Jump to content

Νέο ενυδρείο 120lt


avraamp

Recommended Posts

Βάλε καλύτερα κεραμικό μακαρόνι. Και αυτά πρέπει να κάνουν δουλειά απλά το siporax είναι εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα μαυρα σαν βιδες ειναι ειδος βιολογικου υλικου αν δεν κανω λαθος....

Νομιζω οτι μπορεις να τα βγαλεις και στην θεση τους να βαλεις το βιολογικο υλικο που εχεις στο εσωτερικο σου φιλτρο και να το καταργησεις τελειως...

Η αναβαθμιση σιγουρα αξιζε....ειναι ενα πολυ καλο φιλτρο....ειναι οκ για τα λιτρα σου?

Μηπως εχει παρει αερα και γι'αυτο κανει θορυβο?

 

Για τα λιττρα ειναι οκ, ειναι για 100-200 και με τη ΡΟΗ όλα μια χαρά. Απλά έχω κλείσει λίγο και τα βανάκια του, δεν τα έχω στο τέρμα. Αέρα πως θα καταλάβω αν έχει πάρει και πως θα το φτιάξω αυτό;

 

Βάλε καλύτερα κεραμικό μακαρόνι. Και αυτά πρέπει να κάνουν δουλειά απλά το siporax είναι εγγύηση.

Όποτε να βγάλω αυτά τα μαύρα και να βάλω κεραμικό μακαρόνι; Το βιολογικό υλικό που είχε στο δεύτερο κάδο το φανώ ως έχει. Στο πάνω σημείο που έχει τον υαλοβάμβακα, είχε χώρο για να μπει και ο άνθρακας τον οποίο όμως δεν έβαλα, να δω αν έχει χώρο να βάλω και άλλο υαλοβάμβακα;
Link to comment
Share on other sites

Red cherry θα μπορούσα να βάλω με τα tetra και το μονομάχο;  Ήδη έχω 2 amano μέσα.

Μήπως να αυξήσω τις amano ή να το αφήσω ως έχει;

Link to comment
Share on other sites

Μακη καλημερα! Δεν θα τις χαρεις! Ειναι πολυ μικρες και θα ειναι συνεχεια κρυμμενες.Γεννανε ευκολα αλλα πιστευω θα τον τρωνε τα ψρακια σου τον γονο.Βαλε αμανο,bamboo

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Κοσμά και καλή σου μέρα και εσένα.

Ωραίες οι bamboo δεν τις είχα ξαναδεί.  Καλά και τις amano δεν τις βλέπω και καθόλου, συνέχεια κρύβονται.  Μέχρι πόσες γαρίδες είναι καλό να βάζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Οσες θες βαλε.Δεν γεννουν αυτες

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις πολυ κυκλοφορια μη βαλεις bamboo.Οι γαριδες αυτες θελουν αρκετη κυκλοφορια για να μπορουν να τρεφονται,πιανουν την τροφη τους απο την ροη του νερου.Αλλιως μπορει να τις χασεις απο ασητια.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε καλύτερα κεραμικό μακαρόνι. Και αυτά πρέπει να κάνουν δουλειά απλά το siporax είναι εγγύηση.

Έβαλα τελικά το μακαρόνι siporax της sera και τα έβγαλα αυτά που είχε στον κάτω κάδο που μου έμοιαζε με πλαστικούρα.

Το υγρό που είχε μέσα το siporax δεν χρειάζεται να βάλω λογικά λόγω ότι δουλεύει παράλληλα με το άλλο φιλτρο που ειναι στρωμένο.

Αυτές τις 2 μέρες που το έχω ρίχνω και βακτήρια στο ενυδρειο για να βοηθήσω στο στρώσιμο.

Για πόσες μέρες θα χρειαστεί να ρίχνω βακτήρια;

Link to comment
Share on other sites

Σε πιο μαγαζι βρηκες τα lemon tetra;

Link to comment
Share on other sites

Σε πειράζω ρε εσύ.  Ούτως ή άλλως μάλλον θα μείνω στα ember tetra που έχω ήδη 11 και θα τα αυξήσω, για να μην τα μπερδέψω με lemon tetra.

Το μαγαζί είναι το aquariumshop.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Ναι κινούνται όλα μαζί, απλά κάποια φεύγουν απο το κοπάδι και μένουν μόνα τους καμία φορά. Απλά επειδή ειναι πολύ μικρά, όπως κινούνται αν πάνε πίσω απο φυτά και μαζευτούν όλα μαζί σε μια γωνία χάνονται και βλέπεις ένα ενυδρειο με πολλά φυτά και χωρίς ψάρια. Αφού οι φίλοι μου με κράζουν και μου λένε εσύ έκανες ενυδρειο για φυτά, όχι για ψάρια. Αφού σκέφτομαι να βάλω όσο πιο πολλά μπορεί να αντέξει το ενυδρειο μου για να υπάρχει κίνηση. Έχω κάνει και τα Cory 12, τα Ancistrus 2 και σκέφτομαι να βάλω και καμία εξάδα amano.

Γενικότερα όλα τα τετρα πρέπει να πηγαίνουν έτσι μαζί σε κοπάδι, ακόμα και τα πιο μεγάλα όπως τα lemon.

Κάποια λάθος έκανα, αντί για επεξεργασία έκανα παράθεση στο μήνυμα μου. Αν μπορείς κάποιος mod να το διορθώσει.

Ευχαριστώ,

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τελικά το μακαρόνι siporax της sera και τα έβγαλα αυτά που είχε στον κάτω κάδο που μου έμοιαζε με πλαστικούρα.

Το υγρό που είχε μέσα το siporax δεν χρειάζεται να βάλω λογικά λόγω ότι δουλεύει παράλληλα με το άλλο φιλτρο που ειναι στρωμένο.

Αυτές τις 2 μέρες που το έχω ρίχνω και βακτήρια στο ενυδρειο για να βοηθήσω στο στρώσιμο.

Για πόσες μέρες θα χρειαστεί να ρίχνω βακτήρια;

Κράτησες καθόλου υλικό και από το φίλτρο που έτρεχες;

 

Αν ναι , τότε θα αυτομπολιαστείς μέσα σε 48 ώρες περίπου. Τα βακτήρια καλά έκανες ,είναι ενίσχυση.

Link to comment
Share on other sites

Το εσωτερικό φιλτρο τρέχει ακόμα παράλληλα με το εξωτερικό και λέω να το κρατήσω για 2 εβδομάδες περίπου. Βακτήρια ρίχνω μέσα στο ενυδρειο και όχι στο φιλτρο. Λέω να ρίξω ακόμα για 2-3 μέρες και μετά να σταματήσω. Το υγρό που είχε μέσα το siporax δεν έριξα καθόλου καθώς νομίζω ειναι για να το ρίξεις σε καινούριο ενυδρειο άστρωτο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι πρεπει να κινουνται ετσι!!

Πιστευω οτι καμμια δεκαρια ακομα μπορεις να βαλεις ανετα..

Νομίζω και 30 δεν θα έχω θέμα. Ο Γιώργος (georgerocks) που είχε τα συγκεκριμένα ψάρια είχε 20 σε 60 λίτρα, απλά δεν ξέρω αν είχε και άλλα ψάρια και απο ότι μου είπε ήταν μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Και γω δεν νομιζω οτι θα εχεις θεμα γιαυτο εγραψα και ανετα...

Με την λογικη του οτι και τα κορυ και τα ανσιστακια κινουνται σε αλλα επιπεδα ή με διαφορετικο τροπο τα δευτερα στο ενυδρειο...

Οποτε δεν επηρεαζουν τα τετρα...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι αλλιως δεν ειναι ψαρια περιοχικα και κυριαρχικα. Αυτο που θα πρεπει να προσεξεις θα ειναι η φιλτρανση.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι αλλιως δεν ειναι ψαρια περιοχικα και κυριαρχικα. Αυτο που θα πρεπει να προσεξεις θα ειναι η φιλτρανση.

Send from the heart of the Amazonas

Τι θα πρέπει να προσέξω Θοδωρή;

Έχε ήδη βάλει εξωτερικό φίλτρο.  Πρέπει να κάνω και κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται ρε συ αυτο που κανεις με τα δυο φιλτρα...στο ειπα και πιο πανω...απλα βαζεις το βιολογικο υλικο που ειχες στο καινουριο φιλτρο... :)

Δεν ειναι κακο αυτο που κανεις αλλα δεν χρειαζεται να περιμενεις...ο μονος λογος για να το κανεις ειναι για να σιγουρευτεις πρωτα οτι το καινουριο δουλευει σωστα...

Οσο για τα emper,τα δικα μου οταν μεγαλωσα το κοπαδι κοπαδιασανε!

Ανετα κανεις το κοπαδι 30 και παραπανω μην σου πω...αλλα καλο θα ειναι να μην μπλεξεις μετα δυο κοπαδια

Link to comment
Share on other sites

Εχω αυτα τα ψαρια σε 120 λιτρα και εχω μεσα 15 ψαρια,για 30 δεν νομιζω οτι μπορεις να βαλεις γιατι μπορει να ειναι μικρα αλλα θελουν να εχουν και χωρο.

Πιστευω οτι μπορεις μεχρι 25.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται ρε συ αυτο που κανεις με τα δυο φιλτρα...στο ειπα και πιο πανω...απλα βαζεις το βιολογικο υλικο που ειχες στο καινουριο φιλτρο... :)

Δεν ειναι κακο αυτο που κανεις αλλα δεν χρειαζεται να περιμενεις...ο μονος λογος για να το κανεις ειναι για να σιγουρευτεις πρωτα οτι το καινουριο δουλευει σωστα...

Οσο για τα emper,τα δικα μου οταν μεγαλωσα το κοπαδι κοπαδιασανε!

Ανετα κανεις το κοπαδι 30 και παραπανω μην σου πω...αλλα καλο θα ειναι να μην μπλεξεις μετα δυο κοπαδια

Εμένα και τώρα που είναι 11 κοπαδιάζουν.

 

Αν τα πάω στα 30 δεν θα βάλω άλλο κοπάδι μέσα.

Δεν θα βάλω το βιολογικό υλικό από το άλλο φίλτρο γιατί μου το δώσανε μεταχειρισμένο και δεν ξέρω πόσα χρόνια μπορεί να δουλεύει, γι' αυτό αποφάσισα να τα βάλω παράλληλα για 2 εβδομάδες μέχρι να στρώσει το καινούριο και να κρατήσω το καινούριο υλικό που θα έχει χωρίς να προσθέσω από το παλιό.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αυτα τα ψαρια σε 120 λιτρα και εχω μεσα 15 ψαρια,για 30 δεν νομιζω οτι μπορεις να βαλεις γιατι μπορει να ειναι μικρα αλλα θελουν να εχουν και χωρο.

Πιστευω οτι μπορεις μεχρι 25.

Εμένα τα 11 όταν πάνε σε μια γωνία όπως κολυμπάνε πραγματικά φαίνεται άδειο όλο το ενυδρείο.  Είναι πολύ μικρά ρε εσύ Κώστα.

Να μιλάγαμε για κάποιο άλλο tetra που γίνεται πιο μεγάλο οκ.

 

15 ember σε 120 λίτρα δεν είναι πολύ λίγα;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως μια χαρα κοπαδιαζουν και κολλανε σε μια γωνια ολα,οταν δεν κοπαδιαζουν ειναι διασπαρπα σε ολο το ενυδρειο.

Αυτο που βλεπεις εσυ,ειναι απο το φως,στο ειχα ξαναπει οτι αυτα τα ψαρια δεν γουσταρουν το πολυ φως και οταν αυτο υπαρχει κρυβονται πολυ σε σκιερα σημεια.

Στο δικο μου ενυδρειο,ο φωτισμος ειναι σχετικα χαμηλος και η επιφανεια εχει φυτα για να κοβει ακομα πιο πολυ,οπως και ριζες απο ξυλα.

Τα ψαρια κινουνται παντου σαν κοπαδι και οπως σου ειπα,οταν δεν κοπαδιαζουν απλα ειναι διασπαρτα σε ολο το ενυδρειο.

Ναι μπορει τα 15 να ειναι λιγα σε 120 λιτρα αλλα για μενα ειναι καλυτερα να μη τεζαρεις το ενυδρειο με ψαρια. Καλυτερα να ειναι πιο ανετα.

Εγω το πολυ πολυ να βαλω αλλα 10,συν 5 μικρα ανσιστρους που εχω τωρα (απο αυτα θα μεινουν 2) συν ενα ζευγαρι νανοκιχλιδες και εκλεισα απο ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...