Jump to content

Νέο ενυδρείο 120lt


avraamp

Recommended Posts

Η μπροστινή πλευρά είναι αυτή που φαίνεται η staurogyne repens μπροστά από τη ρίζα.

Μερικές με το σαλιγκάρι και τη γαρίδα.

Πρέπει να βγάλω και μία να φαίνεται όλο το μπροστινό μέρος γιατί δεν έβγαλα τελικά, έκανα συνέχεια ζουμ στους ζωντανούς οργανισμούς.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Αεροδυναμικός ο μονομάχος χααχχαχαχχχαχ. Είναι πολύ ωραίο Μάκη γιατί είναι επιμελώς αφηρημένο κάτι που δίνει πιο φυσικό αποτέλεσμα, καλά αν βάλεις διοξείδιο δεν θα προλαβαίνεις να κλαδεύεις, άσε τα χρώματα που θα δεις, ωραία και τα ψαράκια κι οι γαρίδες μ αρέσει πολύ το αποτέλεσμα να τα χαίρεσαι όλα κι ευχαριστώ για την πρόσκληση, πιστεύω μια μέρα θα τα καταφέρω θα τηλεφωνηθούμε να το κανονίσουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι αλλα επρεπε τα ψηλα φυτα να τα εχεις πισω να καλυψουν ολη την πλατη και μπροστα ας ηταν κενο.....

Ανεβάζω και μία φωτογραφία από τη μπροστινή μεριά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι, όταν ψηλώσει η bacopa θα κρύψει και το φίλτρο, keep walking! :bigemo_harabe_net-180:

Link to comment
Share on other sites

Αεροδυναμικός ο μονομάχος χααχχαχαχχχαχ. Είναι πολύ ωραίο Μάκη γιατί είναι επιμελώς αφηρημένο κάτι που δίνει πιο φυσικό αποτέλεσμα, καλά αν βάλεις διοξείδιο δεν θα προλαβαίνεις να κλαδεύεις, άσε τα χρώματα που θα δεις, ωραία και τα ψαράκια κι οι γαρίδες μ αρέσει πολύ το αποτέλεσμα να τα χαίρεσαι όλα κι ευχαριστώ για την πρόσκληση, πιστεύω μια μέρα θα τα καταφέρω θα τηλεφωνηθούμε να το κανονίσουμε. 

Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα. 

 

Ο μονομάχος είναι όλα τα λεφτά.  Όταν κολυμπάει και απλώνει η ουρά του είναι φοβερός.

Χθες δοκίμασα να βάλω το spray bar να χτυπάει κατά μήκος του ενυδρείου και όχι στο τζάμι και ο μονομάχος δεν την πάλευε, πήγαινε με την όπισθεν, οπότε το ξαναγύρισα.  Έκανα δοκιμές για να δω τι θα γινόταν με ένα εξωτερικό φίλτρο που λογικά θα έχει μεγαλύτερη ροή, αλλά δε με βλέπω.

 

Και μία φωτό για να μην ξεχνάμε πως ήταν στο αρχικό στήσιμο. :fpc:  :bigemo_harabe_net-75:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ααχχχαχαχχχχα αυτό δεν ήταν ενυδρείο, νηπιαγωγείο ή παιδότοπος είναι, συγγνώμη χωρίς παρεξήγηση έτσι; Κάπως έτσι ήταν και το δικό μου, για κλάματα γενικώς, ευτυχώς το ξαναλέω που υπάρχουν τα φόρουμ κι άνθρωποι με όρεξη και μεράκι να μεταδώσουν τις γνώσεις τους και το πήγαμε έστω ένα επίπεδο πιο πάνω. (Μόνο η κόρη μου θα το διακοσμούσε έτσι, χαχχχααχαχαχ δεν μπορώ Μάκη συγγνώμη). 

 

Υ.Γ. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν μπομπονιέρα  :lolu:

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ααχχχαχαχχχχα αυτό δεν ήταν ενυδρείο, νηπιαγωγείο ή παιδότοπος είναι, συγγνώμη χωρίς παρεξήγηση έτσι; Κάπως έτσι ήταν και το δικό μου, για κλάματα γενικώς, ευτυχώς το ξαναλέω που υπάρχουν τα φόρουμ κι άνθρωποι με όρεξη και μεράκι να μεταδώσουν τις γνώσεις τους και το πήγαμε έστω ένα επίπεδο πιο πάνω. (Μόνο η κόρη μου θα το διακοσμούσε έτσι, χαχχχααχαχαχ δεν μπορώ Μάκη συγγνώμη). 

 

Υ.Γ. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν μπομπονιέρα  :lolu:

:thumbsu:  :thumbsu:  :thumbsu:  :bigemo_harabe_net-117:  :bigemo_harabe_net-193:  :bigemo_harabe_net-193:  :bigemo_harabe_net-163:  :bigemo_harabe_net-163:  :bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

Το ντεκόρ ήταν συνδυασμός δικός μου (καράβια άγκυρες και μπαούλο) και της γυναίκας μου (νέμο, γοργόνες κλιπ.)

Σαν τσίρκο είχε γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Και τωρα τι εχει η συζυγος, μιας και που μας ειδε απο κοντα;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Και τωρα τι εχει η συζυγος, μιας και που μας ειδε απο κοντα;

Send from the heart of the Amazonas

Τη σεσιφλορα και η κόρη μου το μονομάχο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως την είχα μια τάση για φυτεμένο, απ όταν πήρα το ενυδρείο αλλά δεν είχα ιδέα για την ύπαρξη αληθινών φυτών, το είχα γεμίσει με πλαστικά φυτά κι ήθελα να το κάνω και ζούγκλα τρομάρα μου!!!!

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Και τωρα τι εχει η συζυγος, μιας και που μας ειδε απο κοντα;

Send from the heart of the Amazonas

Να φανταστείς την Κυριακή το πρωί πήγαμε στο σχολείο της ανιψιάς μου σε ένα πάρτυ μασκέ στο σχολείο της (δημοτικό) και επειδή είχε πολύ κόσμο μασκαρεμένους και δυνατά μουσική η μικρή τρόμαξε (είναι μικρή και δεν έχει πάει και σχολείο ακόμα) και ήθελε να φύγουμε.

Το απόγευμα που είπαμε να έρθουμε όλοι μαζί στην πίτα δεν περιμέναμε να κάτσουμε πάνω από μία ώρα γιατί λέμε αποκλείεται να κάτσει η μικρή, αλλά έγινε η έκπληξη και πρέπει να κάτσαμε κοντά στο τρίωρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω και μία φωτογραφία από τη μπροστινή μεριά.

 

Α,ενταξει ρε συ! Απο πισω ηταν πριν? Διαμπερες ειναι? :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και τωρα τι εχει η συζυγος, μιας και που μας ειδε απο κοντα;

Send from the heart of the Amazonas

 

Hθελα να πω τι εχει να πει!

 

Να φανταστείς την Κυριακή το πρωί πήγαμε στο σχολείο της ανιψιάς μου σε ένα πάρτυ μασκέ στο σχολείο της (δημοτικό) και επειδή είχε πολύ κόσμο μασκαρεμένους και δυνατά μουσική η μικρή τρόμαξε (είναι μικρή και δεν έχει πάει και σχολείο ακόμα) και ήθελε να φύγουμε.

Το απόγευμα που είπαμε να έρθουμε όλοι μαζί στην πίτα δεν περιμέναμε να κάτσουμε πάνω από μία ώρα γιατί λέμε αποκλείεται να κάτσει η μικρή, αλλά έγινε η έκπληξη και πρέπει να κάτσαμε κοντά στο τρίωρο.

 

Ναι μωρε ηταν μικρουλα. Αλλα ετσι περναμε οτα ημαστε παρεα. Παρα πολυ ωραια!

Link to comment
Share on other sites

Περάσαμε όλοι πολύ ωραία, μέχρι και η μικρούλα μας.

Είχαμε και καλή παρέα στο τράπεζι μας, αν και αλμυροί.... Πολύ ευχάριστη παρέα.

Καλησπέρα Γιώργηδες!!!!

Αν και ο Κορμός μας πήρε όλα τα δώρα!!! Ακόμα και το βάτραχο!! Χαχαχα

Να ειναι καλά και να τα χαρεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπικη εμπειρια με το staurogyne :

Γενικα ειναι ευκολο φυτο αλλα και λιγο περιεργο,μπορει να μη σου πιασει και ποτε.

Το εχω σε 2 ενυδρεια,στο high tech με πολυ φωτισμο,μπουκαλα και φουλ λιπασματα και παει τρενο,καθε εβδομαδα σχεδον κλαδευω.

Στο αλλο ενυδρειο με τις πορτοκαλι γαριδες με μετριο φως,εξελ και λιγα λιπασματα ζοριζεται αρκετα θα ελεγα.

Θελει λιγο μαεστρια στο κλαδεμα για να γινει θαμνος και να του δωσεις σχημα.Μπορει να χρειαστει σε μερικα σημεια να το κλαδεψεις και παρα παρα πολυ κοντο.

Παντως,εδωσα κλαδεματα απο αυτο το φυτο στον Σωτηρη που εχει high tech ενυδρειο και δεν του πηγαινε με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μια δοκιμή θα με πείσει αν πιάσει κι αν βέβαια βρω χώρο στο ενυδρείο μου που έχει πήξει και βασικά θέλει restart το aquascape.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μια δοκιμή θα με πείσει αν πιάσει κι αν βέβαια βρω χώρο στο ενυδρείο μου που έχει πήξει και βασικά θέλει restart το aquascape.

 

Παντα υπαρχει χωρος για αλλο ενα φυτο :P

Να το δοκιμασεις αν και απ οσο μπορω να δω στις φωτο του Μακη,δεν πρεπει να ειναι το staurogyne repens αυτο που εχει,αλλα το porto velho

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να πιάσει και να πάει καλά γιατί είναι πολύ ωραίο φυτό.

Για το κλάδεμα έχεις να προτείνεις κάποια ιδιαίτερη τεχνική ή απλά όταν μεγαλώνει κόβουμε τα επάνω σημεία και τα μεταφυτεύουμε;

Link to comment
Share on other sites

Για το κλαδεμα οπως σου ειπα θελει λιγο μαεστρια για να το κανεις θαμνο.

Μπορει να χρειαστει να κλαδεψεις καποια σημεια πολυ κοντα.

Στα σημεια που εχεις κλαδεψει,μετα πεταει 2 νεα φυτα απο διπλα και ετσι γινεται πιο θαμνοειδες.

Ειχε τυχει στο προηγουμενο στησιμο να το αφησω να μεγαλωσει αρκετα και μετα το πετσοκοψα στο κλαδεμα.Μετα απο λιγο καιρο,ειχε παρει αρκετα ωραιο σχημα.

Γενικα θελει λιγο εκπαιδευση για να δωσεις ωραιο σχημα μπαλας.

Οτι κλαδευεις,το φυτευεις διπλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το κλαδεμα οπως σου ειπα θελει λιγο μαεστρια για να το κανεις θαμνο.

Μπορει να χρειαστει να κλαδεψεις καποια σημεια πολυ κοντα.

Στα σημεια που εχεις κλαδεψει,μετα πεταει 2 νεα φυτα απο διπλα και ετσι γινεται πιο θαμνοειδες.

Ειχε τυχει στο προηγουμενο στησιμο να το αφησω να μεγαλωσει αρκετα και μετα το πετσοκοψα στο κλαδεμα.Μετα απο λιγο καιρο,ειχε παρει αρκετα ωραιο σχημα.

Γενικα θελει λιγο εκπαιδευση για να δωσεις ωραιο σχημα μπαλας.

Οτι κλαδευεις,το φυτευεις διπλα.

Ή τα δίνω στον Κώστα :)  :) .

 

Προς το παρόν θα το αφήσω να πιάσει λίγο, γιατί τα γατόψαρα σκαλίζουν συνέχεια το βυθό, να μεγαλώσει λίγο, μετά κλάδεμα και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Χα χα χα κοίτα πρώτα να πιάσει και να φτάσεις στο σημείο που θες και μετά βλέπουμε, σ ευχαριστώ πάντως. Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ έχω πήξει και έχω κολλήσει, θέλω να αλλάξω το στήσιμο του ενυδρείου γιατί έχει γίνει λίγο μπάχαλο, εσύ κοίτα τώρα που είναι ακόμα νωρίς να αποφασίσεις που ακριβώς θέλεις να καταλήξεις με το στήσιμο για να μην έχεις μετά μπελάδες με ξεφύτεμα και ξαναφύτεμα, εγώ για παράδειγμα κάθε φορά που αλλάζω νερό προσπαθώ κάνω και ένα βήμα αλλαγής στα φυτά, ειδάλλως με βλέπω καλοκαίρι ολικό ξεστήσιμο και ξαναστήσιμο. 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο, έβλεπα το άρθρο απο την αρχη και πως το εξελίσεις.

ΚΙΠ ΓΟΥΑΛΚΙΝΓΚ! Μου αρέσει! 

Λατρεμένα ψαράκια τα corydoras αλλα πολυ ζημιάρικα στα φυτεμένα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο, έβλεπα το άρθρο απο την αρχη και πως το εξελίσεις.

ΚΙΠ ΓΟΥΑΛΚΙΝΓΚ! Μου αρέσει! 

Λατρεμένα ψαράκια τα corydoras αλλα πολυ ζημιάρικα στα φυτεμένα.

 

Εχω 9 κόρυ μέσα στο φυτεμένο και δεν έχω κανένα πρόβλημα! Ακόμα και γρασίδι έχω που το κλαδεύω και φυτεύω αλλού για να μου πυκνώσει και δεν έχω δει ποτέ ένα φυτό να επιπλέει επειδή κάποιο ψάρι θα το ξέθαβε!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο, έβλεπα το άρθρο απο την αρχη και πως το εξελίσεις.

ΚΙΠ ΓΟΥΑΛΚΙΝΓΚ! Μου αρέσει!

Λατρεμένα ψαράκια τα corydoras αλλα πολυ ζημιάρικα στα φυτεμένα.

Σε ευχαριστώ, προσπαθώ να το βελτιώσω ακόμα, έχω αρκετά στο προγραμμα.

Το staurogyne repens που πήρα ήταν αρκετά κοντό με αποτέλεσμα στο φύτεμα να μην μπορώ να το βάλω πολύ μέσα και τα Cory με το σκάψιμο να μου ξηλώνουν μερικά που και που αλλά τα ξαναφυτευω. Μόλις μεγαλώσουν λίγο ακόμα και τα φυτέψω πιο βαθιά πιστεύω δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...