Jump to content

Νέο ενυδρείο 120lt


avraamp

Recommended Posts

Μάκη δεν ξέρω αν κάνει αυτός που προτείνεις γιατί δεν βλέπω χώρο για τρύπημα στον πάτο και τοποθέτηση του σωλήνα διοξειδίου. Το δικό μου είναι αυτό, του οποίου του τρύπησα τον πάτο με ένα 5άρι τρυπάνι και πέρασα το σωλήνα σφιχτά και φτάνει μέχρι επάνω κοντά στην προπέλα γιατί αν είναι πιο κάτω περνάει και τη βρωμιά που φεύγει απ το σγουγγαράκι. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Μάκη δεν ξέρω αν κάνει αυτός που προτείνεις γιατί δεν βλέπω χώρο για τρύπημα στον πάτο και τοποθέτηση του σωλήνα διοξειδίου. Το δικό μου είναι αυτό, του οποίου του τρύπησα τον πάτο με ένα 5άρι τρυπάνι και πέρασα το σωλήνα σφιχτά και φτάνει μέχρι επάνω κοντά στην προπέλα γιατί αν είναι πιο κάτω περνάει και τη βρωμιά που φεύγει απ το σγουγγαράκι. 

Ωραίος, ακόμα καλύτερα αυτό.

Όλο πατέντες είσαι. :)  :)  :)

Τώρα που βρήκα λίγο χρόνο θα ψάξω και αυτό που λέει ο Κοσμάς, να δω τι κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Λενε(εγω δεν ξερω) οτι αυτος ειναι απο τους καλυτερους για συνδεση με εξωτερικο φιλτρο.Για κυκλοφορητη θα σου πει ο Κωνσταντινος

https://www.google.gr/search?q=max+mix+co2+reactor&espv=2&biw=1366&bih=643&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjHq4ze97XLAhVp8XIKHZ8-AYQQsAQIGQ

Χρησιμοποιεί κανένας reactor για τη διάχυση του CO2;  Όποιος έχει ας γράψει εντυπώσεις καθώς και που μπορούμε να βρούμε Ελλάδα.

Από Ελλάδα δε βρήκα κάτι, στο εξωτερικό βρίσκω αυτά:

http://www.banggood.com/UP-CO2-Diffuser-Aquarium-Water-plants-Atomizer-Reactor-D402-p-929331.html

http://www.ebay.com/itm/ISTA-External-CO2-Ceramic-Reactor-Diffuser16-22mm-for-Plants-Spiral-ph-Buckle-/131558800561?hash=item1ea183fcb1:g:ZUkAAOSwPcVVqM1Q

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάει εκτός ενυδρείου ή εντός; 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάει εκτός ενυδρείου ή εντός;

Όπως το έψαξα λίγο Κώστα μπορείς να το βάλεις και με τους 2 τρόπους αλλά πιο καλά θα ειναι εκτός για να μη φαίνεται στο ενυδρειο.

Μπαίνει στην έξοδο του φίλτρου, συνδέεται πάνω και το co2 και πάει στο ενυδρειο μόνο η σωλήνα του φίλτρου, όποτε ένα σωληνάκι λιγότερο (του co2) θα πηγαίνει στο ενυδρειο, απλά θέλει εξωτερικό φιλτρο.

Λένε ότι κάνει καλύτερη διάσπαση των φυσαλίδων.

Φαντάσου εμένα η επιφάνεια του νερού έχει αρχίσει να γεμίζει φυσαλίδες σε κάποια σημεία.

Μήπως σταδιακά θα πρέπει να αυξήσω απο 60 φυςαλίδες σε περισσότερες;

Επίσης με το προγραμμα των λιπασμάτων μήπως χρειαστεί να αυξήσω τις ποσότητες;

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι είναι να κάνεις θα το κάνεις με βάση το drop checker, αυτό θα σε κατευθύνει αν πρέπει να αυξήσεις. Για τα λιπάσματα θα σου συνιστούσα να πας σε πλήρες πρόγραμμα της ΕΙ και ξεκίνα με τις λιγότερες τιμές απ αυτές που προτείνει. Φυσαλίδες στην επιφάνεια έχω κι εγώ προς το τέλος της εβδομάδας γιατί κάποιες δεν φεύγουν ευθεία με τον κυκλοφορητή, σίγουρα οι εξωτερικού ριάκτορες είναι ανώτεροι αλλά θέλει κι αυτό ψάξιμο, κάποια στιγμή και γω θέλω να το κάνω αλλά πρώτα θέλω να το δω από κοντά οπότε θα περιμένω άμα είναι εσένα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάει εκτός ενυδρείου ή εντός; 

Παει οπως θες αλλα εξω ειναι καλυτερα γιατι ειναι μεγαλο και πιανει χωρο μεσα.Υπαρχει και σε μικροτερο αλλα δεν ξερω μηπως παει με τα λιτρα.

Θα περιμενω και εγω εσας να δω αποτελεσμα ^_^

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ μάλλον θα το δοκιμάσω, όταν πάρω πρώτα εξωτερικό φίλτρο, οπότε υπομονή... :)  :)  :)

Εκτός αν μας πει εντυπώσεις κάποιος που να το έχει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου 

Κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 80 x 35 x 45
Συνολικά Λίτρα:  120
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: 2 x Anubias nana, Hydrocotyle Lencocephala, Hygrophila polysperma, Valisneria spiralis, bacopa caroliniana, rotala rotundifolia, ludwigia perenis & mullerti, staurogyne repens, java moss
Ψάρια: Betta Male, Corydoras x 4, Ember Tetra x 11, white cloud mountain x 4, ancistrus x 1

Άλλα είδη: amano shrimp x 2, ramshorn snails x 15

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες: 1 πέτρα με anubia & 2-3 πολύ μικρές ανάμεσα στη ρίζα
Ξύλα: 1 ξύλο μικρό με anubia, 1 ρίζα μεγάλη
Άλλα διακοσμητικά :  
Υπόστρωμα: Sera floredepot
Βυθός: Χαλαζιακή άμμος  0,4-0,8mm

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): JBL Solar natur 18W-60cm T8, JBL Solar tropic 18W-60cm T8
Διάρκεια φωτισμού: 8- 9 ώρες την ημέρα

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: EHEIM Aquaball 130
Θέρμανση/ Ψύξη: Θερμοστάτης 150W
Λίπανση: Sera υπόστρωμα, Seachem Flourish υγρό λίπασμα
Παροχή Coe: Ναι
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: JBL Novo Fil, JBL Novo Bel, JBL Novo Tab, JBL Novo Pleco


Παράμετροι

 

pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ): 0
Νιτρώδη (ΝΟ): 0
Νιτρικά (ΝΟ): 15
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25 - 26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 1 φορά την εβδομάδα 50%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Jbl Biotopol & Denitrol
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

 

Κάνω μία ενημέρωση στην παρουσίαση του ενυδρείου μου καθώς έχουν αλλάξει αρκετά από τότε που το παρουσίασα πρώτη φορά.

Μετά την εγκατάσταση του CO2 έχω παρατηρήσει ότι τα φυτά αναπτύσσονται ραγδαία.  Καμία σχέση με πριν.

Μένει τώρα να αυξήσω το φωτισμό και να βάλω εξωτερικό φίλτρο με reactor για να βελτιώσω τη διάχυση.

Σκέφτομαι επίσης να βάλω ένα κοπάδι cardinal tetra, να αυξήσω τα Cory σε 10 και να προσθέσω άλλα 2 anscistrous.

Σχόλια και γνώμες δεκτά.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο. Την ψαροσυνθεση πρεπει να φτιαξεις.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ειναι ένα θέμα που με έχει προβληματίσει και ψάχνομαι...

Μέχρι που σκέφτομαι να το στήσω απο την αρχή.

Θέλω πρώτα να τελειώσω με φιλτρο και φωτισμό και μετά να ασχοληθώ με την ψαροσύνθεση.

Ακούω προτάσεις Θοδωρή.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Ε τι προτασεις, πρεπει να δεις ποια θες να κρατησεις και ποια να φυγουν.

Αν θες κρατα τα τετρα και τα κορυ και φτιαξε τα κοπαδια.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ε τι προτασεις, πρεπει να δεις ποια θες να κρατησεις και ποια να φυγουν.

Αν θες κρατα τα τετρα και τα κορυ και φτιαξε τα κοπαδια.

Send from the heart of the Amazonas

Τα ember λένε ότι δε θέλουν πολύ δυνατό φως άρα αν αυξήσω το φωτισμό μήπως έχω θέμα. Μια εναλλακτική ειναι να πάω σε cardinal tetra. Τα ember πάνε μαζί με Cardinal ή το ένα απο τα δυο είδη θα πρέπει να μπει μόνο;

Έτσι σκέφτομαι να φτιάξω φιλτρο και φωτισμό και βλέπω μετά.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα ψαρι δεν θελει φωτισμο. Απο κρυψωνες σε βλεπω καλα και αν αυξησεις το κοπαδι θα νοιωθουν περισσοτερο ασφαλεια.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Κανενα ψαρι δεν θελει φωτισμο. Απο κρυψωνες σε βλεπω καλα και αν αυξησεις το κοπαδι θα νοιωθουν περισσοτερο ασφαλεια.

Send from the heart of the Amazonas

Όποτε βγάζω μονομάχο και cloud mountain.

Αυξάνω και τα ember tetra σε 20-25, τα cory σε 10 και είμαι και ok;

Link to comment
Share on other sites

Οπως το πες. Αν θες, κανε και τον ανστιστρους ζευγαρι.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο φιλε! Αν θες βαλε και κανενα κοκκινακι μεσα να σπασει την πρασινιλα.Αν θες να δεις καμμια ουριτσα απο cory ή ancistus μην βαλεις cardinal.Αν θες οποσδηποτε ελα να σου δωσω τα δικα μου.Σκεψου και για ζευγαρι νανοκιχλιδα να δεις αλλες συμπεριφορες και χαρακτηρα.Την ιδεα για τα φωτα που σου ειπα την εξετασες?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο φιλε! Αν θες βαλε και κανενα κοκκινακι μεσα να σπασει την πρασινιλα.Αν θες να δεις καμμια ουριτσα απο cory ή ancistus μην βαλεις cardinal.Αν θες οποσδηποτε ελα να σου δωσω τα δικα μου.Σκεψου και για ζευγαρι νανοκιχλιδα να δεις αλλες συμπεριφορες και χαρακτηρα.Την ιδεα για τα φωτα που σου ειπα την εξετασες?

Κόκκινα έχω δύο είδη ludwigia, αλλά λόγω φωτισμού έχουν πρασινίσει.  Σχετικά με τα cardinal σκεφτόμουνα να βάλω σε περίπτωση που τα ember δεν αντέχουν το δυνατό φωτισμό.  Νανοκιχλίδες ποια είναι; Πχ κριμπένσις;

Την ιδέα για τα φώτα την εξέτασα αλλά επειδή το καπάκι μου είναι λίγο χάλια χωροταξικά, έχει και κάποια θέματα με καπάκια που λείπουν από τα σημεία της ταΐστρας κλπ, έχει ήδη κάποιες πατέντες στο καπάκι και δεν μου αρέσει, σκέφτομαι να το καταργήσω τελείως και να πάρω ένα φωτιστικό να ακουμπήσω πάνω στο ενυδρείο, το οποίο να είναι ή ένα με 4 λάμπες 24W ή δύο με 2 λάμπες των 24W.  

Σε περίπτωση που δω ότι το φως είναι πολύ με 4 λάμπες μπορεί να βγάλω τη 1 και να το αφήσω και με 3.

Βέβαια όλα αυτά πρέπει να τα κάνω σε συνδυασμό με ένα νέο ενυδρείο που σκέφτομαι να αγοράσω για να βάλω το μονομάχο. 

Link to comment
Share on other sites

Τα κριμπς με τα αλλα ψαρια βυθου οπως κορυ και ancistrus την περιοδο του ζευγαρωματος μπορει να γινουν επιθετικα.Τα ραμιρεζι ειναι πιο φιλικα.Υπαρχουν ομως και αλλα

Link to comment
Share on other sites

Ηδη το ενυδρειο σου εδειξε πολυ!!!

Συμφωνω με την ψαροσυνθεση,να βγαλεις τον μονομαχο και τα white cloud και να αυξησεις τα cory και τα tetra...

Οσον αφορα τα emper....μου κανει εντυπωση που κολυμπανε ηδη ακομα και με τον φωτισμο που εχεις....εμενα τα δικα μου με τιποτα!Για να κολυμπανε και να μην κρυβονται δεν εχω σχεδον καθολου φως! 

Νομιζω οτι μπορεις να κανεις 10 τα cory και να προσθεσεις και 2 ή 4 ραμιρεζι....

Οι λαμπες στα φωτιστικα που λες αναβουν μαζι....απλα,μπορεις να μην βαλεις καποια λαμπα(αν θες οπως λες να αναβουν 3 αντι για 4 π.χ.)

Link to comment
Share on other sites

4 ραμ με τιποτα σε τοσο λιγα λιτρα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ηδη το ενυδρειο σου εδειξε πολυ!!!

Συμφωνω με την ψαροσυνθεση,να βγαλεις τον μονομαχο και τα white cloud και να αυξησεις τα cory και τα tetra...

Οσον αφορα τα emper....μου κανει εντυπωση που κολυμπανε ηδη ακομα και με τον φωτισμο που εχεις....εμενα τα δικα μου με τιποτα!Για να κολυμπανε και να μην κρυβονται δεν εχω σχεδον καθολου φως! 

Νομιζω οτι μπορεις να κανεις 10 τα cory και να προσθεσεις και 2 ή 4 ραμιρεζι....

Οι λαμπες στα φωτιστικα που λες αναβουν μαζι....απλα,μπορεις να μην βαλεις καποια λαμπα(αν θες οπως λες να αναβουν 3 αντι για 4 π.χ.)

Τα φωτιστικά που λέω είναι στο πρόγραμμα για να τοποθετηθούν στο άμεσο μέλλον.  Αυτή τη στιγμή έχω 2χ18W T8 και τα εμπερ είναι μια χαρά.  Μόλις θα αυξήσω το φωτισμό δεν ξέρω τι θα γίνει,  αυτός είναι και ο λόγος που θέλω να τελειώσω πρώτα με αλλαγές σε φωτισμό και φίλτρο, να δω τι αντιδράσεις θα έχουν τα ψάρια και μετά να αποφασίσω για την τελική επιλογή των ψαριών.  Το πιο εύκολο για εμένα θα ήταν να πάω να πάρω 10-15 ακόμα εμπερ αύριο κιόλας, να μεγαλώσω το κοπάδι, να βγάλω και τα υπόλοιπα και να φτιάξω την ψαροσύνθεση.  Αν όμως μετά την αναβάθμιση του φωτισμού δω ότι δεν την παλεύουν θα έχω δώσει πάλι τζάμπα λεφτά και θα πρέπει να ξεκινήσω πάλι από την αρχή.  Οπότε μόλις τελειώσω με την αναβάθμιση του εξοπλισμού θα δω πως θα πάνε τα πράγματα για καμιά εβδομάδα και μετά θα πράξω ανάλογα.

Αυτή τη στιγμή η σκέψη είναι να κρατήσω τα εμπερ και τα κορυ, αλλά βλέποντας και κάνοντας.  Στο τέλος μπορεί να τα βγάλω όλα και να στήσω κάτι από την αρχή... :wacko:  :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...