Jump to content

600lt reef χρειαζεται τα φωτα σας..!


Sojer90

Recommended Posts

Αφού μιλάμε πλέον για 400-450 λτ δες και αυτό με μόλις 16,5 W κατανάλωση.

http://www.fish-street.com/product_details.php?category_id=1&item_id=632&currency_code=EUR

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 208
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά το σκιμμερ που λέτε λίγο πιο πάνω μήπως του είναι πολύ μεγάλο και του στεγνώνει το ενυδρείο?

 

Μπορεις να μου τον εξηγησεις λιγο αυτο τον ορο στεγνωνει γιατι δεν το γνωριζω.Ενα σκιμμερ δεν πρεπει να ναι παραπανω απο τα πραγματικα μας λιτρα?ειδικα εαν μεσα το *φορτωσουμε*

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ο Λευτέρης οτι αν είναι πολύ περισσότερο δυνατό το σκίμερ σου απο όσο απαιτείται,  θα εξάγει περισσότερες ουσίες βλαβερές και μή, βακτήρια κλπ ,   με αποτέλεσμα να "στεγνώνει" απο μερικά στοιχεία που χρειάζεται το ενυδρείο (κοράλλια,καβούρια,γαρίδες κλπ) για τον μεταβολισμό τους και γενικότερα για την βιολογία του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου συγγνώμη δεν το εξήγησα το ''στεγνώνει'' αλλά με κάλυψε ο Ευγένιος.

Κατάλαβες τι θέλω να πω. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update.

 

Επειδη ειμαι ανθρωπος που βγαζει τιμια το ψωμι του και ο αλλος που του δινω χρηματα για κατι θελω να τα σεβεται πηγα απο το κυριο και του ζητησα τα ρεστα.Δεν θα γραψω αναλυτικα τι εγινε γτ το θεμα ολο δεν χωραει να γραψω επι της ουσιας ομως του *Ξηγηθηκα* μια χαρα.....Δεν γραφω ομως για να σας πω οτι του της εβρεξα και πω τι μαγκας ειμαι αλλα για να σας προειδοποισω γτ τυχαια(ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΤΥΧΗ)γνωστος μου στον Ωροπο θελησε να φτιαξει ενα θαλασσινο και πηγε εκει σε εναν ο οποιος του ειπε το ιδιο παραμυθι με εμενα.Με πειρε για να μου πει τι διαδικασια κανω(ξερωντας πως εχω ξεκινησει και εγω reef).Mου φανηκαν τοσο οικεια ολα αυτα που μου ειπε στο τηλ και του εξηγησα τι εγινε.Μου εστειλε ενα link καθως διαθετει ιστοσελιδα για να το δω.Ανοιγω και τι να δω!!!Το λαμογιο το δικο μου με αυτον στον Ωροπο...Ιδια παπατζολογια(οχι αλλαγες,μονο φιλτρα,οχι συντηρηση κλπ κλπ).Του ζητησε για 200 λιτρα 1500 ευρω χωρις ψαρια.Ευτυχως φωτιστηκε και με πειρε τηλ.Μου ειπε για εναν ο οποιος εχει δωσει πολλα χιλιαρικα για ενα ενυδρειο στην δουλεια του.Μου εστειλε φωτο..Τι παθαινει τελικα κανεις εαν δεν ξερει....Δουλευει με φιαλες οξυγονου και τα βραχια μοιαζουν σα απο ποταμο.Ο ανθρωπος απελπιστηκε..και εγω επισης.Πηρα το ΙΝ.ΚΑ.Αντε βγαλε ακρη και με αυτους.Συνενοχος λεει εαν δεν σου κοβει αποδειξη και πως ξερετε οτι οντως ο βραχος δεν ειναι οντως τροπικος κλπ κλπ τελος παντων βαριοταν ο τυπας να ασχοληθει προφανως.Μονη λυση μυνηση για ηθικη βλαβη,φοροδιαφυγη,αποκρυψη κερδων και αλλα..Σκεφτομαι ομως αληθεια να πληρωσω και αλλα κερατιατικα για τους απατεωνες.??εαν η ελληνικνη δικαιοσυνη λειτουργουσε πιο καλα μπορει και να το κανα......

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το ενυδρειο μου..Εχει φυγει το φιλτρο,πηγα πισω αρκετο βραχο και του ειπα να τον βαλει εκε που ξερει(Τον υπολοιπο μολις αγορασω λιγο ζωντανο ακομα).Τσιμπησα οσμωση,Απο βδομαδα skimmer.Aλατοτητα την ριξαμε απο 1027 σε 1026 στοχος το 1025.Νιτρικα ειναι στο θεο...Φωσφορικα επισης...ΚH στο 8.3.Θα γινει 2η μεγαλη αλλαγη νερου μολις ερθει και το σκιμμερ μπας και στρωσουμε σιγα σιγα......

Link to comment
Share on other sites

καλα το πας. μπορεις αν θελεις για να μειωσεις νιτρικα να βαλεις καποια βακτιρια απονιτροποιησης η καποιο σταμπιλιτι αλλα δεν ειναι απαρετιτο!!!

 

Αστα φιλε οσο ο κρατικος μηχανισμος δεν κανει τη δουλεια του τοσο θα υπαρχουν κερδοσκοποι που στο τελος θα φωναζουν οτι τους υπερφωρολογουνε κιολας!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε όπως το πας. Με αλλαγές νερού και με το σκίμμερ όταν με το καλό μπει θα πέσουνε τα νιτρικά. Αντιφώσφορο για τα φωσφορικά και υπομονή.

 

Link to comment
Share on other sites

Skimmer αγοραστηκε..Deltec MCE 600..σε λιγες μερες θα ναι εδω εαν δεν εχουμε θεμα με τους αγροτες στα συνορα..!Αλλα ρε παιδια..?ΤΙ γινεται με τα αλατια?Ψαχνω το Pro της tropic marin(10kg) και υπαρχει μεγαλη ελλειψη

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν παίρνεις το ΑΤΙ που τα 22 κιλά έχουν περίπου 50€? Απο οτι εχω ακούσει?

 

Μαλλον αυτο θα παρω αναγκαστικα καθως το αλλο μου ειπαν για πανω απο 2 βδομαδες..Βασικα θα προτιμουσα να κατεβω στην παραλια και να παρω απο εδω τζαμπε ολε αλλα φοβαμαι καθως δεν εχω αποστειρωτη και δν θελω να παθω καμια νιλα..Αν και στο μελλον λογικα θα το δοκιμασω.

Το σκιμμερ από Ελλάδα η εξωτερικό ;

Ποσό πήγε ;

Aπο εξωτερικο απο δημοπρασια μαζι με μεταφορικα γυρω στα 140..

Link to comment
Share on other sites

Καλα εαν ηταν καινουργιο θα κανα πανυγηρι..μεταχειρισμενο.χωρις φθορες με ολα τα συναφη απλα με αγγλικο βισμα για πριζα.στην ουσια.2η επιλογη ειχα βρει ενα ιδιο στα 167 μαζι με μεταφορικα.

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλορίζικο και καλοδούλευτο. Να μπει σε σειρά το ενυδρείο. 

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
Link to comment
Share on other sites

Καλα εαν ηταν καινουργιο θα κανα πανυγηρι..μεταχειρισμενο.χωρις φθορες με ολα τα συναφη απλα με αγγλικο βισμα για πριζα.στην ουσια.2η επιλογη ειχα βρει ενα ιδιο στα 167 μαζι με μεταφορικα.

Τα είδα στο e bay!!!

Δεν φοβάσε τα προβλήματα ;

Καλοδουλεφτο !

Link to comment
Share on other sites

κοιτα μιλησα πρωτα με το παιδι.μου εγγυηθηκε(οσο μπορει και αυτος μεσω το ebay).Eαν υπαρξει προβλημα ευελπιστω πως το money back guarantee θα με σωσει οπως και παλαιοτερα.Ευελπιστω ομως οτι θα ειμαι ενταξει.Σιγουρα ενα μεταχειρισμενο εχει μεγαλυτερο ρισκο αλλα εχω ξοδεψει και για ποσα ακομα(Βραχο-ρεφρακτο-αλατια-τεστακια-wave maker)!!Σιγουρα εαν δεν ειχαν προηγηθει ολα τα παραπανω θα πηγαινα καρφι για καινουργιο αλλα θα πορευτω με αυτο προσωρινα.Θα του βαλω και μια καλτσα αντιφωσφορο μεσα και βλεπωντας πως παμε απο τιμες θα πορευτω και αναλογα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αφου τελειωσαμε με το θεμα του βραχου λοιπον και καθως στις επομενες μερες(που θα χω αλατι)θα κανω και την καλη αλλαγη...Θελω να σας ρωτησω το φωτιστικο μου http://fluvalaquatics.com/us/product/A3985-marine-reef-full-spectrum-performance-led-strip-light/#.VtiXdmB95dg μηπως ειναι μικρο για τις αναγκες του ενυδρειου μου?Ή θα με καλυψει?Προτεινεται να προσθεσω και καμια Τ5 αφου εχω και τις θεσεις ωστε να βοηθηθει παραπανω μεχρι να παρω καποιο πιο καλυτερο φωτιστικο(Μεγαλη αγορα).Αν ναι?Εχετε καποια να προτεινεται?

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου !

Δυστηχως δεν θα σου καλύψει ούτε τις βασικές ανάγκες για κοραλια !

Εκτός αν το πας για fish only που θα είναι μια χαρά !

Λυπάμαι αν σε απογοήτευσα.

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικό του link δεν είναι απλά μικρό είναι ανύπαρκτο θα έλεγα για τα λίτρα που έχεις εφόσον το πας για reef. Δύσκολα θα κρατήσεις ακόμη και μαλακά κοράλλια με χαμηλές απαιτήσεις φωτισμού. Για Τ5 θα σου πουν τα άλλα παιδιά καθώς δεν γνωρίζω. Είμαι από την αρχή με led.

Link to comment
Share on other sites

Πριν αγοράσεις πρεπει να ελέγχεις τις διαστάσεις !

Οι λεντοταινιες ποσό πλάτος έχουν ;

Ποσό κενό αφήνουν για τις τ5;

Όπως κατάλαβες 45 βαττ είναι τίποτα , χωρίς ένταση, χωρίς δυησδιση , παρα μόνο χρώμα !

Ψάξου!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο οπως σου γραψανε κανει μονο για το εφε ανατολης - δυσης, τιποτα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα καθοδηγουμενος απο τον αλλο.Μου το προτεινε δεν ειχα ιδεα κιολας...!@@#$.Ενταξει προφανως και πρεπει να ενισχυσω το φωτισμο λεω προσωρινα να βαλω 2-3 Τ5 80w.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...