Jump to content

Νέο ενυδρείο 120lt


avraamp

Recommended Posts

4 ραμ με τιποτα σε τοσο λιγα λιτρα.

Send from the heart of the Amazonas

Συμφωνω! Εγω ειχα βαλει 4 στην αρχη για να βγει ενα ζευγαρι με σκοπο να δωσω τα αλλα.Ετσι και εγινε και μαλιστα βγηκαν 2 ζευγαρια.Οσο τα ειχα μαζι κυριολεκτικα γινοταν πολεμος.Ειχαν πιασει το ενα την δεξια μερια και το αλλο την αριστερη του ενυδρειου και ορμαγανε μια τα αρσενικα,μια τα θυλικα.Μια φορα γεννησανε αυγα μαζι σε διαφορετικες πετρες.Ηταν μονοδρομος να χαρισω το ενα ζευγαρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Lemon Tetra μπορώ να βάλω μαζί με τα Ember Tetra;  

Στο προφίλ των lemon tetra λέει ότι πάνε με άλλα είδη tetra.  Μπορούμε να τα βάζουμε μαζί ή είναι καλύτερο να κρατάμε ένα μόνο είδος μέσα στο ενυδρείο;

 

Σκέφτομαι να βγάλω τα white cloud mountain και να βάλω μία δεκάδα lemon tetra;

Link to comment
Share on other sites

Lemon Tetra μπορώ να βάλω μαζί με τα Ember Tetra;  

Στο προφίλ των lemon tetra λέει ότι πάνε με άλλα είδη tetra.  Μπορούμε να τα βάζουμε μαζί ή είναι καλύτερο να κρατάμε ένα μόνο είδος μέσα στο ενυδρείο;

 

Σκέφτομαι να βγάλω τα white cloud mountain και να βάλω μία δεκάδα lemon tetra;

Καμιά βοήθεια σχετικά με την παραπάνω ψαροσύνθεση;

Link to comment
Share on other sites

Πανε βρε! Απλως σε μικρα ενυδρεια σαν τα δικα μας αποφευγουμε να βαζουμε δυο κοπαδοψαρα γιατι ετσι δεν βλεπουμε συμπεριφορες.Διαλεξε ενα ειδος και βαλε 20 μεσα.Την ιδεα των ram την αφησες?

Link to comment
Share on other sites

Ναι την άφησα.  Είχα δει στον Κώστα τα lemon tetra και μου άρεσαν.  Μεγαλώνουν και περισσότερο από τα ember tetra οπότε μου άρεσαν καλύτερα.  Οπότε δεν θα τα μπερδέψω, θα τα αφήσω ως έχει και στο μέλλον βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μάκη εγώ έχω 4 πλέον από δαύτα, αν τα θες έλα να τα πάρεις γιατί κι εγώ θέλω να μείνω μόνο με τα cherry barb. 

Link to comment
Share on other sites

Κωστα να ερθω και εγω να παρω το καπακι απο το ενυδρειο σου :icon_dance:

Link to comment
Share on other sites

Κωστα να ερθω και εγω να παρω το καπακι απο το ενυδρειο σου :icon_dance:

 

Χα χα όταν θα φτιάξω το τελικό, ναι έλα να το πάρεις!! Τώρα που κοίταγα το χάρτη στην υπογραφή σου, 400 μέτρα μας χωρίζουν!!!

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά ρε Κωστή!!  Θα κρατήσω προς το παρών τα ember.  Αν αποφασίσω να αλλάξω σε lemon θα σε έχω στα υπ' όψιν, αλλά θα έχω κανονίσει πρώτα να έχω δώσει τα ember , να μην τα μπερδέψω.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα για αναβάθμιση φωτισμού.

Πήρα 2 sun sun με Τ5 φθορισμού, οπότε τώρα είμαι στα 4*24W.  Τα φωτιστικά έχουν ήδη λάμπες επάνω στα 10.000Κ, τις οποίες από βδομάδα σκέφτομαι να αλλάξω.

Σύμφωνα με το συγκεκριμένο ποστ:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/56782-o-φωτισμός-του-φυτεμένου-ενυδρείου/

 

Σκέφτομαι να βάλω 2 λάμπες στα 6500Κ και 2 στα 4000Κ ή 4500Κ αναλόγως τι θα βρω, τις οποίες θα τοποθετήσω εναλλάξ από εμπρός προς τα πίσω με την 6500Κ μπροστά.

 

1) Έχετε να προτείνετε κάποιο καλύτερο συνδυασμό για την επιλογή λαμπών; 

2) Μήπως είναι καλύτερα για αρχή να βάλω πρώτα 3 λάμπες σε λειτουργία και μετά να προσθέσω και την τέταρτη για να μην έχω απότομη αλλαγή και δημιουργηθούν τίποτα προβλήματα; πχ άλγες κλπ

 

 

Επίσης έδωσα τα white cloud mountain και πρόσθεσα 6 Cory sterbai τα οποία είναι αρκετά μικρά και βλέπω να έχουν πρόβλημα προσαρμογής, ειδικά τα 2 δεν ξέρω αν θα τη βγάλουν καθαρή.  Καλού κακού έβαλα την αεραντλία να δουλεύει μήπως βοηθήσει και κράτησα χαμηλά το φωτισμό για σήμερα ίσως και για αύριο , αναλόγως σε τι κατάσταση θα είναι.

Τέλος πρόσθεσα και 2 ακόμα ancistrous στην ψαροσύνθεση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχεις αλλάξει, αλλά αγορίνα έχεις πολλά εκατοστά βυθό! Κακό σε κάτι μάλλον δεν κάνει αλλά κόβεις από νερό χωρίς λόγο:)

Link to comment
Share on other sites

Τα sterbai πολύ καλύτερα σήμερα.  Έβγαλα την αεραντλία και έκανα και αλλαγή νερού.  Ευτυχώς όπως φαίνεται δεν θα έχουμε απώλειες.

 

Παρατήρησα κάποια φύλλα στο πολύσπερμα και είχαν τρύπες.  Αυτό σημαίνει έλλειψη σε κάλιο οπότε αυξάνω τη δόση του potassium;  Αυτή τη στιγμή ρίχνω από 5ml την Κυριακή, την Τρίτη και την Πέμπτη.

 

Επίσης είχα αυξημένα νιτρικά πριν την αλλαγή, περίπου 20.  Μετά την αλλαγή χωρίς να ρίξω τίποτα είχα 10.  Nitrogen ρίχνω από 8 ml κάθε Κυριακή, Τρίτη και Πέμπτη.

 

Τι να κάνω;  Να αυξήσω potassium και να μειώσω nitrogen και αν να ναι πως να αναπροσαρμόσω τις δοσολογίες;

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, τουλάχιστον βάσει ΕΙ κάλιο και νιτρικά πρέπει να είναι το ίδιο, από 20 έως 30ppm, το κάλιο δεν μπορείς να το μετρήσεις όμως αν ξέρεις τι ρίχνεις με το potassium φρόντισε να είναι το ίδιο με τα νιτρικά. 

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο με τα νιτρικά εννοείς σε ποσότητα που ρίχνω;

Δηλαδή αν ρίχνω 6 nitrogen να ρίχνω και 6 potassium;

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ν προσθέσω ότι από την ώρα που φύγαν τα white cloud mountain τα ember tetra έχουν γίνει πολύ πιο δραστήρια.

Ακόμα και σήμερα που άναψαν 3 λάμπες από τα νέα φωτιστικά δεν δείχνουν να τους ενοχλεί καθόλου το πιο δυνατό φως.

Θα παρατηρήσω τη συμπεριφορά τους και αν όλα πάνε καλά θα μεγαλώσω το κοπάδι σε 20. 

Ποιος θα ήταν ο ιδανικός αριθμός του κοπαδιού για το ενυδρείου μου;  Τα 20 είναι καλά ή θα μπορώ να βάλω και πιο πολλά;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ν προσθέσω ότι από την ώρα που φύγαν τα white cloud mountain τα ember tetra έχουν γίνει πολύ πιο δραστήρια.

Ακόμα και σήμερα που άναψαν 3 λάμπες από τα νέα φωτιστικά δεν δείχνουν να τους ενοχλεί καθόλου το πιο δυνατό φως.

Θα παρατηρήσω τη συμπεριφορά τους και αν όλα πάνε καλά θα μεγαλώσω το κοπάδι σε 20. 

Ποιος θα ήταν ο ιδανικός αριθμός του κοπαδιού για το ενυδρείου μου;  Τα 20 είναι καλά ή θα μπορώ να βάλω και πιο πολλά;

 

Καλο αυτο,το οτι δεν φοβουνται!

Ανετα βαζεις πανω απο 20....εγω εχω 20 σε 60 λιτρα....αλλα μονα τους,χωρις αλλο κοπαδι δηλαδη....

Link to comment
Share on other sites

Έχω 10 Cory, 3ancistrus & 1 betta.

Τα Cory σκέψου ότι κινούνται στο βυθό και με τα 11 ember το ενυδρειο φαίνεται άδειο. Ίσως να μπορούσα να τα κανω 30.

Link to comment
Share on other sites

Aπλά κόβεις σε ωφέλιμο χώρο-λίτρα από τα ψαράκια. Για αυτό στο είπα! Είναι υπερβολικά πολύς!

Link to comment
Share on other sites

Από τους 45 πόντους ύψους που έχει το ενυδρείο οι 5 περίπου πόντοι είναι ο βυθός.  Στην αρχή του είχα δώσει βάθος, μπροστά ήταν περίπου 3-4 και πίσω λίγο πιο ψηλό, αλλά με τον καιρό, τα φυτέματα - ξεφυτέματα και τις αλλαγές νερού έχει έρθει περίπου στην ευθεία, 4-5 μπροστά και 5-6 πίσω.  Δεν το λες και υπερβολικά πολύ!!  Και να φανταστείς την πρώτη ημέρα που πήρα τα πράγματα και το έστησα, έλεγα συνέχεια ότι έπρεπε να είχα πάρει και άλλη άμμο για να δώσω πιο πολύ βάθος... Ευτυχώς που δεν πήρα γιατί το κόλπο με το βάθος δεν έπιασε.

Νομίζω για φυτεμένο είναι καλά, από την άποψη ότι θες και κάποιο βάθος για να πιάνουν τα φυτά.  Είναι και 120 λίτρα το ενυδρείο.

 

Το θέμα είναι τι να κάνω με την επιλογή λαμπών για το φωτισμό καθώς και με το πρόγραμμα της λίπανσης, γιατί μου φάνηκαν αυξημένα τα νιτρικά.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Έχω 10 Cory, 3ancistrus & 1 betta.

Τα Cory σκέψου ότι κινούνται στο βυθό και με τα 11 ember το ενυδρειο φαίνεται άδειο. Ίσως να μπορούσα να τα κανω 30.

Ναι,ανετα! :)

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα για αναβάθμιση φωτισμού.

Πήρα 2 sun sun με Τ5 φθορισμού, οπότε τώρα είμαι στα 4*24W.  Τα φωτιστικά έχουν ήδη λάμπες επάνω στα 10.000Κ, τις οποίες από βδομάδα σκέφτομαι να αλλάξω.

Σύμφωνα με το συγκεκριμένο ποστ:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/56782-o-φωτισμός-του-φυτεμένου-ενυδρείου/

 

Σκέφτομαι να βάλω 2 λάμπες στα 6500Κ και 2 στα 4000Κ ή 4500Κ αναλόγως τι θα βρω, τις οποίες θα τοποθετήσω εναλλάξ από εμπρός προς τα πίσω με την 6500Κ μπροστά.

 

1) Έχετε να προτείνετε κάποιο καλύτερο συνδυασμό για την επιλογή λαμπών; 

2) Μήπως είναι καλύτερα για αρχή να βάλω πρώτα 3 λάμπες σε λειτουργία και μετά να προσθέσω και την τέταρτη για να μην έχω απότομη αλλαγή και δημιουργηθούν τίποτα προβλήματα; πχ άλγες κλπ

 

 

Επίσης έδωσα τα white cloud mountain και πρόσθεσα 6 Cory sterbai τα οποία είναι αρκετά μικρά και βλέπω να έχουν πρόβλημα προσαρμογής, ειδικά τα 2 δεν ξέρω αν θα τη βγάλουν καθαρή.  Καλού κακού έβαλα την αεραντλία να δουλεύει μήπως βοηθήσει και κράτησα χαμηλά το φωτισμό για σήμερα ίσως και για αύριο , αναλόγως σε τι κατάσταση θα είναι.

Τέλος πρόσθεσα και 2 ακόμα ancistrous στην ψαροσύνθεση.

Βρήκα λάμπες philips T5 24W, 6500k & 4000K.

Είναι οκ αυτές για να πάρω 2 & 2;

Link to comment
Share on other sites

Ναι

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εβδομάδα αναβαθμίσεων.

Πήγα σήμερα να δω για εξωτερικό φιλτρο και τελικά το αγόρασα!!!

Επιλέχθηκε το Eheim Ecco pro 200.

Συνδέθηκε και μπήκε σε λειτουργία παράλληλα με το εσωτερικό για 2 εβδομάδες.

Είχε ένα μαύρο σφουγγάρι άνθρακα το οποίο δεν τοποθέτησα καθόλου. Στον κάτω κάδο είχε κάτι μαύρα σαν βίδες (τι ειναι αυτά; ), μετά το βιολογικό υλικό, τον υαλοβάμβακα και τέλος ένα μπλε σφουγγάρι. Αφού τα έπλυνα όλα καλά, τα τοποθέτησα, τα σύνδεσα και το έβαλα σε λειτουργία. Έχετε να προτείνετε κάτι σχετικά με τους κάδους και τα βιολογικά υλικά ή ειναι οκ όπως τα έβαλα;

Σαν πρώτη εντύπωση μου φάνηκε λίγο θορυβώδες, το περίμενα πιο αθόρυβο, τώρα στην πορεία θα δείξει κατα ποσό άξιζε η αναβάθμιση.

ΥΓ: στο μαγαζί που το πήρα είχε και τα lemon tetra και μου άρεσαν περισσότερο απο τα ember tetra που ήδη έχω, όποτε με βλέπω να καταλήγω προς τα εκεί.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα μαυρα σαν βιδες ειναι ειδος βιολογικου υλικου αν δεν κανω λαθος....

Νομιζω οτι μπορεις να τα βγαλεις και στην θεση τους να βαλεις το βιολογικο υλικο που εχεις στο εσωτερικο σου φιλτρο και να το καταργησεις τελειως...

Η αναβαθμιση σιγουρα αξιζε....ειναι ενα πολυ καλο φιλτρο....ειναι οκ για τα λιτρα σου?

Μηπως εχει παρει αερα και γι'αυτο κανει θορυβο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...