Jump to content

Προετοιμασία νερού με τύρφη - απορίες


Recommended Posts

Πανο σορυ για το ασχετο που θα πω αλλα μηπως καλυτερα αυτες τις απορριες να τις λυσεις στο αλλο θεμα σου για να μην χαλας αυτο;

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

απ'οσο γνωριζω η αποδοση της δεν πεφτει με μια χρηση. δεν ξερω τωρα αν παιζει διαφορα στην ποιοτητα κτλ... κοιτα λιγο το στριμωγμα (εχω δει κ εγω διαφορα με το θεμα του στριμωγματος, δεν ξερω αν ηταν τυχαιο), κανε μερικες δοκιμες κ βλεπεις

Link to comment
Share on other sites

Ρε Μιχάλη η πίεση εδώ είναι εξαιρετικά χαμηλή. Θα μαζεύω 100 λίτρα σε 15 ώρες περίπου. Δε λέει ρε φίλε. Τα έχω υπολογισμένα όλα. Είχα οσμωση και την πούλησα αρων αρων. Μάζευα 30 λίτρα σε 5 ώρες περίπου.

Σα να χεις δίκιο. Θα το ζητήσω από καποιον συντονιστη να το κάνει.

Για δοκιμασε πιο λασκα να δεις.

Οσο για το θεμα της καινουριας συμφωνω αλλα με αφορμη αυτο θα σου υπενθυμισω και κατι αλλο,με 55 ευρω παιρνεις οσμωση με 75 γαλονια μεμβρανη ;)

Οσο δηλαδη θα αγορασεις 6 κιλα τυρφη ενυδρειακη,και μετα ξεμπερδευεις,θα ανοιγεις μονο ενα βανακι και θα παιρνεις νερο.

Ρε Μιχάλη η πίεση εδώ είναι εξαιρετικά χαμηλή. Θα μαζεύω 100 λίτρα σε 15 ώρες περίπου. Δε λέει ρε φίλε. Τα έχω υπολογισμένα όλα.

Πανο σορυ για το ασχετο που θα πω αλλα μηπως καλυτερα αυτες τις απορριες να τις λυσεις στο αλλο θεμα σου για να μην χαλας αυτο;Send from the heart of the Amazonas

Σα να χεις δίκιο. Θα το ζητήσω από καποιον συντονιστη να το κάνει. Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο κάποιος mod να μεταφέρει τα ποστ από το #71 μέχρι το τελευταίο, στο θέμα που έχω ανοίξει για την τύρφη; http://www.aquazone.gr/forums/topic/103462-προετοιμασία-νερού-με-τύρφη-απορίες/page-2

Μπορεί να σας κουράσω αλλά αδιαφορώ παντελώς. Συντονιστές θέλατε να γίνετε, καλά να πάθετε.....σας αγαπάμε όμως γιατί μας κάνετε όλα τα χατίρια!.....ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο κάποιος mod να μεταφέρει τα ποστ από το #71 μέχρι το τελευταίο, στο θέμα που έχω ανοίξει για την τύρφη; http://www.aquazone.gr/forums/topic/103462-προετοιμασία-νερού-με-τύρφη-απορίες/page-2

Μπορεί να σας κουράσω αλλά αδιαφορώ παντελώς. Συντονιστές θέλατε να γίνετε, καλά να πάθετε.....σας αγαπάμε όμως γιατί μας κάνετε όλα τα χατίρια!.....ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.

Ευχαριστώ.

Με κούρασες ρε παλιόπαιδο αλλά χαλάλι σου, το τακτοποίησα. :D:fpc:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι πολυ σφικτη η καλτσα το πιο φυσικο ειναι η ροη που περναει το νερο να μειωνεται...

Τα ψαρια εχουν αρχισει να συμπεριφερονται διαφορετικα ;

Η ειναι νωρις ακομα να μιλαμε για κατι τετοιο;;

Link to comment
Share on other sites

Με κούρασες ρε παλιόπαιδο αλλά χαλάλι σου, το τακτοποίησα. :D:fpc:

 

Αφου τα βλεπω ακομη εδω ρε συ, τι τακτοποιησες; Χαχαχαχαχαχ!

Link to comment
Share on other sites

Αφου τα βλεπω ακομη εδω ρε συ, τι τακτοποιησες; Χαχαχαχαχαχ!

Αστεράκια βλέπεις. Κοίτα τον τίτλο τωρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως αστερακια. Χαχαχαχα.

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Στο 15λιτρο που χρησιμοποιούσα τύρφη, έβαζα σε ένα καλτσάκι ζεόλιθο και τραβούσε την αμμωνία. Είναι πολύ φθηνός αν τον πάρεις από μαγαζί με γεωργικά και όχι τους ενυδρειακούς που πουλάνε.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία δε μέτρησα αλλά φαντάζομαι θα εμφανίζεται στα βαρέλια ωστόσο θεωρώ ότι με το που το νερό θα μπει στο ενυδρείο, δεδομένου ότι το νερό θα είναι το 1/3 του συνολικού και η αμμωνία δεν θα είναι στα κόκκινα, η βιολογία θα αναλάβει άμεσα δράση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ. Και αν σκεφτείς ότι λόγω του χαμηλού ph δεν θα είναι αμμωνία αλλά αμμώνιο είναι ακόμη καλύτερα τα πράγματα. Εγώ τον χρησιμοποιούσα για ψυχολογικούς λόγους περισσότερο.

Γενικά πάντως να θυμάσαι ότι με την τύρφη θα φας τραβάς τα μαλλιά σου με τις μετρήσεις. Τη μια θα μετράς έτσι και πάνω που θα πεις οκ βρήκα την αναλογία της, μετά θα μετράς άλλα αντί άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ. Και αν σκεφτείς ότι λόγω του χαμηλού ph δεν θα είναι αμμωνία αλλά αμμώνιο είναι ακόμη καλύτερα τα πράγματα. Εγώ τον χρησιμοποιούσα για ψυχολογικούς λόγους περισσότερο.

Γενικά πάντως να θυμάσαι ότι με την τύρφη θα φας τραβάς τα μαλλιά σου με τις μετρήσεις. Τη μια θα μετράς έτσι και πάνω που θα πεις οκ βρήκα την αναλογία της, μετά θα μετράς άλλα αντί άλλων.

Πιστεύω θα το αποφύγω αυτό με τις διαφορετικές μετρήσεις μιας.και κάθε φορά που θα ετοιμάζω νερό, θα βάζω φρέσκια τύρφη και δε θα επαναχρησιμοποιώ την ίδια με την προηγούμενη φορά.
Link to comment
Share on other sites

Αν βαζεις σε ιδια καλτσα ιδια τυρφη με ιδιες ωρες επεξεργασιας οι μεταβολες απο επεξεργασια σε επεξεργασια ειναι πολυ μικρες. Και με αλλαγες 1/3 δεν επιρεαζουν καν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν βαζεις σε ιδια καλτσα ιδια τυρφη με ιδιες ωρες επεξεργασιας οι μεταβολες απο επεξεργασια σε επεξεργασια ειναι πολυ μικρες. Και με αλλαγες 1/3 δεν επιρεαζουν καν.

Σε σχεση με την τυρφη κατι ασχετο...

Χρησιμιποιω χρονια την τυρφη της σερα με σταθερο πεχα γυρω στο 6,3 τον τελευταιο μηνα οταν την ανοιγα μου φαινοταν διαφορετικη πιο σκουρα και οχι τοσο συμπαγης...

Επισης απο χρωματισμο το ενυδρειο ηταν πιο σκουροχρωμο...

Μετρησεις δεν ειχα κανει γιατι ειχα τρεχαματα αν και κανω καθε 15 μερες...

Τεσπα μετρησα πεχα 1 μοναδα πιο κατω γυρω στο 5,3....

Το μονο που μπορω να συμπερανω ειναι οτι η εταιρεια αλλαξε προμηθευτη πρωτων υλων γιαυτο και αυτη η διαφορα με την ιδια παντα ποσοτητα επεξεργασιας..

Link to comment
Share on other sites

Και εγω που εκανα πριν κανα χρονο πειραματα με την σερα πηγαινε 5,4 οποτε δεν μου φαινεται παραξενο.

 

Γενικα ομως αν σου φαινεται να αλλαξε κατι ισως και να εχεις δικιο,οι εταιρειες κατα καιρους "προσαρμοζουν" τα προιοντα τους ωστε να συμμορφωνονται με τους νομους και τα προτυπα της καθε εποχης και χωρας που απευθυνονται οποτε ισως χρειαστηκε να αλλαξουν κατι στην συσταση.

Link to comment
Share on other sites

Θυμίζω ότι εγώ βάζω τύρφη κηπουρικής. Με 24 ώρες επεξεργασίας που πάει το ph από 8,2 στο 7. Σήμερα έβαλα στα βαρέλια περισσότερη ποσότητα και αύριο θα δω αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τελικά την ποσότητα που χρειάζομαι. Στο 65λίτρο βαρέλι έβαλα 400γρ τύρφη κηπουρικής και στο 35λίτρο έβαλα 310γρ. Μετά από 23 ώρες επεξεργασίας, μου έδωσε

το 65λίτρο ph 6,8 (την άλλη φορά ομως θα μπουν 450γρ) και

το 35λίτρο ph 6,5

Αυτή η ποσότητα της τύρφης, χρησιμοποιείται μια φορά μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τελικά την ποσότητα που χρειάζομαι. Στο 65λίτρο βαρέλι έβαλα 400γρ τύρφη κηπουρικής και στο 35λίτρο έβαλα 310γρ. Μετά από 23 ώρες επεξεργασίας, μου έδωσε

το 65λίτρο ph 6,8 (την άλλη φορά ομως θα μπουν 450γρ) και

το 35λίτρο ph 6,5

Αυτή η ποσότητα της τύρφης, χρησιμοποιείται μια φορά μόνο.

Ισως με την ιδια ποσοτητα αν το αφησεις περισοτερο χρονο να πεσει αρκετα πιο κατω...
Link to comment
Share on other sites

Ισως με την ιδια ποσοτητα αν το αφησεις περισοτερο χρονο να πεσει αρκετα πιο κατω...

Πόσο κάτω να πάει ρε Στάθη;;;; Προσωπικά θέλω να φτάσω το ph στο 6,5. Τελευταία έκανα αλλαγές νερού πιο συχνά αντι μια στις 7 μέρες. Από τώρα θα επιστρέψω στις εβδομαδιαίες αλλαγές με ph 6,5 και όποτε κατέβει στο κυρίως ενυδρείο, κατέβηκε. Πολλή ταλαιπωρία με την τύρφη κτλ. Να με εξιώσει ο Θεός να πάρω ένα 100λιτρο βαρέλι γιατί με τα δύο που έχω με δυσκολεύω περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Πανο αν μεχρι εκει θες να το φτασεις ενταξει...

Ειναι ενα πολυ καλο πεχα το 6,5 για αμερικανικες κιχλιδες για πεχα ενυδρειου!!!

Προσωπικα παντως πιστευω οτι μπορεις να το φτασεις και μια και μιαμιση μοναδες πιο κατω στο βαρελι προαιτημασιας(εφοσον το θες βεβαια)...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω την πολυτέλεια να κρατάω δύο βαρέλια για 4-5 μέρες στο σαλονι με τα φίλτρα να βουΐζουν ασταμάτητα. Υπάρχει και σύζυγος και 2 μικροί κανίβαλοι στο σπιτι. Στο 6,5 μια χαρά είμαι για τα ψάρια που έχω. Δε θέλω παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το κραταγα στο 7 οχι πιο κατω. Το firemouth ζει σε πιο ουδετερα νερα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το κραταγα στο 7 οχι πιο κατω. Το firemouth ζει σε πιο ουδετερα νερα.Send from the heart of the Amazonas

Στα profile τους τα sites παίζουν τις χαμηλότερες τιμές του pH, ξεκινώντας από το 6,5 και φθάνοντας μέχρι το 7. Βασικά θέλω να το παω στο 6,5 μπας και βάλω και κάνα πλεκο μέσα αλλά ρε φίλε, δε μπορώ να βρω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...