ιδανικές τώρα, απλά άστο να ησυχάσει να βρει το ρυθμό του, να έρθεις να πάρεις και τα 4 lemon tetra που έχω εγώ, έχει και ένα ζευγάρι αφού τα έχω δει να ερωτοτροπούν. 

Να έρθω να τα πάρω εγώ, μήπως να σου φέρω και τα ember tetra που έχω;

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατι τα lemon θελω να φυγουν να δω καλυτερη συμπεριφορα στα cherry barb, θελω να μεινω μ ενα κοπαδι.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι 2 με 3 εβδομάδες που έβαλα το co2.

Σήμερα είδα πρώτη φορά τα φυτά μου να κάνουν pearling.

Είναι από το φωτισμό;  Είναι από το ριάκτορα;

Μπορεί ο συνδυασμός και των δύο.  Πρώτη φορά είδα πάντως να ξεκινάει pearling από κάποια φυτά και από το απόγευμα και μετά το έβλεπες σχεδόν σε όλο το ενυδρείο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...