Jump to content

Προετοιμασία νερού με τύρφη - απορίες


Recommended Posts

Τα firemouth ειδικα εχουν μεγαλη ψαλιδα οσον αφορα το πεχα απο 6,5 εως και 8+....

Έχεις δίκιο. Σε ένα site είδα και 8,2.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η ψαλιδα ειναι μεγαλη οπως και στην θερμοκρασια που ζει το ζωντανο, εγω θα ημουν λιγο επιφυλακτικος με τα ακρα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Πάνο κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να ταλαιπωρείσαι. Στο 6,8-7 είσαι μια χαρά. Μη ξεχνάς επίσης ότι όσο θα παλιώνει το ενυδρείο, θ' αλλάζει η συμπεριφορά του νερού.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την ιδια επιφυλαξη ειχα και εγω για τα ακρα στις θερμοκρασιες και στις οξυτητες του νερου...

Μετα απο καιρο κατεληξα στο συμπερασμα οτι τα ακρα ενεργοποιουν ή απενεργοποιουν διαφορετικες λειτουργειες των ψαριων απο μεσες καταστασεις που σαφως τις περισοτερες φορες ειναι πιο ασφαλεις!!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστο αυτο για τα ακρα αλλα ποιες ειναι αυτες οι συμπεριφορες και κατα ποσο πρεει να τις βιωνουν συνεχομενα τα ψαρια.

Παντως εγω αλλο εννοουσα. Δηλαδη πως αυτα που γραφουν τα σαιτ ισως να μην ισχυουν καν.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Αναλογως τα ακρα και τις συμπεριφορες που βγαζουν κατα την γνωμη μου θοδωρη...

Αν μιλαμε πχ για ενα ψαρι που εχει κανει καιρο ταξιδι ή ειναι σε αγρια κατασταση και πρεπει να ανεβασουμε τις θερμοκρασιες στα ορια του για να ξεκινησει η προσαρμογη...

Τοτε ναι δεν μπορει να ειναι μονιμο γιατι καποια στιγμη το εξαντλει με οτι συνεπαγεται αυτο...

Αλλα σε κιχλιδες αμερικανικες συνηθως τα ορια του πεχα που δινουν τα σαιτ προς τα κατω ειναι εκει που το ψαρι θα δωσει οτι καλυτερο εχει αβιαστα χωρις ουσιαστικο κινδυνο κατα την γνωμη μου...

Παντως θα συμφωνησω μαζι σου οτι πολλες φορες αυτα που γραφουν τα σαιτ σαν ορια ακυρωνονται στην πραξη οταν ζεις ενα ψαρι...

Ασε που μπορει να διαβασεις δεκα διαφορετικες σελιδες που να σου δινουν δεκα διαφορετικες παραμετρους σαν οριακες...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αναλογως τα ακρα και τις συμπεριφορες που βγαζουν κατα την γνωμη μου θοδωρη...

Αν μιλαμε πχ για ενα ψαρι που εχει κανει καιρο ταξιδι ή ειναι σε αγρια κατασταση και πρεπει να ανεβασουμε τις θερμοκρασιες στα ορια του για να ξεκινησει η προσαρμογη...

Τοτε ναι δεν μπορει να ειναι μονιμο γιατι καποια στιγμη το εξαντλει με οτι συνεπαγεται αυτο...

Αλλα σε κιχλιδες αμερικανικες συνηθως τα ορια του πεχα που δινουν τα σαιτ προς τα κατω ειναι εκει που το ψαρι θα δωσει οτι καλυτερο εχει αβιαστα χωρις ουσιαστικο κινδυνο κατα την γνωμη μου...

Παντως θα συμφωνησω μαζι σου οτι πολλες φορες αυτα που γραφουν τα σαιτ σαν ορια ακυρωνονται στην πραξη οταν ζεις ενα ψαρι...

Ασε που μπορει να διαβασεις δεκα διαφορετικες σελιδες που να σου δινουν δεκα διαφορετικες παραμετρους σαν οριακες...

+100000

Link to comment
Share on other sites

Αναλογως τα ακρα και τις συμπεριφορες που βγαζουν κατα την γνωμη μου θοδωρη...

Αν μιλαμε πχ για ενα ψαρι που εχει κανει καιρο ταξιδι ή ειναι σε αγρια κατασταση και πρεπει να ανεβασουμε τις θερμοκρασιες στα ορια του για να ξεκινησει η προσαρμογη...

Τοτε ναι δεν μπορει να ειναι μονιμο γιατι καποια στιγμη το εξαντλει με οτι συνεπαγεται αυτο...

Αλλα σε κιχλιδες αμερικανικες συνηθως τα ορια του πεχα που δινουν τα σαιτ προς τα κατω ειναι εκει που το ψαρι θα δωσει οτι καλυτερο εχει αβιαστα χωρις ουσιαστικο κινδυνο κατα την γνωμη μου...

Παντως θα συμφωνησω μαζι σου οτι πολλες φορες αυτα που γραφουν τα σαιτ σαν ορια ακυρωνονται στην πραξη οταν ζεις ενα ψαρι...

Ασε που μπορει να διαβασεις δεκα διαφορετικες σελιδες που να σου δινουν δεκα διαφορετικες παραμετρους σαν οριακες...

Δεν με πιανεις Σταθη. Θα το πω πιο απλα. Το ταδε ψαρι ζει σε ph 6-8. Πιο ειναι το ιδανικο; να ζει σε ενα μεσο ανεκτο ph η στα ακρα; και σε ποιο ακρο απο τα δυο; στο ανω η στο κατω; και αν ας πουμε το ενα ακρο απο τα δυο πυροδοτει αναπαραγωγη, ειναι συνετο να το εχουμε ολο στις γεννες;

Και το θεμα των σαιτ. Τα σαιτ οπως ειπαμε δινουν διαφορετικες τιμες για σκληροτητες και θερμοκρασιες. Το ενα πχ δινει απο 7-8 και το αλλο απο 6-8. Και ενα τριτο δινει απο 6.5-8. Ποιο θα εμπιστευτεις;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Το μεσο σε σχεση με το πεχα δεν ειναι στανταρ το πιο ανεκτο σε ενα ψαρι ουτε ειναι αυτο που θα το κρατησει πιο "υσηχο"σε σχεση με τις αναπαραγωγες...

Η θερμοκρασια ενεργοποιει πιο πολλες λειτουργιες των ψαριων...

Και η σκληροτητες ειναι πιο βασικες απο το πεχα κατα την γνωμη μου απλα επειδη εχουν μερικες φορες σχεση αλληλενδετη με το πεχα θεωρουμε οτι εχουν σχεση δεδομενη....

Παμε αλλου ομως!!

Μην το σκισουμε το θεμα!!

Στο ερωτημα σου συγκεκριμενα...

Αν καποιο ψαρι ζει σε πεχα απο 6-8 βαση καποια σελιδας αξιοπιστης ή μη δεν παει να πει οτι σε 6 πεχα θα βγαλει οτι καλυτερο εχει ουτε σε 7 ουτε σε 8 στανταρ...

Ουτε οτι σε οποιοδηποτε απο αυτα θα ταλαιπωριεται...

Δεν υπαρχει μεσος ορος...

Το ψαρι απλα "ανεχεται" απο 6-8 πεχα οπως εμεις πχ.το βουνο και την θαλασσα αντιστοιχα...

Δεν παει να οτι η πχ.η πεδιαδα ειναι το τελειο για να ζησουμε..

Το που θα αισθανεται πιο ομορφα ειναι καθαρα θεμα ψαριου κατα την γνωμη μου μπορει και στο 8 μπορει και στο 6 να βγαζει ακουραστα οτι εχει σε συμπεριφορες και χρωματα και διαθεση..

Συνηθως ομως σου ξαναλεω οτι οι αμερικανικες κιχλιδες αρεσκονται να βγαζουν τον καλυτερο εαυτο τους στα πιο χαμηλα ορια του πεχα...

Τωρα στην ερωτηση πιο θα εμπιστευτω...

Κανενα θοδωρη!!

Θα το παρω σαν βαση το σαιτ..

Θα ρωτησω φιλαρακια που κρατανε τα συγκεκριμενα ειδη...

Θα διαβασω αθρα με συμπεριφορες..

Θα τα ζησω με πειραματισμους ηπιους μεσα στα ορια που εχω μεχρι εκεινη την στιγμη στο μυαλο μου...

Και μετα αφου κανω ολα τα υπολοιπα θα λεω οτι γνωριζω σε ποιες συνθηκες πρεπει να ζει το ψαρι...

Ή οτι γνωριζω καποιες αλλες που του ενεργοποιουν οτιδηποτε εχει στο dna του..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μεσο σε σχεση με το πεχα δεν ειναι στανταρ το πιο ανεκτο σε ενα ψαρι ουτε ειναι αυτο που θα το κρατησει πιο "υσηχο"σε σχεση με τις αναπαραγωγες... To ph μεταβαλλεται αναλογα με τις εποχες. 

Η θερμοκρασια ενεργοποιει πιο πολλες λειτουργιες των ψαριων... Στο ποταμι συθηθως ειναι αλληλενδετη η θερμοκρασια με το ph!

Και η σκληροτητες ειναι πιο βασικες απο το πεχα κατα την γνωμη μου απλα επειδη εχουν μερικες φορες σχεση αλληλενδετη με το πεχα θεωρουμε οτι εχουν σχεση δεδομενη....

Παμε αλλου ομως!!

Μην το σκισουμε το θεμα!!

Στο ερωτημα σου συγκεκριμενα...

Αν καποιο ψαρι ζει σε πεχα απο 6-8 βαση καποια σελιδας αξιοπιστης ή μη δεν παει να πει οτι σε 6 πεχα θα βγαλει οτι καλυτερο εχει ουτε σε 7 ουτε σε 8 στανταρ...

Ουτε οτι σε οποιοδηποτε απο αυτα θα ταλαιπωριεται... Αυτο που θελω να πω ειναι οτι σε καποια σελιδα μια τιμη δεν αναγραφεται καθολου και σε μια αλλη αναγραφεται οποτε δεν μπορεις να ξερεις σιγουρα αν οντως το ph που διαλεγεις οντως αντισοιχει στο συγκερκιμενο ψαρι.

Δεν υπαρχει μεσος ορος...

Το ψαρι απλα "ανεχεται" απο 6-8 πεχα οπως εμεις πχ.το βουνο και την θαλασσα αντιστοιχα...

Δεν παει να οτι η πχ.η πεδιαδα ειναι το τελειο για να ζησουμε..

Το που θα αισθανεται πιο ομορφα ειναι καθαρα θεμα ψαριου κατα την γνωμη μου μπορει και στο 8 μπορει και στο 6 να βγαζει ακουραστα οτι εχει σε συμπεριφορες και χρωματα και διαθεση.. Δηλαδη πιστευεις οτι ειτε στο 6 ειτε στο 8 ειναι το ιδιο; Ποιος ο λογος να μετραμε ph δηλαδη;

Συνηθως ομως σου ξαναλεω οτι οι αμερικανικες κιχλιδες αρεσκονται να βγαζουν τον καλυτερο εαυτο τους στα πιο χαμηλα ορια του πεχα... Απο που προκειπτει αυτο;

Τωρα στην ερωτηση πιο θα εμπιστευτω...

Κανενα θοδωρη!!

Θα το παρω σαν βαση το σαιτ.. Πως θα παρεις βαση δεκα διαφορετικα σαιτ που δεν συμφωνουν στην ανωτερη και κατωτερη τιμη ph;

Θα ρωτησω φιλαρακια που κρατανε τα συγκεκριμενα ειδη...  Δηλαδη αν ρωτησεις τον Πανο στην συγκερκιμενη, που εχει τα σεβερουμ στο 8 σημαινει οτι ειναι κομπλε;

Θα διαβασω αθρα με συμπεριφορες..

Θα τα ζησω με πειραματισμους ηπιους μεσα στα ορια που εχω μεχρι εκεινη την στιγμη στο μυαλο μου...

Και μετα αφου κανω ολα τα υπολοιπα θα λεω οτι γνωριζω σε ποιες συνθηκες πρεπει να ζει το ψαρι...

Ή οτι γνωριζω καποιες αλλες που του ενεργοποιουν οτιδηποτε εχει στο dna του..

 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν εχουμε ιδεα που και πως ζουν τα ψαρια. Το μονο που κανουμε ειναι εικασιες και πρεπει να ειμαστε λιγο επιφυλακτικοι. Οπως οι ανθρωποι επιβιωνουν σε ακραιες καταστασεις αλλα μακροχρονια ισως βγουν προβληματα ετσι και τα ψαρια, εχω την εντυπωση πως καλο ειναι να μην ζουν στα ακρα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θοδωρη κοιτα...

1.Το πεχα στο ενυδρειο σου μεταβαλεται αναλογα με τις εποχες;;;

2.Υπαρχει αλλο πεχα ακομα και σε ιδιους παραποταμους οχι απλα στον αμαζονιο με τις ιδιες θερμοκρασιες..

Ασε που με τις πλημηρες ειναι τελειως ακυρο να οτι σε στανταρ σημειο συγκεκριμενη εποχη του χρονου με συγκεκριμενες θερμοκρασιες θα εχεις στανταρ μεταβολη γιατι μπορει να εχει κατεβασει σπο το βουνο μεχρι και κανα αρχαιο θεο!!!!

3.Το πως το διαλεγουμε το πεχα σου εξηγω πιο κατω...

Ασε που ολοι εχουμε κανει μαθηματικα οποτε ο "μεσος ορος" ειναι γνωστος βοηθος...

4.Αν πιστευεις το βουνο η θαλασσα και η πεδιαδα ειναι το ιδιο τοτε ναι το ιδιο ειναι και το 6 με το 8 πεχα...

Ασε που δεν ειπα πουθενα οτι η τοξικοτητα του νερου ειναι ασημαντη ειπα οτι που θα βγαλει τις καλυτερες συμπεριφορες το ψαρι εχει να κανει καθαρα με το ειδος του στην συγκεκριμενη συγκεντρωση....

5.Το ξερω απο τις καμμια πενηνταρια ειδη κιχλιδες αφρικης που εχω φιλοξενησει κατα καιρους στο ενυδρειο μου με απειρες γεννες..

Και τις καμμια τριανταρια ειδη αμερικης με επισης αρκετες γεννες..(αν δεν μετραω λαθος και δεν ειναι παραπανω)

Τα μικροψαρα τα ασιατικα και τα ασπονδυλα δεν μπαινω στον κοπο να τα αναφερω ουτε τις γεννες τους...

6.Σου απαντω πιο κατω...

7.Πανο τα σεβερουμ στο 8 ειναι κομπλε ή ειναι στο 7.5 που ειναι ο μεσος ορος του θοδωρη;;

Γιατι εγω νομιζω οτι στο 6,5 που ειναι απο τα κατωτερα ορια θα σου στελουν καρδουλες με μπουρμποληθρες!!

Τον ρωτησα...

Θα πειραματιστω..

Θα διαβασω..

θα τις ζησω..

Και θα σου πω!!

Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια εγω θα ελεγα να ηρεμησετε γιατι οπως φαινεται ο Πανος ενοχλειται που ασχολειστε με κατι αλλο και καταληγετε εκτος θεματος.

 

Αν θελετε μπορειτε να ανοιξετε ενα νεο θεμα με τον καταλληλο τιτλο και να συζητησετε εκει τι ειναι καλυτερο και τι οχι σχετικα με το ph,τις εποχες κτλ και με χαρα θα πω και εγω την αποψη μου :)

....πάει το θέμα, κάηκε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια εγω θα ελεγα να ηρεμησετε γιατι οπως φαινεται ο Πανος ενοχλειται που ασχολειστε με κατι αλλο και καταληγετε εκτος θεματος.

 

Αν θελετε μπορειτε να ανοιξετε ενα νεο θεμα με τον καταλληλο τιτλο και να συζητησετε εκει τι ειναι καλυτερο και τι οχι σχετικα με το ph,τις εποχες κτλ και με χαρα θα πω και εγω την αποψη μου :)

Πανο συγνωμη δεν ειχα σκοπο..

Μιχαλη δεν γραφω τιποτα αλλο..

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη, ο Πανος ενοχλειται; οταν σπαμαρει εκεινος αλλα θεματα δεν ενοχλειται; :P τουλαχιστον με αυτα που λεμε μπορει να μαθουμε και κατι.

Σταθη, πραγματικα φιλε δεν καταλαβα τιποτα απο αυτα που γραφεις. Μαλλον ειμαστε χαμενοι στην μεταφραση. :) Εκτος απο το πρωτο που μαλλον εγω διατυπωσα καλα. Το ph μεταβαλλεται στην φυση αναλογα με τις εποχες και τις πλυμμηρες κτλ.

Ουτε κι εγω προκειται να γραψω αλλο. Την γνωμη μου την ειπα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δεν ενοχλήθηκα καθόλου Θοδωρή, απλά επεσήμανα ότι ξεφεύγουμε από το θέμα μας. Λάβε όμως και την απάντησή μου στις βαρύτατες και ανυπόστατες κατηγορίες σου :P: Όταν εγώ σπαμάρω αλλά θέματα, δε γράφω κατεβατά ούτε και δε το κάνω για περισσότερα από ένα ποστ....εκτός περιπτώσεων με έναν περίεργο τυπάκο. Όχι λοιπόν, δεν ενοχλήθηκα, δεν είμαι γκρινιάρης ούτε "την είπα" σε κανέναν. Με ενδιαφερει αυτό συζητάτε απλά δε.κολλαει στο συγκεκριμένο θέμα. Καλό θα ήταν να ανοιχτεί ένα γιατί πραγματικά είναι ενδιαφέρον και το έχω θίξει κι εγώ στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Όταν σε ψάρια εκτροφής, που στη φύση ζουν σε όξινα νερά, αφού τα βαλουμε στο ενυδρείο μας και ξεκινήσουμε την επεξεργασία του νερού για να ρίξουμε τις σκληρότητες, παρατηρούνται αλλαγές στις συμπεριφορες τους; Οι αλλαγη εννοείται γίνεται σταδιακά και όχι μπαμ και κάτω αλλά έστω και αυτό το 1/3 του νερού μου εισέρχεται στο ενυδρείο με πιο χαμηλό ph, τα επηρεάζει με κάποιο τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω τι θες να πεις Πανο.

Φυσικα και επιρρεαζονται τα ψαρια. Το ποσο και ως προς τι ειναι αναλογο της αλλαγης. Αν γινει γρηγορα και αποτομα παθαινουν οσμωτικο σοκ. Αν γινει αργα μπαινουν σε αλλες διαδικασιες που ποικιλουν.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβες γιατί χρησιμοποίησα τη λέξη "αλλαγές" τόσο για τις συμπεριφορες όσο και για εκείνες του νερού. Για να γίνω πιο κατανοητός η ερώτησή μου έχει να κανει με το θέμα του firemouth. Η hih έχει να κάνει με.ρην ποιότητα του νερού (μεταξύ άλλων) όπως και το στρες σε αλλαγές περιβάλλοντος κτλ. Η σταδιακή πτώση που κάνω στο pH, μπορεί να προκαλεσει ένα τέτοιο πρόβλημα; Εκτός ρου οσμωτικου σοκ που πιστεύω ότι το αποφεύγω μιας και η πτώση των τιμών γίνεται πολύ αργά. Ξεκινήσα με ph8 και σήμερα στο ενυδρειο έχω 7,7-7,8.

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβες γιατί χρησιμοποίησα τη λέξη "αλλαγές" τόσο για τις συμπεριφορες όσο και για εκείνες του νερού. Για να γίνω πιο κατανοητός η ερώτησή μου έχει να κανει με το θέμα του firemouth. Η hih έχει να κάνει με.ρην ποιότητα του νερού (μεταξύ άλλων) όπως και το στρες σε αλλαγές περιβάλλοντος κτλ. Η σταδιακή πτώση που κάνω στο pH, μπορεί να προκαλεσει ένα τέτοιο πρόβλημα; Εκτός ρου οσμωτικου σοκ που πιστεύω ότι το αποφεύγω μιας και η πτώση των τιμών γίνεται πολύ αργά. Ξεκινήσα με ph8 και σήμερα στο ενυδρειο έχω 7,7-7,8.

Δεν μπορω να απαντησω εγω σε αυτο που ρωτας αλλα μπορω να σου θεσω εναν προβλημματισμο..

Το νερο σου εχει ψευδαργυρο? Και αν ναι ποσο?

 

Ενα στοιχειο απο τα πολλα που περιεχει το νερο της βρυσης μας και δεν γουσταρουν τα ψαρια.Οτι και να κανεις δεν μπορεις να το αποβαλεις παρα μονο με οσμωση.Αρα λοιπον οσο και να παλευουμε,ακομη και αν χρησιμοποιουμε νερο απο α/ο αν το μπερδευουμε με νερο βρυσης ειναι λαθος και χαλαμε οτι φτιαξαμε.

Το μεγαλυτερο προβλημμα δεν ειναι οι σκληροτητες,ουτε το Ph ουτε το kh,ουτε το gh.Το θεμα ειναι να εχουμε τα σωστα ιχνοστοιχεια και αυτο το πετυχαινουμε μονο με νερο 100% α/ο και προσθηκη των καταλληλων ιχνοστοιχειων για το ψαρι που θελουμε.Οποιαδηποτε αλλη επεξεργασια νερου σε καποιους εχει καλα αποτελεσματα και σε καποιους οχι,ο λογος ειναι καποια ιχνοστοιχεια ή μεταλα τα οποια δεν φευγουν απο το νερο και ενοχλουν τα ψαρια και για παραδειγμα εφερα τον ψευδαργυρο που ειναι κατι ενοχλητικο για τον δισκο και δεν το μετραμε με τεστ.Αλλος εχει στη βρυση του 3 και αλλος 0,ο ενας θα εχει εναν δισκο που θα ξυνεται και θα τρυβεται και ο αλλος εναν χαρουμενο και υγειη δισκο,και οι δυο με νερο βρυσης!Ο ενας θα παρει γεννα και θα μεγαλωσουν 2 μικρα (αν δεν τα χασει και αυτα για λογο που δεν θα καταλαβει,πχ μπορει να δει τον γονιο να τρωει το μωρο).Ο αλλος μπορει να μεγαλωσει 30 μικρα υγειεστατα χωρις να κανει θεωρητικα τιποτα το ιδιαιτερο.Με α/ο 100% και ιχνοστοιχεια ομως θα επαιρναν και οι δυο πολυ περισσοτερα υγειεστατα μικρα.

 

Αρα λοιπον Πανο μου,μην ψαχνεις να βρεις κατι στο οποιο δεν μπορει να σου απαντησει κανενας εμπειρικα,μονο με αναλυση εργαστηριου στο νερου σου μππορουν να απαντηθουν καποια πραγμματα,ολα τα αλλα ειναι απλα για να εχουμε προστριβες μεταξυ μας χωρις να μπορουμε να αποδειξουμε τιποτα. :)

 

Το hole in head προκαλειται απο παρασιτο,μικροσκοπικοι μονο κυτταροι οργανισμοι.Τα συμπτωματα ειναι απωλεια χρωματος και ορεξης,ακανονιστη κολυμβυση και τελικα τρυπες στο κεφαλι.Hexamita sp. και Spironucleus sp. εξαπλωνονται με την κυκλοφορια του αιματος,το ψαρια αδυνατιζει και τελικα ψοφαει χωρις να υπαρξει αλλη εξωτερικη αλλοιωση περα απο την τρυπα στο κεφαλι.

Link to comment
Share on other sites

Για να σας πω και κατι που ισως δεν το ξερετε σε σχεση με τα προφιλ.

Τα ορια που γραφουν τα προφιλ δεν ειναι τα πραγματικα,αυτα που γραφουν ειναι παντα πιο κατω απο τα πραγματικα ορια και το κανουν σαν δυκλιδα ασφαλειας.

Επισης οταν κοιταμε ενα προφιλ ενος ψαριου δεν το κοιταμε σε οτι ναναι site αλλα μονο σε αξιοπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να απαντησω εγω σε αυτο που ρωτας αλλα μπορω να σου θεσω εναν προβλημματισμο..

Το νερο σου εχει ψευδαργυρο? Και αν ναι ποσο?

 

Ενα στοιχειο απο τα πολλα που περιεχει το νερο της βρυσης μας και δεν γουσταρουν τα ψαρια.Οτι και να κανεις δεν μπορεις να το αποβαλεις παρα μονο με οσμωση.Αρα λοιπον οσο και να παλευουμε,ακομη και αν χρησιμοποιουμε νερο απο α/ο αν το μπερδευουμε με νερο βρυσης ειναι λαθος και χαλαμε οτι φτιαξαμε.

Το μεγαλυτερο προβλημμα δεν ειναι οι σκληροτητες,ουτε το Ph ουτε το kh,ουτε το gh.Το θεμα ειναι να εχουμε τα σωστα ιχνοστοιχεια και αυτο το πετυχαινουμε μονο με νερο 100% α/ο και προσθηκη των καταλληλων ιχνοστοιχειων για το ψαρι που θελουμε.Οποιαδηποτε αλλη επεξεργασια νερου σε καποιους εχει καλα αποτελεσματα και σε καποιους οχι,ο λογος ειναι καποια ιχνοστοιχεια ή μεταλα τα οποια δεν φευγουν απο το νερο και ενοχλουν τα ψαρια και για παραδειγμα εφερα τον ψευδαργυρο που ειναι κατι ενοχλητικο για τον δισκο και δεν το μετραμε με τεστ.Αλλος εχει στη βρυση του 3 και αλλος 0,ο ενας θα εχει εναν δισκο που θα ξυνεται και θα τρυβεται και ο αλλος εναν χαρουμενο και υγειη δισκο,και οι δυο με νερο βρυσης!Ο ενας θα παρει γεννα και θα μεγαλωσουν 2 μικρα (αν δεν τα χασει και αυτα για λογο που δεν θα καταλαβει,πχ μπορει να δει τον γονιο να τρωει το μωρο).Ο αλλος μπορει να μεγαλωσει 30 μικρα υγειεστατα χωρις να κανει θεωρητικα τιποτα το ιδιαιτερο.Με α/ο 100% και ιχνοστοιχεια ομως θα επαιρναν και οι δυο πολυ περισσοτερα υγειεστατα μικρα.

 

Αρα λοιπον Πανο μου,μην ψαχνεις να βρεις κατι στο οποιο δεν μπορει να σου απαντησει κανενας εμπειρικα,μονο με αναλυση εργαστηριου στο νερου σου μππορουν να απαντηθουν καποια πραγμματα,ολα τα αλλα ειναι απλα για να εχουμε προστριβες μεταξυ μας χωρις να μπορουμε να αποδειξουμε τιποτα. :)

 

Το hole in head προκαλειται απο παρασιτο,μικροσκοπικοι μονο κυτταροι οργανισμοι.Τα συμπτωματα ειναι απωλεια χρωματος και ορεξης,ακανονιστη κολυμβυση και τελικα τρυπες στο κεφαλι.Hexamita sp. και Spironucleus sp. εξαπλωνονται με την κυκλοφορια του αιματος,το ψαρια αδυνατιζει και τελικα ψοφαει χωρις να υπαρξει αλλη εξωτερικη αλλοιωση περα απο την τρυπα στο κεφαλι.

Μιχάλη σε χανω στη μετάφραση που λένε. Το ερώτημά μου είναι τόσο απλό και το δυσκόλεψες πολύ και δε ξέρω γιατί. Άσε τους ψευδάργυρους και τα άλλα επιστημονικά και πες μου απλά "Όταν στα ψάρια κάνει κανείς σταδιακή αλλαγή του νερού με πτώση των σκληροτήτων, επηρεάζεται η συμπεριφορά τους ή η υγεία τους έστω και λίγο εκτός του οσμωτικου σοκ που θα συμβεί με απότονη πτώση;". Πχ τα δικά μου ζούσαν σε ph8,2 περίπου, βάζοντάς τους 100 λίτρα με ph7 αντιλαμβανονται τίποτα και έχουν κάποια αντίδραση είτε στη συμπεριφορά είτε κάτι που έχει έστω και μικρή επίπτωση στην υγεία τους; Αν το ξανακάνω εγώ την άλλη εβδομάδα, σκέφτονται ας πουμε αυτά ως εξής:

- Καλά, τι κάνει ο τύπος, τι νερό με βάζει τωρα μη τα πάρω στο κρανίο!

- Ναι τον τον χαζό; Την τελευταία φορά που το έκανε με πονούσε η κοιλιά μου για 2 μέρες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το δυσκολεψα ρε φιλαρακι,απλα προσπαθησα να σου εξηγησω οτι ισως και να παιζει ρολο στην συμπεριφορα τους.Και οχι επειδη πειραζεις τις σκληροτητες,αλλα επειδη πειραζεις τα ιχνοστοιχεια,η τυρφη περα απο τα γνωστα κανει και αλλα πραγματα πχ αποροφα το ασβεστιο.Οαν το ψαρει το χρειαζεται αυτο το στοιχειο και η τυρφη το απορροφα ή προσθετει κατι αλλο (δεν τα ξερω ολα προφανως ουτε εγω αλλα ουτε κανεις) και αυτο μπορει να το ενοχλει και να επηρεασει την συμπεριφορα του.

Το οτι σε βριζουν τα ψαρια σου αυτο ειναι σιγουρο :P

 

Φιλαρακι μου δεν ξερω τι φταιει,αν φταιει κατι στο νερο σου.Εγω οπως ειπα και στην αρχη εγραψα καποια πραγματα για να σε προβλημματισω σχετικα με αυτο που προσφερουμε ή νομιζουμε οτι προσφερουμε στα ψαρια.

Τα ιχνοστοιχεια ειναι πολυ σημαντικα,τις σκληροτητες απλα τις ανεχονται μεσα σε καποια ορια και η θερμοκρασια παιζει ρολο στον μεταβολισμο και στην αναπαραγωγη τους.

 

Παντως αν ηταν hih δεν νομιζω να φταιει το νερο,τουλαχιστον αμεσα,ισως λειτουργισε ευεργετικα στο παρασιτο αλλα το σιγουρο ειναι οτι το ψαρι το ειχε μαζι του απο πριν.Η ηρθε με καποιο αλλο οργανισμο (πχ σαλιγκαρι) και μολις βρηκε ξενιστη (ενα αδυναμο ψαρι) αναπτυχθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα να μάθω Μιχάλη. Αφού η τύρφη αφαιρεί ή προσθέτει στοιχεία, λογικά επηρεάζει συμπεριφορες και απλά ήθελα να δω με ποιο τρόπο. Αν κάποιος δηλαδή είχε εμπειρία και μου την έλεγε. Η Hih έχει να κάνει με την ποιότητα του νερού αλλά σε αυτό φταίνε μόνο οι αραιές αλλαγές μόνο η και σε κάτι άλλο; Στην τυρφη ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

Η τυρφη καθεαυτη μονο ευεργετικα εχει για το νερο. Δεν ξερω επειδη δεν χρησιμοποιεις ενυδρειακη μηπως εχει προβλημα. Απο κει και περα αν το ψαρι ηταν αδυναμο, ισως να μην μπορεσε να δεχθει την αλλαγη οσο αργη κι αν ηταν.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...