Jump to content

Προετοιμασία νερού με τύρφη - απορίες


Recommended Posts

Πανο αν μπορεις και εχεις την δυνατοτητα το βαμβακι τοποθετησε το σε αλλο φιλτρο...

Αν το βαλεις σε αυτο που ειναι η τυρφη προσπαθησε το πλυσιμο της να ειναι καλο γιατι θα σου γινεται χαλια πολυ γρηγορα και θα σου σπαν τα νευρα μεχρι να το καθαρισεις(οσο θα καθαριζει γιατι το χρωματακι του θα το κραταει)...

+1 ή βάζεις το βαμβάκι πριν τη τύρφη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με ποση ποσότητα να ξεκινήσω σε γραμμάρια την κάθε καλτσα για τα 340lt μεικτά; χοντρικά, μη μου πείτε "βάλε και κάνε δοκιμες". Με πόσο περίπου να ξεκινησω;

Link to comment
Share on other sites

Αφού κάνεις δε μου είπε πόση περίπου ποσότητα να βάλω, πήρα κι εγώ την πρωτοβουλία και έβαλα 300γρ. στο φιλτρο. Η ποσότητα μου φαίνεται μικρή για τα 340 λίτρα αλλά στο καλάθι δε χωρούσε περισσότερη εκτός κι αν αφαιρούσα τελειως το ενυδρειακό βαμβάκι. Η κάθε καλτσα έχει περίπου 150γρ. Είναι πολύ ελαφριά η τύρφη καξ θέλει μεγάλη ποσότητα. Τέλος πάντων αύριο και μεθαύριο θα κάνω από μια μετρηση και θα δω που βρίσκομαι. Αν τα αποτελέσματα δεν είναι ικανοποιητικά, αναγκαστικά θα βάζω την τύρφη στο βαρέλι αλλαγής. Σε αυτή την περίπτωση όμως πρέπει να αγοράσω 100λίτρο βαρέλι γιατί τώρα χρήσιμοι δύο (65 και 35 λίτρων) και να φτιαξω ένα DIY φιλτρο. Θα ανοίξουμε δουλειές δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν κανεις το 35 λιτρο βαρελι φιλτρο??? με ενα κυκλοφορητη να εχεις ανεση εγω πολυ το σκέφτομαι αυτο το σενάριο αν παω σε μεγαλύτερο ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν κανεις το 35 λιτρο βαρελι φιλτρο??? με ενα κυκλοφορητη να εχεις ανεση εγω πολυ το σκέφτομαι αυτο το σενάριο αν παω σε μεγαλύτερο ενυδρείο...

Τι λες βρε;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κανε τις μετρησεις σου και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Λεω αν παω σε ενα μεγαλύτερο ενυδρείο θα παρω μια καλη αντλία και για δοχείο φιλτρου θα παρω ενα μικρο βαρέλι θα το κανω DIY φίλτρο!!!

Άπειρο χώρο...

Link to comment
Share on other sites

Αφού κάνεις δε μου είπε πόση περίπου ποσότητα να βάλω, πήρα κι εγώ την πρωτοβουλία και έβαλα 300γρ. στο φιλτρο. Η ποσότητα μου φαίνεται μικρή για τα 340 λίτρα αλλά στο καλάθι δε χωρούσε περισσότερη εκτός κι αν αφαιρούσα τελειως το ενυδρειακό βαμβάκι. Η κάθε καλτσα έχει περίπου 150γρ. Είναι πολύ ελαφριά η τύρφη καξ θέλει μεγάλη ποσότητα. Τέλος πάντων αύριο και μεθαύριο θα κάνω από μια μετρηση και θα δω που βρίσκομαι. Αν τα αποτελέσματα δεν είναι ικανοποιητικά, αναγκαστικά θα βάζω την τύρφη στο βαρέλι αλλαγής. Σε αυτή την περίπτωση όμως πρέπει να αγοράσω 100λίτρο βαρέλι γιατί τώρα χρήσιμοι δύο (65 και 35 λίτρων) και να φτιαξω ένα DIY φιλτρο. Θα ανοίξουμε δουλειές δηλαδη.

Μην βιαστεις να βγαλεις συμπερασματα μπορει να παρει και μηνα μεχρι να δεις αξομειωσεις στις παραμετρους του νερου...

Link to comment
Share on other sites

Μην βιαστεις να βγαλεις συμπερασματα μπορει να παρει και μηνα μεχρι να δεις αξομειωσεις στις παραμετρους του νερου...

Με αυτή τη ποσότητα που έβαλα ίσως χρειαστεί καιρό αλλά δε νομίζω και μήνες. Γι' αυτό λεω να κάνω αύριο μια μέτρηση και αν δε δω οχι άμεσα αλλά θετικά αποτελέσματα (που προσωπικά τα μεταφράζω σε μια πτώση του ph κανα 0,3 - 0,5 μονάδες), θα βάζω την τύρφη στο βαρέλι αλλαγής και θα το φτιάχνω εκεί. Στο βαρέλι η μείωση θα είναι πολύ καλή σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει και σε κανα μήνα πιστεύω να φέρω το νερό του ενυδρείου εκεί που θέλω δεδομένου οτι θα αλλάζω το 1/3 του νερού και μάλιστα λέω να κάνω τις αλλαγές οχι ανά 7 ημέρες αλλά ανά 5 για να επιταχύνω λίγο τη διαδικασία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πήρα κρανίο και έβγαλα την τύρφη από το εξωτερικό φίλτρο και την έβαλα σε δύο diy φίλτρα στα βαρέλια. Ετσι θα το προετοιμάζω το νερό τελικά, θα ελέγχω καλύτερα τις παραμέτρους κι ας κουράζομαι λίγο παραπάνω. Στο 65λιτρο βαρέλι έβαλα 295γρ και στο 35λιτρο άλλα 85γρ. Σε 12 ώρες (αύριο πρωί στις 8-9) θα κάνω μέτρηση και βλέπουμε αν υπήρξαν αλλαγές και ποιάς τάξης. Θα παίζω με την τύρφη στα βαρέλια μέχρι να πετύχω ph 6.8 και τότε θα κάνω την αλλαγή νερού. Σιγά σιγά με τις αλλαγές, θα φέρω το ph του ενυδρείου στα επιθυμητά επίπεδα. Το σκεπτικό μου είναι σωστό ή λέω μπούρδες;

Link to comment
Share on other sites

Μην βιαστεις να βγαλεις συμπερασματα μπορει να παρει και μηνα μεχρι να δεις αξομειωσεις στις παραμετρους του νερου...

Ξεχασα να βαλω λεξη πριν τις αξομειωσεις...

Ηθελα να γραψω σημαντικες αξομειωσεις...

Τεσπα...

Αν το πεχα σου ειναι πχ.ειναι 7,6 με μια αλλαγη της ταξης του 30% με πεχα απο το βαρελι 6,8....Το πεχα σου στο ενυδρειο θα φτασει γυρω στο 7,4 και παει λεγοντας...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μέτρηση μετά από 12 ώρες επεξεργασίας του νερού αλλαγης στο βαρέλι. Θυμίζω;

Νερό βρυσης:

ph:8

Kh:14

Gh:20

Νερό στο βαρέλι (μετά από 12 ώρες):

ph:7

Kh:11

Gh:15

Το βαρέλι είναι 65λίτρο και έβαλα μέσα 296 γρ. τύρφη κηπουρικής. 86γρ τύρφη έβαλα και στο 35λιτρο βαρελι αλλά το ph εκεί έδειξε 7,5. Θα πρέπει να βάζω λίγη περισσότερη ποσότητα (150γρ ας πούμε). Τώρα την τύρφη που χρησιμοποίησα τι να την κάνω μέχρι την επόμενη φορά που θα τη χρησιμοποιήσω;

Link to comment
Share on other sites

ηρθε η ωρα να σχολιασω κ εγω......

τελειο ειναι! δεν περιμενα κατι λιγοτερο βεβαια...! να τα χαιρεσαι!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου υπενθυμισω οτι μεγαλο ρολο παιζει και η ροη της αντλιας.Δηλαδη με μεγαλυτερη ροη ανα ωρα θα εχεις μεγαλυτερη πτωση σε 12 ωρες.

Καλα εισαι παντως,μην κανεις υπερβολες,σιγα σιγα να συνηθιζουν και τα ψαρια.

 

Την τυρφη αστη να στεγνωσει και της ξαναχρησιμοποιεις.

 

Επισης το ποιο σημαντικο ειναι οι σκληροτητες και εκει να δινεις μεγαλυτερη βαση.Το ph του ενυδρειου θα αργησει να κατεβει.Εγω εκανα απανωτες αλλαγες με α/ο για αρκετους μηνες και το ph ηταν κολημενο στο 8 με τιποτα ασβεστολιθικο μεσα και το kh ηταν στο 3-4.Εσυ ομως με την τυρφη προσθετεις οξεα και οχι απλα καθαρο νερο οπως με την α/ο οποτε θελει προσοχη οταν το kh θα ειναι στο 4-6 μπορει να γινει αποτομη αλλαγη και να κρασαρει το συστημα.

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Πόνος. Είδες λοιπόν ότι το πραγμα πάει με τη δοκιμη και δεν υπάρχουν έτοιμες συνταγές.

Προσωπικά την τύρφη που έχω χρησιμοποιήσει δεν την κάνω κάτι. Την αφήνω στο φιλτρακι μέσα στο άδειο βαρέλι και την ξαναχρησημοποιω όταν θελησω.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα γίνει σιγά σιγά η διαδικασία. Στο 65λίτρο βαρέλι είδες πώς πήγαν οι αλλαγές. Οι αντλίες είναι δυνατές γι' αυτά τα λίτρα (των βαρελιών). Το ph όπως είδες πεφτει καλά και σε καλή αναλογία με Gh και Kh. Με λιγη υπομονή όλα θα γίνουν. Απλά λέω να κάνω τις αλλαγές όχι ανά 7 ημέρες αλλά ανά 5 ώστε να επιτάχυνε λίγο τη διαδικασία πτώσης της σκληρότητας του νερού στο ενυδρείο χωρίς να έχω απότομες πτώσεις. Με κάθε αλλαγή νερού στο ενυδρείο που έχει ph8, εγώ αλλάζω το 1/3 που έχει ph7. Υπολογίζω σε ένα μήνα και κάτι, να φέρω το ph του ενυδρείου στο 7 και ίσως το φέρω στο 6,8 αργότερα. Πάντα με δοκιμές όμως. Το χρονικό περιθώριο που έδωσα μπορεί να παιξει και παραπάνω. Δικός μου υπολογισμός είναι.

Link to comment
Share on other sites

Με τις 5ημερες αλλαγές σίγουρα θα επιταχύνει η διαδικασία. Βέβαια θα σε κουράσει λίγο περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Με τις 5ημερες αλλαγές σίγουρα θα επιταχύνει η διαδικασία. Βέβαια θα σε κουράσει λίγο περισσότερο.

Ο Safarpn κουράζεται μόνο όταν τρέχει στο διάδρομο να χασει κάνα κιλό για να βγει κορμαρα στην παραλία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα γίνει σιγά σιγά η διαδικασία. Στο 65λίτρο βαρέλι είδες πώς πήγαν οι αλλαγές. Οι αντλίες είναι δυνατές γι' αυτά τα λίτρα (των βαρελιών). Το ph όπως είδες πεφτει καλά και σε καλή αναλογία με Gh και Kh. Με λιγη υπομονή όλα θα γίνουν. Απλά λέω να κάνω τις αλλαγές όχι ανά 7 ημέρες αλλά ανά 5 ώστε να επιτάχυνε λίγο τη διαδικασία πτώσης της σκληρότητας του νερού στο ενυδρείο χωρίς να έχω απότομες πτώσεις. Με κάθε αλλαγή νερού στο ενυδρείο που έχει ph8, εγώ αλλάζω το 1/3 που έχει ph7. Υπολογίζω σε ένα μήνα και κάτι, να φέρω το ph του ενυδρείου στο 7 και ίσως το φέρω στο 6,8 αργότερα. Πάντα με δοκιμές όμως. Το χρονικό περιθώριο που έδωσα μπορεί να παιξει και παραπάνω. Δικός μου υπολογισμός είναι.

Αυτο το που λες εδω δεν θα λειτουργει με τον ιδιο τροπο οταν το kh ειναι κατω απο 6 και ειδικα στο 4.Οταν δηλαδη μειωθει η ανθρακικη σκληροτητα δεν θα εχει την ιδια συμπεριφορα το νερο.

Anyway,αφου γινονται ολα σε βαρελι εκτος ενυδρειου και με μετρησεις δεν θα υπαρξει κανενα προβλημμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Safarpn κουράζεται μόνο όταν τρέχει στο διάδρομο να χασει κάνα κιλό για να βγει κορμαρα στην παραλία.

Εγώ λέω ΑΣΕ τις κορμαρες για άλλους. Πάρε την κιθάρα σου και κατεβα να παίξουμε κανένα τραγούδι. Που δεν θέλει και κόπο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και λίγο αργοπορημένος, αλλά δεν πειράζει. Για το ενυδρείο, δεν έχω λόγια, όλα είναι άψογα.

Συγχαρητήρια! :bigemo_harabe_net-122:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα τρελαθώ, το νερό βρύσης είχε
ph:8
Kh:14
Gh:20

Την προηγούμενη φορά που είχα κάνει αλλαγή νερού (Κυριακή 10/4/16) το νερό στο στο βαρέλι μετά από 12 ώρες επεξεργασία με την τύρφη είχε:
ph:7
Kh:11
Gh:15

Εμφανής πτώση η τιμών. Σήμερα έκανα πάλι αλλαγή αλλά είχα το νερό στα βαρέλια για 20 ώρες με την τύρφη και πήρα αυτές τις τιμές:
ph:7,5
Kh:14
Gh:17

Να φανταστείτε οτι στο 65λιτρο βαρέλι με την ίδια ποσότητα τύρφης και οι 3 οι τιμές αυξήθηκαν και στο 35λιτρο βαρέλι που από 86γρ τύρφη έβαλα 220γρ αυτή τη φορά, οι τιμές έμειναν ίδιες και όλα αυτά με 8 ώρες παραπάνω επεξεργασίας. Είναι δυνατόν να ανεβαίνουν οι τιμές με περισσότερη ποσότητα τύρφης και περισσότερες ώρες επεξεργασίας;  Η αλήθεια είναι οτι την τύρφη την έχω σε δυο DIY φίλτρα με καλής κυκλοφορίας κυκλοφορητές (900lt/h και 800lt/h) αλλά τα έχω στουπώσει λίγο γιατί ίσα ίσα χωρούσε η ποσότητα τύρφης που έβαλα την οποία την έχω σε διπλό καλσόν. Παίζει τίποτα με το στούπωμα αυτό;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Ναι παιζει σιγουρα.

Αν δεν περναει το ιδιο ευκολα απο μεσα της το νερο δεν θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιζει σιγουρα.

Αν δεν περναει το ιδιο ευκολα απο μεσα της το νερο δεν θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα.

Εγω αποφάσισα να βάζω σε κάθε αλλαγή φρέσκια τύρφη γιατί οπως και να χει, όταν ξαναχρησιμοποιείται, πέφτει και η απόδοσή της. Θα τη βάζω πάντως και πιο χαλαρή ρε παιδί μου στο φίλτρο για να περνάει το νερό πιο άνετα. Πολύ τσίτα την είχα, σφηνωμένη στην κυριολεξία.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε πιο λασκα να δεις.

Οσο για το θεμα της καινουριας συμφωνω αλλα με αφορμη αυτο θα σου υπενθυμισω και κατι αλλο,με 55 ευρω παιρνεις οσμωση με 75 γαλονια μεμβρανη ;)

Οσο δηλαδη θα αγορασεις 6 κιλα τυρφη ενυδρειακη,και μετα ξεμπερδευεις,θα ανοιγεις μονο ενα βανακι και θα παιρνεις νερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...