Jump to content

600lt reef χρειαζεται τα φωτα σας..!


Sojer90

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 208
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομιζω 17 λιτρα για αναπληρωση ειναι πολυ λιγα.......

Ειναι βασιλη μου αλλα θεωρω ποιο σημαντικους τους αλλους χωρους επροκειμενου των συγκεκριμενων διαστασεων που εχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι βασιλη μου αλλα θεωρω ποιο σημαντικους τους αλλους χωρους επροκειμενου των συγκεκριμενων διαστασεων που εχουμε.

εκτος εαν παω το μηκος στο 1 μετρο..με παιρνει και αυτο αλλα ανεβαινω και αλλο στα λιτρα μετα

Link to comment
Share on other sites

εκτος εαν παω το μηκος στο 1 μετρο..με παιρνει και αυτο αλλα ανεβαινω και αλλο στα λιτρα μετα

Και?μια χαρα.,προχωρατο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Update update update.Τελικα σε αυτο το χομπυ το ημερολογιακο πλανο για να κανεις καποια πραγματα δεν ειναι ποτε σιγουρο.Παλυεω 1.5 μηνα να το κατεβασω στον γραφειο και ολο στραβες παθαινα.!Αλλα επιτελους εχεις ερθει η στιγμη.!Την Πεμπτη παει κατω και η διαδικασιαηδη εχει ξεκινησει απο πριν.Πλεον φευγει η παλια βαση και μπαινει η καινουργια για να χωρασει και το σαμπ και ολα τα συναγη..Κοιλοδοκος 50αρης με 3χιλ παχος και το περασα και 3 χερια μαυριο μινιο.

DSC_0003.jpgphoto sharing

Οι βραχοι βγηκαν (εχουν μεινει μονο 3κομματια για καταφυγιο για τα ψαρια.)Πλυθηκαν βουρτσιστικαν και ειναι σε δοχειο με κυκλοφορια και βακτηρια.

Ο αραγωνιτης επισης βγηκε.Ειναι αυτο που με πεδεψε πιο πολυ απο ολα.Ηθελα να διαχωρησω τον αραγωνιτη απο το σπασμενο κοραλι.αφου λοιπον βγηκε και περασε απο υπεροξειδιο στεγνωσε στο μπαλκονι μετα απο αρκετες μερες με μια DIY κατασκευη το κοσκινισα και το διαχωρησα.!

DSC_0031.jpgpicture uploader

DSC_0034.jpgimage ru

More to come..

Έγινε επεξεργασία - Sojer90
Link to comment
Share on other sites

Και τα υπολοιπα εχουν φτασει μονο το σαμπ περιμενω και αυτιο λογικα αυριο.Υπερχειληση κομπλε.Αντλια επιστροφης κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο ποσες μερες στεγνωνε ο αραγωνιτης?τον επλυνες πολυ καλα?θα προσθεσεις νεο??

Link to comment
Share on other sites

Αρκετό Κάιρο πήρε η 1η φουρνιά θέλει 4-5 μέρες. Τον ξέπλυνα αρκετά πιστεύω. Όχι δεν θα βάλω άλλο έχω 2 κουβαδες μεγάλους ο ένας φαίνεται και στην φώτο γύρω στα 40 κιλά είναι

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μαζί με τον Sojer90 καθίσαμε με ησυχία στο υπόγειο - κρησφύγετο - και κάναμε πρόβες καταλήγοντας στο πως θα είναι το Aquascape :rolleyes: . Χρησιμοποιήσαμε τρυπάνι 12mm για να περάσουμε πλαστική ντίζα για να στερεώσουμε τους βράχους.

 

Πριν μπούν στο ενυδρείο θα βάλουμε και λίγο κόλλα στις ντίζες (αφου θα έχουν σφίξει και με παξιμάδια)  για σιγουριά και προς αποφυγήν κατολίσθησης.

 

Εμάς μας άρεσε πολύ.....ελπίζουμε και σε σας. :)

 

Τα αρχικά μας κομμάτια

 

20160927_191900_zps6vtxgykx.jpg

 

Δοκιμή τρυπανιού και τοποθέτηση ντίζας.

 

20160927_191844_zpsadk4nisx.jpg

 

 

Και το πρώτο πυργάκι μας  είναι έτοιμο   B)

 

20160927_193051_zpskqhm8l0j.jpg

 

Στην συνέχεια θέλαμε με κάτι να το ενώσουμε για να φτιάξουμε κάτι σαν γεφυρούλα.... οπώτε τα αποτελέσματα θα τα δείτε παρακάτω.... :w00t: 

 

 

20160927_193714_zps5cvrhzk7.jpg

 

20160927_194256_zpsycsral6a.jpg

 

20160927_195443_zpsidbhbybm.jpg

 

Και η τελική μορφή που αποφασίσαμε να γίνει κάπως έτσι  :

 

20160927_195701_zpsldkevwdh.jpg

 

Κάθε γνώμη, ιδέα  καλοδεχούμενη....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευγενιε δυο παρατηρησεις αμεσες και λειτουργικες Η κατασκευη τις 3ης φωτο δεν βοηθαει δεν εξυπηρετει πουθενα .βαλε ενα κομματι μεγαλο χονδρο για βαση και επανω σε αυτο κρεμασε τρι πιατα σε διαφορετικη υψομετρικη θεση το ενα απο το αλλο.Οταν το φτιαξεις αυτο με τις ντιζες και σφιξεις τα παξιμαδια μετα βαλτο σε δυνεχεια τις οποιας εφτιαξες και θα καταλαβεις την διαφορα αμεσως.Επισεις τα κομματια τις γεφυρας τα στερεωνεις με τον ιδιο τροπο ΠΟΛΥ.ΚΑΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

Eαν εννοεις για το πυργακι που ειναι περασμενο με την ντιζα εγινε ετσι ωστε να προσπαθησουμε να δωσουμε υψος για να ειμαστε οσο πιο κοντα γινεται κοντα στο φως.Στην κορυφη του πυργου εχει κατσει ενα plate για να του φορτωθει πραμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς Νίκο μια ογκώδης βάση, στην συνέχεια 3 πιάτα και στην συνέχεια όπως το έχουμε? 

To κοκορετσι λεω χαχαχαχα βαλτου 3 ,4 πιατα και θα δωσει αλλο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Η προετοιμασία του ενυδρείου και το στήσιμο είναι ένα απο τα πιο όμορφα κομμάτια του χόμπι μας...

Τι πλάτος έχει το ενυδρειο ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
On 29/9/2016 at 0:22 ΜΜ, το μέλος TAN έγραψε:

Η προετοιμασία του ενυδρείου και το στήσιμο είναι ένα απο τα πιο όμορφα κομμάτια του χόμπι μας...

Τι πλάτος έχει το ενυδρειο ?

1.50 θαναση.Προφανως ομως το ειδεες.!

Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2016 at 10:38 ΜΜ, το μέλος niknik έγραψε:

Τι νεα εχουμε με το aquascape;

Κατι εχω δειξει τωρα ακομα δεν ξερω αν θα καταληξω εκει.Προς το παρον αντιμετωπιζω την αλγη που παρουσιαστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι μου οσον αφορα το αλλο θεμα θα σου κανω ενα δωρο για το κακο το ματι..

 

index.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την αλγη που μου έδειξες απο κοντά παρακάλα να κάνει τα μαγικά του το strigosus διότι άλγη απο τα νερά μας

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα με προσοχη το θεμα απο την αρχη.

Με εξεπληξε φυσικα το αρπακτικο στο οποιο ειχες πεσει αλλα θεωρω ληγμενο το θεμα, φταιμε και εμεις γιατι πολλες φορες και ενω ξερουμε πριν μπλεξουμε με τα αλατια πως θελει διαβασμα, εξοδα, χρονο κλπ οι ευκολες λυσεις μας ειναι ευηχες και τις δεχομαστε αμασητες, μεχρι φυσικα να κοπαναμε το κεφαλι μας στο τοιχο για το ποσο ηλιθια απο μερους μας δεχθηκαμε κατι προφανεστατα λαθος μονο και μονο επιδη μας ηταν ευκολοτερο στα αυτια.

Οσον αφορα το ενυδριο, νομιζω πως το εχεις βαλει σε καλο δρομο. Το χομπι μας -και καθε χομπι- εχει μια παρα πολυ ωραια διαδρομη μεχρι το τελικο αποτελεσμα, και ειναι ωραιο να την ευχαριστιομαστε!

Τελος, εχουμε το ιδιο φωτιστικο αν ειδα καλα ledzeal s400!

Τι ρυθμισεις εχεις κανει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Manoskap έγραψε:

Διαβασα με προσοχη το θεμα απο την αρχη.

Με εξεπληξε φυσικα το αρπακτικο στο οποιο ειχες πεσει αλλα θεωρω ληγμενο το θεμα, φταιμε και εμεις γιατι πολλες φορες και ενω ξερουμε πριν μπλεξουμε με τα αλατια πως θελει διαβασμα, εξοδα, χρονο κλπ οι ευκολες λυσεις μας ειναι ευηχες και τις δεχομαστε αμασητες, μεχρι φυσικα να κοπαναμε το κεφαλι μας στο τοιχο για το ποσο ηλιθια απο μερους μας δεχθηκαμε κατι προφανεστατα λαθος μονο και μονο επιδη μας ηταν ευκολοτερο στα αυτια.

Οσον αφορα το ενυδριο, νομιζω πως το εχεις βαλει σε καλο δρομο. Το χομπι μας -και καθε χομπι- εχει μια παρα πολυ ωραια διαδρομη μεχρι το τελικο αποτελεσμα, και ειναι ωραιο να την ευχαριστιομαστε!

Τελος, εχουμε το ιδιο φωτιστικο αν ειδα καλα ledzeal s400!

Τι ρυθμισεις εχεις κανει;

Μανο εγω ευτυχως γλυτωσα απο το αρπαχτικο με μικρο κοστος σχετικα σε σχεση με αλλους που χασανε τα κερατα τους.Ο κυριος ειναι γνωστο λαμογιο στην πιατσα και εγω στην πορεια το εμαθα οσο εψαχνα.!Ακομα ομως μου εχει αφησει τα κουσουρια του!Πλεον μετα απο μετακομιση και λογω δημιουργειας aquascape χρησιμοποιησα ενα μικρο κομματι απο τον βραχο του καραγκιοζη που ετυχε και ειχα κρατησει για να εχω σαν δειγμα μην την πατησει και κανενας αλλος και κονομησα μια σπαστικια μεσογειακη αλγη!Το ενυδρειο τρεχει πιο καλα απο ποτε πλεον με το σαμπ εχουμε γυρω στα 675 λιτρα οι τιμες μου ειναι καλες προς το παρον ΝΟ3=2 PO4=0.03 PH 8.3.Μονο προβλημα ειναι η αλγη με την οποια ναι μεν ανυσηχω και ψαχνω τροπους να την ξεπαστρεψω,ησυχασα ομως διοτι δεν ειναι bryopsis που αρχικα φαινοταν.Εχει ψιλοσταματησει η αναπτυξη της καθως μαλλον δεν βρισκει να τρωει τωρα τι να πω,κανενα απο τα τανκ δεν τη βαραει.

 

Οσον αφορα το φωτιστικο ναι ειναι το s400 και αυτο μου εβγαλε λιγο την πιστη καθως το πηρα απο εξωτερικο και εμπλεξα με τελωνεια!Πληρωσα κατι παραπανω αλλα παλι κερδισμενος ημουν ευτυχως.Για το προγραμμα του μπορω να σου πω οτι το ψαχνω ακομα καθως το μονο που εχω κανει ειναι να τροποποιησω λιγο το δικο του sunny mode.Δεν ξερω εσυ τι ρυθμισεις εχεις θα θελα ομως να τις δω,με την 1η ευκαιρια πρεπει να γραψω και εγω το δικο μου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω φτιάξει ένα τελείως δικό μου πρόγραμμα, που ξεκινάει να ξημερώνει από τις οχτώ το πρωί και νύχτα αν τελειώσεις 12 το βράδυ, με τις τιμές να είναι κοντά στα 100 τα 100 για δύο με 3 h το απόγευμα.

Εμενα μου πηγε χιλιαρικο με ενδιαμεσο καταστημα, ποσο σου πηγε εσενα;

Πάντως ακόμα κρατάω αμφιβολίες εάν μας αποδίδει και μπορεί όντως να κρατήσει ένα ενυδρείο με κοράλια αφού αν και προσέχω με αρκετά ζουμια τελευταία παρατηρώ πως δεν έχω καμιά τραγική ανάπτυξη ιδιως στα σκληρά.

Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω πως έχεις φτιάξει την κυκλοφορία μέσα στο ενυδρείο, επειδή και εγώ ταλαιπωρήθηκα πολύ με αλγες και ξένοιασα όταν πήρα επιτέλους ενα κυκλοφορητη της προκοπής γιατί αυτή που είχα πριν ήταν αστειοι. Υποτιθεται εδιναν 6000 λιτρα... Όταν μιλάμε για της προκοπής εννοούμε για τουλάχιστον Vortec. Το ξέρω πως είναι ακριβώς, για τον ίδιο λόγο δεν τον είχα πάρει και εγώ απ' την αρχή, όμως όταν τον πήρα βάραγα το κεφάλι μου στον τοίχο που ακόμα δεν είχα κάνει αυτή την αγορά τόσο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Κοραλια σκληρα, strawberry πχ εχω ενα μηνα τωρα ελαχιστη αναπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ίδιο φωτιστικό και σκέφτομαι να βάλω και γω Acropores. Οι μοντιπόρες μου αναπτύσσονται σε ικανοποιητικά επίπεδα. Αλλά το έχω απορία να δώ πως θα τα πάει με acropores 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...