Jump to content

600lt reef χρειαζεται τα φωτα σας..!


Sojer90

Recommended Posts

Οτι κλοουνακι εχω δει στο παρελθον σε αυτη την κατασταση,δυστυχως δεν την παλεψε.

Μακαρι να καλυτερεψει,αλλα δυσκολο.Σορυ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 208
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θέμα δεν είναι ότι έχασα το κλόουν μόνο έφυγε μαι το yellow και το strigosus

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κριμα κριμα κριμα, το εχω ζησει προσφατα και εγω το εργο, υπομονη, δες το σαν κομματι του χομπι μας... οσο εμεινα χωρις ψαρια εκατσα και ασχοληθηκα με τα κοραλλια, εβαλα τα πρωτα μου σκληρα, εμαθα για τα ζουμια και τα προσθετα...

Παντως παλι θα γραψω, πως οταν επιχειρουμε κατι τοσο μεγαλο, με μεγαλο κοστος και κοπο, η χρηση μιας μικρης καραντινας ειναι απιστευτα σημαντικη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς έπαθες εσύ Μάνο ?έχω μείνει με 2 ψάρια... Άσε από το πουθενά...γενικά διαβάζω πολλές στραβες τώρα τελευταία.. Καραντίνα σίγουρα θα φτιάξω και ζωντανά θα αργήσω να ξαναβάλω

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάθει εξαρση ich. Πολύ επιθετικό, έχασα αμέσως 3-4 ψάρια από πληθυσμό 20, στήνω καραντίνα στα γρήγορα, δεν προσέχω την αμμωνία, βάζω τα υπόλοιπα εκεί και τα σκοτώνω εγώ από την αύξησή αμμωνίας.

Ουσιαστικά μου έμεινε μόνο ένα ψαράκι, όπου το έστησα πλέον την καραντίνα σαν fish only Και το reef το άφησα χωρίς ψάρια για δυόμισι μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Καραντίνα πόσα λίτρα?τα έβαλες όλα τα ψάρια μαζί η ένα ένα ?

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

350 λιτρα και τα εβαλα ολα.. αλλα δεν αντεξε η οποια βιολογια ειχα... Τωρα ειναι ενα υπεροχο fish only και εχω ενα μικρο 40αρι για καραντινα

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτο το αρθρο να δεις πως στήνεται μια καραντίνα!

 

http://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/99754-οδηγός-χρήσης-καραντίνας/

 

οτι απορίες εχεις ρώτα αμεσα!

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και δυο συμβουλές για την καραντίνα : κάτσε προσεχτικά να καταλάβεις πια ασθένεια χτύπησε τα ψάρια σου . Μόνο ΕΣΥ που τα ειδες μπορείς να ξεχωρίσεις πια ειναι . Κάτσε και διάβασε γι αυτήν και ετσι θα κατανοήσεις τον τροπο που θα την αντιμετωπίσεις !

 

 Δεύτερο , πρόσεχε την αμωνία στην καραντίνα νερό και αν μπορείς βιολογικό υλικό απο το ενυδρείο σου ! Κάπου γράφω για ενα ταμπελάκι της seachem . Μπορει να σου δίνει κάποια ένδειξη . Αν ανεβεί βαλε της prodibio to stop ammo!

 

Και φυσικά όχι υποαλατοτητα στο ενυδρείο ! Όλη η βιολογία θα πεθάνει και θα ανεβεί η αμμωνία !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...