Jump to content

600lt reef χρειαζεται τα φωτα σας..!


Sojer90

Recommended Posts

Από περιέργεια . Ποσά έδωσες ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 208
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πήγα σήμερα σε ένα μαγαζί και είδα μια τρελή τιμή !

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάπου εκεί !

Πάντως πανω από 200€

Πάρε ballast για τ5 και βάζε !

Με 15 -20€ το διπλό !

Συν καμία 20αρια η λάμπα .

Με 60€ θα πάρεις αλλά 160watt

Και με αλλά 60€ στα 320 watt !

Link to comment
Share on other sites

εχω ballast απο παλια μονο λαμπες θελω για αυτο και ειπα να προχωρησω σε αυτη την λυση

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερουμε καποιον που να μπορω να φτιαξω ενα καπακι που θελω για το ενυδρειο γτ το προηγουμενο το τσεκουρεψαμε???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα παιδια και παλι.Αφησα λιγο το θεμα χωρις ενημερωση αυτο δεν παει να πει οτι δεν διαβαζα και δεν εκανα αλλαγες ουσιαστικες στο ενυδρειο που ξεκινησε τοσο στραβα αλλα πλεον εχει παρει μια καλη πορεια υστερα απο την φολα του ξεκινηματος.Με υπομονη λοιπον(απλετη) και αρκετη βοηθεια απο μελος του φορουμ αλλα και με ωρες ξενυχτι και με πολυ μπινελικι εχουμε μπει σε εναν ρυθμο.Εχουν γινει αρκετες αλλαγες οπως πεταμα βραχου-αγορα αλλου,στησιμο του καινουργιου-ξανα αγορα βραχου ξανα στησιμο κλπ κλπ.Σταθεροποιησαμε αλλαγες και αλλα πραγματακια.Τελευταια μεγαλη αλλαγη/εξελιξη θα αφησω απο την φωτο παρακατω να καταλαβετε ποια ειναι.Με το που εχω χρονο θα δωσω υλικο και λεπτομερειες...Ουφ ελπιζω κανενας να μην την παθει οπως εγω.

13275157_10209089176443427_581363630_o.j

Έγινε επεξεργασία - Sojer90
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλό φωτιστικό αρκετά τίμιο για τα λεφτά του φίλε μου..

Να ξέρεις οτι όπως και στην ζωή ετσι και στο χόμπι μας οτι δεν σε σκοτώνει σε κάνει ποιο δυνατό....

Περιμένουμε update με φωτογραφίες...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καμια φωτο με το νεο φωτιστικο θα δουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ναι παιδια.Απλα εφυγα και λογω φορτου δουλειας δεν προλαβαινα ουτε να χε...!Εντωμεταξυ ετοιμαζω μετακομιση να φυγει απο το σαλονι και να παει στο υπογειο μου που ειναι και το γραφειο μου να μαι και λιγο πιο χυμα γτ εδω μεσα εχω πολυ γκρινια.Ερωτηση

'?Τα μπασα απο μουσικη θα ενοχλησουν λετε τα ψαρια.?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται την μουσική και τα ψάρια .....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπερα παιδια.εχουμε μπει σε mode ηδη για την μεταφορα του ενυδρειου στην τελικη του θεση.Στο μερος που θα το βαλω λοιπον λεω να επιστρατευσω και σαμπ αφου δεν θα χω προβλημα χωρου,ΛΕω να φτιαξω ενα γυρω στα 60-80λτ,επισης το ψαχνω λιγο τι θα κανω με την υπερχειληση καθως θελω να αποφυγω να τρυπησω.Εχω δει την tunze το overflow box αλλα με απωθει λιγο η τιμη του και λεω να παω σε DIY φαση.Εσεις τι προτεινεται?εχει καποιος την συγκεκριμενη υπερχειληση ωστε να πει μια γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

Την tunze την ειχα δουλεψει κατα καιρους για μεγαλα χρονικα διαστηματα, ειναι οτι καλυτερο υπαρχει σε εξωτερικη υπερχειλιση

Μπορεις να την βρεις μεταχειρισμενη απο αγγελια στα 50-60ε περιπου

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια για αντλια επιστροφης για ποσα λιτρα να κοιταξω?Καλυπτομαι με 3000 ή να κοιταξω αναμεσα σε 4000-5000?

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω σε καλυπτει μια 3000 λιτρα, παρε ρυθμιζομενη για να μπορεις να μειωσεις αν χρειαστει

 

Την υπερχιλειση να την δουλεψεις και με τα δυο U

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα και τα σίδερα για την καινούργια βάση του ενυδρείου.Κοιλοδοκος πενηνταρης και 3 χιλιοστά πάχος! Ασηκωτο το ρημάδι!απλά δεν μπορώ να καταλήξω σε σχήμα για το σαμπ ακόμα να πάω να κολησωθτα τζάμια να τελειώνω

Έγινε επεξεργασία - Sojer90
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα και τα σίδερα για την καινούργια βάση του ενυδρείου.Κοιλοδοκος πενηνταρης και 3 χιλιοστά πάχος! Ασηκωτο το ρημάδι!απλά δεν μπορώ να καταλήξω σε σχήμα για το σαμπ ακόμα να πάω να κολησωθτα τζάμια να τελειώνω

Αποφασισες τελικα για το σαμπ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι...ξέρω διαστάσεις θα το κάνω 80χ35χ35 αλλά δεν ξέρω πως να χωρίσω τα διαμερίσματα... Θέλω να έχω και ένα για την αναπλήρωση. Είναι το μόνο που μου λοιπει και πρεπει αυτή τη βδομάδα να το φτιάξω για να ξεκινήσει η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

030 πλατος για το σκιμερ,χωρισμα 015 refusion χωρισμα 018 αντλια επιστροφης .Συνολο 063 +1,6 με 8αρι τζαμι ας πουμε συνολο 064,6+ χωρισμα 8χιλιοστων αναπληρωση 065,4.Αρα ο θαλαμος αναπληρωσης ειναι 014χ035χ035=17 λιτρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...