Jump to content

Προετοιμασία νερού με τύρφη - απορίες


Recommended Posts

Μια καλη τυρφη χωρις χημικα ειναι του αναγνωστου. Ειναι 12 λιτρα και εχει 1,30 περιπου.

Ακομα και εκτροφης να ειναι το ψαρακι σου με χαμηλο ph αλλαζει εντελος η συμπεριφορα του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον βασιλη..

Το ψαρι εχει και συμπεριφορα και βγαζει και ολα τα χρωματα του με την χρηση τυρφης...

Εχω αλλαξει πολλες γιατι την χρησιμοποιω χρονια και επειδη με βολευουν τα επιπεδα πεχα και ο απαλος χρωματισμος εχω καταληξει στης σερα..

Μεσα στο φιλτρο χωρις επεξεργασια σε βαρελι...

Θα το δεις και εσυ ποσο πιο ηρεμα και διαφορετικα θα ειναι τα ψαρια σου μετα απο κανα μηνα που θα χρησιμοποιεις τυρφη..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο φίλτρο που την έχεις, δεν έχει αυξομειώσεις το pH; κάθε πότε το ανοίγεις και την αλλάζεις;

Link to comment
Share on other sites

Την χρησιμοποιω με τον κλασικο τροπο των δυο καλτσων..

Παντα στις αρχες τον πρωτο μηνα ειχα διακυμανσεις...

Και ειχα και διαφορετικα πεχα απο διαφορετικες τυρφες..

Τωρα εδω και χρονια που τρεχει το μεγαλο αλλαζοντας καθε βδομαδα μια καλτσα και βαζοντας καινουργια μετραω συνεχεια το ιδιο πεχα με αξομειωσεις της ταξης του 0,1 αν μετρησω ακριβως πριν και μετα την αλλαγη...

Ειχα μεινει στην εντυπωση οτι εχουν ποτισει ολα μεσα στο ενυδρειο οποτε η αλλαγη νερου 25% που κανω καθε βδομαδα δεν τα επηρεαζει(η τουλαχιστον δεν προλαβαινει)..

Ελα ομως που και στην γεννηστρα μετραω το ιδιο πεχα με πολυ μικρες αξομειωσεις και με αλλαγες καθημερινες

δυο φορες την ημερα τις ταξης του 10%...

Βεβαια στην γενηστρα που εχω την τυρφη στο σαμπ αφηνω μερικα λεπτα την αντλια κλειστη και τον κυκλοφορητη ανοικτο να τρεξει το καινουργιο νερο μεσα στο σαμπ οπου εχω σε ξεχωριστο κουτι την τυρφη...

Επισης μην ξεχασω να αναφερω οτι κατα την διαρκεια τις αλλαγης ενα απο τα δυο φιλτρα παντα δουλευει στο μεγαλο(δεν ξερω αν και αυτο βοηθαει)...

Με τα πολλα εχω καταληξει οτι οι αλλαγες στο πεχα ειναι μηδαμινες σε καθε αλλαγη..

Οπως και οτι μετα απο καποιο σημειο οσο τυρφη και να βαλεις το πεχα δεν κατεβαινει αλλο...

Συνηθως οι ακατεργαστες που σκεφτεσαι να βαλεις μπορουν φτασουν πολυ χαμηλα το πεχα κατω και απο 6...

Μετα πιο ενεργες ειναι οι σκουρες και μετα οι ξανθιες..

Οποτε η καθε μια αντιδρα και διαφορετικα στις αλλαγες νερου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν επιμενεις με βαρελι κανε δοκιμες εχοντας υποψην σου οτι:

- οσο περισοτερη τυρφη βαλεις τοσο πιο γρηγορα πεφτεις

- οσο περισσοτερη τυρφη εχεις τοσο χαμηλοτερα πας

- οσο περισσοτερο την εχεις χρησιμοποιησει τοσο ποιο αργα πεφτεις

- οσο περισσοτερο την εχεις χρησιμοποιησει πεφτεις λιγοτερο.

- οσο ποιο γρηγορη ροη εχεις τοσο ποιο γρηγορα πεφτεις

- οσο ποιο πολλα λιτρα προετοιμαζεις τοσο ποιο πολυ αργεις να πεσεις.

- οσο ποιο πολυ θελεις να πεσεις τοσο ποιο πολυ αργεις.

- η αμμωνια θα εμφανιστει αλλα οπως πολυ σωστα σου ειπαν ηδη, μην σε ανυσηχει, αρκει να εχεις βιολογια.

 

Αρα η ποσοτητα της τυρφης που θα βαλεις και ο χρονος προετοιμασιας εξαρταται απο το ποσο πολυ θελεις να πεσεις, ποσα λιτρα θα προετοιμασεις και τη ροη του φιλτρου προετοιμασιας.

 

Αποψη μου ειναι η λυση στο φιλτρο(ή ακομη καλυτερα αν εχεις χωρο στο σαμπ) γιατι ετσι αξιοποιεις ολη τη τυρφη και δεν ταλαιπορεισαι με προετοιμασιες. Η μικρομεταβολες γινονται αργα, οποτε δεν εχεις προβλημα, εκτος απο τη πρωτη φορα οπου μπορεις να βαλεις σταδιακα τα μικρα καλτσακια και ετσι η πτωση να ειναι σταδιακη. Φυσικα φροντιζεις να εχεις παντα μηχανικη φιλτρανση μετα τη τυρφη για να αποφυγεις τη χωματίλα, αν και τη περισσοτερη τη κραταει η καλτσα.

 

Οτι κανει δηλαδη ο Σταθης! Εχω δει το αποτελεσμα σπιτι του και το ερωτευτηκα! Αν φοβασαι τις αυξομειωσεις χωρισε τη τυρφη σε πολλα καλτσακια και καθε φορα που αλλαζεις νερο αλλαζε το ενα, φροντιζοντας τα λιτρα αλλαγης να ειναι λιγα(πχ μεχρι το 20%)

 

Η τυρφη που προοριζεται για τη κηπουρικη κανει, εφοσον ομως ειναι καθαρη, χωρις αλλα προσθετα. Συνηθως ομως στουμπωνει περισσοτερο απο την ενυδρειακη και χαμηλωνει την ροη του φιλτρου. Ισως παραγει και περισσοτερη αμμωνια.

 

Κλεινοντας, μη πετας τη τυρφη μετα, κριμα ειναι. Βαλτην σε κανενα δεντρακι ή λουλουδακι. Εκει πανω εχετε μπολικα!!!

 

Την ΑΟ δεν τη γουσταρω κι εγω. Αλλο πραμα η κιτρινιλα. Περισσοτερο φυση και κανει καλο στα συγκεκριμενα ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - fisakis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ήσουν κάτι παραπάνω από κατατοπιστικός και κατανοητός. Η μαύρη τύρφη λογικά βγάζει περισσότερη μαυρίλα από την ξανθιά έτσι; Σκέφτομαι ότι αν τη βαλω στο φιλτρο σε πολλά καλτσακια όπως λες, δε θα αποφύγω τις αυξομειώσεις. Τα λίτρα που θα αλλάζω είναι 95-100 στα 340 μεικτά ομως. Πόσα λίτρα λιγότερα να αλλαζω; Είμαι και υπέρ των συχνών αλλαγών εγώ!

Edit:έστω οτι βάζω 5 καλτσακια στο φιλτρο. Με την κάθε αλλαγή λες να αντικαθιστώ το ένα. Την άλλη εβδομάδα όμως θα πρέπει να αντικαταστήσω τα 4 γιατί μετά από 15 μέρες η τύρφη αρχίζει να χάνει σημαντικά τις ιδιότητες της. Πάλι δε θα έχω αυξομειώσεις αφου θα μπει φρέσκια άρα και πιο δυνατή; Την 3η βδομάδα θα αλλάξω τη μία και φτου κι απ την αρχή ή αυξομείωση.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Η λογικη μου:

 

φτιαχνεις 5 καλτσακια και τα βαζεις στο ντουλαπι. Τη πρωτη μερα βαζεις το ενα και μετρας τις τιμες του ενυδρειου σου τις επομενες ημερες. Αναλογα με το ρυθμο πτωσης, βαζεις τις επομενες τα αλλα καλτσακια, ενα-ενα ή δυο-δυο. Σκοπος ειναι να μην σου πεσουν αποτομα οι τιμες.

 

Επειτα τα αφηνεις ετσι και καθε φορα που αλλαζεις νερο αλλαζεις το ενα καλτσακι.  Στην ουσια το καθε καλτσακι θα μενει μεσα 5 εβδομαδες (αν οι αλλαγες σου ειναι καθε εβδομαδα). Το νεο καλτσακι το βαζεις μονο και μονο για το καινουριο νερο που βαζεις κατα τις αλλαγες. Πιστευω ομως, οτι με το καιρο θα δεις οτι δεν χρειαζεται συνεχεια αλλαγη η τυρφη.

 

ΑΝ θελεις, μπορεις για να ριξεις στην αρχη τις τιμες, τις πρωτες εβδομαδες να προετοιμαζεις το νερο σε βαρελι  και μολις φτασεις το ενυδρειο καντα στο επιπεδο που θες, να βαλεις σταδιακα δυο καλτσακια μεσα στο φιλτρο σου και να τα αλλαζεις παλι με την αλλαγη. Θα δεις ετσι και πως συμπεριφερεται η τυρφη και αν ολη η διαδικασια σε ταλαιπωρει ή οχι.

 

Μην σε αγχωνει τοσο πολυ. Τόλμη θελει!!! Αλλωστε εχεις πολλα λιτρα και προλαβαινεις τις μετατοπισεις των δεικτων!!

 

Για το μαυρη ή γενικα το τυπο της τυρφης δεν ξερω να σου πω. Νομιζω πως σου εχουν απαντησει ηδη και τα αλλα παιδια. Εγω εβαζα οτι εβρισκα απο τα πετ σοπ. Μεχρι και τις οικονομικες. Μια φορα εβαλα απο το γεωπονο και στουμπωνε αρκετα. Παντα ομως σε βαρελι αλλα οπως προ-ειπα, εχω δει και αλλα ενυδρεια που την ειχαν στο φιλτρο και ηταν ομορφοτερα!

Έγινε επεξεργασία - fisakis
Link to comment
Share on other sites

Μένοντας τα καλτσακια μέσα στο φίλτρο για 5 εβδομάδες δε χάνει την ιδιότητά της; Ή τουλάχιστον δε μειώνεται πολύ αισθητά η δράση της; Αυτό φοβάμαι ότι θα προκαλεί τη διακύμανση των τιμών. Μέσα στο φίλτρο σίγουρα θα με βολευε πολυ αλλά το φοβάμαι να σου πω. Δεν έχω ασχοληθεί άλλη φορά με τύρφη και η διαδικασία μιας.και μου είναι άγνωστη (όπως και οι συνέπειές αυξομείωσης των τιμών) λογικό είναι να με φοβίζει.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βαλεις τραγικα μεγαλη ποσοτητα τυρφης στο φιλτρο δεν θα εχεις αποτομες μεταβολες.

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευά μάλλον θα το ξεκινήσω έτσι και βλέπουμε, με τη διαδικασία που λέει ο fisakis. Την άλλη εβδομάδα θα πάρω την τύρφη. Πράγματι πιο σκουρόχρωμο το νερό θα δείχνει καλύτερο το ενυδρείο πέρα από το καλό που θα κάνει στα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Πανο, θα κανει σιγουρα καλο στα ψαρια. Πιστευω οτι θα αρεσει και σε εσενα το σκουροχρωμο νερο. Ακομη εχεις αφρικανικες εικονες clear water στο μυαλο σου.

Θα δεις οτι το σκουροχρωμο μεν, κρυσταλλινο δε νερο, θα σου αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπόν το αποφάσισα τελικά να :icon_dance: :icon_dance: μαλακώσω  :icon_dance: :icon_dance:  το νερό μου με τύρφη, μπήκα στρη διαδικασία να κάνω μετρήσεις να δώ από που ξεκινάω. Σήμερα έκανα test για ph, kh και gh. Τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Νερό βρύσης:

ph: 8   

Kh: 14

Gh:20

 

Νερό ενυδρείου:

ph: 8,2 

Kh: 14

Gh:17-18

 

Είδα μια ελάχιστη διαφορά στο ph. Μπορεί να με γελάσανε και τα μάτια μου αλλά το χρώμα στο τεστ του νερού του ενυδρείου ήταν ενα τοοοοόσο δα μικρούλι  ¨κλικ¨  πιο σκούρο από του νερού βρύσης γι' αυτό του έδωσα ενα 0,2 παραπάνω και σίγουρα τη διαφορά που βλέπετε στο Gh. Μέσα στο ενυδρείο έχω χαλαζιακή άμμο, 9 πέτρες που είναι δοκιμασμένες με υδροχλωρικό οξύ και ΔΕΝ είναι ασβεστολιθικές (η δοκιμή έγινε στο εσωτερικό τους σε σπασμένο κομμάτι), δύο πέτρες πλακέ που βλέπετε στη φωτογραφία παρακάτω που τις δοκίμασα μόλις τώρα και είναι φουλ ασβεστολιθικές και αφαιρέθηκαν και 6 ρίζες εκ των οποίων 2 μικρές, 3 μεγαλούτσικες και 1 αρκετά μεγάλη (βλέπε φωτό ενυδρείου στην πρώτη σελίδα). Η διαφορά στο ph μπορεί να οφείλεται σε δυο μόνο πέτρες του μεγέθους που βλέπετε στην φωτό; Δηλαδή 2 πέτρες τέτοιου μεγέθους ασβεστολιθικές μπρούν να μεταβάλουν έστω και λίγο τις τιμές του ph προς τα πάνω;

Τη διαφορά στο Gh πως την εξηγείτε;

 

rastaman χρωστάς ένα "ΜΠΡΑΒΟ" καλό μου παιδί....μη κάνεις κι εσύ σαν κάτι άλλους γεροπαράξενους!

Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπόν το αποφάσισα τελικά να μαλακώσω το νερό μου με τύρφη, μπήκα στρη διαδικασία να κάνω μετρήσεις να δώ από που ξεκινάω. Σήμερα έκανα test για ph, kh και gh. Τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Νερό βρύσης:
ph: 8
Kh: 14
Gh:20

Νερό ενυδρείου:
ph: 8,2
Kh: 14
Gh:17-18

Είδα μια ελάχιστη διαφορά στο ph. Μπορεί να με γελάσανε και τα μάτια μου αλλά το χρώμα στο τεστ του νερού του ενυδρείου ήταν ενα τοοοοόσο δα μικρούλι ¨κλικ¨ πιο σκούρο από του νερού βρύσης γι' αυτό του έδωσα ενα 0,2 παραπάνω και σίγουρα τη διαφορά που βλέπετε στο Gh. Μέσα στο ενυδρείο έχω χαλαζιακή άμμο, 9 πέτρες που είναι δοκιμασμένες με υδροχλωρικό οξύ και ΔΕΝ είναι ασβεστολιθικές (η δοκιμή έγινε στο εσωτερικό τους σε σπασμένο κομμάτι), δύο πέτρες πλακέ που βλέπετε στη φωτογραφία παρακάτω που τις δοκίμασα μόλις τώρα και είναι φουλ ασβεστολιθικές και αφαιρέθηκαν και 6 ρίζες εκ των οποίων 2 μικρές, 3 μεγαλούτσικες και 1 αρκετά μεγάλη (βλέπε φωτό ενυδρείου στην πρώτη σελίδα). Η διαφορά στο ph μπορεί να οφείλεται σε δυο μόνο πέτρες του μεγέθους που βλέπετε στην φωτό; Δηλαδή 2 πέτρες τέτοιου μεγέθους ασβεστολιθικές μπρούν να μεταβάλουν έστω και λίγο τις τιμές του ph προς τα πάνω;

Τη διαφορά στο Gh πως την εξηγείτε;

Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπόν το αποφάσισα τελικά να μαλακώσω το νερό μου με τύρφη, μπήκα στρη διαδικασία να κάνω μετρήσεις να δώ από που ξεκινάω. Σήμερα έκανα test για ph, kh και gh. Τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:Νερό βρύσης:

ph: 8

Kh: 14

Gh:20Νερό ενυδρείου:

ph: 8,2

Kh: 14

Gh:17-18

Είδα μια ελάχιστη διαφορά στο ph. Μπορεί να με γελάσανε και τα μάτια μου αλλά το χρώμα στο τεστ του νερού του ενυδρείου ήταν ενα τοοοοόσο δα μικρούλι ¨κλικ¨ πιο σκούρο από του νερού βρύσης γι' αυτό του έδωσα ενα 0,2 παραπάνω και σίγουρα τη διαφορά που βλέπετε στο Gh. Μέσα στο ενυδρείο έχω χαλαζιακή άμμο, 9 πέτρες που είναι δοκιμασμένες με υδροχλωρικό οξύ και ΔΕΝ είναι ασβεστολιθικές (η δοκιμή έγινε στο εσωτερικό τους σε σπασμένο κομμάτι), δύο πέτρες πλακέ που βλέπετε στη φωτογραφία παρακάτω που τις δοκίμασα μόλις τώρα και είναι φουλ ασβεστολιθικές και αφαιρέθηκαν και 6 ρίζες εκ των οποίων 2 μικρές, 3 μεγαλούτσικες και 1 αρκετά μεγάλη (βλέπε φωτό ενυδρείου στην πρώτη σελίδα). Η διαφορά στο ph μπορεί να οφείλεται σε δυο μόνο πέτρες του μεγέθους που βλέπετε στην φωτό; Δηλαδή 2 πέτρες τέτοιου μεγέθους ασβεστολιθικές μπρούν να μεταβάλουν έστω και λίγο τις τιμές του ph προς τα πάνω;

Τη διαφορά στο Gh πως την εξηγείτε;

Με το ήδη σκληρό νερό σου, ίσως οι πέτρες να δουλεύουν. Μετρήσεις αφού τις εβγαλες;
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να κάνω.... Την Παρασκευή τώρα, που θα γυρίσω στο σπίτι. Τώρα είμαι εκτος και αναζητώ ξανθιά τύρφη.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να κάνω.... Την Παρασκευή τώρα, που θα γυρίσω στο σπίτι. Τώρα είμαι εκτος και αναζητώ ξανθιά τύρφη.

Κοιτά να είναι τύρφη και όχι καμία άλλη ξανθιά :)
Link to comment
Share on other sites

Κοιτά να είναι τύρφη και όχι καμία άλλη ξανθιά :)

Γύρισα όλη την περιοχή και βρήκα. Τη φορτώνω στ' αμάξι που λες Διονύση και πα να φύγω. Να χτυπιέται αυτή....μα δεν είμαι τύρφη να λέει.....σκάσε μαρή της λέω, που ξέρεις εσύ; θα μπεις στο ενυδρείο, τέλος!

Τελικά Τζέσικα τη λέγανε. Παλιά συμμαθήτρια της γυναίκας μου. Την κερασα πιτόγυρο και με έπεισε η γυναίκα μου και την άφησα να φύγει.

Τύρφη βρήκα εν τέλει 50 λίτρα με 6€. Το Σάββατο θα μπει στο φιλτρο και αφού περάσουμε 2-3 μέρες θα κάνω νέες μετρήσεις και αναλόγως θα προσθέσω αν χρειαστεί γιατί αρχικά θα ξεκινήσω με σχετικά μικρή ποσότητα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γύρισα όλη την περιοχή και βρήκα. Τη φορτώνω στ' αμάξι που λες Διονύση και πα να φύγω. Να χτυπιέται αυτή....μα δεν είμαι τύρφη να λέει.....σκάσε μαρή της λέω, που ξέρεις εσύ; θα μπεις στο ενυδρείο, τέλος!

Τελικά Τζέσικα τη λέγανε. Παλιά συμμαθήτρια της γυναίκας μου. Την κερασα πιτόγυρο και με έπεισε η γυναίκα μου και την άφησα να φύγει.

Τύρφη βρήκα εν τέλει 50 λίτρα με 6€. Το Σάββατο θα μπει στο φιλτρο και αφού περάσουμε 2-3 μέρες θα κάνω νέες μετρήσεις και αναλόγως θα προσθέσω αν χρειαστεί γιατί αρχικά θα ξεκινήσω με σχετικά μικρή ποσότητα.

Κρατα τύρφη ...

Στείλε Τζεσικα !!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δωσε πληροφορίες για την τύρφη... μπορει να παιξω κι εγω... που ξερεις τι γίνεται...

Να ρωτησω και κατι επι του θέματος... αν καθε εβδομάδα βαζεις μια ποσότητα σε πουγκι και το αλλάζεις καθε Κυριακή ας πουμε θα ειναι σταθερές οι μετρήσεις???

Link to comment
Share on other sites

Πανο μην το αφησεις 2-3 μερες. Μετρα απο την αρχη. Μην σου το ριξει αποτομα και παθεις καμια ζημια. Ηρακλη, λογικα ετσι οπως το λες θα ειναι.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δωσε πληροφορίες για την τύρφη... μπορει να παιξω κι εγω... που ξερεις τι γίνεται...

Να ρωτησω και κατι επι του θέματος... αν καθε εβδομάδα βαζεις μια ποσότητα σε πουγκι και το αλλάζεις καθε Κυριακή ας πουμε θα ειναι σταθερές οι μετρήσεις???

Κάπως έτσι αλλά θα ήταν προτιμότερο να έχεις περισσότερες κάλτσες ώστε να μπορείς να παίζεις με αυτές αναλόγως τις διακυμάνσεις του pH. Παράδειγμα έχω θα βάλω 3 ας πούμε και θα προσθέτω ή θα αφαιρώ μέχρι να φτάσω στο pH που θέλω. Όταν το πετύχω θα κάνω τις κάλτσες τρεις (θα δω τον ποσότητα που χρειάζομαι δηλαδή και θα τη χωρήσω σε 3 κάλτσες) ώστε σε κάθε αλλαγή νερού 30% να αλλαζω τη μία καλτσα με φρέσκια τύρφη. Έτσι η κάθε κάλιστα θα μένει στο φιλτρο 21 μέρες το πολύ αφού από κει και πέρα θα αρχίσει να χάνει τις ιδιότητές της και με κάθε φρέσκο νερό στις αλλαγές, θα μπαίνει και η αντίστοιχη ποσότητα φρέσκιας τύρφης.....ή το κάνω δυο κάλτσες και αλλάζω εναλλάξ στην τελική με το ίδιο σκεπτικό.
Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι αλλά θα ήταν προτιμότερο να έχεις περισσότερες κάλτσες ώστε να μπορείς να παίζεις με αυτές αναλόγως τις διακυμάνσεις του pH. Παράδειγμα έχω θα βάλω 3 ας πούμε και θα προσθέτω ή θα αφαιρώ μέχρι να φτάσω στο pH που θέλω. Όταν το πετύχω θα κάνω τις κάλτσες τρεις (θα δω τον ποσότητα που χρειάζομαι δηλαδή και θα τη χωρήσω σε 3 κάλτσες) ώστε σε κάθε αλλαγή νερού 30% να αλλαζω τη μία καλτσα με φρέσκια τύρφη. Έτσι η κάθε κάλιστα θα μένει στο φιλτρο 21 μέρες το πολύ αφού από κει και πέρα θα αρχίσει να χάνει τις ιδιότητές της και με κάθε φρέσκο νερό στις αλλαγές, θα μπαίνει και η αντίστοιχη ποσότητα φρέσκιας τύρφης.....ή το κάνω δυο κάλτσες και αλλάζω εναλλάξ στην τελική με το ίδιο σκεπτικό.

Γνωμη μου δυο και δεν θα εχεις θεμα καθολου...

Αλλα θα την αλλαζεις καθε 15 μερες..

Σε περισοτερες μερες η τυρφη δεν χανει τις ιδιοτητες της αλλα δεν ειναι και το ιδιο ενεργη...

Προσεχε να ειναι σε σημειο που να εχει ροη...

Εγω την βαζω πανω πανω στο φιλτρο...

Link to comment
Share on other sites

Εκεί θα την βάλω κι εγώ Στάθη,μετά ένα στρώμα ενυδρειακό βαμβάκι και τέλος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανο αν μπορεις και εχεις την δυνατοτητα το βαμβακι τοποθετησε το σε αλλο φιλτρο...

Αν το βαλεις σε αυτο που ειναι η τυρφη προσπαθησε το πλυσιμο της να ειναι καλο γιατι θα σου γινεται χαλια πολυ γρηγορα και θα σου σπαν τα νευρα μεχρι να το καθαρισεις(οσο θα καθαριζει γιατι το χρωματακι του θα το κραταει)...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...